Εμφανίση Αγιου

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Εκατερινη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 17, 2017 4:42 pm

Εμφανίση Αγιου

Δημοσίευσηαπό Εκατερινη » Τετ Φεβ 28, 2018 7:12 pm

Εγω αισθανομαι προστατη μου το Αγιο Βασιλειο μετα απο ενα προσωπικο μου βιωμα το 2015
Ημουν στο πατρικο μου σπιτι στην Ελλαδα εγω και η μεγαλη μου αδερφη.Εγω κοιμομουνα στο σαλονι του σπιτιου σε καναπε που γινεται κρεβατι και η αδερφη μου μεσα στο υπνωδματιο της.
Ξαφνικα μεσα στα μεσανυχτα αισθανθηκα καποιον να με φωναζει με το ονομα μου ξυπνησα και ειδα καποιον να στεκεται στην ακρη του κρεβατιου φωροντας μαυρα ρασα και κρατωντας ενα κομποσχοινη λιγο μακρι με κρεμασμενο ενα σταυρο. Τρομαξα και τραβηχτηκα προς τα πανω προς τα πισω δηλαδη σε καθιστη σταση στο κρεβατι αφου πριν ημουν ξαπλωμενη (ολα αυτα εγιναν πολυ γρηγορα)τρομαξα πολυ και μου λεει
Μη φοβασαι. Εγω ειμαι. Ο Αγιος Βασιλειος ηρθα να διωξω το διαβολι της αδερφης σου! Μετα εξαφανιστηκε.Δεν μπορουσα να συνελθω και με επιασαν τα κλαματα μετα απο ωρες με πηρες ο υπνος.

Τωρα για πιο διαολι της αδερφης μου μιλουσε δεν καταλαβα ποτε αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι εκεινο το βραδυ με προστατεψε απο καποιον κινδυνο που δεν γνωριζα.

Αιωνια η μνημη αυτου!



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εμφανίση Αγιου

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Φεβ 28, 2018 7:25 pm

Καλησπέρα Κατερίνα,
πολύ ωραία ιστορία βιώματος. Το χεις συζητήσει με τον πνευματικό σου(αν έχεις) ή κάποιον ιερέα; Επειδή και ο πονηρός μπορεί να πάρει μορφή Αγίων και χρειάζεσαι μια έμπειρη γνώμη σε τέτοια θέματα. Μπορείς να το συζητήσεις και με τον Πατερ Άβελ, που είναι μέλος του φόρουμ μας, όπως φαντάζομαι μπορεί να έχεις ήδη παρατηρήσει. Τις πρεσβείες του Αγίου Βασιλείου μας να έχουμε!!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Εμφανίση Αγιου

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Φεβ 28, 2018 7:42 pm

Γεια σου εν Χριστώ αδελφή μας Κατερίνα! :) Όταν μας συμβαίνουν τέτοια περιστατικά πρέπει να τα αναφέρουμε στον Πνευματικό μας Πατέρα. Γιατί όπως σωστά είπε και ο Μάνος μας λέει ο Απόστολος Παύλος ότι ο διάβολος μετασχηματίζεται σε άγγελο φωτός.

Β Κορ. 11,14: "καὶ οὐ θαυμαστόν· αὐτὸς γὰρ ὁ σατανᾶς μετασχηματίζεται εἰς ἄγγελον φωτός"

(Β Κορ. 11,14: "Και αυτό βέβαια δεν είναι παράδοξον· διότι και αυτός ο ίδιος ο σατανάς υποκρίνεται και μεταβάλλεται μερικές φορές κατά την εμφάνησιν και συμπεριφοράν εις άγγελον φωτός".)

Όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο το λέμε στον Πνευματικό μας Πατέρα χωρις να το ερμηνεύουμε εμεις οι ίδιοι, και αν ειναι απτον διάβολο τότε του καταστρέφουμε τα σχέδια.

Πες το Κατερίνα στον Πνευματικό σου Πατέρα και θα σου πει εκείνος τι είναι το περιστατικό αυτό.



