Προσέχετε δε από των ψευδοπροφητών

της Αγίας Γραφής και των Πατέρων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Προσέχετε δε από των ψευδοπροφητών

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:33 pm

Ίσως αλλά έχεις πιάσει το νόημα. Αυτός που είναι κοντά στο Χριστό δε θα κινδυνεύσει από κανένα αντίχριστο.



Άβαταρ μέλους
Eirini
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 2:07 pm

Re: Προσέχετε δε από των ψευδοπροφητών

Δημοσίευσηαπό Eirini » Τετ Οκτ 17, 2012 10:44 am

Ο ίδιος ο Χριστός μας είπε στην Καινή Διαθήκη: όταν ακούσετε να σας λένε ότι είδα τον Χριστό, βρίσκεται εκεί. Μην τρέξετε, αλλά φύγετε μακριά.
Και πιο κάτω είπε πολλοί θα έρθουν με το όνομά μου να σας παραπλανήσουν.
και πώς θα τους καταλάβουμε; ρώτησαν οι μαθητές.
Το δέντρο το καταλαβαίνεις από τον καρπό που φέρει τους απάντησε.

Αν έχουμε πνευματική διάκριση, αγάπη και ειρήνη και είμαστε εναρμονισμένοι με την αλήθεια και τη ζωή, θα δούμε και θα αναγνωρίσουμε τον αληθινό απεσταλμένο ή απεσταλμένους (2 προφήτες της αποκάλυψης) που θα πολεμήσουν τον αντίχριστο, μέσα από τις πράξεις τους και τα λόγια τους.

Η ιστορία μας λέει ότι πολλές φορές θεωρείται κάτι αιρετικό, επειδή είναι πολύ μπροστά από την εποχή του και την νόηση του κατεστημένου.
Χρειάζεται μεγάλη προσοχή, διάκριση και αγάπη. Οι διαφορές είναι ελάχιστες αφού ο Αντίχριστος θα πράξει σημεία και τέρατα στο όνομα του Χριστού.
Και οι προφήτες όμως στο όνομα του Χριστού θα γιατρέυουν και θα νουθετούν.
Ποια θα είναι η αλήθεια για τον πολύ κόσμο;
Η αγάπη. Αυτό είναι το μέτρο της αλήθειας. Η αγάπη

Οποιος φέρεται με αληθινή ανιδιοτελή αγάπη, αυτός προέρχεται από τον δέντρο της αγάπης, της αλήθειας και της ζωής.


Ἀφῆστε τους νά νομίζουν ὂτι κάτι κάνουν, στό τέλος τοῦ Θεοῦ θά γίνει.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προσέχετε δε από των ψευδοπροφητών

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Οκτ 17, 2012 11:53 am

Η διάκριση είναι δύσκολη αρετή και λίγοι την έχουν. Η ασφάλεια απέναντι στις αιρέσεις βρίσκεται μέσα στην Εκκλησία. Η Εκκλησία προστατεύεται από τον ίδιο το Χριστό, που είναι κεφαλή της. Όποιος όμως μένει μακριά και βασίζεται μόνο στις γνώσεις του και τις δικές του δυνάμεις, μπορεί να παρασυρθεί και να χαθεί.

Όποιος ακολουθεί τις επίσημες αποφάσεις της Εκκλησίας και τις οδηγίες του Πνευματικού του, είναι ασφαλής.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Eirini
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 2:07 pm

Re: Προσέχετε δε από των ψευδοπροφητών

Δημοσίευσηαπό Eirini » Σάβ Οκτ 20, 2012 11:29 pm

Δυστυχώς εγώ βρίσκομαι ακόμα πίσω σ'αυτά... δηλαδή δε με απασχολεί τόσο, το πώς και πότε θα έρθει ο αντίχριστος, αλλά όταν έρθει κατά πόσο θα έχω τη δύναμη να είμαι κοντά στο Χριστό και δε βρεθώ σε στιγμή αδυναμίας και λυγίσω και Τον αρνηθώ. Αυτό κυρίως με απασχολεί.

Αν είσαι κοντά στο Θεό, ο Θεός θα βρει τον τρόπο να σου φανερώσει ότι έχει έρθει ο αντίχριστος και ποιος είναι.

Είμαι ακόμα πίσω, ε;


Ντίνα μην απελπίζεσαι. Όλοι προσπαθούμε. Κανείς δεν είναι πιο μπροστά από τον άλλον.

Έχε Υπομονή, Πίστη και Αγάπη. Ο Χριστός, που θυσιάστηκε για μας, για τη σωτηρία μας, θέλει από μας να αγωνιζόμαστε καθημερινά να ακολουθούμε τον λόγο Του. Τίποτε άλλο.
Οπλίσου με θάρρος και δύναμη και θα μπορέσεις και θα μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε τα τεχνάσματα του αντίχριστου.
Προσευχή και Νηστεία, είναι όπλα χριστιανά που διώχνουν την άρνηση μακριά.


Ἀφῆστε τους νά νομίζουν ὂτι κάτι κάνουν, στό τέλος τοῦ Θεοῦ θά γίνει.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες

cron