Απαντήσεις σε 5 ερωτήσεις σας περί των Εβραίων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Απαντήσεις σε 5 ερωτήσεις σας περί των Εβραίων

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Μαρ 12, 2018 3:20 pm

Εικόνα

Απαντήσεις σε 5 ερωτήσεις σας περί των Εβραίων

Ερώτηση: Όσον αφορά την έξοδο των Εβραίων από την Ερυθρά Θάλασσα άκουσα ότι δεν υπάρχουν ιστορικές ενδείξεις ότι πράγματι έγινε κάτι τέτοιο. Ήταν ιστορικό γεγονός; Πως αποδεικνύεται ιστορικά αυτό;

Απάντηση:

Ναι ήταν ιστορικό γεγονός.

Έχουν βρει μούμιες στην Αίγυπτο που όλο το σώμα τους εναι καλλημενο με αλάτι, από αυτούς τους Αιγύπτιους που είχαν πνιγεί στην Ερυθρά Θάλασσα.

Επίσης, άκουσε το παρακάτω βίντεο και δες και φώτο από τα άρματα που βρέθηκαν στον βυθό της Ερυθράς Θάλασσας από την έξοδο των Εβραίων.



Πίστη & Λογική: Ερυθρά Θάλασσα & Μωϋσής - Αρχιμ. Ιωάννης Κωστώφ, Φυσικός

╰⊰¸¸.•¨*

Ερώτηση: Σε πρόσφατο διάλογο μου μίλησα με έναν Εβραίο φίλο μου και μου είπε:

"Οι Χριστιανοί είσαστε Εβραίοι γιατί: Όλα στη θρησκεία σας είναι Εβραϊκά, οπότε δες τα καί κρίνε μόνος σου: (α) ιερά εδάφη σας, τα ιερά εδάφη των Εβραίων, (β) ιερά κείμενά σας, τα ιερά κείμενα των Εβραίων ("Παλαιά Διαθήκη"), (γ) ο Θεός σας είναι Εβραίος, (δ) οι μαθητές του είναι Εβραίοι, (ε) η διδασκαλία του Θεού σας, καθ' ομολογίαν του, εδράζεται στον μωσαϊκό νόμο καί συμπληρώνει τον μωσαϊκό νόμο, (στ) τα ήθη καί τα έθιμά σας είναι Εβραϊκά, (ζ) οι προφήτες σας είναι Εβραίοι της "Παλαιάς Διαθήκης", (η) οι θρησκευτικοί ύμνοι σας είναι όλως Εβραιόφιλοι, (θ) τα ιερά κείμενά σας, όσον αφορά τις θρησκευτικές ιεροπραξίες σας Εβραΐζουν (π.χ. "δακτύλιον της Θάμαρ", "εν κόλποις Αβραάμ" κ.λ.π.)".

Είναι αλήθεια αυτό ή όχι;

Απάντηση:

Η αληθινή θρησκεία πριν το Χριστό ηταν η Εβραϊκή.

Οι Προφήτες των Εβραίων που έγραψαν την Παλαιά Διαθήκη προφήτεψαν τον Μεσσία, το Χριστό. Είπαν ότι θα έρθει ο Χριστός και να τον δεχτούμε ως Σωτήρα μας. Και ο Χριστός ίδρυσε την Χριστιανική Εκκλησία.

Οσοι Εβραίοι πίστεψαν στο Χριστό έγιναν Χριστιανοί.

Όσοι Εβραίοι δεν τον πίστεψαν παρέμειναν Εβραίοι και περιμένουν ακόμη το Μεσσία.

Όταν έρθει ο Αντίχριστος οι σημερινοί Εβραίοι θα τον δεχτούν ως το "Χριστό" αλλά θαναι ο Αντίχριστος.

Ο Χριστός που ίδρυσε τον Χριστιανισμό, την Παλαιά Διαθήκη δεν την κατέργησε αλλα την τελειωποίησε και ετσι δεχόμαστε και την Παλαιά Διαθήκη και την Καινή Διαθήκη.

Γιαυτό και έχουμε Εβραίους Προφήτες, Ψαλμούς του Προφήτη Δαυίδ και γενικά την Παλαιά Διαθήκη μαζί με την Καινή Διαθήκη.

╰⊰¸¸.•¨*

Ερώτηση: Η Εκκλησία μας τι θέση έχει για τους μεσσιανικούς εβραίους (εβραίους που αποκαλούνται εβραίοι, δεν κάνουν το σημείο του σταυρού, ακολουθούν τα εβραϊκά ήθη αλλά πιστεύουν ότι ο Ιησούς είναι ο Μεσσίας; Αυτοί οι μεσσιανικοί εβραίοι έχουν την δυνατότητα να σωθούν;

Απάντηση:

Είναι Εβραίοι που πίστεψαν στο Χριστό αλλά πιθανόν δεν έχουν μπει ακόμη στην Εκκλησία. 

Δεν ξέρουμε αν έχουν την δυνατότητα να σωθούν αυτοί οι μεσσιανικοί εβραίοι. Αυτά είναι στα θέματα του Θεού.

Υπάρχει ένα βιβλίο με μεταστροφές από τον Ιουδαϊσμό στην Ορθοδοξία του Αρχιμ. Ιωάννου Κωστώφ με τίτλο ΕΥΡΗΚΑΜΕΝ ΤΟ ΜΕΣΣΙΑ, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΥ, στο οποίο θα βρεις κι άλλες απαντήσεις για το θέμα του Ιουδαϊσμού. Στο βιβλίο αυτό επίσης υπάρχουν κείμενα του Αγίου Ιωάννου του Χρυστοστόμου για τους Εβραίους και τον Μεσσία.

╰⊰¸¸.•¨*

Ερώτηση: Ακούω μερικούς Εβραίους να κατηγορούν κάποιες φορές τους Χριστιανούς για αντισημιτισμό καθώς και τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό. Πόσο αλήθεια είναι αυτό;

Οι Ορθόδοξοι μιλάνε κατά του Σιωνισμού, όχι κατά των Εβραίων, όχι κατα του εβραϊκού λαού.

╰⊰¸¸.•¨*

Ερώτηση: Υπάρχει συλλογική ευθύνη των Εβραίων για την Σταύρωση του Χριστού;

Απάντηση:

Πολύ Εβραίοι που μετανόησαν μπήκαν στην Εκκλησία. Όσοι δεν πίστεψαν έμειναν στην κατάρα που προκάλεσαν οι ίδιοι. "Το αίμα Του πάνω μας και πάνω στα παιδιά μας", είπαν. "Τὸ αἷμα αὐτοῦ ἐφ᾿ ἡμᾶς καὶ ἐπὶ τὰ τέκνα ἡμῶν" (Ματθ. 27, 25).

Ερωτήσεις & Απαντήσεις - Ορθοδοξία



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Απαντήσεις σε 5 ερωτήσεις σας περί των Εβραίων

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Μαρ 12, 2018 4:17 pm

Θα έλεγα ότι γίνονται πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις! Πάτερ ευχαριστούμε!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Απαντήσεις σε 5 ερωτήσεις σας περί των Εβραίων

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Μαρ 12, 2018 4:44 pm

Σου εύχομαι όλες τις ευλογίες του Θεού αδελφε μου! :)



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Απαντήσεις σε 5 ερωτήσεις σας περί των Εβραίων

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Μαρ 12, 2018 5:02 pm

Συγχαρητήρια πάτερ μου!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Απαντήσεις σε 5 ερωτήσεις σας περί των Εβραίων

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Μαρ 12, 2018 6:18 pm

Abel Gkiouzelis έγραψε:Σου εύχομαι όλες τις ευλογίες του Θεού αδελφε μου! :)


Σας ευχαριστώ πολύ Πάτερ! Να σας έχει πάντα καλά ο Κύριος!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Απαντήσεις σε 5 ερωτήσεις σας περί των Εβραίων

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τρί Μαρ 13, 2018 8:32 am

Πολύ ενδιαφέρουσες οι δημοσιεύσεις σας, πάτερ.

Σχετικά με την τελευταία ερώτηση: εφόσον ο Χριστός είπε πάνω στο σταυρό

«Πάτερ ἄφες αὐτοῖς· οὐ γάρ οἴδασι τί ποιοῦσι»

άρα δεν τους συγχώρησε ο ίδιος ο Κύριος; Θέλω να πω μπορούμε να μιλάμε για κατάρα όταν έλαβαν τέτοια συγχώρεση; Και αν ο ίδιος τους συγχώρησε, ποια είμαι εγώ να μην τους συγχωρώ; Το λέω αυτό γιατί εκεί βασίζονται πολλοί και δικαιολογούν κάθε είδους μισαλλοδοξία και εμπάθειας απέναντι στους εβραίους.

Η φράση για το αίμα είναι τόσο εμπρηστική, θα έλεγα, που στην ταινία του Μελ Γκίμπσον την άφησαν αμετάφραστη (ενώ λέγεται από τον ηθοποιό).


Αγαπάτε αλλήλους.

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Απαντήσεις σε 5 ερωτήσεις σας περί των Εβραίων

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τρί Μαρ 13, 2018 8:50 am

Καλημέρα Heaven and Earth, σου εύχομαι κάθε καλό! :)

Οι ίδιοι οι Εβραίοι που σταύρωσαν το Χριστό προκάλεσαν την κατάρα στον εαυτό τους. Αυτοί είπαν "Τὸ αἷμα αὐτοῦ ἐφ᾿ ἡμᾶς καὶ ἐπὶ τὰ τέκνα ἡμῶν" (Ματθ. 27, 25) και ο Χριστός είπε ας γίνει το θέλημά σας.

Ο Χριστός από ταπείνωση και για να μας διδάξει την ταπείνωση και την συγχώρηση των εχθρών μας είπε στον Πατέρα: «Πάτερ ἄφες αὐτοῖς· οὐ γάρ οἴδασι τί ποιοῦσι».

Αλλά λειτουργεί και η δικαιοσύνη του Θεού. Όσοι μετανόησαν τους συγχώρησε ο Θεός και όσοι δεν μετανόησαν θα κολαστούν.

Επίσης, κάτι παρόμοιο στη σημερινή εποχή για τις κατάρες. Όταν κάποιες μητέρες στέλνουν στο διάβολο τα παιδιά τους, αποκτάει δικαιώματα ο διάβολος και ο Θεος επιτρέπει να δαιμονιστεί το παιδί. Η´ όταν μερικές μητέρες καταριούνται τα παιδιά τους (σκάσε, τσακίσου κλπ.) υπάρχει περίπτωση να πιάσει η κατάρα και να τσακιστεί το παιδί. Η κατάρα είναι μεγάλη αμαρτία.

Όλες αυτές οι φράσεις: σκάσε, τσακίσου κλπ. είναι κατάρες και πρέπει να τις εξομολογηθούμε και να μην της ξαναπούμε.



Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Απαντήσεις σε 5 ερωτήσεις σας περί των Εβραίων

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τρί Μαρ 13, 2018 8:53 am

Ευχαριστώ για την απάντηση πάτερ. Ναι, πρέπει να μετράμε τα λόγια μας!


Αγαπάτε αλλήλους.

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Απαντήσεις σε 5 ερωτήσεις σας περί των Εβραίων

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τρί Μαρ 13, 2018 8:56 am

Επίσης, ο Χριστός και όλοι οι Χριστιανοί δεν κρατάμε εμπάθεια στους Εβραίους που σταύρωσαν τον Χριστό. Προσευχόμαστε να μετανοήσουν και να μπούν στην Εκκλησία για να σωθούν.

Ο Χριστός εκτός από αγάπη και συγχώρηση είναι και δικαιοσύνη.

Ένας αμετανόητος δεν μπορεί να μπει στον Παράδεισο.

Λένε οι Άγιοι Πατέρες: "Ο Παράδεισος θα είναι γεμάτος από μετανοημένους αμαρτωλούς και η κόλαση γεμάτη από παρθένους υπερήφανους και αμετανόητους".



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Απαντήσεις σε 5 ερωτήσεις σας περί των Εβραίων

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Μαρ 13, 2018 2:09 pm

Αυτό που είπαν οι Εβραίοι:
Abel Gkiouzelis έγραψε: "Τὸ αἷμα αὐτοῦ ἐφ᾿ ἡμᾶς καὶ ἐπὶ τὰ τέκνα ἡμῶν" (Ματθ. 27, 25)

είναι ο λόγος που δεν έχουν ησυχία σαν λαός, από τότε μέχρι σήμερα.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες