Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Ιαν 28, 2021 10:36 pm

Μεσογαίας Νικόλαος: ''Αν κάνει κάποιος το εμβόλιο, ούτε σώζεται ούτε κολάζεται''

romfea.gr

Εικόνα

O Mητροπολίτης Μεσογαίας κ. Νικόλαος απέκλεισε το ενδεχόμενο να υπάρχει δυνατότητα να δημιουργηθεί "νανοσφαιρίδιο" το οποίο θα μπορούσε να περάσει με το εμβόλιο για τον κορωνοϊό στο σώμα.

Μιλώντας εκ μέρους της Επιτροπής Βιοηθικής της Εκκλησίας της Ελλάδος σε διαδικτυακή σύναξη με θέμα "πανδημία covid-19" που διοργάνωσε η μητρόπολη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως ξεκαθάρισε πως δεν υπάρχει αντίστοιχη τέτοια τεχνολογία που να γίνεται έλεγχος, απάντησε για το περίφημο "τσιπάκι".

Ο Μητροπολιτης Μεσογαίας κ. Νικόλαος σε διαδικτυακή συνάντηση για το θέμα των εμβολίων, συμπλήρωσε ωστόσο, πως το "μεγαλύτερο "τσιπάκι" είναι το κινητό μας και όλα γίνονται καλύτερα μέσω των εφαρμογών παρά πως θα μπορούσε να γίνει με ένα νανοσφαιρίδιο το οποίο ενδεχομένως θα μπορούσε να μπει μέσα με το εμβόλιο στο σώμα μου".

Στην παρέμβαση του στη σύναξη αναφέρθηκε στον τρόπο που εργάστηκε η επιτροπή Βιοηθικής, στα ερωτήματα που αντιμετώπισε και απάντησε καθώς και στον θόρυβο που δημιουργήθηκε σχετικά με συγκεκριμμένες εμβρυϊκές κυτταρικές σειρές και εν κατακλείδι δήλωσε: «Αν κάνει κάποιος το εμβόλιο, ούτε σώζεται ούτε κολάζεται. Και το ίδιο συμβαίνει αν δεν το κάνει».

"Δεν έχουν κανέναν λόγο να μας ξεγελάσουν" είπε για όσους επιστήμονες κάλεσαν οι Ιεράρχες στην επιτροπή.

"Το συμπέρασμά μας ήταν πως το θέμα δεν είναι θεολογικό ούτε εκκλησιαστικό, αλλά θέμα υγείας, άρα άλλοι είναι αρμοδιοι. Δεν μπορεί να βγει η Εκκλησία με σημαία αντι-εμβολιαστική" σημείωσε.

"Δεν πρέπει να είμαστε αφελείς αλλά δεν πρέπει να είμαστε και καχύποπτοι. Να μάθουμε να εμπιστευόμαστε όσους έχουν την ειδική γνώση" πρόσθεσε.

Για τις ενστάσεις του Μητροπολίτη Κυθήρων σχετικά με τα έμβρυα στα εμβόλια ο Μητροπολίτης Μεσογαίας απάντησε πως "κάναμε βιαστική μελέτη λόγω χρόνου. Μπήκαμε στα κείμενα του Βατικανού κλπ. Άποψή μας είναι πως δεν είναι θέμα που πρέπει να απασχολήσει την Σύνοδο. Δεδομένου πως στα εμβόλια της Pfizer & Moderna δεν περιλαμβάνουν" κι έδωσε διευκρινίσεις γιατί δεν υπάρχουν ηθικά εμπόδια.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Ιαν 28, 2021 10:36 pm



Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Ναυπάκτου Ιερόθεος: Η αντίδραση στον εμβολιασμό είναι πιο επικίνδυνη από ενδεχόμενες παρενέργειες

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 23, 2021 8:52 am

Ναυπάκτου Ιερόθεος: “Η αντίδραση στον εμβολιασμό είναι πιο επικίνδυνη από ενδεχόμενες παρενέργειες”
22/03/202

Εικόνα

Συνέντευξη του Μητροπολίτου Ναυπάκτου Ιεροθέου στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ
(Μάνος Χαραλαμπάκης, 22.3.2021)

Ι.Μ. ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ: Ο Μητροπολίτης Ναυπάκτου Ιερόθεος με τον μειλίχιο λόγο και το συγγραφικό ρεκόρ αναφέρεται στα σημερινά προβλήματα της Εκκλησίας, ένα μόνο εκ των οποίων είναι ο κορωνοϊός, και στους τρεις Αρχιεπισκόπους με τους οποίους συνεργάστηκε
Ηταν ο πρώτος από την Εκκλησία που εμβολιάστηκε. Και όπως τότε έτσι και τώρα ο μητροπολίτης Ναυπάκτου Ιερόθεος στέλνει ξεκάθαρο μήνυμα: «Σε έναν τέτοιο πόλεμο η αντίδραση στον εμβολιασμό είναι πιο επικίνδυνη από τις ενδεχόμενες παρενέργειες από το εμβόλιο».

Ο 76χρονος ιεράρχης αποτελεί μία από τις πιο ξεχωριστές φυσιογνωμίες της Ιεραρχίας. Λίγοι αρχιερείς καταφέρνουν να αφήσουν προσωπικό στίγμα. Αυτός το έχει πετύχει. Δεν έχει τυχαία το προσωνύμιο ο «λόγιος».

Εχει ένα ασύλληπτο ρεκόρ: έχει γράψει 110 βιβλία με θεολογικό, εκκλησιολογικό, κοινωνικό περιεχόμενο. Και συνεχίζει. Αλλωστε αν δεν είχε γίνει παπάς, όπως λέει, θα είχε ακολουθήσει ακαδημαϊκή καριέρα στη Θεολογία.

Το ασκητικό «προφίλ» του δεν οφείλεται μόνο στον σωματότυπό του αλλά και στον μειλίχιο λόγο του. Ουδέποτε έχει διατυπώσει ακραίες θέσεις. Αντίθετα έχει την ικανότητα να συνθέτει.

Ισως γι’ αυτό η Ιερά Σύνοδος του έχει εμπιστευτεί αμέτρητες φορές τον ρόλο του «πορτ παρόλ», του εκπροσώπου της δηλαδή. Εχει συνεργαστεί και με τους τρεις τελευταίους Αρχιεπισκόπους.

«Αυθεντικός άνθρωπος ο Σεραφείμ», «οραματιστής» ο Χριστόδουλος, «ισορροπιστής και ήρεμη ηγετική δύναμη ο Ιερώνυμος» λέει.

Σ’ αυτή την κουβέντα που έκανα μαζί του απαντάει για όλα και «χτυπάει» καμπανάκια και… καμπάνες προς όλες τις κατευθύνσεις.

Καυτηριάζει τη διαδοχολογία και δεν διστάζει να μιλήσει για τα προβλήματα της Εκκλησίας.

Για την ατομική θρησκευτικότητα που δημιουργείται εξαιτίας της πανδημίας ή για τη λιγοστή συμμετοχή των νέων στα εκκλησιαστικά πράγματα.

Υποστηρίζει ότι η άποψη περί της μεγάλης εκκλησιαστικής περιουσίας είναι μύθος και προσθέτει ότι ίδιος δεν έχει ούτε τραπεζικό λογαριασμό.

Σεβασμιότατε, εμβολιαστήκατε πρώτος από την Εκκλησία και είπατε χαρακτηριστικά «στον “πόλεμο” της πανδημίας ένα όπλο είναι το εμβόλιο». Οι εμβολιασμοί είναι απαραίτητοι για να θωρακιστούμε από τον κορωνοϊό;

Η πανδημία που περνάμε είναι ένας αόρατος πόλεμος, που οδηγεί τους ανθρώπους στα νοσοκομεία, στον θάνατο, διαλύει τις κοινωνικές σχέσεις, μειώνει το εκκλησίασμα, κλείνει πανεπιστήμια και σχολεία, δημιουργεί οικονομικά προβλήματα, παραλύει την αγορά. Στον πόλεμο αυτόν ένα από τα βασικά όπλα είναι και ο εμβολιασμός, ο οποίος επαναφέρει την κοινωνία στην κανονικότητα. Σε έναν τέτοιο πόλεμο η αντίδραση στον εμβολιασμό είναι πιο επικίνδυνη από τις ενδεχόμενες παρενέργειες από το εμβόλιο. Οσοι συνιστούν στους χριστιανούς να μη λαμβάνουν μέτρα προφύλαξης έχουν ευθύνη για τις ασθένειες και τους θανάτους των ανθρώπων και την ταλαιπωρία τους.

Μένω στον κορωνοϊό. Θύματα από τη νόσο είχε και η Ιεραρχία. Θεωρείτε ότι η πανδημία και η καραντίνα θα επηρεάσει γενικότερα τη ζωή της Εκκλησίας; Θα είναι ίδια η Εκκλησία την επόμενη μέρα;

Οχι μόνον ιεράρχες, αλλά και κληρικοί και μοναχοί υπήρξαν και υπάρχουν θύματα του κορωνοϊού. Και εμείς ζούμε στην ίδια κοινωνία και όχι σε μια προστατευτική γυάλα. Η φθαρτότητα του σώματος και οι ιοί είναι μια πραγματικότητα, και μόνον όσοι έχουν μυωπία δεν μπορούν να το δουν. Ηδη έχουν δημιουργηθεί πολλά προβλήματα μέσα στην Εκκλησία, από την αραίωση του εκκλησιάσματος και τις ατομικές εκφράσεις της πίστεως των χριστιανών, αφού αρχίζει να δημιουργείται μια «ατομική θρησκευτικότητα», που διασπά την ενοριακή ζωή. Η επόμενη ημέρα θα είναι δύσκολη και χρειάζεται καλός προγραμματισμός και επίπονη ποιμαντική δράση.

Μέσα στην πανδημία είδαμε και διαγκωνισμούς δηλώσεων από κάποιους ιεράρχες. Ξύπνησε η διαδοχολογία;

Είναι φυσικό να υπάρχουν ποικίλα χαρίσματα μέσα στην Εκκλησία και διάφοροι τρόποι αντιμετωπίσεως των προβλημάτων, επικρατούν ποικίλες απόψεις μεταξύ των δύο άκρων, δηλαδή των μοντέρνων και των συντηρητικών. Γι’ αυτό πάντοτε χρειάζεται η αρετή της μεσότητας, γιατί «οι ακρότητες είναι ισότητες». Μέχρις ότου η Διαρκής Ιερά Σύνοδος βάλει μια τάξη και εξουσιοδοτήσει να ομιλούν μόνον οι εκπρόσωποί της, είχαμε όντως πολλές αντίθετες μεταξύ τους δηλώσεις. Για το αν ξύπνησε η διαδοχολογία, νομίζω ότι έχουμε Αρχιεπίσκοπο, που μάλιστα λειτουργεί ισορροπητικά, και δεν πρέπει να δημιουργείται συζήτηση για διαδοχή. Αλλά δεν μπορώ να εισέλθω στο εσωτερικό κάθε ανθρώπου και να γίνω κριτής των διαλογισμών του, αφού «άβυσσος η καρδία του ανθρώπου».

Εχετε ένα ανεπανάληπτο ρεκόρ και γι’ αυτό σάς συνοδεύει το προσωνύμιο ο «λόγιος της Ιεραρχίας». Εχετε γράψει 110 βιβλία. Πώς έχει προκύψει αυτό το πλούσιο συγγραφικό έργο;

Πάντοτε με απασχολούσε ο συνδυασμός θεολογίας και ποιμαντικής, γι’ αυτό ενδιαφερόμουν για τη θεολογία της Εκκλησίας και την ποιμαντική της. Αυτό με ενδιέφερε από τα πρώτα βήματα που έκανα στην ιεροσύνη. Από εκεί προέκυψε η συγγραφή των βιβλίων. Αρχισα τη συγγραφή από το 1978, δηλαδή πριν από 43 χρόνια, και πολλά έχουν μεταφρασθεί σε 25 ξένες γλώσσες, γιατί φαίνεται προκάλεσαν την προσοχή των ξένων. Πάντα είχα μια όρεξη να γράφω, αισθάνθηκα ότι είχα ένα ιδιαίτερο χάρισμα και οι περιστάσεις με βοήθησαν να το αξιοποιήσω.

Παραλίγο να χάσω το μέτρημα. Μόλις τον Φεβρουάριο εκδόθηκε το νέο σας βιβλίο «Πατερική και Σχολαστική Θεολογία και το Περιβάλλον τους – με βάση τις προφορικές παραδόσεις του π. Ιωάννου Ρωμανίδη» που αποτελεί έρευνα ετών. Δύο λόγια;

Το τελευταίο αυτό βιβλίο νομίζω είναι το αποκορύφωμα μιας επίπονης και πολυχρόνιας ερευνητικής δουλειάς στη συνάντηση της ορθοδόξου θεολογίας με τα σύγχρονα θρησκευτικά και ιδεολογικά ρεύματα. Κάποια καθηγήτρια μου είπε: «Στοιχειοθετήσατε ένα βιβλίο, με βάση ένα άυλο αρχειακό υλικό», δηλαδή τις απομαγνητοφωνημένες προφορικές ομιλίες του π. Ιωάννη Ρωμανίδη, ενός σπουδαίου θεολόγου, που μεγάλωσε στην Αμερική και γνώρισε όλα τα σύγχρονα θεολογικά και φιλοσοφικά ρεύματα. Πρόκειται, όπως μου είπαν άλλοι καθηγητές, για μια «εγκυκλοπαίδεια της ορθόδοξης θεολογίας και φιλοσοφίας», ακόμη για μια «ιστορία του ευρωπαϊκού πολιτισμού», για ένα «πανόραμα της Δυτικής περιπέτειας» από ορθόδοξη θέαση. Ευχαριστώ τον Θεό, γιατί μου έδωσε δύναμη να το εκδώσω.

Γίνατε μητροπολίτης επί Αρχιεπισκόπου Σεραφείμ. Ζήσατε τον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο, τώρα τον Ιερώνυμο. Μία λέξη που χαρακτηρίζει τον καθένα;

Ημουν για οκτώ χρόνια στενός συνεργάτης του Αρχιεπισκόπου Σεραφείμ στον τομέα της Νεότητος, πριν γίνω μητροπολίτης το 1995. Τώρα, σε σύνολο 82 αρχιερέων έχω την 16η θέση από την αρχή. Δοξάζω τον Θεό γι’ αυτό. Ολα αυτά τα χρόνια συνεργάσθηκα αρμονικά και με τους τρεις Αρχιεπισκόπους. Ο Σεραφείμ ήταν αυθεντικός άνθρωπος, εκφραστής μιας λαϊκής παράδοσης, έχοντας φυσικά ηγετικά προσόντα. Ο Χριστόδουλος ήταν ταλαντούχος άνθρωπος, οραματιστής και ευαίσθητος στον εσωτερικό του κόσμο. Ο Ιερώνυμος είναι ισορροπιστής, μια ήρεμη ηγετική δύναμη και σε μεγάλο βαθμό ευφυής. Ο καθένας έχει τα χαρίσματά του. Οταν τα χαρίσματα τίθενται για το καλό της Εκκλησίας, τότε παράγεται έργο.

Ο κόσμος θεωρεί τους επισκόπους λίγο απόμακρους. Ισως λόγω των καθηκόντων και της θέσης τους. Ο μητροπολίτης Ιερόθεος πώς περνάει τον ελεύθερο χρόνο του;

Γνωρίζω ότι οι περισσότεροι επίσκοποι λόγω της θέσεώς τους έρχονται σε επικοινωνία με πολλούς ανθρώπους, πιο πολύ από άλλους. Δεν έχω δικό μου ελεύθερο χρόνο, γιατί γεμίζω πάντοτε κάθε κενό, θα προτιμούσα δε οι ώρες του ημερόνυχτου να ήταν περισσότερες. Εκτός των λειτουργικών και ποιμαντικών καθηκόντων μου, και των τηλεσυναντήσεων τώρα κατά την περίοδο της πανδημίας, γεμίζω τον χρόνο μου με διάβασμα και γράψιμο. Αυτό είναι το μεράκι μου, αυτό με ξεκουράζει. Ενίοτε αναπαύομαι να γράφω ποιήματα, τα οποία είναι αδημοσίευτα. Μου αρέσει ακόμη να επικοινωνώ με τους ανθρώπους με επιστολές και διατηρώ πλούσιο αρχείο απαντήσεων.

Αμέτρητες φορές έχετε βρεθεί στον ρόλο εκπροσώπου Τύπου της ΔΙΣ και της Ιεραρχίας. Εμπιστοσύνη στο πρόσωπό σας;

Είναι αλήθεια ότι από την εποχή του Αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου, ο οποίος με εκτιμούσε και άκουγε την άποψή μου σε δύσκολα θέματα, πολλές φορές μου ανατέθηκε αυτό το υπεύθυνο έργο του εκπροσώπου τύπου. Δεν ξέρω αν αυτό θεωρείται εμπιστοσύνη, αλλά έχω καταλάβει ότι ο εκπρόσωπος τύπου της Εκκλησίας πρέπει να ενημερώνει τους δημοσιογράφους με σοβαρότητα και υπευθυνότητα, χωρίς ο ίδιος να γίνεται είδηση.

Ξεχωρίζετε στην Ιεραρχία και για έναν άλλο λόγο. Δεν ξέρω αν ασκείστε, αλλά είστε από τους πιο «fit» (θα μας κυνηγάει ο Μπαμπινιώτης). Πώς τα καταφέρνετε;

Δεν ασκούμαι ιδιαίτερα, αλλά νομίζω, ότι πέρα από τον σωματότυπο κάθε ανθρώπου, παίζει ρόλο η ολιγάρκεια σε όλα.

Εκκλησιαστική περιουσία;

Η άποψη ότι η Εκκλησία έχει μεγάλη περιουσία είναι ένας μύθος. Πολλοί κατηγορούν την Εκκλησία, γιατί έδωσε το 96% της αρχικής περιουσίας της στο Κράτος και δεν την αξιοποίησε, για να αποκτήσει μια οικονομική αυτονομία, όπως το κάνει η Εκκλησία της Κύπρου. Αλλά η Εκκλησία είναι η μάνα των ανθρώπων και θέλει να θυσιάζεται. Μπορώ να προσθέσω ότι η μητρόπολή μου είναι από τις πτωχότερες μητροπόλεις της Εκκλησίας της Ελλάδος και συντηρείται κυρίως από τις δωρεές όσων μας αγαπούν και από την εθελοντική προσφορά. Σε προσωπικό επίπεδο, εκτός από την ετήσια φορολογική δήλωση, καταθέτω κάθε χρόνο το «πόθεν έσχες», επειδή είμαι πρόεδρος της Εφορείας της Δημόσιας Βιβλιοθήκης, όπου φαίνεται ότι δεν διαθέτω ούτε ακίνητη περιουσία ούτε τραπεζικό λογαριασμό, αποποιούμαι ακόμη και τα συγγραφικά μου δικαιώματα από τα βιβλία μου. Υπάρχουν και άλλοι αρχιερείς που ζουν κατ’ αυτόν τον τρόπο.

Η διδασκαλία των Θρησκευτικών;

Και για τα Θρησκευτικά που διδάσκονταν στα σχολεία γράφηκαν πολλά μυθώδη, ότι δήθεν είχαν κατηχητικό χαρακτήρα και έπρεπε να γίνουν Θρησκειολογικά. Ομως ποτέ τα Θρησκευτικά στα σχολεία δεν ήταν «κατηχητικό μάθημα», αλλά πάντοτε είχαν γνωσιολογική, πολιτισμική και θρησκειολογική προοπτική. Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει ήρεμη συζήτηση στο θέμα αυτό, μέσα στην μέγγενη των διαφόρων ιδεολογιών.

Νέοι και Εκκλησία; Είστε ικανοποιημένος από τη συμμετοχή τους;

Δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος. Γίνονται πολλές προσπάθειες, όπου υπάρχουν ευαίσθητοι κληρικοί, αλλά η πλειοψηφία των νέων είναι εκτός της λατρευτικής ζωής, αν και είναι μέλη της Εκκλησίας. Συνήθως, όπως έλεγε ο Κόνραντ Λόρεντς, οι νέοι διακατέχονται από τη «νεοφιλία», το να γνωρίσουν κάτι καινούργιο, αλλά όταν περνάει η νεανική ηλικία τότε εκδηλώνουν το φαινόμενο της «καθυστερημένης υπακοής», δηλαδή επιστρέφουν στις παραδεδομένες αξίες.

Μήπως η Ορθόδοξη Εκκλησία ύστερα από 2.000 χρόνια πρέπει να επανεξετάσει κάποιους κανόνες;

Οι ίδιοι οι ιεροί κανόνες έχουν μέσα τους μια εσωτερική ελευθερία, αλλά και την οικονομία, αρκεί να τους ερμηνεύει ένας γνώστης της παράδοσης, γιατί δεν είναι νομικά κείμενα. Ο χώρος της Εκκλησίας είναι ένας χώρος ελευθερίας και αγάπης. Συνήθως τα ισχυρά δεσμά στον άνθρωπο επιβάλλονται από τα ποικιλώνυμα πάθη.

Γιατί γίνατε παπάς, και αν δεν είχατε γίνει παπάς, τι;

Οταν ήμουν φοιτητής της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης με είλκυε η έρευνα, η σπουδή, η επιστήμη και είχα προτάσεις από καθηγητές για να προχωρήσω σε ακαδημαϊκή εξέλιξη. Ομως με είλκυσε περισσότερο η μορφή του αγίου Καλλινίκου, μητροπολίτη Εδέσσης και πήγα κοντά του. Ετσι έζησα για 15 χρόνια μέσα στο Μητροπολιτικό Οίκημα στην Εδεσσα με έναν άγιο και ασκητή επίσκοπο και γνώρισα τη φιλανθρωπία του Θεού και την ευαισθησία της Εκκλησίας. Αυτό με γέμισε εσωτερικά και μου έδωσε νόημα ζωή. Το μεγαλύτερο δώρο που μου έδωσε ο Θεός ήταν να γνωρίσω έναν άγιο επίσκοπο, και στην συνέχεια να γνωρίσω άλλους αγίους, όπως τον άγιο Σωφρόνιο, τον άγιο Παΐσιο, τον άγιο Εφραίμ τον Κατουνακιώτη. Εζησα το εσωτερικό βάθος της Εκκλησίας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Εκοιμήθη από covid-19 ο Ιερομόναχος Χρύσανθος Αγιαννανίτης

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Απρ 20, 2021 5:50 pm

Εκοιμήθη από covid-19 ο Ιερομόναχος Χρύσανθος Αγιαννανίτης
20-4-2021

Εικόνα

Εκοιμήθη ο Ιερομόναχος Χρύσανθος από την Αγία Άννα:

"Χαράλαμπε ,στο λέω εγώ που ήμουν αρνητής του Κορονοιού και της μάσκας.
Στο λέω εγώ που έλεγα ότι είναι μια γρίπη και τώρα είμαι στο Νοσοκομείο Παπαγεωργίου με κορονοιό και δεν ξέρω τι θα γίνει.

Ότι πει η Παναγιά.

Τώρα κατάλαβα ότι δυστυχώς άθελά μου έπαιζα το παιχνίδι αυτών που θέλουν το κακο μας.
Άθελά μου τον διέδωσα γιατί αντιστεκόμουν, όπως πίστευα. Νόμιζα ότι είμαι άτρωτος, κι όμως για τις αρρώστιες είναι οι γιατροί ειδικοί .εμείς οι χριστιανοί μόνο για την ψυχή μας μπορούμε να μιλάμε.

Να προσέχεις και να προσεύχεσαι για μένα."

Ήταν τα λόγια που μου είπε λίγες μέρες πριν μπει στην εντατική.

Αυτή την ώρα στο καθολικό της Σκήτης της Αγίας Άννης στο Άγιο όρος γίνεται η εξόδιος ακολουθία.
Τα λόγια του κεράκι μου στη μνήμη του.

Καλή Ανάσταση γέροντα μου.

Από πνευματικά μηνύματα

Και www.orthodoxianewsagency.gr/agioreitika ... iannanitis

Πηγή: Δημήτρης Προσκυνητής : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Απρ 23, 2021 4:31 pm

Διαψεύδει η αδελφότητα της Καλύβης Τιμίου Προδρόμου της Ιεράς Σκήτης Αγίας Άννης, ότι υπήρξε οποιαδήποτε δήλωση από το μακαριστό Γέροντα Χρύσανθο προ της κοίμησής του. Λέει μάλιστα, ότι ο Γέροντας δεν ήταν αρνητής της covid-19 και ότι όλα όσα αναφέρονται συνέβησαν στη φαντασία του συγγραφέα της δήθεν δήλωσης. Προσωπικά, αφού δημοσίευσα τη δήλωση, υποχρεούμαι να δημοσιεύσω και την διάψευση. Μάλιστα η διάψευση είναι επίσημη και έχει μεγαλύτερη βαρύτητα.

Εικόνα

Καλό Παράδεισο Γέροντα.

Πηγή: ΡΟΜΦΑΙΑ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Ο εφημέριος στα Νέα Σιλάτα απαγορεύει στους πιστούς τη συμμετοχή στην Ανάσταση με μάσκα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 04, 2021 8:32 am

Υπάρχουν Θεολογικά επιχειρήματα κατά της ύπαρξης ή για την αντιμετώπιση της covid-19; Όχι δεν υπάρχουν! Οι όποιες επιφυλάξεις για τη σοβαρότητα της κατάστασης ή την αντιμετώπιση της είναι καθαρά ιατρικές. Ο Θεός επιτρέπει κατά καιρούς δοκιμασίες σαν αυτή και η σωστή αντιμετώπισή τους από τους πιστούς βοηθά στη σωτηρία τους.

Είναι όμως η άρνηση ή η υποτίμηση μιας δοκιμασίας Θεολογικά σωστός τρόπος αντιμετώπισης; Και πάλι όχι, ιδίως όταν προέρχεται από τα χείλη ποιμένα, που βάζει σε κίνδυνο το ποίμνιό του πνευματικά και σωματικά. Ο Μητροπολίτης του και η Πολιτεία οφείλουν να υποδείξουν στον εφημέριο των Νέων Σιλάτων το λάθος του.

Πηγή: voria.gr


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Κερκύρας Νεκτάριος: Τό ζήτημα τοῦ ἐμβολιασμοῦ δέν εἶναι ζήτημα πνευματικό, ἀλλά ἰατρικό

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Μάιος 16, 2021 10:47 pm

Κερκύρας Νεκτάριος: "Τό ζήτημα τοῦ ἐμβολιασμοῦ δέν εἶναι ζήτημα πνευματικό, ἀλλά ἰατρικό
Ι.Μ. Κερκύρας. 14/05/2021

Εικόνα

Κερκύρας Νεκτάριος: "Τό ζήτημα τοῦ ἐμβολιασμοῦ δέν εἶναι ζήτημα πνευματικό, ἀλλά ἰατρικό.

Δέν ἐπιτρέπεται ἱερεῖς νά τρομοκρατοῦν τόν λαό τοῦ Θεοῦ διαδίδοντας ἀνυπόστατες φῆμες περί δῆθεν σφραγίσματος τῶν ὅσων κάνουν τό ἐμβόλιο μέ μικροτσίπ ἤ ὅτι «ξεπουλοῦνε» οἱ ἐμβολιασθέντες τήν πίστη. Οὔτε ἐπιτρέπεται νά μεταφέρονται ἄκριτα ἀπόψεις ὅτι ὅσοι ἐμβολιάζονται κινδυνεύουν νά πεθάνουν ἀπό τό ἐμβόλιο".

Αυτά γι αυτούς που επιμένουν στις θεωρίες συνωμοσίας "εν ονόματι" της πίστεως.

Πηγή: ΡΟΜΦΕΑ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Μάιος 17, 2021 9:33 am

Πολύ σωστά θέτει το ζήτημα ο σεβασμιώτατος.
Θα τολμήσω να πω όμως ότι δεν ακούω από πουθενά ποια πρέπει να είναι η συμπεριφορά μας την επόμενη ημέρα, μετά δηλαδή την εξάλειψη του κορονοϊού. Θα συνεχίσουμε τη ζωή που κάναμε, ακριβώς από εκεί που την αφήσαμε; Θα συνεχίσουμε να καταναλώνουμε, ως ανθρωπότητα, σαν να μην υπάρχει αύριο; Ή θα εκμεταλευτούμε το πάθημα του κορονοϊού ως μάθημα-γύμνασμα, έτσι ώστε να προστατεύσουμε και εμάς και τις επόμενες γενιές και τη φύση που μάς εμπιστεύτηκε ο Θεός, αλλάζοντας συνήθειες; Για παράδειγμα, ακολουθώντας την πρακτική των πατέρων του Αγίου Όρους που δεν αφήνουν τίποτα να πάει χαμένο, ούτε καν τα περισσεύματα φαγητού από την τράπεζα, αλλά εργάζονται διαρκώς τόσο για τη σωτηρία της ψυχής όσο και την προστασία του περιβάλλοντος. Ή ακολουθώντας τις προτροπές του Οικουμενικού μας Πατριάρχη Βαρθολομαίου, του επίσης γνωστού ανά την υφήλιο και ως ο «πράσινος» Πατριάρχης, λόγω του πλήθους πρωτοβουλιών που έχει λάβει για την προστασία του περιβάλλοντος και την αποτροπή της κλιματικής αλλαγής.
Αυτό, με την ταπεινή μου άποψη, είναι το μέγα ερώτημα της εποχής μας.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Μάιος 17, 2021 10:07 am

Τάσο μου δυστυχώς για μας "χλωμό" το βλέπω να επωφεληθούμε πνευματικά και απ' αυτή τη δοκιμασία. Μάλιστα η Εκκλησία μας θα βγει με τραύματα από την πανδημία, όχι μόνο εξ αιτίας των πολλών απωλειών, αλλά και επειδή πολλοί από το πλήρωμα της Εκκλησίας, κληρικοί και λαϊκοί, υπέκυψαν στον εκ δεξιών πειρασμό και αυτοανακηρύχθηκαν προστάτες της Ορθοδοξίας. Μετά το ημερολογιακό ζήτημα μας προέκυψε και το κορωναϊκό. Ελπίζω να μην δούμε κανένα σχίσμα των σκληροπυρηνικών Μητροπολιτών (Κυθήρων, Αιτωλίας, πρώην Καλαβρύτων) μετά των ευκολόπιστων συνωμοσιολόγων πιστών.

Πρέπει πάντως να παρατηρήσω, ότι στο δικό μου περιβάλλον, οι περισσότεροι που κόπτονται κατά του εμβολίου και των περιορισμών στον εκκλησιασμό είναι αυτοί που τους βλέπαμε στην εκκλησία κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα.

Λυπήθηκα πολύ, όταν έμαθα τυχαία, ότι ένας από τους δημοφιλείς Πνευματικούς της περιοχής μας, απαγορεύει στα πνευματικά του παιδιά να εμβολιαστούν. Φαίνεται πως η δημοφιλία δεν είναι ανάλογη με την πνευματικότητα.

Κύριε Ελέησον την Εκκλησία Σου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Ο βιογράφος του Αγίου Παϊσίου Αρχ. Χριστόδουλος εξηγεί, ότι δεν έχει προφητεύσει ποτέ για τον covid-19

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Μάιος 17, 2021 5:44 pm

Ο βιογράφος του Αγίου Παϊσίου Αρχ. Χριστόδουλος εξηγεί, ότι δεν έχει προφητεύσει ποτέ για τον covid-19
17/05/2021

Εικόνα

Ο Αρχιμανδρίτης Χριστόδουλος Αγγέλογλου, πνευματικό παιδί και πρώτος βιογράφος του Αγίου Πασίου ("Γέρων Παΐσιος"), εξηγεί γιατί ο Άγιος δεν προφήτευσε ποτέ για τον covid-19 και τα εμβόλια για την καταπολέμηση του, αλλά για το AIDS και το εμβόλιο που είχε παρουσιαστεί τότε και αποδείχθηκε άχρηστο. Ακούστε το προσεκτικά και μην παρασύρεστε από τους λογισμούς πλανεμένων ανθρώπων, που βάζουν λόγια στο στόμα του Αγίου.



Πηγή: ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες