Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

της Αγίας Γραφής και των Πατέρων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Μαρ 05, 2018 2:13 pm

Δύο ωραίες συζητήσεις για τα επερχόμενα γεωπολιτικά, αν θέτε να τις ακούσετε να τις συζητήσουμε. Θεωρώ, ότι πέφτουν μέσα σε πολλά, χωρίς να έχω διάθεση για συνωμοσιολογίες,πανικολογίες κλπ. Τις βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσες καθώς, όπως και φαίνεται, είμαστε στην τελική ευθεία, για την φάση του πολέμου Ελλάδα-Τουρκία. Κάθε μέρα έχουμε(και θα έχουμε) κάτι καινούριο.





Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 06, 2018 2:50 pm

Προφητικά λόγια Αγίων και Πατέρων για Αναγέννηση Ορθοδοξίας και Ελλάδας
Από Dogma 06 Μαρτίου 2018

Εικόνα

Πολλοί είναι οι Άγιοι,αλλά και οι Πατέρες, όπως ο Γέροντας Παΐσιος ή π. Ιωσήφ Βατοπαιδινός, οι οποίοι μίλησαν προφητικά τόσο για την αναγέννηση της Ορθοδοξίας, όσο και της Ελλάδας. Διαβάστε τα λόγια τους….

Άγιος Παΐσιος: «Το Γένος μας θα μεγαλώσει, αν και οι υποτιθέμενοι φίλοι μας θα ήθελαν να το τσαλακώσουν και θα ήταν γι αυτούς πολύ ευχάριστο. Αλλά ο Θεός δεν θα το επιτρέψει. Θα κανονίσει ο Θεός τις υποθέσεις του Έθνους», «Όλοι ανεξαρτήτως θα πιστέψουν. Δεν θα υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος άπιστος. Αλλά, δεν θα έχουν τον μισθό των σημερινών Χριστιανών».

π. Ιωσήφ Βατοπαιδινός: «Ακολούθως αυτής της μεγάλης κλίμακας κάθαρσης, θα γίνει τέτοια αναγέννηση της Ορθοδοξίας, όχι μόνο στην Ρωσία, αλλά σε ολόκληρο τον κόσμο. Τέτοια αναλαμπή της Ορθοδοξίας!!!»

π. Σίμων Αρβανίτης: «Η Ελλάς θα δείτε σε λίγο πόσο θα γίνει μεγάλη, μεγάλη, μεγάλη. Όχι μόνο θα δείτε, θα έχει εξαίρετο και λαμπρό παράδειγμα εις όλη την οικουμένη».

Όσιος Ιωάννης Χοζεβίτης: «Τότε η Ορθοδοξία εις όλον τον Κόσμον θα ακτινοβολήσει, θα αφανισθεί η κακία και μεγάλη Αγάπη θα υπάρχει!».

π. Εφραίμ Αριζόνας: «Η ζωή αυτών των χρόνων, θα είναι μια παραδεισένια πάνω στη γη από απόψεως αγαθών και από απόψεως πίστεως».

Ιεροκήρυκας Δημήτριος Παναγόπουλος: Το Άγιο Όρος (θα το δείτε αυτό, εγώ δεν θα ζω), με τις πρεσβείες της Θεοτόκου, μια μέρα θα «δώσει» τούς Ευαγγελικούς κήρυκες, προκειμένου να Ευαγγελίσουν όλη την ανθρωπότητα, ύστερα από τον μεγάλο σπαραγμό και την μεγάλη καταστροφή, πού μας περιμένει και την οποία θα φτιάξουμε μόνοι μας…

Πηγή: simeiakairwn


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Η συγκλονιστική επιγραφή στον Τάφο του Μ. Κωνσταντίνου

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μαρ 16, 2018 10:40 am

Η συγκλονιστική επιγραφή στον Τάφο του Μ. Κωνσταντίνου – Τι προφητεύει για την Κωνσταντινούπολη, για μεγάλο πόλεμο και… για την Ελλάδα
15 Μαρτίου 2018

Εικόνα

Ο τάφος αυτός βρίσκεται στο Ναό των Αγίων Αποστόλων της Βασιλεύουσας. Για πάνω από 1.000 χρόνια το κείμενό της παρέμενε ένα μεγάλο μυστήριο. Εκείνος που μπόρεσε να την αποκρυπτογραφήσει ήταν, 13 μόλις χρόνια πριν από την αποφράδα μέρα της Άλωσης της Πόλης, ο μετέπειτα Πατριάρχης και σοφός της Ορθοδοξίας, ο Γεννάδιος Σχολάριος.

Το κείμενο της επιγραφής-προφητείας, όπως ακριβώς βρέθηκε πάνω στην πλάκα του μνήματος, ήταν το εξής:

Εικόνα

Τ. πτ. τ. ιδτ. Η βελ. τ. ιμλ. Ο Κλμν. μαμθ. μ. δ. ν. τρπσ. γν. τ. πλολγ. τ. επτλφ. κρτσ. εσθ. βελε. εθν. ππλ. κτξ. κ. τ. νσ. ερμσ. μχρ. τ. εξν. πτ. ιστργτν. πθσ. τ. ινδκτ. πλυσ. κτδ. τ. εντ. τ. ιδκτ. ε. τβρ. τ. μρ. μλ. δ. ν. στρτσ. τ. δκτ. τ. ιδκτ. τ. δμτ. τρπσ. πλ. επστψ. ετ. χν. τ. δμτ. πλμ. εγρ. μγ. μρκτ. στρβν. κ. τ. πλθ. κ. τ. φλ. σνδ. τ. επρ. δ. θλσ. κ. ξρ. τ. πλμ. σνω. κ. τ. ισμλ. τρπσ. τ. απγν. ατ. βσλσ. ελτ. μκρ. ολγ. τ. δ. ξθ. γν. αμ. μτ. τ. πκτρ. ολ. ιμλ. τπσ. τ. επλφ. επρο. μετ. τ. πρμ. ττ. πλμ. εγρ. εφλ. ηγρων. μχ. τ. ππτ. ωρ. κ. φν. βσ. ττ. στ. στ. μτ. φβ. σπστ. πλ. σδω. ε. τ. δξ. τ. μρ. αδ. ερτ. γν. θμστ. κ. ρμλο. ττ. εξτ. δσπυ. φλ. γ. εμ. υπχ. κ. ατ. πρλβτ. θλμ. εμ. πλρτ.

Το αινιγματικό κείμενο της επιγραφής-προφητείας το αποκωδικοποίησε μόλις το 1440 ο Γεννάδιος Σχολάριος:

«Τη πρώτη της Ινδίκτου, η βασιλεία του Ισμαήλ ο καλούμενος Μωάμεθ, μέλλει δια να τροπώση γένος των Παλαιολόγων, την Επτάλοφον κρατήσει, έσωθεν βασιλεύσει, έθνη πάμπολα κατάρξει, και τας νήσους ερημώσει μέχρι του Ευξείνου Πόντου. Ιστρογείτονας πορθήσει τη ογδόη της Ινδίκτου, εις τα βόρεια τα μέρη μέλλει δια να στρατεύση τη δεκάτη της Ινδίκτου τους Δαλμάτας τροπώσει, πάλιν επιστρέψει έτι χρόνον, τοις Δαλμάτοις πόλεμον εγείρει μέγαν μερικόν τε συντριβήναι και τα πλήθη και τα φύλα συνοδή των εσπερίων δια θαλάσσης και ξηράς τον πόλεμον συνάψουν, και τον Ισμαήλ τροπώσουν. Το απόγονον αυτού βασιλεύσει έλαττον μικρόν ολίγον. Το δε ξανθόν γένος άμα μετά των πρακτόρων όλον Ισμαήλ τροπώσουν, την Επτάλοφον επάρουν μετά των προνομίων.

Τότε πόλεμον εγείρουν έμφυλον ηγριωμένον, μέχρι της πεμπταίας ώρας και φωνή βοήσει τρίτον, στήτε, στήτε, στήτε, μετά φόβου σπεύσατε πολλά σπουδαίως εις τα δεξιά τα μέρη άνδρα εύρητε γενναίον θαυμαστόν και ρωμαλέον, τούτον έξετε. Δεσπότην, φίλος γαρ εμού υπάρχει. Και αυτόν παραλαβόντες, θέλημα εμού πληρούται».

Η επιγραφή-προφητεία του τάφου του Μεγ. Κωνσταντίνου αφορά σε γεγονότα 17 ολόκληρων αιώνων! Από την εποχή του Κωνσταντίνου (4ος αιώνας μ.Χ.) μέχρι και… τη δική μας. Προλέγει την ακμή και την εξάπλωση των Τούρκων (οθωμανική αυτοκρατορία) και την άλωση της Κωνσταντινούπολης το 1453. Προλέγει τη νίκη των Ασιατών επί των βόρειων λαών (τους Δαλμάτας τροπώσει – Δαλμάτες ήτανε οι λαοί που ζούσανε πάνω από το Δούναβη).

Προλέγει δηλ. την πολιορκία της Βιέννης από τους Τούρκους το 1683. Αλλά προλέγει και τη συντριβή των εχθρών μας στους Βαλκανικούς πολέμους του 1912-1913 (και τα πλήθη και τα φύλα συνοδή των εσπερίων δια θαλάσσης και ξηράς τον πόλεμον συνάψουν και τον Ισμαήλ τροπώσουν). Τέλος, επαληθεύτηκε και η γέννηση-δημιουργία της νέας Τουρκίας πάνω στις στάχτες της οθωμανικής αυτοκρατορίας υπό τον Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ (το απόγονον αυτού βασιλεύσει έλαττον μικρόν ολίγον)… Μέχρι αυτό το σημείο η προφητεία της θαυμαστής επιγραφής επαληθεύτηκε απόλυτα!

Μένει τώρα να επαληθευτεί και το υπόλοιπο μέρος της, που αρχίζει από την φράση «Το δε ξανθόν γένος άμα μετά των πρακτόρων όλον Ισμαήλ τροπώσουν και τελειώνει στο θέλημα εμού πληρούται».

Ως Ισμαήλ στο Βυζάντιο αναφέρονταν στους Τούρκους-Μουσουλμάνους και βέβαια ξανθό γένος είναι οι Ομόδοξοί μας, οι Ρώσοι!

Αναφέρεται λοιπόν στη συντριβή των Τούρκων από τη Ρωσία και τους δορυφόρους της (πράκτορες στο κείμενο) σε έναν πόλεμο που… ίσως γίνει σύντομα! Προλέγει πως η Κωνσταντινούπολη θα κυριευθεί από τους Ορθόδοξους Ρώσους (Το δε ξανθόν γένος άμα μετά των πρακτόρων όλον Ισμαήλ τροπώσουν, την Επτάλοφον επάρουν μετά των προνομίων). Και εκεί πέρα θα ακολουθήσει και θα γίνει φοβερός πόλεμος (Τότε πόλεμον εγείρουν έμφυλον ηγριωμένον)…

Πηγή: briefingnews.gr


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Μαρ 16, 2018 3:02 pm

Οι προφητείες συγκλίνουν.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Μαρ 16, 2018 5:10 pm

Πλησιάζουμε..


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Απρ 02, 2018 2:32 am

Φοβερή να την ακούσετε αν έχετε χρόνο και θέλετε!



Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μάιος 18, 2018 12:09 pm

Το Έθνος για να ανορθωθεί πρέπει να αναγεννηθεί ηθικά, να παύσει η διαφθορά και η παραλυσία των ηθών, να παύση η κακοήθεια και η αμαρτία, να παύση η αδικία, η πλεονεξία, η ασέβεια και η βλασφημία.

Γέροντας Φιλόθεος Ζερβάκος


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Ιωνάθαν
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2018 10:07 pm

Προφητείες του Αγίου Παΐσίου του Αγιορείτη2

Δημοσίευσηαπό Ιωνάθαν » Πέμ Ιουν 07, 2018 7:40 am

Δεν σας κρύβω ότι όταν είχα πρωτοακούσει τις προφητείες είχα και εγώ ενθουσιαστεί. Ωστόσο από την αγιοποίηση του γέροντα παισίου και μετα, άρχισα να γίνομαι περισσότερο σκεπτικιστής, και άρχισα να φοβάμαι το ενδεχόμενο όλα αυτα τελικά να βλάψουν την ορθοδοξία, και το αναλύω παρακάτω..

όλα αυτα περι προφητειών ξεκίνησαν περίπου στις αρχές της δεκαετίας του 2000, όταν στις τηλεοράσεις της βόρειας Ελλάδας στις διάφορες εκπομπές τηλε-βιβλίων του Δημοσθένη Λιακόπουλου έκανε την εμφάνιση του το βιβλίο ''ο καιρός γαρ εγγύς'' το οποίο ανέλυε προφητείες που είχαν εμφανιστεί στο τραχώνι της κύπρου σε έναν με την μορφή ζωγραφιών, σύμφωνα με τις οποίες όλα θα έχουν ολοκληρωθεί μέχρι το έτος 2024. το βιβλίο έκανε επιτυχία και ο κ. Λιακόπουλος άρχισε να βγάζει διάφορα άλλα βιβλία περί προφητειών όπως και άλλοι τηλεβιβλιοπώλεις της εποχής όπως ο κ. Βελόπουλος.
εκείνη την εποχή άρχισαν να βγαίνουν βιβλία και να γίνονται γνωστοί οι γέροντες Παίσιος και Ιωσήφ Βατοπαιδινός οι οποίοι ήταν η αρχική πηγή προφητειών.
(πολύ αργότερα βέβαια και όταν οι προφητείες έπαψαν να πουλάνε ο μέν κ. Λιακόπουλος άρχισε να προωθεί την σειρά βιβλίων ''γιατί και πώς'' περί ιστορικής ύπαρξης θεών Ολύμπου, πύλες που έκλεισε ο μέγας Αλέξανδρος, νεφελίμ ελοχίμ, ο δε Βελόπουλος έφτασε στο σημείο να πουλήσει και δήθεν χειρόγραφες επιστολές του Ιησού σε φωτοτυπία!)
έτσι μπαίνοντας στο 2010 και με το ίντερνετ να γιγαντώνεται τα περί προφητειών ξέφυγαν από τον στενό κύκλο των τηλεβιβλιοπωλών και έφτασαν στο κοινό με έναν βομβαρδισμό από άρθρα, βιντεάκια στο youtube, συνέδρια, διάφορες γνωστές και νέες άγνωστες προφητείες έκαναν την εμφάνιση τους, όλος ο ελληνικός λαός και λόγο πολιτικών εξελίξεων πίστεψε ή έστω ελπίζει σε αυτές,και τελικώς ο ίδιος ο γέροντας παίσιος αγιοποιήθηκε απο το οικουμενικό πατριαρχείο το έτος 2015.
ας αναφέρω περιληπτικά τις πιο διάσημες προφητείες που υπάρχουν σε βιβλία και διαδίκτυο.

ΑΓΙΟΣ ΠΑΙΣΙΟΣ
-οικονομική πτώχευση της Ελλάδας
-ακυβερνησία ελλάδας
-επίθεση Τούρκων και κατάληψη 2-3 νησιών
-κατάληψη τουρκίας απο ρωσία
-αντεπίθεση ΝΑΤΟ στην ρωσία, και παράδοση της κωνσταντινούπολης στους Έλληνες και συγκεκριμένα μετα απο παρέμβαση του τέος βασιλιά Κωνσταντίνου(σήμερα 78 ετών).
αρχηγός του ελληνικού στρατού θα είναι ο Δημήτριος Γράψας(σήμερα 70 ετών)

απο Τούρκους 1/3 νεκρό 1/3 ανατολή 1/3 χριστιανοί

ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΙΩΣΗΦ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΝΟΣ
-οικονομική πτώχευση Ελλάδας, και απόλυση δημοσίων υπαλλήλων
-επίθεση απο Τουρκιά μετά από παρακίνηση εβραίων
-επίθεση ρωσίας σε τουρκία
-επίθεση νάτο ευρώπης σε ρωσία με αποτέλεσμα 200 εκατομμύρια άντρες νεκρούς!
-ολική καταστροφή κωνσταντινούπολης εκτός από ναό αγίας σοφίας
-παράδοση πόλης σε έλληνες, νέο βυζάντιο

Μακαριστός Σιατίστης Αντώνιος: Όταν αρχίσει το κακό από την Συρία να αρχίσετε να προσεύχεστε!
η συγκεκριμένη προφητεία κυκλοφορεί πολύ στο διαδίκτυο και λέγετε οτι ο μακαριστός Αντώνιος πρίν κοιμηθεί στο νοσοκομείο ανέφερε στους παρόντες οτι τα γεγονότα θα ξεκινήσουν όταν αρχίσει το κακό στην Συρία. αυτή η φράση έχει αποδοθεί λανθασμένα και στον ίδιο τον άγιο Παίσιο από πολλές σελίδες που μάλλον θεώρησαν τον άγιο Παίσιο πιο εμπορικό όνομα.
Ωστόσο έψαξα πολύ στο ίντερνετ και η παλαιώτερη αναφορά που βρήκα σχετικά είναι απο το 2012, ενώ ο εμφύλιος στην Συρια είχε αρχίσει ήδη από το 2011.

ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΑΗΛ: «Μόλις πέσει το κεφάλι του Ερντογάν η ιστορία θα αλλάξει σελίδα»
το 2016 ο Δρ. Κωνσταντίνος Βαρδάκας(γνωστός στο ίντερνετ για τις προφητολογικές του δημοσιεύσεις) γράφει οτι φίλος του το 2010 κατα την διάρκεια επίσκεψης στο μοναστήρι του Αγίου Ραφάηλ στις καρυές Μυτιλήνης είδε σε όνειρο τον άγιο ο οποίος του είπε τα εξής:
εγώ ήρθα πρόσφυγας εδώ σε αυτό το νησί καταδιωγμένος από τους Τούρκους και για την ΠΙΣΤΗ και την ΠΑΤΡΙΔΑ μου έκοψαν το κεφάλι¨
¨ αυτό το νησί σε λίγο καιρό θα γεμίσει με πρόσφυγες-περαστικούς¨
¨ οι τούρκοι θα συνεχίζουν να κόβουν κεφάλια μέχρι να πέσει το κεφάλι αυτουνού που θα συναντήσεις αύριο στην Αθήνα¨
¨τότε η Ιστορία θα αλλάξει σελίδα και οι τούρκοι θα γίνουν πρόσφυγες¨.

το ανωτέρω κυκλοφόρησε την εποχή που η Λέσβος ήδη δεχόταν μεγάλους αριθμούς μεταναστών οπότε ας είμαστε επιφυλακτικοι για την γνησιότητα της μαρτυρίας.

ΠΑΤΗΡ ΕΛΠΙΔΙΟΣ
ο πατήρ ΕΛπίδιος είναι γνωστός για το ιεραποστολικό του έργο στην αφρική αλλα πιο πολύ για τις προφητείες τις οποίες έχει κατα καιρούς πεί σε ραδιόφωνα και στο youtube οι οποίες έχουν πέσει πανηγυρικά έξω. πιο συγκεκριμένα έχει πει:
<<Τα τύμπανα της θλίψης θα χτυπήσουν από τα Χριστούγεννα (2012).
Τα τύμπανα της απόγνωσης θα χτυπήσουν το πάσχα (2012)
Τα τύμπανα όμως του πολέμου θα αρχίσουν από τον ιούνιο (2012)
>>
-Την επόμενη χρονιά πάλι, το 2013, αφού είδε ότι δεν του βγήκε η προφητεία με το 2012, σε μια άλλη συνέντευξή του στην «Ελεύθερη Ώρα» είπε:
«Έρχονται πείνα και αρρώστιες! Οι άνθρωποι θα γίνουν αγενείς και θα κλέβει ο ένας τον άλλον… Και όλα αυτά μετά την Πεντηκοστή, μετά τον Ιούνιο!... Μετά τον μήνα Ιούνιο του 2013 θα ζήσουμε πολλά… Μακάρι να διαψευστώ»!
Τέσσερις μηνες πριν αλλάξουν τον πάπα Βενέδικτο, είχε πεί:
<<Ολα θα ξεκινήσουν από έναν πάπα, που φοβάμαι ότι θα είναι ο επόμενος. Θα διώξουν αυτόν τον πάπα, αλλά αυτός που θα έρθει θα είναι ο ψευδοπροφήτης.>>

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΩΝΥΜΕΣ
μια απλή περιήγηση στο ίντερνετ και στο youtube αρκεί για να βρεί κανείς δεκάδες ανώνυμες και επώνυμες προφητείες απο άγνωστους μοναχούς-μοναχές χαρισματικούς λαϊκούς, έλληνες ή ξένους που προφήτεψαν ή είδαν κάτι σχετικό με πόλεμο, ποθούμενο κτλ. και όλα αυτα έχουν μεγάλο κοινό αν κρίνει κανείς απο τα views που είναι χιλιάδες!

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
και ερχόμαστε πλέων στο 2018 οπου όλος σχεδόν ο λαός και κλήρος έχουν εναποθέσει τις ελπίδες τους και έχουν πιστέψει λίγο ή πολύ στις προφητείες για τα γεγονότα που έρχονται.

Αγαπητοί συνομιλητές ερωτώ...τι πραγματικά θα ωφελήσει την ψυχή μας αν η Ελλάδα ξαναγίνει Βυζάντιο και άν πεθάνουν εκατομμύρια Τούρκοι Ρώσοι ή Αμερικάνοι? τι θεολογικό βάθος ή λογική έχουν όλα αυτα?
ΑΝ τελικά περάσουν τα χρόνια, δεν γίνει τίποτα από αυτά, και οι προφητείες αποδειχθούν ψευδείς η πλάνη, ποιος θα πρέπει να κατηγορηθεί για ψευδοπροφητεία,
-αυτοί που είπαν πρώτοι τις προφητείες
-αυτοί που της αναπαρήγαγαν και πλούτισαν απο αυτές
-ή η εκκλησία που τις αποδέχτηκε και αγιοποίησε τον γέροντα παίσιο του οποίου το όνομα έχει συνδεθεί με αυτες? (θα έπρεπε τουλάχιστον να περιμένει να επιβεβαιωθούν)

από την ιεραρχία περίμενα περισσότερη σοβαρότητα γιατί εδώ διακινδυνεύονται πολλά
έχετε σκεφτεί ποτέ τι ζημιά θα προκληθεί στο κύρος της εκκλησίας στην συνείδηση του λαού αν όλα αποδειχθούν πλάνη?



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 07, 2018 8:08 am

Για την ερμηνεία των προγνώσεων των αγίων ανδρών και γυναικών με προορατικό χάρισμα, δεν φταίνε σε καμιά περίπτωση οι ίδιοι, αλλά αυτοί που τις μετέφεραν και τις ερμήνευσαν κατά το λογισμό τους. Πολλοί από τους επίδοξους ερμηνευτές, σαν αυτούς που αναφέρεις, είναι και απατεώνες, που χρησιμοποιούν ονόματα αγίων για ίδιον όφελος. Η συμπεριφορά αυτή φτάνει στα όρια της βλασφημίας, επειδή οι προγνώσεις είναι αποτέλεσμα της Χάριτος του Αγίου Πνεύματος.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
και ερχόμαστε πλέων στο 2018 οπου όλος σχεδόν ο λαός και κλήρος έχουν εναποθέσει τις ελπίδες τους και έχουν πιστέψει λίγο ή πολύ στις προφητείες για τα γεγονότα που έρχονται.

Αγαπητοί συνομιλητές ερωτώ...τι πραγματικά θα ωφελήσει την ψυχή μας αν η Ελλάδα ξαναγίνει Βυζάντιο και άν πεθάνουν εκατομμύρια Τούρκοι Ρώσοι ή Αμερικάνοι? τι θεολογικό βάθος ή λογική έχουν όλα αυτα?
ΑΝ τελικά περάσουν τα χρόνια, δεν γίνει τίποτα από αυτά, και οι προφητείες αποδειχθούν ψευδείς η πλάνη, ποιος θα πρέπει να κατηγορηθεί για ψευδοπροφητεία,
-αυτοί που είπαν πρώτοι τις προφητείες
-αυτοί που της αναπαρήγαγαν και πλούτισαν απο αυτές
-ή η εκκλησία που τις αποδέχτηκε και αγιοποίησε τον γέροντα παίσιο του οποίου το όνομα έχει συνδεθεί με αυτες? (θα έπρεπε τουλάχιστον να περιμένει να επιβεβαιωθούν)

από την ιεραρχία περίμενα περισσότερη σοβαρότητα γιατί εδώ διακινδυνεύονται πολλά
έχετε σκεφτεί ποτέ τι ζημιά θα προκληθεί στο κύρος της εκκλησίας στην συνείδηση του λαού αν όλα αποδειχθούν πλάνη?


Πέρα απ' αυτά, τα συμπεράσματά σου δείχνουν άνθρωπο που έχει πλήρη άγνοια τι είναι προορατικό χάρισμα και έχει προκατάληψη κατά της Εκκλησίας και του κλήρου. Δεν έχουν καμιά ευθύνη οι άγιοι και η Εκκλησία για τη δράση των απατεώνων. Η Εκκλησία ουδέποτε υιοθέτησε τις ερμηνείες των προφητειών των αγίων, ακόμη και τις γνήσιες ούτε τις χρησιμοποίησε ποτέ για οποιοδήποτε λόγο. Η αγιοκατάταξη των αγίων Παϊσίου, Πορφυρίου και Ιακώβου ήρθε να αναγνωρίσει την αγιότητα του βίου τους και τα θαύματα τους και όχι τις προγνώσεις τους.

Θα σου κάνω κι εγώ μια προφητεία Ιωνάθαν. Δε σε βλέπω να μακροημερεύεις στην παρέα μας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Ιουν 07, 2018 9:18 am

viewtopic.php?f=21&t=4473

Εδώ έχει κάποιες Ομιλίες-συνεντεύξεις του σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Μόρφου, ο οποίος έζησε από κοντά τον Γέροντα Παΐσιο(και όλους τους σύγχρονους Αγίους, ειδικά τον Γέροντα Ιάκωβο), σχετικά με τις προφητείες. Ο κ. Νεόφυτος λοιπόν έχει μελετήσει τις προφητείες για να διαχωρίσει τις αληθινές από τις ψεύτικες, επειδή όντως επικρατεί ένα χάος στο διαδίκτιο. Αν είναι να προτείνω μια εξ'αυτές προτείνω αυτήν που λέγεται "Σημεία των καιρών" . Να πω κι εγώ ότι εδώ και 7 χρόνια επικρατεί στη Συρία μια ανώμαλη κατάσταση και αναμιγνύονται
όλο και περισσότερες χώρες όσο περνάει ο καιρός. Επίσης διάβασε το παρακατω:


Στις 15 Ιουλίου 1990, ημέρα Κυριακή, το πρωί, μόλις ο π. Ιάκωβος (Τσαλίκης) κατέβηκε από το κελλάκι του στο Ναό για την Θεία Λειτουργία, περιέγραφε μέσα στο ιερό με πρόσωπο εκστατικό σε Πατέρες της Μονής του όσα ο Θείος Ιωάννης ο Ρώσος «πνευματικώ τω τρόπω» του είχε πει την νύχτα που πέρασε –«ο Θεός οίδε πως»– εμπρός στην Ιερή Λάρνακα με το αδιαλώβητο σκήνος Του στο Ναό Του στο Προκόπι.

–«Νομίζουν πως κοιμάμαι, ότι είμαι νεκρός, και δεν με υπολογίζουν οι Χριστιανοί. Εγώ όμως είμαι ζωντανός. Τους πάντες βλέπω. Το σώμα μου είναι μέσα, αλλά εγώ εξέρχομαι πολλές φορές από την λάρνακά μου. Τρέχω ανάμεσα στους ανθρώπους για να τους βοηθήσω. Πολύς ο πόνος. Αυτοί δε με βλέπουν. Εγώ τους βλέπω και τους ακούω τι λένε. Και πάλι μπαίνω στη λάρνακα μου. Αλλά άκουσε Πάτερ μου να σου πω. Πολλή η αμαρτία στο κόσμο, πολλή η ασέβεια και πολλή η απιστία».

–«Γιατί τα λες αυτά άγιέ μου»; Του απάντησα. «Δεν βλέπεις πόσος κόσμος έρχεται στη χάρη σου και σε προσκυνά»;

«Πολλοί έρχονται, Πάτερ Ιάκωβε, αλλά λίγα είναι τα τέκνα μου», πρόσθεσε ο Όσιος και συνέχισε.

– «Για αυτό πρέπει να γίνει πόλεμος. Γιατί πολλή η αμαρτία στον κόσμο».

–«Όχι, άγιε μου» του είπα ταραγμένος. «Από μικρό παιδί όλο σε πολέμους και ταλαιπωρίες βρέθηκα. Στην Μικρά Ασία που γεννήθηκα αλλά και όταν ήλθαμε στην Ελλάδα. Ύστερα άγιε μου αν γίνει έξαφνα ο πόλεμος θα χαθούν και ψυχές πριν προφτάσουν να μετανοήσουν».

–«Πρέπει να γίνει πόλεμος, πρέπει να γίνει πόλεμος, πρέπει να γίνει πόλεμος», απάντησε λυπημένα με μια σταθερή φωνή ο Όσιος».


Πηγή: Από το βιβλίο «ΕΝΑΣ ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΟΝΤΑΣ Ο Μακαριστός Ιάκωβος Τσαλίκης».


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες

cron