Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Μαρ 18, 2020 12:02 pm

NikolaosArvanitidis έγραψε:Και στην Κύπρο είναι έτοιμοι να διατάξουν το κλείσιμο των εκκλησίων.Θετικοί στον Κορωνοϊό δύο ψάλτες – λουκέτο στον ναό Αγίου Φανουρίου https://kanali6.com.cy/2020/03/17/thetikoi-ston-koronoio-dyo-psaltes-loyketo-ston-nao-agioy-fanoyrioy/Είναι βέβαιο πως οι αντιχριστιανικές δυνάμεις θα εκμαιταλευτούν το γεγονός για να κλείσουν και στην Κύπρο τις εκκλησίες με νόμο.

Κύριε Νίκο, θα ήθελα όταν δημοσιεύετε αποσπάσματα από άρθρα και την πηγή τους, να ακολουθείτε τα εξής:
Anastasios68 έγραψε:Επιτρέψτε μου να κάνω μερικές παρατηρήσεις:

1) Περί εξωτερικών συνδέσμων
Όταν θέλουμε να παραθέσουμε ένα εξωτερικό σύνδεσμο (π.χ. www.romfaia.gr) είναι καλό να τον περιβάλλουμε με τις ετικέτες [url]και[/url]. Με τον τρόπο αυτό το φόρουμ μας θα καταλαβαίνει αμέσως πως πρόκειται περί συνδέσμου (link) και θα κάνει τη σωστή απεικόνισή του.

2) Περί YouTube
Όταν θέλουμε να βάλουμε ένα βίντεο από το YouTube μέσα στο φόρουμ μας, μπορούμε να κάνουμε τα εξής:
α) Πρώτα επιλέγουμε τον κωδικό του βίντεο. Παρατηρείστε πως σε κάθε YouTube βίντεο, όπως φαίνεται στο διπλανό παράδειγμα: https://www.youtube.com/watch?v=uCS3619pol4 υπάρχει ένας κωδικός με 11 ψηφία. Κάθε φορά που κάνουμε μία δημοσίευση, υπάρχει ένα κουμπί στο επάνω μέρος της δημοσίευσης που λέει «youtube». Φέρνουμε λοιπόν τον κωδικό, τον επιλέγουμε και πατάμε το κουμπί.
β) Έτσι, όταν δημοσιεύουμε θα βλέπουμε κάτι τέτοιο: , ενώ όταν αναρτήσουμε τη δημοσίευση θα έχουμε κανονικά την απεικόνιση του βίντεο μέσα στο φόρουμ μας.

Για όποια απορία έχετε, μη διστάσετε να με ρωτήσετε.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Μαρ 18, 2020 12:24 pm

Οι εκκλησίες τους ενοχλούνε... τα χοτ σποτ που είναι γεμάτα με κόσμο δεν τους ενοχλούν. Κανείς τους δεν είπε τίποτα για τα χοτ σποτ που ειναι γεμάτα κόσμο ο ένας διπλα στον άλλο.



NikolaosArvanitidis

Re: Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τετ Μαρ 18, 2020 1:15 pm

Εγώ δεν μπορώ να χωνεψω πως πιθανότατα θα κάνουμε Πάσχα χωρίς εκκλησίες και χωρίς Αγιο Φως :x !Μέχρι και οι Αγιοι Τόποι (βασικά οι πόλεις Ιερουσαλημ,Βηθλεέμ και Ναζαρέτ) έχουν μπει σε καραντίνα(υπάρχει και φόβος να ματαιωθεί η τελετή αφής του Αγίου Φωτός στα Ιεροσόλυμα).Οσον αφορά τα χοτ σποτ το έχω διαβάσει πολλές φορές στα Social Media:υπάρχουν πολλές χριστιανικες χώρες στον τρίτο κόσμο (οι Φιλλιπινες,οι περισσότερες χώρες νότια της Σαχάρας,η Καραϊβική κτλ) αλλά ελαγχιστοι μετανάστες έρχονται από εκεί,έρχονται βασικά από τις ισλαμικές χώρες.Το θέμα όμως είναι πως ακόμα κι αν κλείσουν τα χοτ σποτ θα είναι δώρο αδωρο αν δεν ανοίξουν οι εκκλησίες μας.Επίσης η απόφαση του πρωθυπουργού για κλείσιμο των χωρών λατρείας είναι και αντισυνταγματικη και θα μπορούσε εύκολα να προσφύγει η ηγεσία της εκκλησίας της Ελλάδας κατά της απόφασης αυτής.Το θέμα είναι αν θα το κάνει.



NikolaosArvanitidis

Re: Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τετ Μαρ 18, 2020 1:26 pm

Abel Gkiouzelis έγραψε:Οι εκκλησίες τους ενοχλούνε... τα χοτ σποτ που είναι γεμάτα με κόσμο δεν τους ενοχλούν. Κανείς τους δεν είπε τίποτα για τα χοτ σποτ που ειναι γεμάτα κόσμο ο ένας διπλα στον άλλο.

Πάσχα χωρίς εκκλησίες και χωρίς Αγιο Φως δεν είναι Πάσχα.Αυτός ο ιός κατάφερε ότι δεν κατάφεραν τόσες επιδημίες στην ιστορία. Επίσης ακόμα και για το Αγιο Φως ακούγεται πως θα απαγορευτεί η τελετή αφής του στα Ιεροσόλυμα! Οι αγίες πόλεις Ιερουσαλήμ,Βηθλεέμ και Ναζαρέτ είναι ήδη σε καραντίνα



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Μαρ 18, 2020 1:47 pm

Ναι γιατί ο ιός αυτός είναι κατασκευασμένος στα εργαστήρια και τον έριξαν με σκοπό και να χτυπήσουν τον Χριστιανισμό σε παγκόσμιο επίπεδο και να εχουν τον απόλυτο έλεγχο της ανθρωπότητας. Αλλά οι Χριστιανοί είναι ελέυθεροι. Έχουν την ελευθερία που τους δίνει ο Χριστός. Αν μας κλείσουν ακόμη και για πάντα της εκκλησίες θα κάνουμε κρυφές Θείες Λειτουργίες. Όπως στα πρώτα χρόνια των διωγμών.

Ο Κύριος έχει πει: "Ἐπὶ ταύτη τῇ πέτρᾳ (δηλαδὴ πάνω στὴν ὁμολογία πίστεως τοῦ Πέτρου) οἰκοδομήσω μου τὴν ἐκκλησίαν, καὶ πύλαι ᾅδου οὐ κατισχύσουσιν αὐτῆς» (Ματθ. 16,18).

Ας προσευχηθουμε όμως θερμά όλοι μας να περάσει ο πειρασμός αυτός και να ξαναανοίξουν οι εκκλησίες σύντομα.



NikolaosArvanitidis

Re: Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τετ Μαρ 18, 2020 1:50 pm

Η μεγαλύτερη ανησυχία μας πάτερ είναι πότε θα ανοίξουν ξανά οι εκκλησίες μας και το τι θα γίνει με την τελετή αφής του Αγίου Φωτός (ακούγεται ως πιθανό σενάριο να μην γίνει καν η τελετή αφής).



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Μαρ 18, 2020 2:06 pm

Το ξέρω, κι εγώ στεναχωριέμαι γι᾽ αυτό. Προσευχούλα να κάνουμε να περάσει γρήγορα ο πειρασμός αυτός και να ανοίξουν πάλι οι εκκλησίες πριν το Πάσχα.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Μαρ 18, 2020 3:17 pm

Επειδή διαβάζω σε πολλές ιστοσελίδες πολλά πράγματα για τον κορωνοϊό, που κάποια είναι λανθασμένα, θέλω να επισημάνω τα λάθη:

1. Ο ιός λέγεται SARS-COV-2 και η ασθένεια που προκαλεί: Covid-19
2. Τα ζεστά ροφήματα δεν καταπολεμούν τον ιό.
3. Το να εκτεθούμε στον ήλιο δεν μας προσφέρει τίποτε, εφόσον ο ιός έχει μπει μέσα μας. Απλά σε περιβάλλον με ήλιο είναι πολύ δύσκολο να αρπάξουμε τον ιό γιατί δεν επιζεί για πολύ ώρα σε τέτοιες συνθήκες.
4. Δεν ισχύει ο μύθος να πίνουμε συχνά νερό γιατί θα τον σκοτώσουν τα οξέα του στομάχου.

Τα παραπάνω τα άκουσα από γιατρό.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Μία ερώτηση

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Μαρ 18, 2020 4:28 pm

Γνωρίζει κανείς εν Χριστώ αδελφοί μου αν υπάρχει κάποιο link στο internet που να δειχνει ζωντανή προηγιασμένη Θεία Λειτουργία π.χ. από κάποιο μοναστήρι;



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Μαρ 18, 2020 5:37 pm

Πάτερ, υπάρχει το ecclesiaTV.gr στο YouTube, στο οποίο μεταδίδονται σε ζωντανή ροή διάφορες ακολουθίες, σε ενορίες της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Ωστόσο, απ' ότι είδα προηγιασμένες δεν υπάρχουν. Υπάρχουν όμως οι κυριακάτικες Θείες Λειτουργίες.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 11 και 0 επισκέπτες