Άβαταρ μέλους
Εκατερινη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 17, 2017 4:42 pm

Re: Εμφανίση Αγιου

Δημοσίευσηαπό Εκατερινη » Πέμ Μαρ 01, 2018 9:33 am

Αμην θα το πω στον πνευματικο μου.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Εμφανίση Αγιου

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μαρ 01, 2018 10:42 am

Μια γενική παρατήρηση είναι, ότι όταν το όραμα είναι εκ Θεού τότε είναι φωτεινό και προκαλεί αγαλλίαση, ηρεμία, εσωτερική πληρότητα. Αν είναι σκοτεινό, θολό και προκαλεί αναστάτωση, λύπη, εσωτερική παγωνιά δεν είναι εκ Θεού. Όπως λέει και ο π. Άβελ. Αρμόδιος για την ερμηνεία είναι ο Πνευματικός.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Εμφανίση Αγιου

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Μαρ 02, 2018 10:01 am

Ο πνευματικός μπορεί να ερμηνεύσει και να διακρίνει αλλά ανάλογα και με την πνευματική κατάσταση του καθένα μπορεί να μην πει τι ακριβώς είναι.



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Εμφανίση Αγιου

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Παρ Μαρ 02, 2018 10:08 am

Ναι μπορει να πει ο Πνευματικός: Μην δίνεις σημασία.

Μπορει να μην ειναι για το ωφελος μας να μας πει τι ακριβώς ήταν.

Πρεπει να κάνουμε υπακοή σε οτιδήποτε μας πει.

Ακόμη και το "Μη δίνεις σημασία" είναι απάντηση σοφή με την φώτιση του Χριστού.



Άβαταρ μέλους
elenalep1992
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 16, 2017 12:53 am

Re: Εμφανίση Αγιου

Δημοσίευσηαπό elenalep1992 » Τρί Μαρ 13, 2018 1:50 pm

Καλησπέρα, σε πιστεύω για το όνειρο που είδες! Εγώ γεννήθηκα των τριών ιεραρχών, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό αν και ο πνευματικός μου, μου είπε ότι όλα παίζουν κάποιο ρόλο. Το 2010 μια εβδομάδα πριν βγουν τα αποτελεσματα από τις πανελλαδικές ονειρεύτηκα ότι : περπατούσα στον δρόμο μόνη μου και ξαφνικά έρχεται από μπροστά μου ένας καθηγητής μου από το φροντιστήριο με την συζηγο του και την κορη του. (Όντως δεν τις γνώριζα) και μου λέει ο καθηγητής μου πάμε εκδρομή θες να έρθεις μαζί μας; Λέω ναι! Μπήκαμε στο αμάξι του το οποία πρώτη το είδα στο όνειρο μου και ξεκινήσαμε οι 4 μας για την εκδρομή. Με έπαιρναν σε άγνωστα μέρη. Σε μια δωση ανέβηκε ένα βουνό και μου είπε κατέβα από το αμάξι θα σε περιμένουμε. Λέω που να πάω; Μου λέει σταματήσαμε εδώ για να πας μέσα στον στον Μπιλη. Λέω τι είναι αυτό; Μου λέει πήγαινε Και θα καταλάβεις και άναψε ένα κερί για μένα. Πάω μέσα και ήταν ένα εξωκκλήσι. Άναψα μέσα κεράκια και όπως πάω να φύγω είδα τα λείψανα του Μέγα Βασίλειου. Τα προσκύνησα και έφυγα χαρούμενη. Πέρασα στις πανελλήνιες μπηκα στην σχολή μου και την τελείωσα μια χαρά. Όταν σπούδαζα τον ξανά ονειρεύτηκα μια φορά και μου μίλησε με χαιρετησε.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εμφανίση Αγιου

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Μαρ 13, 2018 1:58 pm

Δεν ξέρω βρε παιδιά, αλλά έχω ακούσει, ότι δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε τα όνειρα. Τα οράματα ναι, αρκεί να συζητηθούν με τον πνευματικό μας, για να μην μας γελάσει ο πονηρός. Σε κάθε περίπτωση, ότι πει ο πνευματικός είναι πολύ λεπτές περιπτώσεις.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Εμφανίση Αγιου

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Μαρ 13, 2018 2:01 pm

Στα όνειρα και τα οράματα να είμαστε πάντοτε ΠΟΛΥ επιφυλακτικοί. Αποτελούν ένα πρόσφορο μέσο για να πειράξει ο πονηρός τον άνθρωπο.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες