Γνωρίζετε κάποιον καλό Πνευματικό Πατέρα για Θεία Εξομολόγηση;

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Γνωρίζετε κάποιον καλό Πνευματικό Πατέρα για Θεία Εξομολόγηση;

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Μαρ 20, 2018 1:20 pm

Ε καλά δεν έγινε και τίποτα.
Όλοι για το καλό προσπαθούμε.



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Γνωρίζετε κάποιον καλό Πνευματικό Πατέρα για Θεία Εξομολόγηση;

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τρί Μαρ 20, 2018 1:26 pm

Ναι αδελφε μου! Με την εν Χριστώ αγάπη που μας εννώνει όλους εδω στο φόρουμ, όλα καλα πανε και θα πάνε!

:) :) :)



Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Γνωρίζετε κάποιον καλό Πνευματικό Πατέρα για Θεία Εξομολόγηση;

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Σάβ Απρ 21, 2018 1:25 pm

Εχω πνευματικό και πολύ καλό, το ερώτημα είναι, αν εξομολογηθείς η όποια αμαρτία σε βαραίνει δε πρέπει να την επαναλάβεις και συγχωρείται, αλλά στη περίπτωση μου μπορώ να σας πώ ότι παρόλο που είμαι στην εκκλησία και ήμουν όμως όχι τοσο ενεργά, η έκτρωση με βαραίνει πολύ..

Δυστυχώς παρότι κοντά, τότε δεν είχα πνευματικό τότε,και έπεσα στο αμάρτημα το οποιο το λέω και το ξαναλέω
Δε ξέρω τι πρέπει κι αν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό το βάρος που νοιώθω στη συνείδηση μου

Το αν πληρώνοντα όλα εδώ κατά παραχώρηση δε ξέρω, έχω θέματα βέβαια, αλλά η εξομολόγηση εφόσον δεν το ξανακάνεις το αμάρτημα σε σώζει; Καποιος κάποτε είχε πει ότι η εξομολόγηση είναι λυσιμο αμαρτίας αλλά με συνεχή μετανοια. Τι είναι η μετανοια, τι πρέπει να κάνω συνεχως,

Να ξερετε ότι είναι από τα χειρότερα πράγματα η εκτρωση


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Γνωρίζετε κάποιον καλό Πνευματικό Πατέρα για Θεία Εξομολόγηση;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Απρ 21, 2018 9:52 pm

"Σιτάρι" μας λες σε παρακαλώ το όνομα σου για να ξέρουμε πως να σε λέμε.

Η εξομολόγηση με μετάνοια σώζει. Τελεία. Δεν υπάρχουν προϋποθέσεις άλλες εκτός από τη μετάνοια.

Η επανάληψη της ίδιας αμαρτίας δε σημαίνει έλλειψη μετάνοιας, αλλά ύπαρξη παθών. Όμως απαθείς είναι μόνο οι άγιοι. Εμείς στην καλύτερη περίπτωση ποθούμε την αγιότητα και αγωνιζόμαστε γι αυτή. Ο Θεός, όταν Εκείνος γνωρίζει, ότι πρέπει, θα μας χαρίσει την απαλλαγή από τα πάθη που μας ταλαιπωρούν, όχι γιατί μας αξίζει, αλλά αναγνωρίζοντας την μετάνοια και τον αγώνα μας.

Μέχρι τότε πέφτουμε, ξανασηκωνόμαστε, ξαναπέφτουμε, ξανασηκωνόμαστε... Αρκεί να μη μένουμε πεσμένοι.

Το να πληρώσουμε σ΄αυτή τη ζωή κάποιες από τις αμαρτίες μας με αντίστοιχες δοκιμασίες, αυτό είναι ευλογία. Πολλοί άγιοι παρακάλεσαν το Θεό γι αυτό κι Εκείνος τους έδωσε αυτή την ευλογία. Αλλά δεν είναι κανόνας. Ο Χριστός σταυρώθηκε για τις αμαρτίες όλου του ανθρώπινου γένους κι έτσι εμείς με την εξομολόγηση απαλλασσόμαστε από το βάρος των αμαρτιών και δεν υπάρχει λόγος να τις πληρώσουμε. Οι δοκιμασίες μας (εκ)παιδεύουν για να μην τις επαναλάβουμε.

Η συνείδηση είναι καμπανάκι για λάθος συμπεριφορές. Αν την ακούσουμε μπορεί να λειτουργήσει σαν πρόληψη. Οι τύψεις, όμως, είναι για να οδηγούν στη μετάνοια, την κατά το δυνατόν αποκατάσταση των λαθών και την Εξομολόγηση. Αν οι τύψεις δε σταματούν μετά την Εξομολόγηση, τότε είναι πευρασμικές.

Η αμαρτία που ανέφερες (σ' ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου) είναι πράγματι πολύ σοβαρή, στο βαθμό που δεν υπάρχει δυνατότητα αποκατάστασης. Όμως δεν υπάρχει αμαρτία αρκετά μεγάλη, που να μην μπορεί να συγχωρήσει ο Θεός. Ο Χριστός συγχώρησε το ληστή στο σταυρό και του χάρισε τον Παράδεισο για μια μόνο φράση μετανοίας. Η έμπρακτη μετάνοια στην περίπτωση αυτή είναι να αποφύγεις τα βήματα, που σ΄οδήγησαν σ΄αυτό το λάθος και να κάνεις μια σωστή οικογένεια με παιδιά που θα μεγαλώσεις σύμφωνα με το θέλημα του Θεού. Επίσης μια μορφή αποκατάστασης είναι να βοηθήσεις άλλες ψυχές στη δύσκολη στιγμή να μην κάνουν το ίδιο τραγικό λάθος. Πάντα υπάρχει τρόπος να τηρήσεις το θέλημα του Θεού, δεν είναι όλες οι πόρτες κλειστές κι αν είναι τότε υπάρχει η προσευχή. Ο Θεός έχει δύναμη να βρίσκει λύσεις κι εκεί που φαίνεται, ότι δεν υπάρχουν.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Γνωρίζετε κάποιον καλό Πνευματικό Πατέρα για Θεία Εξομολόγηση;

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Απρ 21, 2018 11:14 pm

Σιτάρι έγραψε:... Τι είναι η μετανοια, τι πρέπει να κάνω συνεχως...

Κατ` εμέ μετάνοια είναι η απέχθεια και το μίσος για την αμαρτία και η σταθερή θέση καλύτερα να πεθάνω παρά να κάνω πράξη με πλήρη συνείδηση μια τόσο μεγάλη αμαρτία.

Η ψυχή κάθε ανθρώπου είναι το πολυτιμότερο πράγμα και πάση θυσία θα πρέπει να αποφευχθεί η απελπισία Ελένη.
Χρειάζεται βαθιά και ειλικρινής ταπείνωση με ελπίδα στο ακατάληπτο έλεος του Χριστού.

Από εκεί και πέρα αυτό που είπε ο Νίκος είναι πολύ σωστό κατά τη γνώμη μου αλλά και κάτι ακόμα.
Νομίζω ότι θα βοηθούσε πάρα πολύ μαζί με τη δημιουργία οικογένειας και η υιοθεσία ενός παιδιού.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γνωρίζετε κάποιον καλό Πνευματικό Πατέρα για Θεία Εξομολόγηση;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Κυρ Απρ 22, 2018 12:15 am

Σας βγάζω το καπέλο για τις συμβουλές σας κύριοι μου, Νίκο και Πέτρο :)


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Γνωρίζετε κάποιον καλό Πνευματικό Πατέρα για Θεία Εξομολόγηση;

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Κυρ Απρ 22, 2018 12:59 pm

Εχω πνευματικό και το ερώτημα μετάνοια, ήταν στιγμιαίο και ήθελα να το γράψω, θα ρωτήσω και το πνευματικό μου

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και την ελπίδα, προσπάθω να μη γινει πειρασμικό και να κάνω πλεον ότι καλο μπορώ σε περιπτώσεις αντίστοιχες, ακομη και μέσα από εδώ, να πω ότι ειναι ένα φρικτο γεγονός το οποίο αν όχι εκεινη τη στιγμή μετά θα βασανίζει τον άνθρωπο. Πρέπει να το εχουμε εις μνημην απαλά και να ελπίζουμε και να ζητάμε συγχώρεση.
Κατανοω περιπτώσεις που είναι αδύνατο ετσι φαινεται εκεινη τι στιγμη σκοτισμένος νους, οπότε προσοχή πριν φτάσουμε σε τέτοιο σημείο κι οπωσδήποτε καλος πννευματικός

Οσο για το όνομα μου είναι Ελένη και μπορειτε να το αλλάξετε


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Γνωρίζετε κάποιον καλό Πνευματικό Πατέρα για Θεία Εξομολόγηση;

Δημοσίευσηαπό aposal » Κυρ Απρ 22, 2018 1:35 pm

Παρ' όλο που τον Νίκο τον γνωρίζω, ηλεκτρονικά, 11 έτη, κάθε φορά με συναρπάζει με τις απαντήσεις του. Λες και δεν τον ξέρω...


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γνωρίζετε κάποιον καλό Πνευματικό Πατέρα για Θεία Εξομολόγηση;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Κυρ Απρ 22, 2018 9:49 pm

Σιτάρι έγραψε:.. προσπάθω να μη γινει πειρασμικό και να κάνω πλεον ότι καλο μπορώ σε περιπτώσεις αντίστοιχες, ακομη και μέσα από εδώ, να πω ότι ειναι ένα φρικτο γεγονός το οποίο αν όχι εκεινη τη στιγμή μετά θα βασανίζει τον άνθρωπο. Πρέπει να το εχουμε εις μνημην απαλά και να ελπίζουμε και να ζητάμε συγχώρεση.
Κατανοω περιπτώσεις που είναι αδύνατο ετσι φαινεται εκεινη τι στιγμη σκοτισμένος νους, οπότε προσοχή πριν φτάσουμε σε τέτοιο σημείο κι οπωσδήποτε καλος πννευματικός

Οσο για το όνομα μου είναι Ελένη και μπορειτε να το αλλάξετε


Καταρχάς καλωσήρθες Ελένη στο φόρουμ μας!
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, όσον αφορά το πειρασμικό αυτό που ανέφερε ο κ.Νίκος λογικά εννοεί την απελπισία στην οποία "ποντάρει" ο διάβολος πάντα, ωθώντας μας στις αμαρτίες με (κυρίως) καμουφλαρισμένους "δεξιούς" λογισμούς και μετά την διάπραξη της αμαρτίας στις ενοχές τύπου "εγώ δεν σώζομαι"!
Η εμμονή σε τέτοιο λογισμό είναι η αμετανοησία = βλασφημία του Αγίου Πνεύματος = η μόνη ασυγχώρητη αμαρτία, που αναφέρεται και στην Καινή Διαθήκη από τον Κύριο.
Όλες οι υπόλοιπες αμαρτίες είναι ένα τίποτα(όχι ότι αυτό πρέπει να κρατάει στάσιμους στη μετάνοια, κάθε άλλο) μπροστά στη σταυρική θυσία του Χριστού.
:arrow:
Νίκος έγραψε:δεν υπάρχει αμαρτία αρκετά μεγάλη, που να μην μπορεί να συγχωρήσει ο Θεός.


Ελπίζω να μην επαναλαμβάνομαι μονότονα :D


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γνωρίζετε κάποιον καλό Πνευματικό Πατέρα για Θεία Εξομολόγηση;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Κυρ Απρ 22, 2018 9:52 pm

aposal έγραψε:Παρ' όλο που τον Νίκο τον γνωρίζω, ηλεκτρονικά, 11 έτη, κάθε φορά με συναρπάζει με τις απαντήσεις του. Λες και δεν τον ξέρω...

Φανταστείτε εγώ που έχω μόνο 5 μήνες(περίπου) :D


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες