Προσέχετε δε από των ψευδοπροφητών

της Αγίας Γραφής και των Πατέρων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Γεώργιος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:15 pm

Προσέχετε δε από των ψευδοπροφητών

Δημοσίευσηαπό Γεώργιος » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:20 pm

Κοιτάξτε λίγο, δε με νοιάζει αν φαίνομαι ότι χαλάω το θέμα ή ομοιάζω ενοχλητικός. Ωστόσο, θα κάνω αυτό το νέο thread που τιτλοδοτείται με μια εντολή του Κυρίου.Αν ήθελα μια απάντηση για μένα μόνο, θα έλεγα στο Στρατή να μου δώσει το mail του γέροντα και θα του έστελνα εγώ προσωπικά. Για να ακολουθώ τη δημοσία οδό, προφανώς στόχο έχω την ομαδική συνεργασία στο θέμα, την οποία δε βλέπω. Εσείς μπορεί να έχετε καταλάβει καλύτερα από μένα το τι έρχεται, εγώ δυστυχώς όμως όχι.

Όταν διαβάζεις:
π. Ιωσήφ Βατοπαιδινός
«Έλληνες ανανήψατε αυτή είναι η αλήθεια/ μή σας πλανούν οι άπιστοι πώς είναι παραμύθια.»,
δηλαδή, όταν λίγο πολύ κατηγορούμαστε ότι είμαστε άπιστοι, πρέπει να μπαίνουμε τουλάχιστον στη διαδικασία να εξαντλήσουμε όλα τα πιθανά ενδεχόμενα.

Δηλαδή Νίκο εσύ, αισθάνεσαι πανέτοιμος να αντιμετωπίσεις τον αντίχριστο; Δε θες να γνωρίζεις το πιθανό σχέδιο; Τι πλάνες μπορεί να χρησιμοποιήσει;

Γράφει ο π. Μάξιμος:
«Τότε -λέει ο θρύλλος- θά φανερωθεί ο Βασιλιάς Ιωάννης, γιά νά
κυβερνήσει. Άν γίνει αυτό, άς έρθει μέ τό καλό. Καί άν δέν γίνει, γιά
τόν καθένα αυτό δέν λέει τίποτα. Άς κοιτάξει ο καθένας τή σωτηρία του
καί τόν Χριστό. Άν ήταν απαραίτητο νά ξέρουμε ποιός θά κυβερνήσει τότε,
θά μας τό έλεγε ο Χριστός στό Ευαγγέλιο. Όποιος θέλει ντέ καί καλά νά
μάθει πώς θά λένε αυτό τόν Διοικητή, θά του έλεγε ο Χριστός, «αυτά
είναι του Θεού δουλειές καί Αυτός ξέρει τί θά κάνει».»

Το θέμα δεν είναι η περιέργειά μου για το ποιος θα κυβερνήσει, αλλά η σχέση του Ιωάννη με τον αντίχριστο. Και για να δείτε τη σύγχυση που επικρατεί, ενώ το χαρακτηρίζει ‘θρύλο’, αφήνει ‘παράθυρο’ εφαρμογής του. Δεν τον κατηγορώ, γιατί ακριβώς στην ίδια σύγχυση είμαι και ΄γω.

Γράφει ο π. Μάξιμος:
«Γιά πόσο καιρό θά περάσουμε τότε καλά, ούτε καί αυτό τό ξέρουμε. Ίσως
γιά μία γενεά, καί ύστερα θά έρθει ο Αντίχριστος, μέ τόν οποίο μπορεί
νά τά βάλει μόνο ο Χριστός, καί κανένας άνθρωπος.»

Εδώ να πούμε, ότι άλλοι τοποθετούν τον αντίχριστο πριν τον έλληνα βασιλιά. Αυτό δεν είναι τυχαίο, ώστε να προκαλεί σύγχυση.
Το παράξενο είναι ότι μιλάμε συνέχεια για βασιλείς, - αντίχριστο, Ιωάννη- χωρίς να συνειδητοποιούμε ότι αυτό σημαίνει παγκόσμια κατάργηση κυβερνήσεων και δημοκρατιών.

Στρατής:
«Για την Πόλη που με ρωτάς, προφάνως ασπάζεται τις προφητείες για την Πόλη όπως αυτές του Πατροκοσμά και του Παϊσίου που όμως πουθενά δε μιλούν για Ιωάννη, όπως για Ιωάννη δε μιλά ούτε ο Ιωσήφ ο Βατοπεδινός κι ας λένε άλλα άλλοι. Το να έρθει έτσι η συγκυρία ώστε να πάρεις ένα έδαφος δε χρειάζεται θρύλους και βασιλείς.»

Τότε πως εξηγείς τα παρακάτω λόγια του π.Ιωσήφ του Βατοπαιδινού; (Προσπάθησε να με πείσεις :) )
Εδώ θα αναφέρω (κυρίως για όσους θυμούνται και ενδιαφέρονται) το παρακάτω, το οποίο παρατήρησα προσφάτως.

«Τα όπλα θα πετάξουμε στη γη και τρομαγμένοι/ τ' αστέρι θα κοιτάξουνε σαν απολιθωμένοι. Σταθήτε θ' ακουσθή φωνή. Σταθήτε επί τόπου/ Γιατί αρκετά εχύθηκε το αίμα του ανθρώπου. Σπεύσατε πάραυ
τα εκεί στα δεξιά τα μέρη/το τόξο ακολουθήστε που βγαίνει από το αστέρι.

Κι εκεί θα βρήτε άνθρωπον άγιον/δικόν μου.
Ποιμένα αυτόν εξέλεξα δια το ποίμνιόν μου.
Τούτον και σεις εκλέξατε ποιμένα να ποιμάνη/ τα πρόβατα μου, που γυρνούν έρημα δίχως στάνη.»

1. Ποια είναι τα δεξιά τα μέρη;
2. Λέει: «Ποιμένα αυτόν εξέλεξα δια το ποίμνιόν μου.» Μα ένας δεν είναι ο Ποιμένας μας ο Ιησούς Χριστός;
3. Εντάξει δε λέει το όνομα Ιωάννης. Το θέμα είναι αν λέει για εκλεκτό όμως.

«Κι ευθύς το τόξον θα στραφή προς νότον στην Ελλάδα/ που απ' τό φως τό ουράνιον θα φέγγη σάν λαμπάδα.»

Εδώ παρατηρούμε ότι το φως «στρέφεται προς», άρα εκεί που ήταν πριν, δηλαδή εκεί που έδειχνε τον «εκλεκτό», μάλλον δεν ήταν Ελλάδα.
Άρα ο υποτιθέμενος ‘ελεημένος’, μας έρχεται εκτός Ελλάδος. Κύπρο, Ρωσσία, Κωνσταντινούπολη, Ισραήλ ή αλλού;

«Τότε ο Έλλην Βασιλεύς, ο εκλεκτός Κυρίου /εις πάντα θάναι άριστος και επί της υφηλίου/ θα άρχη και θα διοική μετά δικαιοσύνης/ και η γη θα χαίρεται εκ διαρκούς ειρήνης.»

Τι λέτε, θα το αντέξετε αν δείτε να συμβαίνει κάτι ανάλογο; Εμένα πάντως μου θυμίζει τα πρώτα χρόνια που ο αντίχριστος θα το παίζει καλός. Λέτε να είναι Έλληνας τελικά ο αντίχριστος; Δαν, Δαναοί και τα λοιπά που λέγαμε…;

Όμως διαβάζουμε:
Ο σεβάσμιος Starets Λαυρέντιος του Σερνιγκοβ
μιλώντας συχνά για τον αντίχριστο, έλεγε:
"Θα έρθει ένας καιρός που θα παλεύουν και θα
παλεύουν, και ένας παγκόσμιος πόλεμος θα ξεσπάσει.
Και μέσα στην πολύ ασάφεια της κατάστασης, θα
πουν, "αφήστε μας να διαλέξουμε μόνοι μας έναν
ενιαίο βασιλιά για όλη την κατοικημένη γη." Και θα
τον εκλέξουν! Θα εκλέξουν τον αντίχριστο ως καθολικό
βασιλιά και ανώτατο παγκόσμιο "ειρηνοποιό". Είναι
απαραίτητο να ακούετε προσεκτικά 'θα είναι αναγκαίο
να ασκηθεί η προσοχή! Μόλις αρχίζουν να ψηφίζουν
για ένα ενιαίο άτομο σε όλο τον κόσμο, να ξέρετε ότι
δεν είναι κανένας άλλος εκτός από αυτόν, και ότι είναι
απαγορευμένο στους ορθόδοξους Χριστιανούς να
ψηφίσουν για αυτόν."

Άρα έχουμε το δεδομένο «Μόλις αρχίζουν να ψηφίζουν για ένα ενιαίο άτομο σε όλο τον κόσμο, να ξέρετε ότι δεν είναι κανένας άλλος εκτός από αυτόν (αντίχριστο)» και το δεδομένο «Τούτον και σεις εκλέξατε ποιμένα να ποιμάνη/ τα πρόβατα μου, που γυρνούν έρημα δίχως στάνη.»

Το πρόβλημα είναι όμως ότι αυτή τη στιγμή πιθανολογώ ότι ο γ. Ιωσήφ ο Βατοπαιδινός, είναι ψευδοπροφήτης. Βαρύ ε; Και όμως αυτό μας καλεί να κάνουμε ο Κύριος. Να τους αναγνωρίσουμε και όχι να το αφήσουμε κάτω από το χαλί για μετά...

Άρα δεν είναι φίλοι μου απλά «ε, εντάξει θα δούμε το θέμα» ή «έρθει δεν έρθει θα το δούμε ή δε μας επηρεάζει». Ίσως ο γέροντας Μάξιμος απαντάει με τέτοιο ύφος, επειδή δε γνωρίζει όλες τις πτυχές του θέματος.

Εγώ είμαι πάντως διατεθειμένος να συνεχίσω, και όποιος έχει να προσθέσει κάτι εποικοδομητικό ας έρθει να το κάνει. Κάτι μέσα μου, μου λέει ότι πρέπει να συνεχιστεί το θέμα.

Αισθάνεστε τόσο πνευματικά οπλισμένοι ώστε να το αντέξετε αδελφοί;

Starets Λαυρέντιος του Σερνιγκοβ:
«Η αποκατάσταση των καθεδρικών ναών θα συνεχιστεί μέχρι την στιγμή της στέψης του αντίχριστου. Θα έχουμε πρωτοφανή λαμπρότητα, "Ο πατήρ Λαυρέντιος έλεγε: "Βλέπετε με πόσο πανουργία και ύπουλα προετοιμάζεται όλο αυτό;" Ο Γέροντας συνέχισε, με δάκρυα. "Όλοι οι καθεδρικοί ναοί θα είναι υπερβολικά θαυμάσιοι, όπως ποτέ πριν, αλλά δεν
πρέπει να παρευρεθείτε σε αυτούς τους ναούς, για την αναίμακτη θυσία του Ιησού Χριστού δεν θα προσφερθεί εκεί.
Θυμηθείτε, θα υπάρξουν εκκλησίες, αλλά οι ορθόδοξοι Χριστιανοί δεν πρέπει να παρευρεθούν σε αυτές, ως πλήρης
"Σατανική συναγωγή" (Aποκ. 2.9) θα συναθροίζονται εκεί. Επαναλαμβάνω για ακόμη μία φορά ότι κανείς δεν πρέπει να παρευρεθεί σε εκείνους τους καθεδρικούς ναούς' δεν θα υπάρξει καμία επιείκεια σε αυτούς πού θα πάνε!"»

Αισθάνεστε αδέλφια ότι είναι δυνατό η εκκλησία ποτέ να γεμίσει τόση βρωμιά που δε θα πρέπει να πατάμε εκεί; Ή θα λέμε « ε, εκκλησία είναι, δε μπορεί να είναι κακό»;

Εν τέλει αδελφοί, αν δε μπορούμε να διακρίνουμε απο πού προέρχεται ένα κείμενο και να είμαστε στέρεοι στην αποψή μας, πλανόμαστε πλάνην μεγάλη αν πιστεύουμε ότι θα αναγνωρίσουμε τον αντίχριστο όταν θα έρθει.

Τι λέτε, το αντέχετε να υπομείνετε έως τέλους; Σας περιμένω όλους.



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Προσέχετε δε από των ψευδοπροφητών

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:21 pm

Πολύ καλό το θέμα στη γενική του έννοια και μάλιστα στην Αγία Γραφή γίνεται πολλάκις αναφορά στην προσοχή που πρέπει να δίνει ο πιστός για να γλυτώνει την πλάνη των ψευδοπροφητών.

Κοιτάξτε λίγο, δε με νοιάζει αν φαίνομαι ότι χαλάω το θέμα ή ομοιάζω ενοχλητικός.


Αυτό ακούγεται αγενές και ήταν περιττό να γραφτεί. Θα έπρεπε όμως να σε νοιάζει ή τουλάχιστον η πρόταση αυτή μοιάζει αρκετά εγωιστική και όχι σωστή για τους άλλους και για ένα φόρουμ που δημιουργήθηκε για σωστή μελέτη πάνω σε ντοκουμέντα και όχι θρύλους ή παραδόσεις και ένας βασικός λόγος εξόδου από το άλλο φόρουμ ήταν αυτή η αστήρικτη στη Γραφή και τους Πατέρες εμμονή στο σενάριο του βασιλέα Ιωάννη. Τι θα γίνει αν ο καθένας εδώ δε νοιάζεται και το λέει και δημόσια; Δεν είναι σωστό αυτό Γιώργη και θέλω να πιστεύω ότι άλλο εννοούσες και άλλο σου βγήκε.

Ο έτερος αλλά βασικότερος λόγος ήταν ένα αμιγώς θρησκευτικό φόρουμ που να αγγίξει και να ερευνήσει το θησαυρό της πίστης μας -και τις προφητείες (τις ορίτζιναλ όμως) - και να μας βελτιώσει όλους να γίνουμε καλύτεροι. Αυτό αν πετύχουμε, ο Θεός θα μας προστατεύει και κανείς δε θα μας πλανήσει, δε θα τολμήσει να μας πλανήσει.

Σχετικά με τον Βατοπεδινό επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω αν όντως τα έχει πει αυτά Γιώργο ή αν του τα βάλανε στο στόμα. Διότι αυτά με το Λιακόπουλο τα μάθαμε, αν πας στο www.agioros.com όπου έχει κείμενα του Βατοπεδινού για τα έσχατα αυτούς τους στίχους δε θα τους δεις πουθενά και ούτε καν μιλάει περί Βασιλέως Ιωάννη. Τι παράδοξο!

Γιατί ο Λιακόπουλος που έλεγε πως είναι και καλόπιστα δύσπιστος και ερευνά στις εκπομπές του δεν έπαιρνε συνέντευξη από τον νυν μητροπολίτη Λεμεσού και αγιορείτη πατέρα Αθανάσιο που όλοι γνωρίζουν το πόσο λαμπρός ιεράρχης είναι και είναι γνωστός σε όσους είναι κοντά στην Εκκλησία; Γιατί αποσιωπά την απόφαση της Ιεράς Συνόδου της Κύπρου; Αυτά δεν τα έπαιξε στα 7-8 κανάλια που πληρώνει και βγαίνει. Αφού υποτίθεται ότι ερευνά. Αφού ψάχνει και καλά την αλήθεια. Προσωπικά με όσους ιερείς το έχω συζητήσει θεωρούν την υπόθεση απλά ένα θρύλο που βγήκε για να αντέξει ο υπόδουλος λαός. Εγώ αυτούς εμπιστεύομαι και όχι κάποιον ο οποίος ναι μεν σταυροκοπιέται αλλά έρχεται το Εντερπράιζ από το Σείριο, ναι μεν άγιος ο Θεός αλλά οι Έλληνες υπάρχουν από το 40.000 π.Χ. όταν με βάσητη Γραφή ο Αδάμ πλάστηκε το 5508 π.Χ.

Γιώργο έχεις διαβάσει τη Γραφή, τι βλέπεις να λέει για τα έσχατα; Επανάπαυση γιατί θα έρθουν από μηχανής θεοί ή επαγρύπνηση κι ότι αναμένουμε μια νέα γενιά μαρτύρων; Ο θρύλος του βασιλιά αυτού επαναπαύει. Το Χριστό θα ακούσουμε ή τους θρύλους; Και να σου πω και κάτι τόσο ο Παΐσιος όσο και ο Πατροκοσμάς είπαν για την επανακατάκτηση της Πόλης, αν υπήρχε θέμα Ιωάννη, αυτοί, ειδικά αυτοί δε θα το έλεγαν;

Διότι υπάρχει και μια προφητεία ενός Κυπρίου αγίου, του αγίου Κεντέα σε μια μοναχή ότι η Κύπρος θα διχοτομηθεί αν δεν υπάρξει μετάνοια στο νησί, και τελικά έγινε η εισβολή το 1974. Και ξέρεις τι έλεγε η προφητεία για την Ελλάδα; Διότι η μοναχή είπε ότι θα φύγει να πάει στη Χίο να μην τα ζήσει αυτά και της απαντά ο άγιος ότι θα έρθει και η σειρά της Ελλάδας για τη δική της ασέβεια και ότι θα χαθούν τα νησιά αυτά.

Ποια ασέβεια; Κοροϊδία και εμπαιγμός των μυστηρίων με την ανάξια συμμετοχή πολλών, 300.000 εκτρώσεις το χρόνο, μάγοι, μέντιουμ, τζόγος στο φουλ, πορνεία, μοιχεία, ομοφυλοφιλία, δωροδοκία, ασέβεια, αγένεια στο περιβάλλον και άλλα πολλά.

Εδώ να πούμε, ότι άλλοι τοποθετούν τον αντίχριστο πριν τον έλληνα βασιλιά. Αυτό δεν είναι τυχαίο, ώστε να προκαλεί σύγχυση.


Αφού το τέλος του αντιχρίστου θα σημάνει την έλευση του Κυρίου κατά τους Πατέρες και σύμφωνα με τη Γραφή, προς τι η σύγχυση;

Αυτό που προσωπικά δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ενώ έχουμε το μπούσουλα το δοκιμασμένο ψάχνουμε να βρούμε σε θρύλους, παραδόσεις κτλ κτλ. οι οποίες δημιουργούν επανάπαυση και την επανάπαυση δε την θέλει ο Θεός, δείτε τους προφήτες της Π.Δ. τι λέει ο Κύριος για τους εφησυχάζοντες. Την επανάπαυση άλλος την επιδιώκει, άλλος μας θέλει κοιμώμενους.

Θες να είσαι έτοιμος Γιώργο μου;;; Τότε το νου σου συνέχεια στην Ιουδαία και στα εκεί γεγονότα. Το νου να αντιληφθείς τους 2 μάρτυρες της Αποκάλυψης που θα φανερώσουν και θα υποδείξουν τον αντίχριστο. Το νου σου σε προσχεδιασμένες τρομοκρατικές ενέργειες με σκοπό μοναδικό την ακόμη μεγαλύτερη παρακολούθηση του κόσμου και τον έλεγχο που θα οδηγήσει κάποια στιγμή στο χάραγμα.

Εγώ θα ακούσω το Χριστό, τον Παύλο, το Ζαχαρία, το Μιχαία, το Δανιήλ, τον Ιεζεκιήλ, τους Πατέρες, δηλαδή τις σίγουρες πηγές, δε θα ρισκάρω.

Θα φάμε κυνηγητό Γιώργο, εμάς θέλει ο διάβολος στην ουσία, τους άλλους τους πλάνησε με τις αιρέσεις, εμάς θέλει να καταστρέψει, την Μία Αγία Καθολική και Αποστολική Εκκλησία. Τους αγίους, δηλ τους πιστούς λέει η Αποκάλυψη ότι θα νικήσει το θηρίο στον πόλεμο που θα κάνει μαζί τους. Άρα δεν υπάρχει κανένας Ιωάννης να βγάλει το φίδι από την τρύπα. Ο Θεός τι θα κάνει; Ο Θεός θα δει, θα δοκιμάσει να δει πόσο Τον πιστεύουμε και Τον εμπιστευόμαστε και στην νέα Έξοδο που θα ζήσουμε οι χριστιανοί θα είναι μαζί μας διότι η Εκκλησία, δε θα χάσει ποτέ. Θα δει αν όντως πάσα την ζωήν ημών Χριστώ τω Θεώ παραθώμεθα ή με τις δυσκολίες θα λυγίσουμε και θα υποταχθούμε για να μη χάσουμε τις ανέσεις.



Άβαταρ μέλους
Γεώργιος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:15 pm

Re: Προσέχετε δε από των ψευδοπροφητών

Δημοσίευσηαπό Γεώργιος » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:23 pm

Αυτό ακούγεται αγενές και ήταν περιττό να γραφτεί. Θα έπρεπε όμως να σε νοιάζει ή τουλάχιστον η πρόταση αυτή μοιάζει αρκετά εγωιστική και όχι σωστή για τους άλλους και για ένα φόρουμ που δημιουργήθηκε για σωστή μελέτη πάνω σε ντοκουμέντα και όχι θρύλους ή παραδόσεις και ένας βασικός λόγος εξόδου από το άλλο φόρουμ ήταν αυτή η αστήρικτη στη Γραφή και τους Πατέρες εμμονή στο σενάριο του βασιλέα Ιωάννη. Τι θα γίνει αν ο καθένας εδώ δε νοιάζεται και το λέει και δημόσια; Δεν είναι σωστό αυτό Γιώργη και θέλω να πιστεύω ότι άλλο εννοούσες και άλλο σου βγήκε.


Εντάξει Στρατή, έχεις δίκιο. Και καλώς μου το παρατηρείς, αλλά ενοχλήθηκα που μείνατε στο ότι απλά ο Ιωάννης δεν έχει σχέση την Ιερά Παράδοση και όχι με το ζουμί αυτών που έγραφα.
Έκλεισε και ο Νίκος με ένα ύφος 'ενταξει πήρες την απάντηση σου, τι κατάλαβες;'
Συγχωρεμένοι είστε όλοι, επλίζω και 'γω, έτσι Νίκο και Στρατή;
Θα δείτε ότι έχει πράγμα ακόμη. Αρκεί να μπουν και άλλοι στο 'παιχνίδι'. Αντε, τώρα που με έπιασε να συζητώ, πριν με φάει πάλι η βαρεμάρα :D .



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Προσέχετε δε από των ψευδοπροφητών

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:24 pm

Όχι ρε συ δε γίνονται παρεξηγήσεις αναμεταξύ μας. Κοίτα ο Ιωάννης δεν έχει σχέση με την Ιερά Παράδοση καμία, με παραδόσεις ίσως έχει.

Το να συζητήσουμε το θέμα, μολονότι είναι η 1000στη φορά :D δε με ενθουσιάζει αλλά οκ. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας! Πάντως ο Μηνάς μπορεί να βοηθήσει πολύ σε αυτό διότι στο παρελθόν είχε γράψει πάρα πολύ καλά.

Θα δείτε ότι έχει πράγμα ακόμη


Όπως; Διότι αν ξαναθέτεις το θέμα γιατί κάτι έχεις εντοπίσει, ρίχτο!

Αντε, τώρα που με έπιασε να συζητώ, πριν με φάει πάλι η βαρεμάρα :D


Εσένα σε έπιασε αλλά κι εμείς έχουμε γυναίκες, παιδιά, το ένα το άλλο. Κάτσε να κάνεις κι εσύ να σε καμαρώσουμε :) Σοβαρά τώρα, ο καθένας συμμετέχει όπως μπορεί, άλλοτε κάποιοι είναι πιεσμένοι, κάποιοι άλλοι όχι, δυσκόλα π.χ. 20 άτομα μαζί θα μετέχουν ταυτόχρονα. Σαν μια ομάδα, δεν παίζουν πάντα όλοι, γίνονται αλλαγές. Μακάρι βέβαια να φτάσουμε να μετέχουμε πολλοί ταυτόχρονα. Αυτό με τη βαρεμάρα μη το λες γιατί ακριβώς ο καθένας έχει τα ζόρια του. Κι εσένα σε είχαμε χάσει. Η ουσία είναι εδώ να παράγεται έργο, οι ρυθμοί -το έχεις πει κι εσύ- δεν έχουν τόσο σημασία, όσο η ποιότητα και ποιότητα δεν μπορείς να έχεις με γοργούς ρυθμούς. Για να γράψεις ένα ποστ εμπεριστατωμένο χρειάζεσαι κάποια ώρα...

Στο θέμα του Ιωάννη δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σε τρώει. Θες να αποδειχθεί αληθινός, θες απλά να ερευνήσεις, κάτι άλλο;

Για τον Βατοπεδινό σου απάντησα για το πόσο οι ελεγείες αυτές μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι είναι 100% δικές του.



Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Προσέχετε δε από των ψευδοπροφητών

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:25 pm

Γεώργιος έγραψε:δηλαδή, όταν λίγο πολύ κατηγορούμαστε ότι είμαστε άπιστοι, πρέπει να μπαίνουμε τουλάχιστον στη διαδικασία να εξαντλήσουμε όλα τα πιθανά ενδεχόμενα


Σωστό. Υπενθυμίζω, ότι το θέμα έχει αρκετά συζητηθεί στα προηγούμενα forums που έχουμε συμμετάσχει. Όμως, Γιώργο, αυτό δείχνεις να το ξέρεις.

Το γεγονός ότι υπάρχει αμφιβολία ακόμη στην καρδιά σου ως προς το αν και πότε θα έρθει ο Ιωάννης δείχνει δύο πράγματα. Το πρώτον είναι το προφανές. Ότι ακόμα η Πίστη σου δεν είναι στεντόρια και ακλόνητη. Κάτι τέτοιο όμως δεν το νομίζω. Το δεύτερο (στο οποίο και θα έπαιζα τα ζάρια μου), είναι ότι χρησιμοποιείς αυτό το παράδειγμα, ως μέσο διάκρισης των λύκων. Και δή εκείνων που ενδύονται προβιά. Και σε βλέπω διατεθειμένο να φτάσεις το μαχαίρι στο κόκκαλο. Κατά την άποψή μου? Δικαίως.

Κατά συνέπεια λοιπόν «αγγίζεις» και τα κακώς κείμενα που συχνά ξεπηδούν από την εκκλησία μας την ίδια και φαλκιδεύουν την πίστη μας. Και μάλιστα σε βλέπω αρκετά αποφασιστικό ως προς αυτό. Να ξέρεις όμως ότι «μάχαιρα» θα βρεις στο διάβα σου. Ακόμα και από ανθρώπους που νομίζεις για αδέλφια εν τω πνεύματι. Θα ήθελα να μας ξεδιπλώσεις λίγο ακόμα τις σκέψεις αν έχεις την καλοσύνη.

Και κάτι τελευταίο…

Αισθάνεστε αδέλφια ότι είναι δυνατό η εκκλησία ποτέ να γεμίσει τόση βρωμιά που δε θα πρέπει να πατάμε εκεί; Ή θα λέμε « ε, εκκλησία είναι, δε μπορεί να είναι κακό»;


Υποθέτω πως το ερώτημά σου είναι ρητορικό. Οι φετινές μου διακοπές φίλε μου ήταν στην κεντρική Ευρώπη. Γερμανία και Γαλλία κυρίως. Κατά συνέπεια επισκέφθηκα πλήθος καθολικών ναών και σε διαβεβαιώ, ότι βρίθουν μασονικών συμβόλων εκτός κι εντός. Δεν θα πω κάτι παραπάνω, διότι δε χρειάζεται.



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Προσέχετε δε από των ψευδοπροφητών

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:26 pm

Σήμερα είχα πάει στη Θεία Λειτουργία και μετά συζήτησα με έναν ιερέα για το θέμα του Ιωάννη επειδή ο συγκεκριμένος έχει περάσει και από το Άγιον Όρος και στα κηρύγματά του ασχολείται με τα εσχαολογικά. Είναι θεωρώ από τους ιερείς που αν και ζήσουμε τα χρόνια του αντίχριστου θα σώσει πολύ κόσμο. Όταν τον ρώτησα για τα περί βασιλέα Ιωάννη και όλα αυτά με τα βιβλία του Λιακόπουλου και το ντόρο που έχει γίνει μου λέει: "καλά κι εσύ με αυτές τις ανοησίες ασχολήθηκες;"... Και μείναμε στα της Γραφής.

Έναν ιερέα να τα ασπάζεται αυτά δε βρήκα, όσους κι αν ρώτησα.

Επειδή το θέμα των ψευδοπροφητειών είναι αρκετά σημαντικό αποφασίσαμε με το Θανάση να μην το σβήσουμε όπως είχε ζητήσει ο Γιώργος και προσωπικά σκοπεύω μόλις τα καταφέρω να ετοιμάσω ένα σχετικό σεντόνι.




Άβαταρ μέλους
Γεώργιος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:15 pm

Re: Προσέχετε δε από των ψευδοπροφητών

Δημοσίευσηαπό Γεώργιος » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:28 pm

"Την επικοινωνία αυτή την επιτυγχάνει με μια ειδική προσευχή, που του επιτρέπει να συντονίζεται στη συχνότητα των παραπάνω «Υπερθέσεων»."
:?

Μήπως λέγεται 'Μεγάλη Επίκληση' η ειδική προσευχή του κυρίου..;;



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Προσέχετε δε από των ψευδοπροφητών

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:29 pm

Μετά το γέροντα Μάξιμο το Βατοπεδινό και άλλους πατέρες που έχουμε ρωτήσει, απευθύναμε το παρακάτω ερώτημα και στον πατέρα Αντώνιο Στυλιανάκη, ο οποίος είναι γνωστός σε αρκετό κόσμο:

Πάτερ καλημέρα σας

Είμαστε οι διαχειριστές του www.orthodoxia.edo.gr με το forum www.orthodoxia.invisionplus.net

Πρόσφατα δεχθήκαμε επιθέσεις από κάποια πρώην μέλη μας σε άλλο forum γιατί όσον αφορά τον προφητικό λόγο προσεγγίζουμε μόνο τις αγιογραφικές προφητείες και όσες πατερικές δεν επιδέχονται αμφισβητήσεως. Tο όλο θέμα γίνεται γιατί τα εν λόγω άτομα είναι φανατικοί πιστοί της "προφητείας" του Τραχωνίου και του αναμενομένου κατά την προφητεία αυτή βασιλέα Ιωάννη, ο οποίος διαφημίστηκε πολύ από τον κο Λιακόπουλο μέχρι φυσικά να αντλήσει όσο κέρδος μπορούσε και να στραφεί σε άλλες πολιτείες.

Θα θέλαμε τη γνώμη σας για τη συγκεκριμένη προφητεία.

Ορθοδοξία

και η απάντηση του πατρός Αντωνίου:

Δυστυχώς δεν τη γνωρίζω, από εσάς την ακούω!

Καλό κουράγιο στο έργο σας.

Δυστυχώς είμαι σε μια δύσκολη περίοδο και έχω πολύ λίγο χρόνο για το
διαδίκτυο...

ο Θεός μαζί σας
π.Αντώνιος

Τώρα βέβαια ίσως ειπωθεί ότι ο πατήρ Αντώνιος είναι άσχετος παρά το μεγάλο έργο του και τη γνωστή μαχητικότητά του κατά των οικουμενιστικών εκδηλώσεων. Η ουσία είναι ότι εγώ προσωπικά όπου στράφηκα -σε 5 ιερείς- κανείς δεν είπε ότι ο Ιωάννης δεν είναι θρύλος.

Ο πατήρ Ιωάννης Φωτόπουλος του οποίου ομιλίες θα βρείτε στο ΠΗΓΗ ΖΩΗΣ και ο οποίος επίσης ασχολείται με τα εσχατολογικά όταν και μόνο τον ρώτησα τη γνώμη του για το θέμα μου είπε "έλα ρε Στρατή, σε είχα για σοβαρό. Μη μου πεις ότι πιστέυεις αυτές τις βλακείες".

Ο πατήρ Κωνσταντίνος Κουνάλης πτυχιούχος θεολόγος και ασχολούμενος με τα εσχατολογικά έδωσε την ουσία όσον αφορά το θέμα του Ιωάννη με μία λέξη > θρύλος.

Ο πατήρ Νεκτάριος Μουλατσιώτης το ίδιο. Και προσωπικά δε γνωρίζω αν παραξενεύει ή όχι, κι ούτε θα τον κρίνω εγώ επειδή τραγουδάει ή είναι πιο πολύ έξω από τη Μονή παρά μέσα. Άλλωστε λογικά θα έχει πνευματικό. Η ουσία είναι ότι και αυτός ασχολείται με τα εσχατολογικά και απορρίπτει το Τραχώνι.

Ο γέροντας Μάξιμος ο του Ιωσήφ του Βατοπεδινού απλά ανέφερε ότι την έχει ακούσει. Δεν πήρε θέση. Μα αν ένας γέροντας που τόσα χρόνια ήταν κοντά στον Ιωσήφ το Βατοπεδινό στον οποίο έβαλαν λόγια ότι αυτός και καλά μιλά περί του βασιλέα Ιωάννη, δε θα έπρεπε να ήταν υπέρμαχος του Ιωάννη;

Ο γέροντας Αθανάσιος νυν μητροπολίτης Λεμεσού και αυτός τελέσας υπό του Ιωσήφ έχει καταδικάσει το Τραχώνι και το θρύλο του Ιωάννη.

Ο πατήρ Αντώνιος ούτε καν το έχει ακούσει.

Και θα ρωτήσουμε και άλλους ιερείς.

Αυτή είναι η προφητεία του Τραχωνίου, μια ψευδοπροφητεία η οποία αυτοαναιρέθηκε μόνη της όταν στις ημερομηνίες που έδωσε έπεσε έξω και μετά έτρεχαν να τα αλλάξουν. Για να δούμε ενδεικτικά στο βιβλίο ο Καιρός γαρ εγγύς:

1. Σελίδα 285 όπου από 7/9/1999 έως 18/8/1999 ο Θεός υποτίθεται θα ελευθερώσει την Κύπρο. Έγινε; Όχι! Ενώ στην 310 μας λέει ότι θα παρθεί η απόφαση για την ελευθερία της Κύπρου. Τι χες Γιάννη; Τι 'χα πάντα.

2. Σελίδα 287 όπου το έτος 2022 μ.Χ. ο Ιωάννης θα ολοκληρώσει το έργο του και ο κόσμος θα έχει εκχριστιανιστεί.

3. Σελίδα 288 όπου το έτος 2024 μ.Χ. θα επικρατήσει ο χριστιανισμός. Τελικά το 2022 ή το 2024 θα γίνουν όλοι ορθόδοξοι;

4. Σελίδα 266 όπου μας λέει ότι ο Ιωάννης θα νικήσει τον αντίχριστο και όχι ο Ιησούς Χριστός όπως λέει ο απόστολος Παύλος και η Αποκάλυψη.

5. Αν τα γεγονότα αρχίζουν το 1999 και τελειώνουν το 2024 ο περιβόητος βασιλέας Ιωάννης θα έπρεπε ήδη να έχει εμφανιστεί, όπου αλλού στο βιβλίο βλέπουμε ότι κυβερνήσει 32 έτη και αλλού 24.

Η προφητεία έπεσε έξω σε ότι έλεγε και αν δεν υπήρχαν τόσο εξώφθαλμα πράγματα θα έλεγα ότι μπορεί να έχουμε και ενδεχόμενο δαιμονικής πλάνης αλλά τα λάθη είναι παιδαριώδη.

Το λυπηρό όμως είναι ότι χρησιμοποιούν και αγιογραφικά χωρία αποκομένα και δίχως ερμηνεία για να τα κολλήσουν στον όλο μύθο εκμεταλλευόμενοι όσους δεν μελετούν τη Βίβλο, οι οποίοι δέχονται ότι τους πεις. Ενώ ξεκάθαρα στον Παύλο ο Ιησούς την ημέρα της 2ας Παρουσίας Του θα αναλώσει τον αντίχριστο, οι προφήτες του Τραχωνίου αβάσιμα λένε ότι θα το κάνει ο Ιησούς μέσω του Ιωάννη. Πού, πώς το συμπεραίνουν αυτό, κανείς δε ξέρει. Επίσης εκμεταλλεύονται το χωρίο της Αποκαλύψεως όπου λέει:

ΙΒ' 1 Καί σημείον μέγα ώφθη εν τώ ουρανώ, γυνή περιβεβλημένη τον ήλιον, και η σελήνη υποκάτω των ποδών αυτής, και επί της κεφαλής αυτής στέφανος αστέρων δώδεκα, 2 και εν γαστρί έχουσα και έκραζεν ωδίνουσα και βασανιζομένη τεκείν. 3 και ώφθη άλλο σημείον εν τώ ουρανώ, και ιδού δράκων πυρρός μέγας, έχων κεφαλάς επτά και κέρατα δέκα, και επί τας κεφαλάς αυτού επτά διαδήματα, 4 και η ουρά αυτού σύρει το τρίτον των αστέρων τού ουρανού, και έβαλεν αυτούς εις την γήν. και ο δράκων έστηκεν ενώπιον της γυναικός της μελλούσης τεκείν, ίνα, όταν τέκη, το τέκνον αυτής καταφάγη. 5 και έτεκεν υιόν άρρενα, ός μέλλει ποιμαίνειν πάντα τα έθνη εν ράβδω σιδηρά· και ηρπάσθη το τέκνον αυτής προς τον Θεόν και προς τον θρόνον αυτού. 6 και η γυνή έφυγεν εις την έρημον, όπου έχει εκεί τόπον ητοιμασμένον από τού Θεού, ίνα εκεί τρέφωσιν αυτήν ημέρας χιλίας διακοσίας εξήκοντα

Το bold το αποδίδουν στον Ιωάννη βασιλέα αγνοώντας ότι εδώ η γυναίκα έχει διπλή ερμηνεία:

1. Συμβολίζει την Παναγία με τη φυγή στην Αίγυπτο και το παιδί είναι ο Ιησούς
2. Η γυναίκα είναι η Εκκλησία την οποία καταδιώκει ο δράκοντας όπως καταδίωξε και τον Ιησού όταν γεννήθηκε.

Άλλωστε βλέπουμε στους Ψαλμούς:

ΙΝΑΤΙ εφρύαξαν έθνη, και λαοί εμελέτησαν κενά; 2 παρέστησαν οι βασιλείς της γής, και οι άρχοντες συνήχθησαν επί το αυτό κατά τού Κυρίου και κατά τού χριστού αυτού. (διάψαλμα). 3 Διαρρήξωμεν τους δεσμούς αυτών και απορρίψωμεν αφ’ ημών τον ζυγόν αυτών. 4 ο κατοικών εν ουρανοίς εκγελάσεται αυτούς, και ο Κύριος εκμυκτηριεί αυτούς. 5 τότε λαλήσει προς αυτούς εν οργή αυτού και εν τώ θυμώ αυτού ταράξει αυτούς. 6 Εγώ δε κατεστάθην βασιλεύς υπ΄ αυτού επί Σιών όρος το άγιον αυτού 7 διαγγέλλων το πρόσταγμα Κυρίου. Κύριος είπε προς με· υιός μου εί σύ, εγώ σήμερον γεγέννηκά σε. 8 αίτησαι παρ΄ εμού, και δώσω σοι έθνη την κληρονομίαν σου και την κατάσχεσίν σου τα πέρατα της γής. 9 ποιμανείς αυτούς εν ράβδω σιδηρά, ως σκεύη κεραμέως συντρίψεις αυτούς.
10 και νύν, βασιλείς, σύνετε, παιδεύθητε, πάντες οι κρίνοντες την γήν. 11 δουλεύσατε τώ Κυρίω εν φόβω και αγαλλιάσθε αυτώ εν τρόμω. 12 δράξασθε παιδείας, μήποτε οργισθή Κύριος και απολείσθε εξ οδού δικαίας. 13 όταν εκκαυθή εν τάχει ο θυμός αυτού, μακάριοι πάντες οι πεποιθότες επ’ αυτώ.


Είπε ο Κύριος ότι είσαι γιος μου, σε ποιον; Στον Ιωάννη; Ένα Υιο έχει ο Πατήρ, τον Ιησού Χριστό.

Ο Χριστός δεν έχει επίγειες βασιλείες, το είπε άλλωστε στον Πιλάτο:

Κτ Ιωάννην ΙΗ' Η βασιλεία η εμή ουκ έστιν εκ τού κόσμου τούτου· ει εκ τού κόσμου τούτου ήν η βασιλεία η εμή, οι υπηρέται αν οι εμοί ηγωνίζοντο

Ήρθε, δίδαξε και όποιος θέλει Τον ακολουθεί για να μπει όπως ο ληστής στον Παράδεισο. Τα εσχατολογικά μας τα είπε όλα στο Ευαγγέλιο και την Αποκάλυψη. Όποιος θέλει τους δίνει σημασία, όποιος δε θέλει ακούει αυτούς που εκδίδουν για να κερδίσουν. Όλα τα άλλα είναι όμορφα όνειρα και αλίμονο σε όποιον στηρίζεται σε αυτά. Δε θα καταλάβει πως γκρεμοτσακίστηκε.



Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:26 pm
Τοποθεσία: Στο παραμύθι μου

Re: Προσέχετε δε από των ψευδοπροφητών

Δημοσίευσηαπό Κωνσταντίνα » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:31 pm

Δυστυχώς εγώ βρίσκομαι ακόμα πίσω σ'αυτά... δηλαδή δε με απασχολεί τόσο, το πώς και πότε θα έρθει ο αντίχριστος, αλλά όταν έρθει κατά πόσο θα έχω τη δύναμη να είμαι κοντά στο Χριστό και δε βρεθώ σε στιγμή αδυναμίας και λυγίσω και Τον αρνηθώ. Αυτό κυρίως με απασχολεί.

Αν είσαι κοντά στο Θεό, ο Θεός θα βρει τον τρόπο να σου φανερώσει ότι έχει έρθει ο αντίχριστος και ποιος είναι. :(

Είμαι ακόμα πίσω, ε; :roll:


Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες