Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

της Αγίας Γραφής και των Πατέρων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό nickzark » Πέμ Αύγ 09, 2012 10:33 am

aposal έγραψε:Ποιός είναι αυτός που μπαίνει στα 30; Ο Σαλπιγγίδης;

Σαλπιγγιδη Σατανιστη :lol: :lol: :lol:


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Αύγ 09, 2012 10:34 am

Υπενθυμίζω ότι με ημερομηνίες έχουν ασχοληθεί οι μάρτυρες του Ιεχωβά.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

γεώργιοςκπ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:08 pm

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό γεώργιοςκπ » Πέμ Αύγ 09, 2012 10:35 am

Εγώ είμαι χριστιανός ορθόδοξος!



Άβαταρ μέλους
Georgios
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:14 pm

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό Georgios » Πέμ Αύγ 09, 2012 10:37 am

"Περί δε της ημέρας εκείνης και ώρας ουδείς οίδεν,ουδέ οι άγγελοι των ουρανών,
εί μή ο Πατήρ Μου Μόνος..."

Ματθ 24-36



γεώργιοςκπ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:08 pm

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό γεώργιοςκπ » Πέμ Αύγ 09, 2012 10:38 am

Τώρα ξέρουμε και εμείς,25 Μαρτίου του 2018 θα ερθει το τέλος του κόσμου.......



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Αύγ 09, 2012 10:40 am

Γιώργο η ημερομηνία που παρέθεσες δεν ανήκει στο ορθόδοξο χριστανικό πνεύμα, αλλά σε ΑΙΡΕΣΗ.
Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά ότι οι ημερομηνίες δεν είναι τίποτε άλλο από απατεωνιές.
Μέσα στο ΠΣΚ κάνοντας zapping είδα, στο κόντρα channel, τον καθαιρεμένο μοναχό Μάξιμο που εξέδωσε το γνωστό βιβλίο με τις προφητείες του να λέει ότι η Ιερά Σύνοδος (που τον καθa;iρεσε) είναι κακόδοξη και αιρετική.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
ΠΟΠΗ
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 3:29 pm
Επικοινωνία:

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό ΠΟΠΗ » Πέμ Αύγ 09, 2012 10:41 am

γεώργιοςκπ έγραψε:Εγώ είμαι χριστιανός ορθόδοξος!


Αχ, καλέ μου αν εισαι Χριστιανός Ορθόδοξος όπως λες, τότε σε παρακαλώ σταμάτα αυτα τα πράγματα με τις ημερομηνίες και το τέλος του κόσμου , πότε θα ερθει και πότε δεν θα ερθει ....
σκοπός ειναι όταν ερθει εκείνη η ώρα που ΚΑΝΕΙΣ μα κανείς δεν ξέρει και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ξέρει , ΟΥΤΕ ΝΑ "προβλέψει" ούτε να μαντέψει.. Ούτε οι Άγγελοι Κυρίου δεν ξέρουν πότε θα ειναι αυτή η ώρα, σκοπός λοιπόν ειναι όταν ερθει αυτη η ώρα να είμαστε ΕΤΟΙΜΗ. Να μας βρει η ωρα αυτή έτοιμους και εννοώ πνευματικά. Η ψυχή μας να ειναι καθαρή. Και αυτο γινετε οταν πέρνουμε μέρος στα μυστηρια της εκκλησίας μας.

Γι' αυτο σε παρακαλώ, στο λέω μέσα απ' την καρδιά μου, πήγαινε και βρες εναν πνευματικό
και μην εξομολογηθείς αμέσως, πρώτα κάτσε και μίλησέ του για αυτά που λές εδω και για όλες τις σκέψεις σου και τις απορίες σου. Εχε του εμπιστοσύνη και κάνε ότι σου πει.
Και η εξομολόγηση θα ερθει μετά.

Στα λέω ολα αυτα γιατι εσυ ειπες ότι εισαι Χριστιανός ορθόδοξος.


Μην ταράζεσθε και μην ανησυχείτε διότι αυτός που γνωρίζει όσα υποφέρετε
και είναι σε θέση να τα εμποδίσει είναι φανερό ότι δεν τα εμποδίζει, επειδή προνοεί και ενδιαφέρεται για σας.

γεώργιοςκπ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:08 pm

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό γεώργιοςκπ » Πέμ Αύγ 09, 2012 10:42 am

Τους έχει χιλιοπαρακαλέσει εκεί στην Ιερά Σύνοδο,να του πουν που ακριβώς βρίσκεται η κακοδοξία και απάντηση δεν έχει πάρει.....Πόπη,το να ξέρουμε χρόνους και καιρούς ειναι κάτι που θα πρέπει να γνωρίζουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ!Ευτυχώς που υπήρξαν μοναχοι οπως ο πατερας Μαξιμος και μας φανερωσαν τους χρόνους των έσχατων καιρών,διοτι απο την Επίσημη Εκκλησία φωνή δεν ακουγεται στις μέρες μας!Σ'ευχαριστώ που νοιάζεσαι για την σωτηρία μου,να ξέρεις οτι το εκτιμώ πολύ αυτό........



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Αύγ 09, 2012 10:43 am

Ποιόν μοναχό Μάξιμο εννοείς; Αυτόν που διέγραψε η Ι. Μ. Κορίνθου;


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

γεώργιοςκπ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:08 pm

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό γεώργιοςκπ » Πέμ Αύγ 09, 2012 10:44 am

Για να δεις σε ποιο υψος τυφλώσεως εχει φτάσει το πληρωμα της Εκκλησίας,διεγραψαν τον μοναδικο ανθρωπο που βγηκε και είπε την αλήθεια στον κόσμο!Το είχε προφητέψει και αυτό ο πατέρας Μάξιμος,οτι θα διωχθεί για τις θέσεις του απο την ίδια την Εκκλησία!!!




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες