Οι 2 μάρτυρες της Αποκάλυψης

της Αγίας Γραφής και των Πατέρων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Οι 2 μάρτυρες της Αποκάλυψης

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:05 pm

Διαβάζοντας κανείς το βιβλίο της Αποκαλύψεως θα διαβάσει στο κεφάλαιο Ια:

3 και δώσω τοίς δυσί μάρτυσί μου, και προφητεύσουσιν ημέρας χιλίας διακοσίας εξήκοντα, περιβεβλημένοι σάκκους. 4 ούτοί εισιν αι δύο ελαίαι και αι δύο λυχνίαι αι ενώπιον τού Κυρίου της γής εστώσαι. 5 και εί τις αυτούς θέλει αδικήσαι, πύρ εκπορεύεται εκ τού στόματος αυτών και κατεσθίει τους εχθρούς αυτών· και εί τις θελήσει αυτούς αδικήσαι, ούτω δεί αυτόν αποκτανθήναι. 6 ούτοι έχουσιν εξουσίαν τον ουρανόν κλείσαι, ίνα μη υετός βρέχη τας ημέρας της προφητείας αυτών, και εξουσίαν έχουσιν επί των υδάτων στρέφειν αυτά εις αίμα και πατάξαι την γήν εν πάση πληγή, οσάκις εάν θελήσωσι. 7 και όταν τελέσωσι την μαρτυρίαν αυτών, το θηρίον το αναβαίνον εκ της αβύσσου ποιήσει μετ' αυτών πόλεμον και νικήσει αυτούς και αποκτενεί αυτούς. 8 και το πτώμα αυτών επί της πλατείας της πόλεως της μεγάλης, ήτις καλείται πνευματικώς Σόδομα και Αίγυπτος, όπου και ο Κύριος αυτών εσταυρώθη. 9 και βλέπουσιν εκ των λαών και φυλών και γλωσσών και εθνών το πτώμα αυτών ημέρας τρεις και ήμισυ, και τα πτώματα αυτών ουκ αφήσουσι τεθήναι εις μνήμα.

10 και οι κατοικούντες επί της γής χαίρουσιν επ' αυτοίς, και ευφρανθήσονται και δώρα πέμψουσιν αλλήλοις, ότι ούτοι οι δύο προφήται εβασάνισαν τους κατοικούντας επί της γής. 11 και μετά τας τρεις ημέρας και ήμισυ, πνεύμα ζωής εκ τού Θεού εισήλθεν εις αυτούς, και έστησαν επί τους πόδας αυτών, και φόβος μέγας επέπεσεν επί τους θεωρούντας αυτούς. 12 και ήκουσα φωνήν μεγάλην εκ τού ουρανού λέγουσαν αυτοίς· Ανάβητε ώδε. και ανέβησαν εις τον ουρανόν εν τή νεφέλη, και εθεώρησαν αυτούς οι εχθροί αυτών. 13 Καί εν εκείνη τή ημέρα εγένετο σεισμός μέγας, και το δέκατον της πόλεως έπεσε, και απεκτάνθησαν εν τώ σεισμώ ονόματα ανθρώπων χιλιάδες επτά, και οι λοιποί έμφοβοι εγένοντο και έδωκαν δόξαν τώ Θεώ τού ουρανού. 14 Η ουαί η δευτέρα απήλθεν·

Ποιοι είναι ή τι είναι λοιπόν αυτοί οι 2 μάρτυρες του Κυρίου; Αυτοί που όπως λέει το κείμενοι θα προφητεύσουν για 3 1/2 χρόνια πραγματοποιώντας ταυτόχρονα πολλά και φοβερά σημεία. Είναι αυτά τα πρώτα 3 1/2 χρόνια της δημόσιας δράσης του αντιχρίστου όπου επιδεικνύοντας το καλό του πρόσωπο θα επιχειρήσει να πλανήσει την οικουμένη όλη.

Έχω αναρωτηθεί τι θα είναι αυτοί οι 2 μάρτυρες. Θα είναι πολιτικοί ή ιερωμένοι; Ο στίχος 10 ο οποίος φανερώνει την παγκοσμίου εμβελείας δράση τους ίσως να ωθεί προς το σενάριο ότι μπορεί να είναι πολιτικοί αρχηγοί μιας χώρας. Στον ίδιο στίχο όμως αποκαλούνται και προφήτες. Η πλειοψηφία των προφητών στην Π.Δ. με εξαίρεση το Δαυίδ αλλά και στην Κ.Δ. και τα επόμενα χρόνια δεν ανήκε στην πολιτική τάξη. Ίσως λοιπόν -για μένα το πιθανότερο- να προέρχονται από την Εκκλησία.

Θα αναρωτηθεί κανείς όμως το εξής. Αφού έχουμε τις Γραφές, αφού έχουμε τα σημάδια, γιατί ο Θεός να στείλει αυτούς τους 2 προφήτες να προειδοποιήσουν τα πρόβατα σχετικά με τον αντίχριστο και ότι δεν είναι αυτό που φαίνεται; Το μόνο που χρειάζεται είναι η Εκκλησία απλά να κάνει τη δουλειά της, ούσα η ίδια και το πλήρωμά της σε επαγρύπνηση. Το ερώτημα αυτό σε πρώτη φάση και ιδιαίτερα για κάποιον που δεν ασχολείται και πολύ φαντάζει ιδιαίτερα λογικό...

Ο ίδιος όμως ο κλήρος έχει δώσει την απάντηση είτε μέσω σύγρονων ιερέων είτε με προφητείες αγίων της Εκκλησίας μας. Ας δούμε ξεχωριστά.

Με αρκετούς σύγχρονους ιερείς που έχω συζητήσει το θέμα αυτό συνηγορούν ότι την εποχή του αντιχριστού τα πάντα θα βρίσκονται σε σύγχυση. Αν μάλιστα κατά το πιθανότερο σενάριο που προκύπτει από τη μελέτη των Γραφών ο αντίχριστος θα έλθει ως μεσσίας της ανθρωπότητας μετά από ένα παγκόσμιο πόλεμο με τρομακτικές για την ανθρωπότητα συνέπειες δίνοντας λύσεις σε όλα φορώντας τη μάσκα του πιστού, τότε δύσκολα δε θα πείσει. Η Εκκλησία (η ορθόδοξη πάντα διότι οι άλλες έχουν πάει με το σατανά από όταν δημιουργήθηκαν πατώντας στην πλάνη) λοιπόν ως ιερατείο, ως ποιμένες, θα βρίσκεται σε απόλυτη σύγχυση, το πιθανότερο δε και τρομακτικότερο σενάριο, όχι απλά να μην καταλάβει τίποτα αλλά να ακολουθήσει τον αντίχριστο. Όχι φυσικά ότι δε θα υπάρχουν πραγματικοί αληθινοί ιερείς. Ναι θα υπάρχουν αλλά πιθανότατα σε τοπικό επίπεδο δίχως τη δυνατότητα να μπορούν σε παγκόσμια εμβέλεια να φωνάξουν. Επειδή λοιπόν η Ορθοδοξία ως ιερατείο θα νοσεί αλλά ως Εκκλησία ανθρώπων θα εξακολουθεί να υπάρχει, γιατί κάποιοι ακόμη θα συνεχίσουν να προσεύχονται και να αγωνίζονται, χρειάζεται κάπου, κάπως, κάποιος να ειδοποιήσει τα πρόβατα για την τελική μάχη. Ε αυτό το ρόλο θα παίξουν οι 2 μάρτυρες. Θα καλύψουν το κενό του ιερατείου.

Ένα ιερατείο που και τότε όταν ο Χριστός ήλθε στον κόσμο, μολονότι ήξερε τις Γραφές απέξω και ανακατωτά, Τον σταύρωσε και όταν είδε ότι ανέστη, δωροδόκησε τους Ρωμαίους στρατιώτες να μη μιλήσουν.

Ας δούμε τώρα τι λένε και ποιοι άγιοι έχουν προφητεύσει για την Εκκλησία στα έσχατα χρόνια και κυρίως τι έχουν πει.

Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός: Οι κληρικοί θα γίνουν οι χειρότεροι και οι ασεβέστεροι των όλων

Όσιος Νείλος: Πρώτα, ο Κόσμος θα ψυχρανθεί στην Αγάπη, την Τιμή και τη Σωφροσύνη. Δεύτερον, θα στερηθεί κάθε Χωριό και Πόλη, τα υγειά Όργανα της ΕΞΟΥΣΙΑΣ. Τα πρόσωπα, τα οποία θα βρίσκονται στην κορυφή της Ιεραρχίας του Χωριού, της Πόλης και των Προαστείων, θα εγκαταλείψουν τις Υπηρεσίες τους, ώστε οι Πόλεις και τα Χωριά και τα Προάστεια, να μείνουν ΔΙΧΩΣ τούς σοβαρούς ΑΡΧΗΓΟΥΣ. Το ίδιο, ακριβώς και στο χώρο της Εκκλησίας, η οποία θα στερηθεί τους γνήσιους Πνευματικούς Αρχηγούς. Μετά απ' αυτή την Ένδεια, "ψυγήσεται η αγάπη των πολλών" (Ματθ. 24, 12) και "μόνον ο κατέχον άρτι έως εκ μέσου γένηται" (Β' Θεσσ. 2, 7). Τότε, θα γεννηθεί ο Ακάθαρτος, από την κοιλιά της Ακαθάρτου

οι τότε άνθρωποι θα αγριέψουν και θα γενούν ωσάν θηρία από την πλάνην του Αντίχριστου. Δεν θα υπάρχει σεβασμός εις τους γονείς και γεροντότερους η αγάπη θα εκλείψη οι δε Ποιμένες των Χριστιανών, Αρχιερείς και Ιερείς, θα είναι τότε άνδρες κενόδοξοι, παντελώς μη γνωρίζοντες την δεξιάν οδόν από την αριστεράν, θα αλλάξουν τα ήθη, αι παραδόσεις των Χριστιανών και της Εκκλησίας. Η σωφροσύνη θα απολεσθή από τους ανθρώπους και θα βασιλεύση η ασωτεία.

Επίσης ο αββάς Μωυσής ο αιθίοπας προφητεύει επίσης την παρακμή του μοναχισμού.
Αναλυτικότερα μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.agioros.com/PROPHECY/12_Abbas%20Moses.pdf

Τρομακτική είναι η οπτασία του αγίου Νήφωνος όταν αναφέρεται στην Κρίση του κλήρου:

λλά σε ποιαν οργή θα παραδώσω τους μισθωτούς, που δεν ήταν γνήσιοι ποιμένες; Που ρήμαξαν τον αμπελώνα μου και σκόρπισαν τα πρόβατά μου; Που ποίμαιναν χρυσάφι κι ασήμι – όχι ψυχές – και ζήτησαν την ιεροσύνη από συμφέρον; Πόση θα είναι η τιμωρία τους; Πόσος ο οδυρμός; Θα ξεχύσω πάνω τους όλο το θυμό και την οργή μου και θα τους συντρίψω. Πρόβατα και βόδια φθαρτά φρόντισαν ν’ αποκτήσουν, μα τα δικά μου λογικά πρόβατα δεν τα νοιάσθηκαν. Θα τιμωρήσω με ράβδο τις ανομίες τους και με μαστίγιο τις αδικίες τους.
Αλλά και τους ιερείς που γελούν η φιλονικούν μέσα στις αγίες εκκλησίες μου, τι θα τους κάνω; Θα τους συμμορφώσω στο πυρ και στον τάρταρο.

Θα κατακρίνω όμως κι όσους μοναχούς αμέλησαν τα καθήκοντά τους και πρόδωσαν τις υποσχέσεις που έδωσαν ενώπιον Θεού, αγγέλων και ανθρώπων. Αλλά υποσχέθηκαν κι άλλα έπραξαν. Απ’ το ύψος των νεφελών θα τους γκρεμίσω στην άβυσσο. Δεν τους έφτανε η δική τους απώλεια, αλλά προξένησαν ολέθριο σκάνδαλο και σ’ άλλους. Ήταν καλύτερα γι’ αυτούς να μην απαρνηθούν τον κόσμο παρά που τον απαρνήθηκαν κι έζησαν αισχρά, ανακατεμένοι με την ασωτία. Εμοί εκδίκησις, εγώ ανταποδώσω σ’ όσους δεν θέλησαν να μετανοιώσουν. Εγώ θα τους κρίνω σαν δίκαιος Κριτής!...»
Τα λόγια αυτά που βροντοφώνησε ο Κύριος στον αρχιστράτηγο Μιχαήλ, γέμισαν δέος τις αναρίθμητες Δυνάμεις των αγγέλων.


Ήδη σήμερα βλέπουμε κάποια κακώς κείμενα στο χώρο της Εκκλησίας. Ας επισημάνουμε ορισμένα:

1. Τέλεση δυστυχώς σε κάποιους ναούς του γάμου ακόμη και Παρασκευή.
2. Τέλεση των Μυστηρίων σε κάποιους ναούς σε χρόνους που θα ζήλευε και ο
Σουμάχερ.
3. Συμπροσευχή με αλλόδοξους και αλλόθρησκους όπως στην Ασίζη. Εδώ αρχίζουν τα
δύσκολα.
4. Συνέδρια με δόγματα που προέκυψαν από πλάνη ακόμη και εντός Ελλάδος.
5. Επικίνδυνη προσέγγιση των παπικών

Θα μπορούσα να αναφέρω και άλλα πολλά, όμως θεωρώ ότι έχετε καταλάβει το πνεύμα μου. Φυσικά, δόξα τω Θεώ, υπάρχουν πολλοί, πάρα πολλοί, η πλειοψηφία θα έλεγα, κληρικοί που βλέπουν τα παραπάνω σημάδια και ανησυχούν. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι όταν στο Χριστό αρχίζουμε και βάζουμε τα κατ'οικονομίαν και τη διπλωματία τότε ανοίγουμε μια δίοδο νόθευσης της πίστης, την οποία βέβαια θα την αντιληφθούμε, όσοι την αντιληφθούμε, όταν έρθει η ώρα εκείνη. Αυτοί οι νεωτερισμοί ανοίγουν στην ουσία το κουτί της Πανδώρας και ορισμένοι αρχιερείς δεν το αντιλαμβάνονται. Βέβαια αυτό το κουτί το άνοιξε πρώτα η κοινωνία και ως επόμενο ακολούθησαν και πολλοί του ιερατείου μιας και αυτοί είναι μέλη που προέρχονται από την κοινωνία.

Νομίζω με τα παραπάνω γίνεται έκδηλο το μεγάλο κενό που θα προκύψει. Ποιος θα προειδοποιήσει το φοβισμένο ποίμνιο που θα έχει απομείνει κοντά στο Χριστό; Οι 2 μάρτυρες. Αυτοί θα το κάνουν. Αυτοί θα βγουν μπροστά να βροντοφωνάξουν στην οικουμένη το λύκο που ντύθηκε αρνί. Συνεπικουρούμενοι και από τους κατά τόπους αληθινούς, γνήσιους "Λευίτες".

Πολλά έχουν ακουστεί και για το ποιοι θα είναι αυτοί. Άλλοι λένε ο προφήτης Ηλίας και ο πατριάρχης Ενώχ, άλλοι ο Ηλίας και ο Ιωάννης. Που βασίζονται όμως;

Προφήτης Ηλίας: ως γνωστόν ο προφήτης δεν πέθανε ποτέ αλλά ανελήφθη με άρμα στους ουρανούς.

Βασιλειών Δ10 και είπεν Ηλιού· εσκλήρυνας τού αιτήσασθαι· εάν ίδης με αναλαμβανόμενον από σού, και έσται σοι ούτως· και εάν μη, ου μη γένηται. 11 και εγένετο αυτών πορευομένων, επορεύοντο και ελάλουν· και ιδού άρμα πυρός και ίπποι πυρός και διέστειλαν ανά μέσον αμφοτέρων, και ανελήφθη Ηλιού εν συσσεισμώ ως εις τον ουρανόν.

Ο προφήτης Ηλίας ήλεγχε την ασέβεια στο βασίλειο του Ισραήλ με αποκορύφωμα το ξεμπρόστιασμα και το θάνατο των 400 ψευδοπροφητών του Βάαλ.

Πατριάρχης Ενώχ: δεν υπάρχουν πολλά στη Βίβλο για αυτόν.

Γένεσις Ε 24 και ευηρέστησεν Ενώχ τώ Θεώ και ουχ ευρίσκετο

Σοφία Σειράχ Μδ 16 Ενώχ ευηρέστησε Κυρίω και μετετέθη, υπόδειγμα μετανοίας ταίς γενεαίς

Μθ 14 Ουδέ είς εκτίσθη οίος Ενώχ τοιούτος επί της γής· και γάρ αυτός ανελήφθη από της γής.

Ο Ενώχ λοιπόν ευαρέστησε τον Κύριο και όπως φαίνεται ανελήφθη μετά δόξης.

Ιωάννης ο Θεολόγος: του οποίου δεν εορτάζουμε την κοίμιση αλλά η μετάσταση.

Αποκάλυψη Ι 10 και έλαβον το βιβλίον εκ της χειρός τού αγγέλου και κατέφαγον αυτό, και ήν εν τώ στόματί μου ως μέλι γλυκύ· και ότε έφαγον αυτό, επικράνθη η κοιλία μου. 11 και λέγουσί μοι· Δεί σε πάλιν προφητεύσαι επί λαοίς και έθνεσι και γλώσσαις και βασιλεύσι πολλοίς.

Τελικά Ενώχ-Ηλίας, Ηλίας-Ιωάννης και οι 3 μαζί ή Ενώχ-Ιωάννης όταν ο Ιησούς λέει:

Κατά Ματθαίον Ιζ 12 λέγω δε υμίν ότι Ηλίας ήδη ήλθε, και ουκ επέγνωσαν αυτόν, αλλ' εποίησαν εν αυτώ όσα ηθέλησαν· ούτω και ο υιός τού ανθρώπου μέλλει πάσχειν υπ' αυτών

Κατά Μάρκον Θ 13 αλλά λέγω υμίν ότι και Ηλίας ελήλυθε, και εποίησαν αυτώ όσα ηθέλησαν, καθώς γέγραπται επ' αυτόν.

εννοώντας τον Ιωάννη τον Πρόδρομο.

Νομίζω ότι έκανα μια αρχή για να συζητήσουμε το πολύ ενδιαφέρον αυτό θέμα διότι όποιος αντιληφθεί τους 2 προφήτες θα έχει πραγματοποιήσει κι ένα από τα απαιτούμενα προς σωτηρία βήματα.



samsays
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:35 pm

Re: Οι 2 μάρτυρες της Αποκάλυψης

Δημοσίευσηαπό samsays » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:06 pm

Στην Π. Διαθήκη (αν και δεν θυμάμαι, αλλά όποιος το ψάξει θα το βρεί, νομίζω στον Ησαΐα είναι) αναφέρονται οι δύο προφήτες. Είναι οι δύο λαμπάδες και οι δύο ελαίες που ίστανται ενώποιον του Θεού. Δέν είναι συγκεκριμένα πρόσωπα αυτά καθ' εαυτά.

Είναι ο Χριστός και η Παναγία, με το πνεύμα του Μωυσή, που συμβολίζει τον νόμο του Θεού, και το Πνεύμα του Ηλία, που συμβολίζει την προφητεία, που ενεργούν στον κόσμο και ειδοποιούν συνεχώς, τον ένα μετά τον άλλο, αλλά φυσικά λίγοι ακούνε. Πραγματικά όποιος περιμένοι δύο συγκεκριμένα πρόσωπα, μάλλον θα πλανηθεί.



Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Οι 2 μάρτυρες της Αποκάλυψης

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:07 pm

Κατ’ αρχας, μια διόρθωση στον φίλο samsays. Από τα λεγόμενα σου, υποθέτω ότι αναφέρεσαι στο ακόλουθο χωρίο:

Ζαχαρίας 4
11 Τότε απεκρίθην και είπα προς αυτόν, Τι είναι αι δύο αύται ελαίαι επί τα δεξιά της λυχνίας και επί τα αριστερά αυτής;
12 Και απεκρίθην εκ δευτέρου και είπα προς αυτόν, Τι είναι οι δύο κλάδοι των ελαιών, οίτινες διά των δύο χρυσών σωλήνων εκκενόνουσιν εξ εαυτών το έλαιον εις την χρυσήν λυχνίαν;
13 Και είπε προς εμέ λέγων, Δεν γνωρίζεις τι είναι ταύτα; Και είπα, Ουχί, κύριέ μου.
14 Τότε είπεν, Ούτοι είναι οι δύο κεχρισμένοι, οι παριστάμενοι πλησίον του Κυρίου πάσης της γης.

Και όχι σε κάποιο εδάφιο του Προφήτη Ησαϊα. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Ομολογώ ότι η παρατήρησή σου είναι άκρως σημαντική και συμφωνώ μαζί σου, ότι πιθανότατα «όποιος περιμένει δύο συγκεκριμένα πρόσωπα, μάλλον θα πλανηθεί». Είναι ένα ενδεχόμενο, που καλό θα ήταν να το έχουμε όλοι στο μυαλό μας.

Η ερμηνεία σου όμως ότι οι δύο αυτοί κεχρισμένοι είναι «ο Χριστός και η Παναγία, με το πνεύμα του Μωυσή, που συμβολίζει τον νόμο του Θεού, και το Πνεύμα του Ηλία, που συμβολίζει την προφητεία, που ενεργούν στον κόσμο και ειδοποιούν συνεχώς, τον ένα μετά τον άλλο» μέχρι στιγμής μου φαίνεται αστήρικτη. Θα επιθυμούσα να στηρίξεις το πιστεύω σου αυτό, ει δυνατόν από την Αγία Γραφή.

Έχουμε λοιπόν ενώπιόν μας τη συνέπεια της Παλαιάς και της Καινής Διαθήκης σε όλο της το μεγαλέιο. Αν παρατηρήσουμε προσεκτικά το υπό μελέτη χωρίο στην Αποκάλυψη, θα δούμε ότι αναφέρεται ως εξής: «ούτοί εισιν αι δύο ελαίαι και αι δύο λυχνίαι αι ενώπιον τού Κυρίου της γής εστώσαι». Δίνεται μία έμφαση δηλαδή στη λέξη «ούτοι» ή αλλιώς «αυτοί». Η παρατήρηση αυτή κινείται στην κατεύθυνση ότι «αυτοί», έχουν αναφερθεί και κάπου αλλού. Πράγματι λοιπόν διαβάζουμε για «ούτους» στο ανάλογο χωρίο του Προφήτη Ζαχαρία ότι είναι «οι δύο κεχρισμένοι οι παριστάμενοι πλησίον του Κυρίου πάσης της γης». Κεχρισμένοι δια τι? Υποψία μου είναι ινα προφητεύσουσιν ημέρας χιλίας διακοσίας εξήκοντα (μεταξύ άλλων). Ως προς το ποιοι είναι, νομίζω είναι ένα θέμα στο οποίο δύσκολα μπορούμε να βρούμε απαντήσεις. Τουλάχιστον, μιλώντας για τον εαυτό μου, πέραν των cliché περί Ηλία, Ενωχ & Θεολόγο, δεν έχει υποπέσει στην αντίληψη μου κάτι άλλο και προτιμώ να μην κινδυνολογήσω ομιλώντας περί των προαναφερθέντων προσώπων.



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Οι 2 μάρτυρες της Αποκάλυψης

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:09 pm

Ναι Νέστορα είναι στο Ζαχαρία και όχι στον Ησαΐα.

Είναι ο Χριστός και η Παναγία, με το πνεύμα του Μωυσή, που συμβολίζει τον νόμο του Θεού, και το Πνεύμα του Ηλία, που συμβολίζει την προφητεία, που ενεργούν στον κόσμο και ειδοποιούν συνεχώς, τον ένα μετά τον άλλο, αλλά φυσικά λίγοι ακούνε. Πραγματικά όποιος περιμένοι δύο συγκεκριμένα πρόσωπα, μάλλον θα πλανηθεί.


Υπερβολική σιγουριά -που μου προκαλεί τρομακτική εντύπωση- σε μια πολύ επικίνδυνη και πολύπλοκη ερμηνεία. Μπορεί να μη διεκδικώ δάφνες ευστροφίας αλλά την πρώτη πρόταση δεν μπορώ να την καταλάβω με τίποτα. Χώρια πως αυτή η ερμηνεία αφήνει υποψίες εξίσωσης Χριστού = Παναγίας, το οποίο μας πάει σε άλλα μονοπάτια, που θυμίζουν άλλα δόγματα.

Αλλά και με τη Γραφή αν τη βάλουμε κάτω, η ερμηνεία αυτή αντιστρατεύεται το ιερό κείμενο 100%.

Συγκεκριμένα:

Ιγ 3 και δώσω τοίς δυσί μάρτυσί μου, και προφητεύσουσιν ημέρας χιλίας διακοσίας εξήκοντα, περιβεβλημένοι σάκκους.

Εδώ έχουμε καθαρό χρονικό προσδιορισμό δράσης των 2 μαρτύρων, χώρια το περιβεβλημένοι σάκκους που δίνει ακόμη ένα τόνο πραγματικής υλικής υπόστασης 2 μαρτύρων.

ούτοί εισιν αι δύο ελαίαι και αι δύο λυχνίαι αι ενώπιον τού Κυρίου της γής εστώσαι. 5 και εί τις αυτούς θέλει αδικήσαι, πύρ εκπορεύεται εκ τού στόματος αυτών και κατεσθίει τους εχθρούς αυτών· και εί τις θελήσει αυτούς αδικήσαι, ούτω δεί αυτόν αποκτανθήναι. 6 ούτοι έχουσιν εξουσίαν τον ουρανόν κλείσαι, ίνα μη υετός βρέχη τας ημέρας της προφητείας αυτών, και εξουσίαν έχουσιν επί των υδάτων στρέφειν αυτά εις αίμα και πατάξαι την γήν εν πάση πληγή, οσάκις εάν θελήσωσι

Εδώ βλέπουμε σημάδια και δυνάμεις που δίδονται σε άνθρωπο όπως ακριβώς δόθηκαν στο Μωυσή. Αν ήταν ο Ιησούς, πώς του δίνεται η εξουσία; Αφού ως Κύριος την έχει ήδη;

Και πάμε στην απόδειξη του λάθους της παραπάνω θέσης:

7 και όταν τελέσωσι την μαρτυρίαν αυτών, το θηρίον το αναβαίνον εκ της αβύσσου ποιήσει μετ' αυτών πόλεμον και νικήσει αυτούς και αποκτενεί αυτούς

Αν δεχθούμε την παραπάνω θέση τότε δεχόμαστε ότι με βάση το χωρίο αυτό το θηρίο θα νικήσει το Χριστό!!! Μα είναι ποτέ δυνατόν ο Θεός, ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός που συνέτριψε το κράτος του διαβόλου να ηττηθεί και να αποκτανθεί;

8 και το πτώμα αυτών επί της πλατείας της πόλεως της μεγάλης, ήτις καλείται πνευματικώς Σόδομα και Αίγυπτος, όπου και ο Κύριος αυτών εσταυρώθη. 9 και βλέπουσιν εκ των λαών και φυλών και γλωσσών και εθνών το πτώμα αυτών ημέρας τρεις και ήμισυ, και τα πτώματα αυτών ουκ αφήσουσι τεθήναι εις μνήμα.

Μα θα κείτεται το πτώμα του Ιησού; Και μάλιστα πού; Εκεί όπου σταυρώθηκε ο Κύριος Του; Δηλαδή ο ίδιος; Εδώ το κείμενο μιλά για πτώματα άταφα.

10 και οι κατοικούντες επί της γής χαίρουσιν επ' αυτοίς, και ευφρανθήσονται και δώρα πέμψουσιν αλλήλοις, ότι ούτοι οι δύο προφήται εβασάνισαν τους κατοικούντας επί της γής. 11 και μετά τας τρεις ημέρας και ήμισυ, πνεύμα ζωής εκ τού Θεού εισήλθεν εις αυτούς, και έστησαν επί τους πόδας αυτών, και φόβος μέγας επέπεσεν επί τους θεωρούντας αυτούς. 12 και ήκουσα φωνήν μεγάλην εκ τού ουρανού λέγουσαν αυτοίς· Ανάβητε ώδε. και ανέβησαν εις τον ουρανόν εν τή νεφέλη, και εθεώρησαν αυτούς οι εχθροί αυτών.

Εδώ βλέπουμε ανάσταση, φυσικά γεγονότα, πώς είναι δυνατό να είναι ο Χριστός; Ξαναπέθανε και ξαναναστήθηκε;

Αλλά το κυριότερο, με βάση το 7, είναι ποτέ δυνατό να ηττηθεί ο Ιησούς Χριστός από το διάβολο και να πεθάνει;;; Αυτό αγγίζει τα όρια της βλασφημίας.

Αντίθετα σε ένα κείμενο που το κατανοείς όσο το διαβάζεις αλλά δεν μπορείς να το ερμηνεύσεις πλήρως νομίζω ότι το κομμάτι που μιλά για τους 2 μάρτυρες είναι ευνόητο και επίτηδες δοσμένο έτσι γιατί ακριβώς έχει μεγάλη σημασία για το ποίμνιο. Ορισμένα πράγματα είναι απλώς απλά και δε χρειάζονται κατά την ταπεινή μου άποψη δαιδαλώδεις νοητικές αναζητήσεις.



Άβαταρ μέλους
Γεώργιος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:15 pm

Re: Οι 2 μάρτυρες της Αποκάλυψης

Δημοσίευσηαπό Γεώργιος » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:11 pm

10 και οι κατοικούντες επί της γής χαίρουσιν επ' αυτοίς, και ευφρανθήσονται και δώρα πέμψουσιν αλλήλοις, ότι ούτοι οι δύο προφήται εβασάνισαν τους κατοικούντας επί της γής.

Μπορείτε να καταλάβετε γιατί ακριβώς θα έρθουν οι δύο προφήτες; Θα έρθουν μόνο για να καλέσουν σε μετάνοια ή μήπως θα έχουν και άλλες εντολές; Ξέρουμε ότι θα προφητεύσουν "και προφητεύσουσιν ημέρας χιλίας διακοσίας εξήκοντα," άραγε καινούργιες προφητείες ή απλά θα ανανεώσουν τις παλιές;
Μήπως θα επεξηγήσουν τις ήδη υπάρχοντες, πιο αναλυτικά;

Γιατί άραγε θα βασανίσουν τους ανθρώπους και γιατί θα

"6 ούτοι έχουσιν εξουσίαν τον ουρανόν κλείσαι, ίνα μη υετός βρέχη τας ημέρας της προφητείας αυτών, και εξουσίαν έχουσιν επί των υδάτων στρέφειν αυτά εις αίμα και πατάξαι την γήν εν πάση πληγή, οσάκις εάν θελήσωσι."

Γιατί θα έχουν τέτοιες εξουσίες; Ποιός ο λόγος να έχουν τέτοιες εξουσίες;



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Οι 2 μάρτυρες της Αποκάλυψης

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:12 pm

Πριν επιχειρήσω να απαντήσω στα ερωτήματα του Γιώργου, θα γράψω κάποια πράγματα που από καιρό ήθελα να σας πω.

Αναμένουμε τελικά τους 2 προφήτες μόνο; Τους Ενώχ και Ηλία; Ενώχ και Ιωάννη; Ηλία και Ιωάννη; Ή μήπως τελικά θα έρθουν και οι 3 με τον ένα σε ανεξάρτητο ρόλο;

Είχα ήδη αρχίσει να καταλήγω στο τελευταίο αυτό συμπέρασμα όταν άκουγα μια ομιλία του γέροντα Εφραίμ του Φιλοθεΐτη περί μαρτύρων ο οποίος αναφερόμενος στους μάρτυρες των χρόνων του αντιχρίστου υποστήριξε και αυτός ότι θα έρθουν και οι 3.

Για τους Ηλία και Ενώχ ξέρουμε ότι δεν πέθαναν ποτέ και μάλιστα είχα παραθέσει τα σχετικά βιβλικά χωρία. Για τον Ιωάννη το Θεολόγο γνωρίζουμε ότι εορτάζουμε τη μετάστασή του, όχι την κοίμισή του αλλά υπάρχει και ένα άλλο στοιχείο που εντόπισα. Είχαμε δει στην Αποκάλυψη το ακόλουθο χωρίο:

Ι 10 και έλαβον το βιβλίον εκ της χειρός τού αγγέλου και κατέφαγον αυτό, και ήν εν τώ στόματί μου ως μέλι γλυκύ· και ότε έφαγον αυτό, επικράνθη η κοιλία μου. 11 και λέγουσί μοι· Δεί σε πάλιν προφητεύσαι επί λαοίς και έθνεσι και γλώσσαις και βασιλεύσι πολλοίς.

Κρατούμε αυτό κι ας δούμε κάτι στο Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο:

Κ 20 Τότε προσήλθεν αυτώ η μήτηρ των υιών Ζεβεδαίου μετά των υιών αυτής προσκυνούσα και αιτούσά τι παρ' αυτού. 21 ο δε είπεν αυτή· Τί θέλεις; λέγει αυτώ· Ειπέ ίνα καθίσωσιν ούτοι οι δύο υιοί μου είς εκ δεξιών σου και είς εξ ευωνύμων σου εν τή βασιλεία σου. 22 αποκριθείς δε ο Ιησούς είπεν· Ουκ οίδατε τι αιτείσθε. δύνασθε πιείν το ποτήριον ό εγώ μέλλω πίνειν ή το βάπτισμα ό εγώ βαπτίζομαι βαπτισθήναι; λέγουσιν αυτώ· Δυνάμεθα. 23 και λέγει αυτοίς· Τό μέν ποτήριόν μου πίεσθε, και το βάπτισμα ό εγώ βαπτίζομαι βαπτισθήσεσθε·

Οι υιοί του Ζεβεδαίου ως γνωστόν ήταν ο Ιάκωβος και ο Ιωάννης. Τι είπε λοιπόν ο Χριστός μας στη μητέρα τους όταν του ζήτησε να δοξάσει τα παιδιά της; Δύνανται λέει να πιουν το ποτήρι δηλαδή το μαρτύριο που εγώ θα πιω; Ναι λένε αυτοί. Και τι απαντά ο Ιησούς; Ναι θα το πιείτε. Ο Ιωάννης όμως δε μαρτύρησε από όσα ξέρουμε, είναι μάλιστα ο μόνος που δε μαρτύρησε φθάνοντας σε βαθύ γήρας.

Άρα λοιπόν με βάση το συνδυασμό των 2 αυτών χωρίων θα πρέπει να τον αναμένουμε.

Οι λόγοι για τον οποίους θεωρώ ότι περισσότερο πιθανό είναι να δράσει εντελώς ξεχωριστά και ότι δε θα είναι ένας από τους δύο μάρτυρες είναι οι εξής:

1. Γιατί όταν ο Ιησούς του έδινε την Αποκάλυψη αναφέρθηκε ξεχωριστά στους 2 μάρτυρες και ξεχωριστά ότι ο Ιωάννης θα προφητεύσει πάλι; Αν ήταν να είναι ο Ιωάννης ένας εκ των δύο γιατί να μην του το αποκαλύψει ή αν του το αποκάλυψε εμείς να μην το μάθουμε; Εδώ τόσα και τόσα αποκαλύπτονται στο ιερό κείμενο.

2. Όχι τόσο σημαντικός λόγος αλλά μου βγήκε τώρα στη σκέψη. Ενώχ και Ηλίας παλαιοδιαθηκικοί, Ιωάννης καινοδιαθηκικός άρα ξεχωρίζουν και στη μελλοντική αποστολή τους. Οι 2 πρώτοι ως εκπρόσωποι μιας εποχής προφητών έρχονται ως οι 2 προφήτες και ο Ιωάννης μόνος του θα προφητεύσει ξανά πάλι κάποια στιγμή και σύμφωνα με το Ευαγγέλιο θα πιει και αυτός το ποτήριον.

Μπορείτε να καταλάβετε γιατί ακριβώς θα έρθουν οι δύο προφήτες; Θα έρθουν μόνο για να καλέσουν σε μετάνοια ή μήπως θα έχουν και άλλες εντολές;


Το έγραψα ήδη στο αρχικό ποστ μου.

Ο ίδιος όμως ο κλήρος έχει δώσει την απάντηση είτε μέσω σύγρονων ιερέων είτε με προφητείες αγίων της Εκκλησίας μας. Ας δούμε ξεχωριστά.

Με αρκετούς σύγχρονους ιερείς που έχω συζητήσει το θέμα αυτό συνηγορούν ότι την εποχή του αντιχριστού τα πάντα θα βρίσκονται σε σύγχυση. Αν μάλιστα κατά το πιθανότερο σενάριο που προκύπτει από τη μελέτη των Γραφών ο αντίχριστος θα έλθει ως μεσσίας της ανθρωπότητας μετά από ένα παγκόσμιο πόλεμο με τρομακτικές για την ανθρωπότητα συνέπειες δίνοντας λύσεις σε όλα φορώντας τη μάσκα του πιστού, τότε δύσκολα δε θα πείσει. Η Εκκλησία (η ορθόδοξη πάντα διότι οι άλλες έχουν πάει με το σατανά από όταν δημιουργήθηκαν πατώντας στην πλάνη) λοιπόν ως ιερατείο, ως ποιμένες, θα βρίσκεται σε απόλυτη σύγχυση, το πιθανότερο δε και τρομακτικότερο σενάριο, όχι απλά να μην καταλάβει τίποτα αλλά να ακολουθήσει τον αντίχριστο. Όχι φυσικά ότι δε θα υπάρχουν πραγματικοί αληθινοί ιερείς. Ναι θα υπάρχουν αλλά πιθανότατα σε τοπικό επίπεδο δίχως τη δυνατότητα να μπορούν σε παγκόσμια εμβέλεια να φωνάξουν. Επειδή λοιπόν η Ορθοδοξία ως ιερατείο θα νοσεί αλλά ως Εκκλησία ανθρώπων θα εξακολουθεί να υπάρχει, γιατί κάποιοι ακόμη θα συνεχίσουν να προσεύχονται και να αγωνίζονται, χρειάζεται κάπου, κάπως, κάποιος να ειδοποιήσει τα πρόβατα για την τελική μάχη. Ε αυτό το ρόλο θα παίξουν οι 2 μάρτυρες. Θα καλύψουν το κενό του ιερατείου.

Ένα ιερατείο που και τότε όταν ο Χριστός ήλθε στον κόσμο, μολονότι ήξερε τις Γραφές απέξω και ανακατωτά, Τον σταύρωσε και όταν είδε ότι ανέστη, δωροδόκησε τους Ρωμαίους στρατιώτες να μη μιλήσουν.

Ας δούμε τώρα τι λένε και ποιοι άγιοι έχουν προφητεύσει για την Εκκλησία στα έσχατα χρόνια και κυρίως τι έχουν πει.

Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός: Οι κληρικοί θα γίνουν οι χειρότεροι και οι ασεβέστεροι των όλων

Όσιος Νείλος: Πρώτα, ο Κόσμος θα ψυχρανθεί στην Αγάπη, την Τιμή και τη Σωφροσύνη. Δεύτερον, θα στερηθεί κάθε Χωριό και Πόλη, τα υγειά Όργανα της ΕΞΟΥΣΙΑΣ. Τα πρόσωπα, τα οποία θα βρίσκονται στην κορυφή της Ιεραρχίας του Χωριού, της Πόλης και των Προαστείων, θα εγκαταλείψουν τις Υπηρεσίες τους, ώστε οι Πόλεις και τα Χωριά και τα Προάστεια, να μείνουν ΔΙΧΩΣ τούς σοβαρούς ΑΡΧΗΓΟΥΣ. Το ίδιο, ακριβώς και στο χώρο της Εκκλησίας, η οποία θα στερηθεί τους γνήσιους Πνευματικούς Αρχηγούς. Μετά απ' αυτή την Ένδεια, "ψυγήσεται η αγάπη των πολλών" (Ματθ. 24, 12) και "μόνον ο κατέχον άρτι έως εκ μέσου γένηται" (Β' Θεσσ. 2, 7). Τότε, θα γεννηθεί ο Ακάθαρτος, από την κοιλιά της Ακαθάρτου

οι τότε άνθρωποι θα αγριέψουν και θα γενούν ωσάν θηρία από την πλάνην του Αντίχριστου. Δεν θα υπάρχει σεβασμός εις τους γονείς και γεροντότερους η αγάπη θα εκλείψη οι δε Ποιμένες των Χριστιανών, Αρχιερείς και Ιερείς, θα είναι τότε άνδρες κενόδοξοι, παντελώς μη γνωρίζοντες την δεξιάν οδόν από την αριστεράν, θα αλλάξουν τα ήθη, αι παραδόσεις των Χριστιανών και της Εκκλησίας. Η σωφροσύνη θα απολεσθή από τους ανθρώπους και θα βασιλεύση η ασωτεία.

Επίσης ο αββάς Μωυσής ο αιθίοπας προφητεύει επίσης την παρακμή του μοναχισμού.
Αναλυτικότερα μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.agioros.com/PROPHECY/12_Abbas%20Moses.pdf

Τρομακτική είναι η οπτασία του αγίου Νήφωνος όταν αναφέρεται στην Κρίση του κλήρου:

Αλλά σε ποιαν οργή θα παραδώσω τους μισθωτούς, που δεν ήταν γνήσιοι ποιμένες; Που ρήμαξαν τον αμπελώνα μου και σκόρπισαν τα πρόβατά μου; Που ποίμαιναν χρυσάφι κι ασήμι – όχι ψυχές – και ζήτησαν την ιεροσύνη από συμφέρον; Πόση θα είναι η τιμωρία τους; Πόσος ο οδυρμός; Θα ξεχύσω πάνω τους όλο το θυμό και την οργή μου και θα τους συντρίψω. Πρόβατα και βόδια φθαρτά φρόντισαν ν’ αποκτήσουν, μα τα δικά μου λογικά πρόβατα δεν τα νοιάσθηκαν. Θα τιμωρήσω με ράβδο τις ανομίες τους και με μαστίγιο τις αδικίες τους.
Αλλά και τους ιερείς που γελούν η φιλονικούν μέσα στις αγίες εκκλησίες μου, τι θα τους κάνω; Θα τους συμμορφώσω στο πυρ και στον τάρταρο.

Θα κατακρίνω όμως κι όσους μοναχούς αμέλησαν τα καθήκοντά τους και πρόδωσαν τις υποσχέσεις που έδωσαν ενώπιον Θεού, αγγέλων και ανθρώπων. Αλλά υποσχέθηκαν κι άλλα έπραξαν. Απ’ το ύψος των νεφελών θα τους γκρεμίσω στην άβυσσο. Δεν τους έφτανε η δική τους απώλεια, αλλά προξένησαν ολέθριο σκάνδαλο και σ’ άλλους. Ήταν καλύτερα γι’ αυτούς να μην απαρνηθούν τον κόσμο παρά που τον απαρνήθηκαν κι έζησαν αισχρά, ανακατεμένοι με την ασωτία. Εμοί εκδίκησις, εγώ ανταποδώσω σ’ όσους δεν θέλησαν να μετανοιώσουν. Εγώ θα τους κρίνω σαν δίκαιος Κριτής!...»
Τα λόγια αυτά που βροντοφώνησε ο Κύριος στον αρχιστράτηγο Μιχαήλ, γέμισαν δέος τις αναρίθμητες Δυνάμεις των αγγέλων.

Ήδη σήμερα βλέπουμε κάποια κακώς κείμενα στο χώρο της Εκκλησίας. Ας επισημάνουμε ορισμένα:

1. Τέλεση δυστυχώς σε κάποιους ναούς του γάμου ακόμη και Παρασκευή.
2. Τέλεση των Μυστηρίων σε κάποιους ναούς σε χρόνους που θα ζήλευε και ο
Σουμάχερ.
3. Συμπροσευχή με αλλόδοξους και αλλόθρησκους όπως στην Ασίζη. Εδώ αρχίζουν τα
δύσκολα.
4. Συνέδρια με δόγματα που προέκυψαν από πλάνη ακόμη και εντός Ελλάδος.
5. Επικίνδυνη προσέγγιση των παπικών

Θα μπορούσα να αναφέρω και άλλα πολλά, όμως θεωρώ ότι έχετε καταλάβει το πνεύμα μου. Φυσικά, δόξα τω Θεώ, υπάρχουν πολλοί, πάρα πολλοί, η πλειοψηφία θα έλεγα, κληρικοί που βλέπουν τα παραπάνω σημάδια και ανησυχούν. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι όταν στο Χριστό αρχίζουμε και βάζουμε τα κατ'οικονομίαν και τη διπλωματία τότε ανοίγουμε μια δίοδο νόθευσης της πίστης, την οποία βέβαια θα την αντιληφθούμε, όσοι την αντιληφθούμε, όταν έρθει η ώρα εκείνη. Αυτοί οι νεωτερισμοί ανοίγουν στην ουσία το κουτί της Πανδώρας και ορισμένοι αρχιερείς δεν το αντιλαμβάνονται. Βέβαια αυτό το κουτί το άνοιξε πρώτα η κοινωνία και ως επόμενο ακολούθησαν και πολλοί του ιερατείου μιας και αυτοί είναι μέλη που προέρχονται από την κοινωνία.

Νομίζω με τα παραπάνω γίνεται έκδηλο το μεγάλο κενό που θα προκύψει. Ποιος θα προειδοποιήσει το φοβισμένο ποίμνιο που θα έχει απομείνει κοντά στο Χριστό; Οι 2 μάρτυρες. Αυτοί θα το κάνουν. Αυτοί θα βγουν μπροστά να βροντοφωνάξουν στην οικουμένη το λύκο που ντύθηκε αρνί. Συνεπικουρούμενοι και από τους κατά τόπους αληθινούς, γνήσιους "Λευίτες".

Γιατί άραγε θα βασανίσουν τους ανθρώπους


Δε νομίζω ότι θα βασανίσουν με την έννοια που οι πολλοί φαντάζονται. Καταρχήν ο Θεός δε βασανίζει τον κόσμο. Θα είναι όμως τέτοια η αμαρτία εκείνες τις ημέρες, τόσο μεγάλη η αποστασία των ανθρώπων που η δράση των 2 μαρτύρων θα είναι ένα βάσανο για την αποστατούσα ανθρωπότητα. Οι αληθινοί χριστιανοί μόνο ως βάσανο δε θα νιώσουν τη δράση τους.



Άβαταρ μέλους
Γεώργιος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:15 pm

Re: Οι 2 μάρτυρες της Αποκάλυψης

Δημοσίευσηαπό Γεώργιος » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:14 pm

Δε νομίζω ότι θα βασανίσουν με την έννοια που οι πολλοί φαντάζονται. Καταρχήν ο Θεός δε βασανίζει τον κόσμο. Θα είναι όμως τέτοια η αμαρτία εκείνες τις ημέρες, τόσο μεγάλη η αποστασία των ανθρώπων που η δράση των 2 μαρτύρων θα είναι ένα βάσανο για την αποστατούσα ανθρωπότητα. Οι αληθινοί χριστιανοί μόνο ως βάσανο δε θα νιώσουν τη δράση τους.


Ακριβώς αυτό μου ήρθε και μένα στο μυαλό ως απάντηση όταν το διάβασα. Αλλά τότε πώς ερμηνεύουμε τις εξουσίες που θα έχουν;

"6 ούτοι έχουσιν εξουσίαν τον ουρανόν κλείσαι, ίνα μη υετός βρέχη τας ημέρας της προφητείας αυτών, και εξουσίαν έχουσιν επί των υδάτων στρέφειν αυτά εις αίμα και πατάξαι την γήν εν πάση πληγή, οσάκις εάν θελήσωσι."

Θέλω να πω για ποιο λόγο θα έχουν τέτοιου είδους εξουσίες; Τι τους χρειάζεται να κλείσουν τον ουρανό και να μη βρέχει όταν θα προφητεύουν; Τι πνευματικό νόημα μπορούμε να δώσουμε;

Επίσης τι σημαίνει αυτό;

5 και εί τις αυτούς θέλει αδικήσαι, πύρ εκπορεύεται εκ τού στόματος αυτών και κατεσθίει τους εχθρούς αυτών· και εί τις θελήσει αυτούς αδικήσαι, ούτω δεί αυτόν αποκτανθήναι.

πύρ εκπορεύεται εκ τού στόματος αυτών
Να υποθέσω ότι θα τους αντιμετωπίζουν πνευματικά, και κανείς δε θα μπορεί να τους παραβγεί στο λόγο;

και εί τις θελήσει αυτούς αδικήσαι, ούτω δεί αυτόν αποκτανθήναι.
Παράξενο πάντως. Φανταστείτε, όταν οι ελάχιστοι πιστοί δουν αυτούς τους δυνατούς προφήτες, να συνθλίβονται από τον αντίχριστο πως θα αισθανθούν. Πολλοί λίγοι θα είναι εκείνοι που θα κρατήσουν την πίστη τους.

Και ένα γενικό ερώτημα. Μήπως τα πράγματα γίνουν τόσο διαφορετικά απ’ ότι τα περιμένουμε, και πλανηθούμε αδέλφια; Θέλω να πω ότι μου φαίνεται πολύ περίεργο να έρθουν δύο προφήτες με τεράστια εξουσία, που θα τους γνωρίζει όλος ο κόσμος ξαφνικά θα τους θανατώσει ο αντίχριστος και μετά θα αναστηθούν και θα αναληφθούν. Μήπως υπάρχει πολύ πνευματική ερμηνεία πίσω από όλο αυτό;

13 Καί εν εκείνη τή ημέρα εγένετο σεισμός μέγας, και το δέκατον της πόλεως έπεσε, και απεκτάνθησαν εν τώ σεισμώ ονόματα ανθρώπων χιλιάδες επτά, και οι λοιποί έμφοβοι εγένοντο και έδωκαν δόξαν τώ Θεώ τού ουρανού.

Πάλι ο συμβολικός αριθμός.



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Οι 2 μάρτυρες της Αποκάλυψης

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:15 pm

Ποια θα μπορούσε όμως να είναι η πνευματική ερμηνεία; Το να κλείσουν οι ουρανοί θα μπορούσε να σχετίζεται με το Θεό;

Επίσης τι σημαίνει αυτό;

5 και εί τις αυτούς θέλει αδικήσαι, πύρ εκπορεύεται εκ τού στόματος αυτών και κατεσθίει τους εχθρούς αυτών· και εί τις θελήσει αυτούς αδικήσαι, ούτω δεί αυτόν αποκτανθήναι.


Θα δώσω μια πιο απλή ερμηνεία. Ότι τα 3 1/2 έτη που θα δράσουν κανείς δε θα μπορεί να τους κάνει το παραμικρό. Θα ανταπεξέρχονται σε κάθε δυσκολία. Αυτό είναι το ζουμί, αυτό να έχουμε στο νου μας.

Ειδικότερα όμως η αποψή σου ότι το πυρ θα είναι ο λόγος τους έχει βάση και νομίζω απαντάται και στη Γραφή. Κι ο Χριστός δεν αποστόμωνε τους Φαρισαίους και τους Γραμματείς;

Τώρα το "και εί τις θελήσει αυτούς αδικήσαι, ούτω δεί αυτόν αποκτανθήναι" να εννοεί αποκτανθήναι τότε ή αποκτανθήναι μετά στην Κρίση; Δηλαδή ότι θα οδηγηθούν στην απώλεια και τον πνευματικό θάνατο.

Μήπως τα πράγματα γίνουν τόσο διαφορετικά απ’ ότι τα περιμένουμε


Αυτός είναι ένας γενικότερος κανόνας που όσοι μελετούμε προφητείες πρέπει να τον έχουμε πάντοτε μπροστά μας.



nikostheater
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:44 pm

Re: Οι 2 μάρτυρες της Αποκάλυψης

Δημοσίευσηαπό nikostheater » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:16 pm

Θεωρω οτι οι Προφητες που αναφερονται,ΔΕΝ θα ειναι γνωστο το ποιοι θα ειναι.
Δηλαδη δεν θα ξερουν αυτοι που τους ακουν αν ειναι οντως ο Ηλιας ή ο Ιωαννης η απλα 2 φωτισμενοι Αγιοι της εποχης τους που ανελαβαν Προφητικο εργο.
Γιαυτο και ο Ιωαννης θεωρω δεν το ξεκαθαριζει.
Θεωρω σιγουρο οτι ο ιδιος ο Ιωαννης θα μαρτυρησει με καποιο τροπο,ειτε μαζι με τους εν λογω Προφητες (ισως ειναι ενας απο τους 2) ή θα μαρτυρισει σε αλλον χρονο,παρομοια σημαντικο ομως.
Να ξερετε οτι στην δυση υπαρχει παραδοση περι αθανασιας του Ιωαννη και τον ταυτιζουν με τον Prester John.
To σιγουρο παντως ειναι οτι τιποτα απο οτι αναφερεται στις σχετικες Προφητειες δεν θα γινει οπως φανταζομαστε...Και το σιγουρο ειναι οτι οι πραγματικα πιστοι και υποψιασμενοι θα καταλαβουν το νοημα των καιρων,ενω ο πολυς κοσμος δεν θα παρει μυρωδια...



thomas
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 4:58 pm

Re: Οι 2 μάρτυρες της Αποκάλυψης

Δημοσίευσηαπό thomas » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:18 pm

Η πραγματικότητα έτσι είναι , θα το καταλάβουν εκείνοι που θα έχουν τον νου τους προς τα επάνω , και όχι εκείνοι που τον έχουν προς τα επίγεια .

Στις ερμηνείες που δίνουμε πρέπει να εξετάζουμε τα γεγονότα με την παράλληλα με εμάς εφαρμογή τους , στην πραγματικότητα .

Δηλ . διαβάζουμε π.χ. ότι θα γίνει ένας μεγάλος πόλεμος , ΑΡΑ ,αν αυτό λάβει χώρα στις μέρες μας , εμείς θα είμαστε εκείνοι που θα χύσουμε το αίμα μας , εμείς θα είμαστε εκείνοι που θα πραγματοποιούμε αυτόν τον πόλεμο ,είτε επιτιθέμενοι είτε αμυνόμενοι , και όταν λέω εμείς εννοώ ,εμείς οι άνθρωποι που θα υπάρχουν τον χρόνο τις πραγματοποίησης ,, ( υποθετικό παράδειγμα. )

Δεν είναι λοιπόν δυνατόν να γίνει κάποιο μεγάλο κακό σε παγκόσμιο επίπεδο (π.χ. ένας μεγάλος πόλεμος ) , και εγώ π.χ να το παρακολουθώ από την τηλεόραση , παρέα με την φραπεδια μου , και να λέω , άντε όπου νάνε έρχεται και ο αντίχριστος , ας δω λίγο ακόμη και μετά φεύγω . . .

ΑΡΑ λοιπόν

Οι προφητείες μας καλούν σε επαγρύπνηση , και μας αποκαλύπτουν αυτά που είναι προς συμφέρων μας , π.χ. μας αποκαλύπτουν τον αριθμό του αντιχ. Και μας λένε ότι είναι 666, δεν μας καλούνε να τον μαντέψουμε ,κτλ . ούτε όμως μας αποτρέπουν να αναζητήσουμε περισσότερες πληροφορίες ,αλλά , είτε το κάνουμε είτε όχι ( ανάλυση και αναζήτηση ) ο αριθμός μας αποκαλύφτηκε .

Μας περιγράφουν τον τρόπο τις πλάνης , και τον τρόπο ζωης ,των ανθρώπων τις εποχής εκείνης , και καλούμαστε όταν δούμε όλα αυτά να γίνονται , να μην πλανηθούμε .Και μας ξεχωρίζουν την εποχή εκείνη από τυχόν άλλες εποχές που θα μοιάζουν με εκείνη και θα μεσολαβούν αυτής ,λέγοντας μας πως μόνο εκείνη την εποχή θα έχουμε παγκόσμια εμφάνιση κάποιων γεγονότων .

Π.χ. την εποχή εκείνη όλοι θα χρησιμοποιούν τον αριθμό του αντιχ. Στην καθημερινότητα τους , ( ΕΠΟΧΗ ) , άρα αμέσως καταλαβαίνουμε ότι με την εμφάνιση του αριθμού αυτού αυτομάτως εισερχόμαστε στην εποχή την οποία προφητεύτηκε ότι θα λάβει χώρα , όταν και επειδή , θα γίνετε χρήση και του ενός αυτού αριθμού . και βλέπουμε ότι ,Μία τέτοια εποχή θα είναι αυτή , και Μία φορά θα έρθει εκείνος , βλέπουμε επίσης από τις προφητείες να γίνετε μια ανάλυση της εποχής αυτής , από την αρχή της έως ,του τέλους της ,

Βλέπουμε πως η εποχή αυτή διαρκεί περισσότερο από την εμφάνιση του αντίχριστου, ο οποίος εμφανίζετε στα τελευταία 7 χρόνια της . ο άνθρωπος λοιπόν με το που αρχίζει να μετέχει οικειοθελώς σε αυτήν την εποχή , αρχίζει να γίνετε μέτοχος της πλάνης της , η οποία σιγά σιγά τον αποκοιμίζει , με αποτέλεσμα να φτάσει μια στιγμή που αυτός ο άνθρωπος θα αρχίσει να θεωρεί ως σωστά πράγματα και καταστάσεις τις παρούσας ζωης , αυτά που ο Κύριος μας είπε ότι οδηγούν στην κόλαση , και άρα αυτός ο άνθρωπος εκτελεί πράξεις αντίθετες από τον λογο και τον παραδειγματικό βίο του Χριστού , με αποτέλεσμα να γίνετε αντίθετος του .

Και η αρχή τις πλάνης αυτής είναι η επιθυμία του ανθρώπου να παραμείνει στην γη .

Άρα λοιπόν για τους πιστούς που θα επιλέξουν να μην ακολουθήσουν το σύστημα του αντίχριστου , και στην συνέχεια τον ίδιο , τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα , από πολλές πλευρές τις καθημερινότητας , και όχι μόνο ,

Από την άλλη οι άνθρωποι που θα επιλέξουν την άλλη εκδοχή , θα ζουν σαν σε ταινία του Hollywood, απολαμβάνοντας τα επίγεια αγαθά που θα τους προσφέρει το σύστημα του αντίχριστου , και δεν θα καταλάβουν τίποτα ,και ακόμη χειρότερα θα γίνουν και υποστηρικτές αυτού του συστήματος εξαιτίας τις μαλθακότητας των , και του άνετου τρόπου ζωης που θα πραγματοποιούν .

Σημασία έχει και ότι ,με την εμφάνιση του αντίχριστου θα εμφανιστούν και οι δυο Προφήτες οι οποίοι θα μιλήσουν για τον Χριστό και θα μας αποκαλύψουν την πλάνη του αντίχριστου , εμείς καλούμαστε έστω και την τελευταία αυτήν ώρα ( στα 3,5 πρώτα χρόνια δηλαδή ) που θα εμφανιστούν οι Προφήτες να δεχτούμε τα λόγια τους και να αντιληφθούμε την πλάνη που ακολουθούμε , ΔΕΝ καλούμαστε να τους εντοπίσουμε ή να τους ανακαλύψουμε ,ούτε να προφητεύσουμε με ποιον τρόπο θα κηρύξουν ,ούτε και που θα πρωτοεμφανιστούν , για εμάς τους Ορθόδοξους ειδικά , δεν θα πούνε πράγματα που ήδη δεν γνωρίζουμε .

Νηστεία, Προσευχή, Θεία κοινωνία , Εξομολόγηση , και διάγοντας Ορθόδοξο βίο , τότε δεν μπορεί να μας πλανήσει κανένας .




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 42 και 0 επισκέπτες