Απορία μου....

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
alexandra519
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2018 2:23 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Απορία μου....

Δημοσίευσηαπό alexandra519 » Τετ Μάιος 09, 2018 3:41 pm

Αγαπητή παρέα ...

Κατ’αρχάς να ζητήσω ενα μεγάλο συγνώμη, εαν το θέμα μου έχει ήδη απαντηθεί, αλλά δεν εχω προλάβει να διαβάσω ολο το forum , έκανα την εγγραφή μου εχθές,και επείγομαι για την απάντηση...

Θα ήθελα, σας παρακαλώ πολύ, να μου απαντήσετε σε ένα μεγάλο και σοβαρό πρόβλημα μου, το οποίο με απασχολεί πολύ καιρό τώρα ,και το θεωρώ πολύ σημαντικό για την πορεία και το καλό της ζωής μου αλλά και της οικογένειας μου.

Μπορώ, εγώ, μια αμαρτωλή δούλη του Κυρίου , με πολλές αμαρτίες(τις οποίες άθελα μου ίσως καποιες φορές αναγκάστηκα απο την ζωη να τις κάνω) ,μπορώ να διαβάζω ορθόδοξες χριστιανικές προσευχές κατά της γλωσσοφαγίας και ίσως μαύρης μαγείας ή οποιονδήποτε άλλων αρνητικών επιρροών?

Χωρίς να είμαι ένας ιερέας ο οποίος έχει χριστεί με την ευλογία του Θεού , ώστε να είμαι ικανή να διαβάζω τέτοιου είδους προσευχές , τις οποίες πραγματικά έχω πολύ μεγάλη ανάγκη?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και αναμένω μια γρήγορη απάντηση σας.

Με αγάπη...Αλεξάνδρα.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Απορία μου....

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Μάιος 09, 2018 3:49 pm

Απάντηση από τον Πατέρα Άβελ που είναι στο φόρουμ μας :)

Abel Gkiouzelis έγραψε:Ερώτηση: Οι λαϊκοί μπορούν να διαβάσουν την ευχή της βασκανίας σε κάποιον;

Απάντηση:

Αυτά είναι λόγια του Ιερέα. Μόνο ο Ιερέας επιτρέπεται να διαβάσει την ευχή της βασκανίας. Όχι οι λαϊκοί.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Απορία μου....

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Μάιος 09, 2018 3:51 pm

Γεια σου εν Χριστώ αδελφή μας Αλεξάνδρα!

Όχι δεν μπορείς να διαβάζεις τέτοιες προσευχές. Τέτοιες προσευχές διαβάζουν μόνο οι ιερείς. Οι λαϊκοί δεν επιτρέπεται να ξεματιάζουν και να διαβαζουν προσευχες για την γλωσσοφαγία, βασκανία, μαγεία κλπ.

Πήγαινε σε έναν ιερέα και πες του το πρόβλημά σου και θα σου διαβάσει εκείνος τις αντίστοιχες προσευχές.

Επίσης αν δεν την εχεις ξεκινήσει να ξεκινήσεις την Θεία Εξομολόγηση σε έναν καλό ιερέα.



Άβαταρ μέλους
alexandra519
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2018 2:23 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: Απορία μου....

Δημοσίευσηαπό alexandra519 » Τετ Μάιος 09, 2018 3:57 pm

Abel Gkiouzelis έγραψε:Γεια σου εν Χριστώ αδελφή μας Αλεξάνδρα!

Όχι δεν μπορείς να διαβάζεις τέτοιες προσευχές. Τέτοιες προσευχές διαβάζουν μόνο οι ιερείς. Οι λαϊκοί δεν επιτρέπεται να ξεματιάζουν και να διαβαζουν προσευχες για την γλωσσοφαγία, βασκανία, μαγεία κλπ.

Πήγαινε σε έναν ιερέα και πες του το πρόβλημά σου και θα σου διαβάσει εκείνος τις αντίστοιχες προσευχές.

Επίσης αν δεν την εχεις ξεκινήσει να ξεκινήσεις την Θεία Εξομολόγηση σε έναν καλό ιερέα.



Οχι! δεν έχω ξεκινήσει τίποτα, εαν ζητήσω απο ιερέα να μου τις διαβάσει, λες να μην έχει πρόβλημα?
διότι εχω ακούσει οτι πολλοι ιερεις δεν θελουν, ισως φοβουνται , ισως δεν εχουν χρόνο κτλ...



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Απορία μου....

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Μάιος 09, 2018 4:14 pm

Σου έστηλα ένα προσωπικό μηνυμα για να το συζητησουμε το θέμα. Για να σου συστήσω κάποιον Πνευματικό Πατέρα. Την ευχή για την βασκανία την διαβάζουν όλοι οι ιερείς, ευχή για μαγεία και εξορκισμό δεν διαβαζουν όλοι. Δες το προσωπικό μήνυμα που σου έστειλα.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Απορία μου....

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Μάιος 09, 2018 4:16 pm

Μπορώ να συστήσω και εγώ τον δικό μου Πνευματικό Πατέρα στο Ηράκλειο αν βολεύει την Αλεξάνδρα σε προσωπικό μήνυμα, αφού από ότι κατάλαβα μένει στο Ηράκλειο!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Απορία μου....

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Μάιος 09, 2018 4:18 pm

Αν μένει Ηράκλειο συστησε της τον Πνευματικό σου Πατέρα ναι! Γιατι στο Ηράκλειο δεν ξέρω κάποιον.



Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Απορία μου....

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Πέμ Μάιος 10, 2018 12:06 am

Η εκκλησία μας αποδέχεται το κακο το ματι τη γρουσουζιά και τη μαγεία
Άρα θα το πρέπει να βρεις ενα Πνευματικό που σε ησυχάζει και να εξομολογηθεις. Ακομη κι αν ξεματιασες θα του το πεις. Θα σου δωσει ενα κανονα θα κανεις υπακοη και θα ξαναπάς. Θα σε διαβασει καποια ευχη για αυτα τα πραγματα κι απο κει και περα μην αμφιβάλλεις
Αναλογα τη περιπτωση σου και σε καθε περιπτωση να εισαι κοντα σε Πνευματικο. Σου ευχομαι να βρεις.

Αν ειναι βιαστικό πηγαινε στην ενορία σου δε θα αρνηθει ο ιερέας να σου διαβάσει μιαν ευχή


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
alexandra519
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2018 2:23 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: Απορία μου....

Δημοσίευσηαπό alexandra519 » Πέμ Μάιος 10, 2018 4:01 pm

Σιτάρι έγραψε:Η εκκλησία μας αποδέχεται το κακο το ματι τη γρουσουζιά και τη μαγεία
Άρα θα το πρέπει να βρεις ενα Πνευματικό που σε ησυχάζει και να εξομολογηθεις. Ακομη κι αν ξεματιασες θα του το πεις. Θα σου δωσει ενα κανονα θα κανεις υπακοη και θα ξαναπάς. Θα σε διαβασει καποια ευχη για αυτα τα πραγματα κι απο κει και περα μην αμφιβάλλεις
Αναλογα τη περιπτωση σου και σε καθε περιπτωση να εισαι κοντα σε Πνευματικο. Σου ευχομαι να βρεις.

Αν ειναι βιαστικό πηγαινε στην ενορία σου δε θα αρνηθει ο ιερέας να σου διαβάσει μιαν ευχή




Αγαπητο 'Σιτάρι''...εδω ξεματιαζει ολος ο κοσμος , ολη η γειτονια, ακομη και ο πατερας μου!!
Για να υπαρχουν προσευχες κατα της βασκανιας , θεωρητικα πιστευω οτι μπορουμε να τις διαβασουμε οταν τις εχουμε αναγκη, δηλ. να ξεματιασουμε.
Το ''μάτι' δεν ειναι τιποτα αλλο , απο την ηλεκτρομαγνητικη ενεργεια που εκπεμπει ενας ανθρωπος σε καποιον αλλον (ειτε τον σκεφτεται θετικα, ειτε αρνητικα) πάλι τον ''ματιάζει''.

Ηλεκτρομαγνητικη ενεργεια εκπεμπουμε απο τα ανω ακρα και τα ματια.Αν εισαι πολυ θυμωμενος και ανοιξεις τις παλαμες σου και τα δακτυλα σου, θα δεις οτι αμεσως ο θυμος θα καταλαγιασει.

Παρ'πλα αυτα , εγω θα παω σε ιερεα και θα ζητησω τις συμβουλες του . Δεν ξερω ομως , εαν ειναι αρκετη 1 φορα να μου διαβασει την ευχη για αυτα τα πραγαματα που ανεφερα ή χρειαζονται πολλες.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Απορία μου....

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Μάιος 10, 2018 4:41 pm

Ας ξεματιάζει όποιος θέλει.
Το ξέρω ότι το "ξεμάτιασμα" είναι της μόδας, αλλά είναι λάθος να διαβάζονται ευχές βασκανίας από λαικούς.
Οι αληθινοί Ορθόδοξοι Χριστιανοί, αν χρειαστούν "ξεμάτιασμα", πάνε σε Ορθόδοξο Ιερέα.
Επίσης το μάτι δεν προέρχεται από ηλεκτρομαγνητική ενέργεια, αλλά από δαιμονικά πνεύματα.
Μόνο σε Ιερέα λοιπόν για τέτοια πράγματα, μην το παίζουμε Ιερείς, εδώ ένα πάθος δεν μπορούμε να κόψουμε.
Με αγάπη πάντα και αν είπα κάτι λάθος, διορθώστε με.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες