Ερώτηση περί κορονοϊού και Θείας Λειτουργίας / Θείας Κοινωνίας

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

NikolaosArvanitidis

Re: Ερώτηση: Τι έχετε να πείτε σχετικά με τον κορωνοϊό και την εκκλησιαστική επικαιρότητα;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Μάιος 14, 2020 10:47 am

Μιλούσα με φίλο μου στο Instagram που είναι δάσκαλος και ζει σε μικρό νησί (πληθυσμού 12.000 περίπου κατοίκων). Εκεί στο χωριό του νησιού που έχει διοριστεί δάσκαλος ο ιερέας κάνει κλήρωση για το ποιοι 50 θα πάνε στον ναό αυτό θα γίνεται κάθε εβδομάδα. Το ίδιο θα κάνουν και πολλοί άλλο ιερείς (με κλήρωση) από όσα διαβάζω.



NikolaosArvanitidis

Re: Ερώτηση: Τι έχετε να πείτε σχετικά με τον κορωνοϊό και την εκκλησιαστική επικαιρότητα;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Μάιος 14, 2020 1:03 pm

Σε μεγάλη ελληνόφωνη ορθόδοξη ομάδα του Facebook βρήκα αυτήν την είδηση.Ο Μητροπολίτης Γερμανίας επιτρέπει την θεία λειτουργία αλλά απαγορεύει την Θεία Κοινωνία https://poimin.gr/mitropolitis-germania ... oNoI5vJDzs .Φυσικά την είδηση αυτή(και άλλες ειδήσεις που αφορούν άλλους ανάξιους ιεράρχες) ψάρεψαν και οι αυτόκλητες ομάδες ''υπερασπιστών της υγείας''(δηλαδή ομάδες σπιούνων) σε Facebook και Instagram/Twitter και φωνάζουν θριαμβευτικά πως οι ίδιοι οι ορθόδοξοι κληρικοί φοβούνται μετάδοση μικροβίων απο την Θεία Κοινωνία συνεπώς όσοι ορθόδοξοι λέμε πως η Θεία Κοινωνία δεν μεταδίδει μικρόβια είμαστε σκοταδιστές που μας καταδικάζουν και οι ''φωτισμένοι''(κατ αυτούς) ιεράρχες(τύπου Γερμανίας,Κύπρου κτλ).Το ότι θα ζούσαμε σε εποχές με ορθόδοξους μητροπολίτες να εχθρεύονται την θεία κοινωνία ποιος θα το φανταζόταν. :(

Σημείωση διαχειριστή: δημοσίευση με ανακρίβειες κι εντελώς απρόσεκτη προσέγγιση του άρθρου στο link που παρατίθεται.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Αναστάσιος, έχει επεξεργασθεί 0 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Δημοσίευση με ανακρίβειες.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ερώτηση: Τι έχετε να πείτε σχετικά με τον κορωνοϊό και την εκκλησιαστική επικαιρότητα;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Μάιος 14, 2020 1:39 pm

Κύριε Νίκο, διαβάσατε ολόκληρο το παραπάνω άρθρο ή αρκεστήκατε μόνο στον τίτλο;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ερώτηση: Τι έχετε να πείτε σχετικά με τον κορωνοϊό και την εκκλησιαστική επικαιρότητα;

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Μάιος 14, 2020 2:00 pm

Ο Μητροπολίτης Γερμανίας δηλώνει ότι η Θεία Ευχαριστία είναι αδιαπραγμάτευτη, αλλά επειδή έχουν εκδοθεί νόμοι, δεν μπορεί να τους παραβεί και θα γίνει μεν εκκλησιασμός, αλλά όχι Θεία Μετάληψη.
Εγώ πάντως αν ήμουν Μητροπολίτης δεν θα τελούσα το μυστήριο και θα έβγαζα ανακοίνωση ότι η ορθοδοξία δεν είναι επιτρεπτή στο Κράτος της Γερμανίας , αφού δεν μπορεί να τελέσει τα μυστήριά της.
Θεία Λειτουργία χωρίς Θεία Μετάληψη δεν είναι Θεία Λειτουργία.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ερώτηση: Τι έχετε να πείτε σχετικά με τον κορωνοϊό και την εκκλησιαστική επικαιρότητα;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Μάιος 14, 2020 2:06 pm

Μητροπολίτης Γερμανίας: Ελάτε στην Θεία Λειτουργία αλλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η Θεία Κοινωνία
14 Μαΐου 2020

Εικόνα

Αγαπητοί μου Χριστιανοί Όρθόδοξοι τής Γερμανίας, Χριστός άνέστη!

Ή Α. Θ. Παναγιότης, ό Οίκουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος, άπαντώντας σέ έπίκαιρο έρώτημα γράφει τά έξής.

«Ή Έκκλησία του Χριστού, ύπακούοντας στήν προτροπή τοΰ Ίδρυτή της «άπόδοτε ουν τά Καίσαρος Καίσαρι καί τά τοΰ Θεού τω Θεώ» (Ματθ. κβ’, 21), άναγνώριζε άνέκαθεν τήν ύψηλή εύθύνη τού Κράτους νά διαχειρίζεται τά του οίκου του, διατηρούσε δέ και γιά τόν έαυτό της τό ίερό καί άπαράγραπτο δικαίωμα νά διαφυλάσσει άμετακίνητα όσα παρέλαβε, νά όργανώνει τήν έκκλησιαστική ζωή καί νά τελεί τά άγια μυστήρια σύμφωνα μέ τήν κανονική καί έκκλησιολογική της παράδοση και αύτοσυνειδησία. Στό πνεύμα αύτό, ή Έκκλησία δέχθηκε πρός καιρόν τά περιοριστικά μέτρα, τά όποία έπιβλήθηκαν άπό τά έπι μέρους κράτη λόγω τής σοβούσης πανδημίας του νέου κορωνοϊοΰ COVID – 19.

Τό γεγονός όμως ότι ή Έκκλησία μας άποδέχθηκε τήν προσωρινή άπαγόρευση τής τελέσεως τών ίερών άκολουθιών στούς ναούς μέ τή συμμετοχή τών πιστών, δέν σημαίνει ότι μπορεί καί έπιθυμεϊ νά διαπραγματεύεται γιά τήν Όρθόδοξη εύσέβεια καί ίδίως γιά τό μυστήριο τών μυστηρίων τής ζωής της, τήν Θεία Εύχαριστία, καί γιά τόν τρόπο μεταδόσεώς της.

Ή Άγία τού Χριστού Μεγάλη Έκκλησία έμμένει άκλόνητα στήν θεόσδοτη Όρθόδοξη διδασκαλία γιά τήν Θεία Εύχαριστία.Ό λόγος του Πατριάρχου μας είναι ξεκάθαρος και έκφράζει τήν αύτοσυνειδησία τής Όρθόδοξης Έκκλησίας καί όλων τών μελών της άπανταχου τής γής.

Παρ’ όλα αύτά, έν όψει του άνοίγματος τών ίερών ναών στήν γερμανική έπικράτεια, έκδόθηκαν Νομοθετικά Διατάγματα, τά όποία, έκτός τών ύπολοίπων μέτρων άσφαλείας πού αύτονοήτως ήδη υίοθετήσαμε, φθάνουν μέχρι του σημείου νά ρυθμίζουν καί τόν τρόπο τής Θείας Μεταλήψεως, νά άπαγορεύουν δηλαδή τήν Θεία Κοινωνία άπό τό Άγιο Ποτήριο μέ τήν χρήση τής Αγίας Λαβίδος.

‘Ως έκ τούτου, μέ βαθύ πόνο σάς ένημερώνω ότι, μέχρι τήν παύση τής ίσχύος τών άνωτέρω Νομοθετικών Διαταγμάτων, ένώ μπορούμε όλοι νά έκκλησιαζόμαστε, δέν μπορούμε όμως όλοι νά μεταλαμβάνουμε, παρά μόνον οί λειτουργοί ίερεϊς.

Έξυπακούεται ότι ίσχύουν στό άκέραιο καί μέχρι νεωτέρας άποφάσεως τά Μέτρα γιά τήν Άποφυγή Διαδόσεως τοΰ Κορωνοϊοϋ τής 30ής Απριλίου 2020, οί πρακτικές οδηγίες πρός τούς Πιστούς μας τής 1ης Μαίου 2020 καί τά συμπληρωματικά μέτρα γιά τήν αποφυγή διαδόσεως τοϋ Κορωνοϊοΰ τής 13ης Μαΐου 2020. Ό άναγκαστικός άποκλεισμός τών πιστών μας άπό τήν Θεία Κοινωνία είναι τό πιό θλιβερό καί όδυνηρό μέτρο πού άναγκάστηκα ποτέ νά λάβω στήν σαραντάχρονη έκκλησιαστική διακονία μου ώς Μητροπολίτης Γερμανίας.

Προσεύχομαι θερμά στόν Κύριο τής δόξης νά άνακαλέσω τήν άπόφαση αύτή τό συντομώτερο δυνατό.

Μέ πατρική άγάπη

ο Γερμανίας Αυγουστίνος

Πηγή: ΠΟΙΜΗΝ


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ερώτηση: Τι έχετε να πείτε σχετικά με τον κορωνοϊό και την εκκλησιαστική επικαιρότητα;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Μάιος 14, 2020 2:08 pm

aposal έγραψε:Ο Μητροπολίτης Γερμανίας δηλώνει ότι η Θεία Ευχαριστία είναι αδιαπραγμάτευτη, αλλά επειδή έχουν εκδοθεί νόμοι, δεν μπορεί να τους παραβεί και θα γίνει μεν εκκλησιασμός, αλλά όχι Θεία Μετάληψη.
Εγώ πάντως αν ήμουν Μητροπολίτης δεν θα τελούσα το μυστήριο και θα έβγαζα ανακοίνωση ότι η ορθοδοξία δεν είναι επιτρεπτή στο Κράτος της Γερμανίας , αφού δεν μπορεί να τελέσει τα μυστήριά της.
Θεία Λειτουργία χωρίς Θεία Μετάληψη δεν είναι Θεία Λειτουργία.

Συμφωνώ απόλυτα.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Ερώτηση: Τι έχετε να πείτε σχετικά με τον κορωνοϊό και την εκκλησιαστική επικαιρότητα;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Μάιος 14, 2020 4:04 pm

Αναστάσιος έγραψε:Κύριε Νίκο, διαβάσατε ολόκληρο το παραπάνω άρθρο ή αρκεστήκατε μόνο στον τίτλο;

Χωρίς την Θεία Κοινωνία ΔΕΝ υπάρχει λόγος να γίνεται θεία λειτουργία. Με απλά λόγια η Θεία λειτουργία μετατρέπεται σε κοινή τελετή άνευ νοήματος.Ο Μητροπολίτης Γερμανίας έπρεπε να είχε πει ότι αν δεν επιτρέπεται από το Γερμανικό κράτος η Θεία Κοινωνία τότε δεν είναι δυνατόν να γίνουν ούτε θείες λειτουργίες στην Ορθόδοξη εκκλησία.Τυχόν ανοχή μας σε "λύσεις" τύπου "νόμιμη θεία λειτουργία αλλά παράνομη η Θεία Κοινωνία" ανοίγει τον δρόμο να υιοθετηθεί αν όχι τώρα τότε στο μέλλον παρόμοια "λύση" στην Ελλάδα.Στις ορθόδοξες ομάδες του Facebook (ελληνόφωνες και αγγλόφωνες που έχω δει) καθώς και σε ξενόγλωσσα ορθόδοξα φόρουμ ασκείται ήδη κριτική στον ανίερο αυτό συμβιβασμό που έκανε ο μητροπολίτης Γερμανίας με το Γερμανικό κράτος.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ερώτηση: Τι έχετε να πείτε σχετικά με τον κορωνοϊό και την εκκλησιαστική επικαιρότητα;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Μάιος 14, 2020 4:10 pm

Ως προς αυτό συμφωνώ. Απλά, όπως το διατυπώσατε φάνηκε σαν να μην διαβάσατε το άρθρο και να μην καταλάβατε ότι το γερμανικό κράτος απαγορεύει τη Θεία Κοινωνία, κι όχι ο επίσκοπος, ο οποίος χαρακτήρισε την απόφαση αυτή ως την πιο θλιβερή κι οδυνηρή.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Ερώτηση: Τι έχετε να πείτε σχετικά με τον κορωνοϊό και την εκκλησιαστική επικαιρότητα;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Μάιος 14, 2020 4:17 pm

Το άρθρο το διάβασα.Ωστόσο με τον συμβιβασμό αυτόν που έκανε ο μητροπολίτης Γερμανίας εμπαιζει τα μυστήρια της Ορθοδοξίας.Δίνει και πάτημα όταν οι πολέμιο της Ορθοδοξίας (Αντιχριστοι,Πεντηκοστιανοί, Αντβεντιστές,Ευαγγελιστές και λοιποί) θα ειρωμευονται τα μυστήρια της ορθοδοξίας ως απλές τελετές.Το ποίμνιο του οι ορθόδοξοι της Γερμανίας θα πρέπει να αντιδράσουν και να δώσουν να καταλάβουν κάποιοι πως δεν μπορεί ένας μητροπολίτη ή κάποια ιεράρχης να φτιάχνει τα μυστήρια της εκκλησίας μας κατά το δοκούν όπως θέλει. Αλλιώς αν δεν υπάρξει αντίδραση θα εξαπλωθεί αυτή η ανορθόδοξη τακτική και σε άλλα κράτη. :x



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ερώτηση: Τι έχετε να πείτε σχετικά με τον κορωνοϊό και την εκκλησιαστική επικαιρότητα;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Μάιος 14, 2020 4:24 pm

Καμία αντίρρηση ως προς αυτά.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 13 και 0 επισκέπτες