Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

της Αγίας Γραφής και των Πατέρων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Georgios
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:14 pm

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό Georgios » Πέμ Αύγ 09, 2012 10:59 am

τώρα μου θύμησες την ολυμπιάδα της Ατλάντα, που θα ερχόταν πάλι
ο έσχατος.. :shock: το 1996. εντάξει τη γλιτώσαμε και τότε..
πάμε για άλλα!! :wink:
με τη βοήθεια Του Κυρίου ημών Ιησού Χρηστού.



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό nickzark » Πέμ Αύγ 09, 2012 11:00 am

Georgios έγραψε:τώρα μου θύμησες την ολυμπιάδα της Ατλάντα, που θα ερχόταν πάλι
ο έσχατος.. :shock: το 1996. εντάξει τη γλιτώσαμε και τότε..
πάμε για άλλα!! :wink:
με τη βοήθεια Του Κυρίου ημών Ιησού Χρηστού.

το εχασα αυτο το σεναριο :lol: :lol: παλι καλα/Ο κυριος βοηθος


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
johnge
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Τετ Αύγ 01, 2012 3:43 pm
Τοποθεσία: π.Πρόδρομος, Κύμη

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό johnge » Πέμ Αύγ 09, 2012 11:04 am

aposal έγραψε:Ποιός είναι αυτός που μπαίνει στα 30; Ο Σαλπιγγίδης;


Πόσο χαίρομαι που έχω κλείσει τα 30!!! Μου έφυγε ένα μικρό βάρος από τη συνείδηση μου!



γεώργιοςκπ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:08 pm

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό γεώργιοςκπ » Πέμ Αύγ 09, 2012 11:06 am

aposal έγραψε:Ρε Γιώργο, θαρρείς ότι είσαι ο Ηρακλής και θα παλέψεις, με τις δικές σου - αξιοθρήνητες - δυνάμεις, κόντρα στον διάβολο;
Χωρίς την βοήθεια του Θεού είμαστε μηδέν. Και την βοήθειά Του θα την έχουμε μόνον αν μείνουμε μέσα στην Εκκλησία που ο Ίδιος ίδρυσε.


Σε ποια Εκκλησία θα μείνεις;;;Σ'αυτήν που θα ΑΡΝΗΘΕΙ οτι ο Αντίχριστος ειναι αυτός που είναι;;;Οιμε,οιμέ.....Δεν βλέπεις τι γίνεται με τον πατριαρχη Βαρθολομαίο,τον ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ ΣΟΥ,που λέει οτι εχουμε τον ιδιο Θεό με τους Εβραίους (ύπαγε της βλασφήμιας) και οτι το Κοράνι ειναι άγιο και οτι το ραμαζανι είναι πνευματική νηστεία;;;Σε ποια Εκκλησία να μείνεις;;;;

Ο χρόνος αδερφια μου θα κρίνει αν εχει ο πατερας Μάξιμος δίκιο....δεν ειναι σώφρων να αμφισβητούμε τα λεγομενα του διοτι ειναι καθόλα σεβαστό και φερεγγυο πρόσωπο.....



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 09, 2012 11:08 am

Γιώργο θα μας επιτρέψεις να έχουμε τελείως διαφορετική αντίληψη για το συγκεκριμένο πρόσωπο. Ο Θεός να του δίνει φώτιση, αλλά η μέχρι σήμερα πορεία του και οι πράξεις του μόνο εμπιστοσύνη δεν εμπνέουν.

Για τις θεωρίες του περί τέλους του κόσμου, έχουν εκφραστεί απαξιωτικά πολλοί εξαιρετικοί Αρχιερείς, κληρικοί και λαϊκοί Θεολόγοι, μεταξύ των οποίων υπάρχουν και πρόσωπα που τα εκτιμώ και τα σέβομαι ιδιαίτερα, όπως ο Ναυπάκτου Ιερόθεος, ο Μεσογαίας Νικόλαος, ο Σιατίστης Παύλος, ο π. Γεώργιος Μεταλληνός ...

Υπάρχει θέμα κανονικότητας τόσο για την ανάδειξή του σε Ιερομόναχο και Ηγούμενο όσο και για την καθαίρεσή του. Αλλά πέρα απ' αυτό προτιμώ προσωπικά να βασίζομαι στη γνώμη όλων αυτών των ιδιαίτερα σεβαστών και αξιόπιστων προσώπων παρά στον "π". Μάξιμο.

Όσο για τον Παναγιότατο Οικουμενικό Πατριάρχη κ. Βαρθολομαίο, είναι ο Πατριάρχης μας, όλων των Ορθοδόξων Χριστιανών δηλαδή. Αν εσύ έχεις διαφορετική άποψη τότε μάλλον έχεις βρεθεί σε λάθος χώρο, γιατί τα μέλη του χώρου αυτού είναι Ορθόδοξοι Χριστιανοί μέλη της Εκκλησίας της Ελλάδος και όλων των άλλων τοπικών Ορθόδοξων Εκκλησιών, που είναι σε κοινωνία και αναγνωρίζουν σαν Οικουμενικό Πατριάρχη τον κ. Βαρθολομαίο.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

γεώργιοςκπ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:08 pm

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό γεώργιοςκπ » Πέμ Αύγ 09, 2012 11:11 am

Επειδή παρακολουθώ την πορεία του πατρός Μαξίμου τα τελευταία χρόνια,επιτρεψε μου να σου πω οτι περισσοτερο απο ζήλεια που δεν το βρήκαν αυτοί πρώτοι,καταφέρονται ενάντιον του οι εν λόγω κύριοι που ανεφερες....Ναι,ναι,ναι,δεν είναι τοσο ρόδινα τα πράγματα ουτε και στα καλύτερα σπίτια....
Εσένα,ως Νίκο,αν κάποιος σου έλεγε οτι έχουμε τον ιδιο Θεό με τους Εβραίους και οτι το Κοράνι ειναι αγιο βιβλίο,θα το κατάπινες ετσι εύκολα;;;Τότε γιατί πρέπει να το κάνουμε για τον Πατριαρχη;;;Επειδή δεν έχουμε την δύναμη να φωνάξουμε για την Ορθοδοξία,και επειδή πανε να μας εμπλέξουνε σαν Ορθοδοξη Εκκλησία στην αίρεση του Οικουμενισμού;;;



Άβαταρ μέλους
ORTHODOXIA
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:09 pm
Τοποθεσία: Ομάδα Διαχείρισης

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό ORTHODOXIA » Πέμ Αύγ 09, 2012 11:18 am

Γιώργο ο Μάξιμος Βαρβαρής έχει σκοτεινό ιστορικό, όσον αφορά την κουρά του σε μοναχό, όσο και τον τρόπο που πέτυχε την υπογραφή του μακαριστού Μητροπολίτη του για την ανάδειξή του σε Αρχιμανδρίτη και Ηγούμενο της "Ι. Μ. Αγίου Κοσμά".

Με τη συμπεριφορά του έθεσε εαυτόν εκτός Εκκλησίας και το ίδιο κάνεις κι εσύ ακολουθώντας τον. Έτσι όμως αυτομάτως θέτεις εαυτόν και εκτός forum. Αν ποτέ αλλάξεις γνώμη και επιστρέψεις στην Εκκλησία μπορείς να επικοινωνήσεις με τους Διαχειριστές για να επιτρέψουν ξανά την είσοδό σου στο forum.



Άβαταρ μέλους
ΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 21, 2014 2:31 pm

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΧΡΗΣΤΟΣ » Τρί Σεπ 02, 2014 6:19 pm

Εικόνα

Χρήστος Σπ. Βούλγαρης


Ομότιμος Καθηγητής
Εισαγωγής και Ερμηνείας της Καινής Διαθήκης
Θεολογική Σχολή
Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών


ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ


Έγεννήθην την 24ην Οκτωβρίου 1937 εις το Καστράκιον Δωρίδος του Νομού
Φωκίδος, έβδομον τέκνον εκ των εννέα των γονέων μου Σπυρίδωνος Ιερέως και
Δημοδιδασκάλου και Γεωργίας Πρεσβυτέρας. Μετά το πέρας των εγκυκλίων
σπουδών μου εισήλθον εις τη θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, εκ της
οποίας απεφοίτησα το 1961 με το βαθμό "Λίαν Καλώς". Μετά την εκπλήρωσιν των
στρατιωτικών υποχρεώσεών μου, μετέβην, ως υπότροφος του Παγκοσμίου
Συμβουλίου Εκκλησιών εις το ANDOVER-NEWTON THEOLOGICAL SCHOOL της
Βοστώνης (ΗΠΑ), το 1963, όπου εσπούδασα εις τον κλάδον της Χριστιανικής
Κοινωνικής Ηθικής, αποφοίτησα το επόμενο έτος 1964 και λαβών το Πτυχίο
SACRAE THEOLOGIAE MAGISTER.
Έν συνεχεία, το αυτό έτος ενεγράφη εις τη Θεολογική Σχολήν του BOSTON
UNIVERSITY και εις τον κλάδον των Βιβλικών Σπουδών, ομοίως ως υπότροφος του
Παγκοσμίου Συμβουλίου Εκκλησιών, ειδικευθείς εις τον κλάδον της Καινής
Διαθήκης. Μετά 4/ετείς σπουδάς, καθ' άς επεράτωσα επιτυχώς άπαντα τα
μαθήματα και τας διδακτορικάς εξετάσεις, επέστρεψα εις την Ελλάδα λόγω
οικογενειακών γεγονότων (1968), μη δυνηθείς να επιστρέψω, οπότε το
Πανεπιστήμιον της Βοστώνης μου απένειμε το πτυχίο MASTER OF SACRED
THEOLOGY. Το έτος 1969 διωρίσθην ως βοηθός της Έδρας της Εισαγωγής και
Ερμηνείας της Καινής Διαθήκης της Θεολογικής Σχολής Αθηνών, το 1971
ανεκηρύχθην Διδάκτορ (ομοφώνως Άριστα) της αυτής Σχολής, το 1974
ανεκηρύχθην ομοφώνως Υφηγητής της ιδίας Έδρας και της αυτής Σχολής, το 1982
εξελέγην Έκτακτος Καθηγητής αυτής και το 1985 εξελέγην Τακτικός Καθηγητής
αυτής, πάντοτε εις το αυτό Γνωστικόν αντικείμενον, εξελθών ο Ομότιμος αυτής το
2004.
Παραλλήλως προς την υπηρεσίαν μου εις την Θεολογική σχολή Αθηνών, εδίδαξα
εις την Ριζάρειον Εκκλησιαστικήν Σχολήν επί πολλά έτη, εις την Θεολογικήν
Σχολήν του Ελληνορθόδοξου Πατριαρχείου Αντιοχείας εν Λίβανω επί 22 έτη, και
εις την Θεολογική Σχολή του Συρορθοδόξου Πατριαρχείου Αντιόχειας εν Δαμασκώ
από του 1986 μέχρι σήμερον. Το θέρος του 1987 εκλήθην υπό του BOSTON
UNIVERSITY-SCHOOL OF THEOLOGY και εδίδαξα εις το θερινόν αυτού Τμήμα.
Διετέλεσα μέλος της Πανεπιστημιακής Συγκλήτου Αθηνών (1983-1984),
Αναπληρωτής Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας (1986-88), Πρόεδρος αυτού επί
δύο θητείας (1991-95) και Κοσμήτωρ της Θεολογικής Σχολής επί δύο θητείας
(1995-2001). Εχρημάτισα Πρόεδρος της Εφορείας της Εθνικής Βιβλιοθήκης της
Ελλάδος (1990-94), μέλος της Συνοδικής Επιτροπής επί των Διορθοδόξων και
Διαχριστιανικών Σχέσεων της Εκκλησίας της Ελλάδος (1985-2005), μέλος της
Συνοδικής Επιτροπής δια την μετάφρασιν της Αγίας Γραφής από του 1986, της
Συνοδικής Επιτροπής δια την Ειρήνην από του 1987, Αντιπρόσωπος της Εκκλησίας
της Ελλάδος και του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας εις τον Θεολογικόν Διάλογο με
τους Λουθηρανούς από το 1996, αντιπρόσωπος της ιδίας Εκκλησίας εις τον
Θεολογικόν Διάλογον με τους Μεταρρυθμισμένους από το 1987, Μέλος του
Ελληνο- Ιρανικού Διαλόγου Ορθοδοξίας και Ισλάμ, μέλος του Συνδέσμου των
Χριστιανικών Εκκλησιών εν Βαγδάτη (1995), της Συνοδικής Επιτροπής δια τας
Σχέσεις με την Ευρωπαϊκήν Ένωσιν από του 1993, μέλος της αντιπροσωπείας της
Εκκλησίας της Ελλάδος εις το Ευρωπαϊκόν Συμβούλιον Εκκλησιών από του 1977,
κλπ. Πρόεδρος της Εποπτευούσης Επιτροπής του Κέντρου Ελληνικών Κλασσικών
Σπουδών του Πανεπιστημίου ΒΑLAMAND του Λιβάνου εκ μέρους του Υπουργείου
Εξωτερικών της Ελλάδος από το 1992, μέλος της Εταιρείας Θρακολογικών
Μελετών από το 1978, και μέλος των NOVI TESTAMENTI SOCIETAS από το 1976 και της SOCIETY OF BIBLICAL LITERATURE από το 1975, κλπ. Μετέσχον πολλών
τοπικών και διεθνών Συνεδρίων και Συμποσίων εν Ελλάδι και τω εξωτερικώ, η δε
Βιογραφία μου καταχωρείται εις διάφορα Βιογραφικά Λεξικά εν Ελλάδι και
Αμερική, ως και εις τα WHO' S WHO IN BIBLICAL STUDIES AND ARCHEOLOGY
των ετών 1986-87, και εις το Βιογραφικόν Λεξικόν Προσωπικοτήτων του
AMERICAN BIOGRAPHICAL INSTITUTE.
Ανεκηρύχθην Προσωπικότης του 1994 υπό του AMERICAN BIOGRAPHICAL
INSTITUTE, ετιμήθην με το Χρυσούν Σταυρόν του Μεγάλου Ταξιάρχου του
Τάγματος των Αποστόλου Πέτρου και Παύλου του ΕλληνΟρθοδόξου Πατριαρχείου
Αντιοχείας (1991), το Παράσημον του Μεγάλου Ταξιάρχου του Τάγματος του
Αγίου Εφραίμ του Σύρου της Συριακής Ορθοδόξου Εκκλησίας (1999) και με το
Οφφίκιον του Άρχοντος Διδασκάλου του Ευαγγελίου της Μεγάλης του Χριστού
Εκκλησίας Κωνσταντινουπόλεως (1999).
Μερικά εκ των Δημοσιευμάτων είναι τα κάτωθι:
- Η περί Σωτηρίας Διδασκαλία του Ευαγγελιστού Λουκά, 1971
- Η Ενότης της Αποστολικής Εκκλησίας, 1974
- Νέα Θεώρησις των Ερίδων της Αποστολικής Εκκλησίας της Κορίνθου,
1977 (Ανακοίνωσις εις την Ακαδημία Αθηνών)
- Υπόμνημα εις την Πρώτη Επιστολή του Αποστόλου Πέτρου, 1979
- Υπόμνημα εις την Δευτέραν Επιστολήν του Αποστόλου Πέτρου, 1980
- Χρονολογία των Γεγονότων του Βίου του Αποστόλου Παύλου, 1981
- Η εν Χριστώ Τελείωσις της Θείας Οικονομίας κατά την προς Εβραίους Επιστολήν,
1985
- Υπόμνημα εις την προς Εβραίους Επιστολής, 1993
- "Χριστός η Σοφία ημών" ή Χριστιανισμός και Φιλοσοφία, 2000
- Η Αποστολική Σύνοδος των Ιεροσολύμων ως Ιστορική έκφρασις της ενότητας
Ιουδαίων και Εθνικών εν τη Αποστολική Εκκλησία, 2001
- Εισαγωγή εις την Καινήν Διαθήκην, τ. 1-2, 2003
- Ιστορία της Αποστολικής Εκκλησίας (33-70 μ.Χ.), υπό εκτύπωσιν
- The Biblical and Patristic Doctrine of the Trinity (Greek-Orthodox Theological
Review, 1992
- "Ethnarch, I. Neutestamentlich", in Lexikon fur Theologie und Kirche, 1, p. 936
- The Holy Trinity in Creation and Incarnation, GOTR 1998
- The Church as the Body of Christ, GOTR 1998
- Hebrews : The Fifth Epistle from prison, GOTR 1999
- The Nature and Significance of St. Luke' s human Genealogy of Jesus, San Luca
Evangelista, Testimone della fede che Unisce, Padova 2002
- Prophesy and Revelation, Etudes Theologiques 8 Chambesy 1988
- The Place of the Eucharist in the Divine Economy of Salvation, 2006
- The Resurrection of Christ and the Resurrection of the Dead, 2007
- St. Paul on the cosmic dimensions of Christ' s redemptive work, 2008
και πολλά άλλα



Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Σεπ 03, 2017 6:46 pm

Αναζητώντας απαντήσεις σε διάφορες απορίες μου στο διαδίκτυο βρήκα κάποια άρθρα που ομολογώ ότι με τρομοκράτησαν. Ένα από αυτά τα άρθρα είναι αυτό:

2018 ΤΟ ΤΈΛΟΣ ΤΟΥ ΚΌΣΜΟΥ - Η ΔΕΥΤΈΡΑ ΠΑΡΟΥΣΊΑ

Λένε πολλοί:
-Πως τολμάτε π. Μάξιμε, να ορίζετε ημερομηνίες, την στιγμή που ο ίδιος ο Κύριος μας διαβεβαιώνει, ότι ουδείς γνωρίζει την ημέρα και την ώρα της Δευτέρας Παρουσίας;

-Κατ’ αρχάς, όπως θα διαπιστώσετε οι χρονολογίες δεν είναι δικές μου, αλλά της Αγίας Γραφής και των θεοφόρων Πατέρων μας.
Και δεύτερον εάν πράγματι ίσχυε αυτό, τότε γιατί όλοι σχεδόν οι Άγιοί μας, όπως για παράδειγμα: Ιωάννης Χρυσόστομος, Γρηγόριος Θεολόγος, Ιωάννης Δαμασκηνός, Μάξιμος Ομολογητής Κοσμάς Αιτωλός, Νείλος Μυροβλήτης, Νήφων Κωνσταντιανής, Νικόδημος Αγιορείτης, Δαμασκηνός Στουδίτης και πολλοί άλλοι στα συγγράμματά τους αναφέρουν συγκεκριμένο αιώνα, χρόνο, ημέρα και ώρα που θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία;
Αυτοί δεν γνώριζαν τι είχε πει ο Κύριός μας;
Πως τόλμησαν λοιπόν να ορίσουν και χρόνο και ημέρα και ώρα;...

Αυτό το καίριο και σημαντικό θέμα για όλους, διαπραγματεύεται το ταπεινό μας αυτό βιβλίο, το οποίον ευχόμεθα να αφυπνίσει από τον βαθύ λήθαργο τής απιστίας και αποστασίας, όσο το δυνατόν περισσότερες καλοπροαίρετες ψυχές και που όπως θα δείτε με πλήθος αποδείξεις, στοιχεία και ντοκουμέντα, αποδεικνύει πέραν πάσης αμφιβολίας ότι πράγματι η Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου μας θα γίνει το έτος 2018.
Όσοι θέλουν να το πιστέψουν και να προετοιμαστούν καταλλήλως, ας το πράξουν για το δικό τους καλό.
Όσοι δεν θέλουν είναι δικαίωμά τους, όπως άλλωστε δικαίωμα ήταν και των τότε ανθρώπων στις ημέρες του Νώε, όταν έγινε ο Κατακλυσμός να μην πιστέψουν τον Νώε...






ΠΡΟΛΕΓΟΜΕΝΑ
(Βιβλίου "2018 ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ - Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ")



ΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΙΟΥ
ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ
ΑΜΗΝ





«Αλλά και εάν ακόμη εμείς σιωπήσουμε, τα πέρατα θα βροντοφωνάζουν την αλήθεια, επισύροντας επάνω σας το φοβερό κρίμα της σιωπής. Γι’ αυτό τον λόγον και την αιτία κι’ εγώ ο ταπεινός, για να μη σιωπήσω, αναγκάζομαι γραπτά και προφορικά, να πράττω όλα αυτά, με όση δύναμη έχω, με φόβο και τρόμο, έτοιμος ακόμα και να πεθάνω. Έστω και αν κάποιος από σας νομίζει, ότι όλα αυτά, ίσως, δεν είναι απαραίτητα να γίνουν, για να μην προσθέσω μάλιστα και περιττά». (Αγίου Θεοδώρου του Στουδίτου)




Αγαπητοί και ευσεβείς μου αναγνώστες, φίλοι και αδελφοί.
Στη σειρά των εσχατολογικών θεμάτων που τα τελευταία χρόνια έχουμε αναπτύξει με την βοήθεια του Πανάγαθου Θεού μας, έρχεται να προστεθεί και η παρούσα εργασία με τίτλο: «2018 το Τέλος του Κόσμου - η Δευτέρα Παρουσία».
Ακριβώς πριν πέντε χρόνια, το Πάσχα του 2006, σας παρουσίασα το ταπεινό μου πόνημα «ο Αντίχριστος Ήλθεν 1983, 2013» με τον διακαή πόθο να ενημερώσω όσο το δυνατό περισσότερους αδελφούς μου και μη, ότι ο Αντίχριστος γεννήθηκε...
Με την βοήθεια του Θεού το μήνυμα αυτό διαδόθηκε στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα και η συγγραφή του ανωτέρω βιβλίου στάθηκε η αιτία αλλά και η αφορμή να ανοίξουν ατελείωτοι κύκλοι συζητήσεων και ομιλιών, μέχρι και σήμερα, για τα εσχατολογικά θέματα και έτσι, με την συνδρομή και της σύγχρονης τεχνολογίας να ακούσουν οι περισσότεροι άνθρωποι το μήνυμα αυτό.
Αυτό είναι για την ταπεινότητά μου μεγάλη ηθική ικανοποίηση και χαρά, γιατί με την βοήθεια του Θεού, αν και ανάξιος, συνέβαλα κατά παραχώρηση Θεού, στην ορθή ενημέρωση του κόσμου, για τα τόσο σημαντικά και σωτηριώδη εσχατολογικά αυτά θέματα.
Βέβαια το πόσοι και ποιοί τελικά πίστεψαν όλα αυτά που έγραψα, είναι άλλο θέμα και δεν έχει να κάνει με μένα, αλλά με την προαίρεση και την πνευματικότητα του καθενός, καθώς και σε ποιούς θα βρει κατάλληλο έδαφος ο Θεός για να καρποφορήσει τον σπόρο που έσπειρε η αμαρτωλότητά μου.
Γιατί άλλος είναι αυτός που σπέρνει, «ιδού εξήλθεν ο σπείρων του σπείραι» (Μαρκ. δ’, 3), άλλος αυτός που αυξάνει, «ώστε ούτε ο φυτεύων εστί τι ούτε ο ποτίζων, αλλ΄ο αυξάνων Θεός» (Α Κορ. γ’, 7) και άλλος αυτός που θερίζει, «και ο θερίζων μισθόν λαμβάνει και συνάγει καρπόν εις ζωήν αιώνιον, ίνα και ο σπείρων ομού χαίρη και ο θερίζων». (Ιω. δ’, 36)

Όπως βέβαια ήταν μαθηματικώς βέβαιο, και το γνώριζα εκ των προτέρων (βλέπε ανωτέρω βιβλίον, σελ. 14 & 20-23), το τίμημα για την συγγραφή των άνω βιβλίων ήταν και είναι βαρύ ως και δυσβάσταχτο για την ταπεινότητά μου. Υπέστην έως και σήμερα τα πάνδεινα.
Διώχθηκα, κυνηγήθηκα, περιθωριοποιήθηκα, κατασυκοφαντήθηκα, λοιδορήθηκα, μου άρπαξαν κυριολεκτικά και με εκδίωξαν παράνομα από το μοναστηράκι μου, «Αγίου Κοσμά» στην ορεινή Κορινθία, που με τόσους κόπους και ιδρώτες ανήγειρα εκ του μηδενός με τα μέλη και τους φίλους του Ορθοδόξου Ιεραποστολικού Συνδέσμου «Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός» και όλα αυτά, επειδή αφ’ ενός μεν δεν δέχθηκα να σιωπήσω και να σταματήσω να ελέγχω ιδιαίτερα τους σημερινούς Δεσποτάδες, για τα κακώς κείμενα και πραχθέντα από αυτούς, και αφ’ ετέρου δε, γιατί δεν δέχθηκα να αποσύρω το βιβλίο μου, να σταματήσω να μιλάω και να ενημερώνω τον κόσμο για όλα αυτά τα φοβερά και αποκαλυπτικά πράγματα που ήδη συμβαίνουν και είναι γνωστά ως «Σημεία των Καιρών». Όπως:
Σεισμοί, λιμοί, λοιμοί, καταποντισμοί, θεομηνίες, πυρκαϊές, πλημμύρες, τυφώνες, τσουνάμια, ηφαίστεια, οικολογικές καταστροφές, οικονομική κρίση, οι ηλεκτρονικές Ταυτότητες, το «666», το Σφράγισμα της Αποκαλύψεως, ο ερχομός του Αντιχρίστου και άλλα πολλά, που σημειωτέον, όχι μόνον δεν πρόκειται να σταματήσουν σε καμμία περίπτωση, αλλά αντιθέτως μάλιστα, πρόκειται να κλιμακωθούν και να φτάσουν στο αποκορύφωμά τους, τα αμέσως επόμενα χρόνια.

Ως συνέχεια λοιπόν, αυτού του βιβλίου, «ο Αντίχριστος Ήλθεν 1983, 2013», έρχομαι σήμερα -πιστός στις υποσχέσεις μου ότι δεν πρόκειται ποτέ με την βοήθεια του Θεού, να σταματήσω να μιλάω και να γράφω, παρά τον εξοντωτικό πόλεμο που υφίσταμαι, αλλά θα συνεχίσω να μιλάω και να γράφω για τα κρίσιμα αυτά θέματα για όσο φυσικά το επιτρέψει ο καλός Θεός μας - έρχομαι λοιπόν σήμερα, να καταθέσω στην αγάπη σας, όλα εκείνα τα ΝΕΩΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ και ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΑ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ καθώς και όλες τις επιπλέον ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ που έφερε στην επιφάνεια, η ενδελεχής μελέτη και έρευνά μου, για όλα αυτά τα τόσο σημαντικά θέματα συνοδευομένη όπως πρέπει, με προσευχή και ταπείνωση. Βέβαια, οφείλω να καταθέσω, χωρίς ταπεινολογίες και εν πλήρη συνειδήσει των λεγομένων μου, ότι πολλά εξ αυτών δεν είναι καρπός της ιδικής μου μελέτης, γνώσεως, εμπειρίας και ευφυίας, αλλά καθαρά θεία φώτιση και αποκαλύψεις του Θεού, «κρίμασι οις οίδεν ο Κύριος» στην μεγάλη αναξιότητα και αμαρτωλότητά μου.
Τώρα το πόσοι από εσάς θα το δεχθείτε και θα το πιστέψετε αυτό, είναι καθαρά δικό σας θέμα και απόφαση.

Ακόμη σ αυτό το βιβλίο, θα διαβάσει κάποιος όχι λόγια δικά μου, ούτε σκέψεις, υποθέσεις, εικασίες, υποψίες ή ό,τι δήποτε άλλο.
Αλλά λόγια και κείμενα της Αγίας και θεοπνεύστου Γραφής. Του ίδιου του Θεού. Πολλών μεγάλων και φωτισμένων Αγίων και θεοφόρων Πατέρων της Εκκλησίας μας.
Ποιός θα μπορέσει άραγε πλέον, «ελαφριά τη καρδία» να τα απορρίψει, να τα παραθεωρήσει η ακόμη και να τα αμφισβητήσει;
Ελπίζω, για το καλό όλων μας, κανείς λογικός και ευσεβής άνθρωπος.
Μέσα απ’ όλα αυτά θα διαπιστώσει κάθε καλοπροαίρετος αναγνώστης και πιστός, ότι όχι μόνον ο Θεός, η Εκκλησία και οι Άγιοί μας δεν απαγορεύουν να ασχολούμαστε με τα θέματα αυτά, όχι μόνον δεν απαγορεύουν να ασχολούμαστε με «χρόνους και καιρούς», με ημερομηνίες και αριθμούς, ότι όχι μόνον δεν ισχύει και δεν έχει καμμία δόση αληθείας το «ουδείς γνωρίζει» (Ματθ. κδ’, 36), αλλά τουναντίον, ο Καλός Θεός μας φρόντισε να αφήσει καταγεγραμμένα όλα εκείνα τα στοιχεία, για το πότε ακριβώς θα γίνουν όλα αυτά, ώστε όταν θα ερχόταν η ώρα, «το πλήρωμα του χρόνου»,
δηλαδή λίγο πριν το τέλος και την συντέλεια του κόσμου, να αποκαλυφθούν στους πιστούς Του, όπως μας λένε πολλοί άγιοί μας, αλλά και όπως βλέπουμε να λέγει ο ίδιος ο Θεός σαφέστατα, στον Προφήτη Δανιήλ:

«Και συ, Δανιήλ, κλείσε, απόκρυψε τους λόγους αυτούς και σφράγισε το βιβλίον μέχρι το τέλος του καθωρισμένου από τον Θεόν καιρού. Τότε, μετά την αποσφράγισιν του βιβλίου τούτου και από τις περιεχόμενες εις το βιβλίον τούτο προφητείες, οι οποίες θα εκπληρώνωνται, θα διδαχθούν πολλοί και έτσι θα αυξηθή και θα γίνη σαφέστερη η γνώσις του αγίου θελήματος του Θεού... όταν δε ολοκληρωθή και λάβη τέλος ο διωγμός και ο διασκορπισμός του Ισραηλιτικού λαού, τότε θα εννοήσουν το περιεχόμενον και την αλήθειαν όλων αυτών των προφητειών. Εγώ δε, ο Δανιήλ, άκουσα την απάντησιν αυτήν, αλλά δεν εννόησα το ακριβές περιεχόμενόν της και ερώτησα: "Κύριε, πότε θα έλθη και ποίον θα είναι το τέλος αυτών των πραγμάτων;" Και ο Άγγελος μου είπεν: Έλα τώρα, Δανιήλ, μην ασχολήσαι με αυτό το ζήτημα· διότι οι λόγοι αυτοί θα παραμένουν κλεισμένοι (μυστικοί) και σφραγισμένοι, μέχρις ότου έλθη το τέλος του καθωρισμένου από τον Κύριον χρόνου, οπότε και θα αποκαλυφθούν».

Και όλα αυτά, προκειμένου οι πιστοί της εποχής εκείνης, να ενημερωθούν, να γνωρίσουν, να καταλάβουν και να προετοιμαστούν καταλλήλως για να μην πιασθούν στον ύπνο, σαν τις μωρές Παρθένες της Παραβολής, όπως δυστυχώς θα πάθουν οι περισσότεροι άνθρωποι της γης, την εποχή αυτή, όπως ο ίδιος κατηγορηματικά μας είπε, μας τόνισε και μας προειδοποίησε στο Ευαγγέλιό Του, λέγοντας:
«Όπως δε υπήρξαν αι ημέραι του Νώε, έτσι θα είναι και η παρουσία του υιού του ανθρώπου. Διότι, όπως κατά τας ημέρας που προηγήθησαν από τον κατακλυσμόν οι άνθρωποι έτρωγαν και έπιναν ασυλλόγιστοι, ενυμφεύοντο και υπάνδρευαν τα παιδιά των μέχρι της ημέρας, που εμπήκε ο Νώε εις την κιβωτόν και δεν εκατάλαβαν τίποτε, έως ότου ήλθε ο κατακλυσμός και τους παρέσυρε όλους, έτσι ακριβώς θα γίνη και στην Δευτέρα Παρουσία του Υιού του Ανθρώπου»...


Ας δούμε όμως ποιά είναι η δομή του και τι περιλαμβάνει το παρόν βιβλίο.
Αυτό, χωρίζεται σε τρεις αλληλένδετες και αλληλοσυμπληρούμενες θεματικές ενότητες.
Στο Α΄ Μέρος, περιλαμβάνονται πολλές προφητείες και κείμενα της Αγίας Γραφής και των αγίων και θεοφόρων Πατέρων μας, που αποδεικνύουν ρητά, κατηγορηματικά, αλλά και με σαφήνεια ότι το τέλος του Κόσμου και η Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου μας θα γίνει το έτος 2018, ασχέτως τι πιστεύουν και τι λέγουν πολλοί και διάφοροι...
Στο Β΄ Μέρος, περιλαμβάνονται προφητείες και κείμενα της Αγίας Γραφής και των αγίων και θεοφόρων Πατέρων μας, που αποδεικνύουν και πάλιν σαφέστατα ότι ο Αντίχριστος γεννήθηκε το έτος 1983 και θα εμφανιστεί δημόσια το 2012 με 2013.
Στο Γ΄ Μέρος, προσπαθήσαμε να καταγράψουμε τις σημαντικότερες ενστάσεις που έτυχε να ακούσουμε τα τελευταία χρόνια και κυρίως μετά την κυκλοφορία του βιβλίου μου για την γέννηση του Αντιχρίστου και να τις αναιρέσουμε το κατά δύναμιν, αλλά και να απαντήσουμε σε πιθανές απορίες, ενστάσεις αλλά και διαφωνίες που καλοπροαίρετα ή και κακοπροαίρετα διατυπώθησαν ή θα διατυπωθούν από κάποιους αναγνώστες μας.
Θεωρήσαμε δε απαραίτητο να δώσουμε βαρύτητα στο θέμα αυτό, γιατί πολλοί αδελφοί μας έχουν πέσει «θύματα» παραπληροφορήσεως στα θέματα αυτά, μέσα από διάφορα περιοδικά και βιβλία, από το Διαδίκτυο, από τα Μ.Μ.Ε., είτε από εχθρούς της Πίστεώς μας, αλλά είτε και από πολλούς κληρικούς και θεολόγους, που άλλοτε από άγνοια, άλλοτε από πνεύμα πλάνης και άλλοτε από φθόνο και ιδιοτέλεια, απομακρύνουν τους πιστούς και τα πνευματικοπαίδια τους από την γνώση της Αλήθειας του Θεού με ολέθριες συνέπειες για την ψυχή τους.
Ακόμη δε, έκρινα επιβεβλημένο να προβώ στην ανασκευή και αναίρεση όλων αυτών των φαιδρών και ανυπόστατων συκοφαντιών εναντίον του προσώπου μου, που λαμβάνουν χώρα σκόπιμα και μεθοδευμένα, ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια και μάλιστα «ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ», αμέσως μετά την κυκλοφορία του ως άνω βιβλίου μου, το 2006.
Μέχρι τώρα δεν είχα γράψει εκτενώς για το θέμα αυτό, διότι ακούγοντας τις διάφορες συκοφαντίες, του τύπου ότι δεν υπήρξα μοναχός ή ηγούμενος (ενώ όπως θα δείτε, υπάρχουν πλήθος αποδείξεων και τα σχετικά δημόσια έγγραφα) ή ότι η Ιερά Μονή του Αγίου Κοσμά δεν υπάρχει πουθενά καταχωρημένη και δεν υφίσταται (ενώ όπως θα δείτε, υπάρχουν όλα τα νόμιμα και επίσημα ιδρυτικά της έγγραφα, καθώς και το προεδρικό διάταγμα της νομίμου συστάσεως και ιδρύσεώς της), πίστευα ότι δεν πρέπει να ασχοληθώ καθόλου με όλα αυτά και ότι ήταν χάσιμο χρόνου.
Όμως όπως λέει η Γραφή και οι Άγιοί μας, υπάρχει «καιρός του σιγάν αλλά και καιρός του λαλείν».
Προς χάριν κάποιων ευλαβών χριστιανών, που έχουν πέσει θύματα έντεχνης παραπληροφόρησης από διάφορα αμφιβόλου δραστηριότητας και ιδεολογίας εκκλησιαστικά κέντρα και φορείς, αλλά και προς χάριν της αληθείας, αποφάσισα να συμπεριλάβω τα στοιχεία και τις απαντήσεις μου αυτές, προς στοιχειώδη ενημέρωση των καλοπροαίρετων αναγνωστών.
Φυσικά για τους άλλους ισχύει το, «ου με πείσης καν με πείσης»...


Επιθυμία μας ήταν, και ελπίζουμε ότι τα καταφέραμε, τα κεφάλαια του βιβλίου να διανθιστούν με όσο το δυνατόν περισσότερα αγιογραφικά και πατερικά κείμενα και μαρτυρίες, με σκοπό την στήριξη και απόδειξη των γραφομένων μας, αλλά και την πνευματική ωφέλεια των αναγνωστών μας.
Χάριν ευκολίας των περισσοτέρων, μεταφέραμε στο Παράρτημα του βιβλίου μας, σχεδόν όλα τα πρωτότυπα-αρχαία κείμενα της Αγίας Γραφής και των Αγίων Πατέρων, αφήνοντας μόνο την αντίστοιχη μετάφραση και ερμηνεία τους, στη ροή του κειμένου.
Στο τέλος δε του κάθε μεταφρασμένου κειμένου τοποθετήσαμε σε αγκύλη, αύξοντα αριθμό, ο οποίος παραπέμπει στο αντίστοιχο πρωτότυπο κείμενο του Παραρτήματος.
Τέλος, θα ήθελα να ζητήσω την επιείκειά σας για τα τυχόν γραμματικά και συντακτικά λάθη, που θα συναντήσετε στο ανά χείρας βιβλίο.
Εύχομαι, συν Θεώ, να καταφέρω να σας μεταφέρω τις ταπεινές μου σκέψεις, καθώς και όλα αυτά που ο Θεός επέτρεψε να ανακαλύψω με ένα και μοναδικό σκοπό: την πνευματική ωφέλεια και προετοιμασία όλων μας.
Εάν λοιπόν, μπορέσω να ωφελήσω κι άλλες ψυχές στο δρόμο προς την σωτηρία τους, ο σκοπός μου, συν Θεώ, θα έχει επιτευχθεί, αφού μέσα στο συμφέρον των αδελφών μας βρίσκεται κρυμμένο πάντοτε και το δικό μας συμφέρον, σύμφωνα με τον σύγχρονο Μεγάλο Άγιο και Προφήτη της Εκκλησίας μας, Πατροκοσμά, ο οποίος πάντοτε ετόνιζε τον διαχρονικό λόγο του Αποστόλου Παύλου:
«Μηδείς το εαυτού συμφέρον ζητείτω, αλλά το του ετέρου έκαστος».
Το παρόν βιβλίο λοιπόν, ΣΤΟΧΟ έχει να διατρανώσει "urbi et orbi" ει δυνατόν και εις τα πέρατα της οικουμένης την Αλήθεια του Θεού, ότι ο Αντίχριστος πράγματι γεννήθηκε το 1983, ενώ το 2012 με 2013 εμφανίζεται δημόσια και το 2018 έρχεται η ένδοξος και Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου μας, κρούοντας ηχηρά για άλλη μία φορά ακόμη, τον κώδωνα του κινδύνου σε όλους.
Και «ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω»...

ΣΚΟΠΟΣ του είναι:
α) Να ρίξει άπλετο φως σε όλα όσα μας ενδιαφέρουν, μας απασχολούν και χρειαζόμαστε, προκειμένου να ενημερωθούμε ορθά και να κατανοήσουμε πλήρως όλα αυτά τα σημαντικά θέματα.
β) Να βοηθήσει και να αφυπνίσει, συν Θεώ, από τον βαθύ λήθαργο που ζουν, την άγνοια, την πλάνη, την αδιαφορία, τις βιωτικές μέριμνες, τις ηδονές και τα διάφορα πάθη που βρίσκονται, όσους γίνεται περισσότερους ανθρώπους.
γ) Να στηρίξει και να βοηθήσει όλους εκείνους τους πιστούς, που πραγματικά πονούν και αγωνιούν βλέποντας και κατανοώντας όλα αυτά τα τεκταινόμενα, αλλά και όλους εκείνους που μπορεί μεν να μην αντιλαμβά- νονται που πάμε και που μας οδηγούν, ανησυχούν όμως καλοπροαίρετα και δικαιολογημένα.
δ) Να δώσει ερείσματα και επιχειρήματα σε όλους εκείνους τους πιστούς που είναι εγκλωβισμένοι από τους πνευματικούς τους με διάφορα ψέμματα, συκοφαντίες, παρερμηνείες και ψευτοδιλήμματα του τύπου: «οι Χριστιανοί οφείλουμε να είμαστε πάντα έτοιμοι», «δεν χρειάζεται να μιλάμε γι’ αυτά τα θέματα γιατί φοβούνται και τρομοκρατούνται οι άνθρωποι», «καλύτερα να ασχολούμαστε με τον Χριστόν παρά με τον Αντίχριστον», «περί δε της ημέρας εκείνης ουδείς γνωρίζει» και του ότι ο Θεός δεν επιτρέπει να ασχολούμαστε με «χρόνους και καιρούς ους ο Πατήρ έθεσε εν τη ιδία εξουσία» κλπ., κλπ, εμποδίζοντάς τους έτσι, από την απαραίτητη πνευματική προετοιμασία (και όχι μόνον) που απαιτείται, για να μπορέσουν τελικά να αντιμετωπίσουν τα μεγάλα δεινά του Αντιχρίστου που σύντομα έρχονται.
Τέρμα λοιπόν, για όλους αυτούς τα ψέματα, οι συκοφαντίες και οι παρερμηνείες.
Από δω και πέρα κανείς δεν θα έχει πλέον καμμία δικαιολογία, ότι μπορεί και να μην είναι έτσι τα πράγματα, ή ότι μπορεί να έχει κάνει λάθος ο πατήρ Μάξιμος, μπορεί και να έχει πλανηθεί, μπορεί το ένα, μπορεί το άλλο.
Τέρμα οι δικαιολογίες. Τέρμα οι προφάσεις. Τέρμα ο εφησυχασμός. Τέρμα η αδιαφορία. Τέρμα η Σιωπή. Τέρμα τα πάντα.
Δεν υπάρχει πλέον χρόνος, από δω και πέρα, για την παραμικρή αμφιβολία, αδράνεια, αδιαφορία, σιωπή και εφησυχασμό.
Κυρίως από δω και πέρα, για όσους δεν πιστέψουν η αδιαφορήσουν, το κρίμα θα είναι μέγιστο και θα δώσουν μεγάλο λόγο στον Θεόν, αφού θα σταθούν αιτία να χαθούν πολλές ψυχές.
Η ευθύνη δε όλων μας και ιδιαίτερα των ποιμένων και των πνευματικών θα είναι τεράστια και χωρίς ελαφρυντικά και δικαιολογίες.
Πιστέψτε με! Δεν θα ήθελα σε καμμία περίπτωση να ήμουν στην θέση τους, όσο αμαρτωλός και εάν είμαι, ούτε σ’ αυτήν, αλλά ούτε και στην άλλη ζωή, διότι: «Φοβερόν το εμπεσείν εις χείρας Θεού ζώντος». (Εβρ. ι΄ , 31)
Εύχομαι δε ολόψυχα, ο Θεός να συγχωρήσει όλους αυτούς και ιδιαίτερα τους κληρικούς, για το τόσο μεγάλο αυτό κακό που ήδη έπραξαν, όλα αυτά τα χρόνια, παρασύροντας χιλιάδες κόσμο στην πλάνη, τον εφησυχασμό και αδιαφορία στο θέμα του Αντιχρίστου και του ερχομού του Κυρίου μας, και έστω και τώρα, στο «παρά πέντε», όσοι πραγματικά πιστεύουν έστω και λίγο, να συνειδητοποιήσουν το μεγάλο τους αυτό λάθος και σφάλμα που έπραξαν, να μετανοήσουν πραγματικά, μήπως και προλάβουν, αφ’ ενός μεν να βοηθήσουν και «προετοιμάσουν» τα πνευματικοπαίδια τους που κοιμούνται τον «ύπνο του δικαίου» και αφ’ ετέρου δε να προετοιμαστούν και οι ίδιοι κατάλληλα και σώσουν την αθάνατη ψυχή τους.


Είθε ο Καλός Θεός, να ελεήσει και να βοηθήσει όλους μας, στα πιο δύσκολα, φοβερά και πρωτόγνωρα αυτά τελευταία οκτώ χρόνια του κόσμου, που έρχονται, και που όπως λέγει το αδιάψευστον στόμα του Κυρίου μας ουδέποτε η ανθρωπότητα θα έχει ξαναζήσει παρόμοια, «έσται γαρ τότε θλίψις μεγάλη, οία ου γέγονεν απ’ αρχής κόσμου έως του νυν ουδ’ ου μη γένηται» (Ματθ. κδ , 21) και που δυστυχώς καλούμεθα να ζήσουμε και να αντιμετωπίσουμε, όλοι εμείς οι σημερινοί ψευτοχριστιανοί και πλέον αμαρτωλοί άνθρωποι όλων των εποχών.
Εμείς, που εξ αιτίας των πολλών αμαρτιών μας και της μεγάλης μας αποστασίας, «γεννήσαμε» και φέραμε, δυστυχώς, τον «άνθρωπον της αμαρτίας, τον υιόν της απωλείας...» (Β Θεσ. β , 3) τον Αντίχριστον, ο οποίος πολύ σύντομα, δυστυχώς, θα φέρει το απόλυτο ΧΑΟΣ, δυστυχία και καταστροφή σε όλη την ανθρωπότητα.

Ο Θεός να γίνει ίλεως σε όλους μας. Αμήν. Γένοιτο!



π. Μάξιμος Μοναχός
Πάσχα 2011


Πηγή : agioskosmas.gr/themata.asp?isue=76&artid=3990

Ομολογώ ότι αυτά τα άρθρα στάθηκαν αφορμή για να τρομοκρατηθώ.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Πότε θα έρθει το τέλος του κόσμου;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Σεπ 04, 2017 12:46 pm

aposal έγραψε:Γιώργο η ημερομηνία που παρέθεσες δεν ανήκει στο ορθόδοξο χριστανικό πνεύμα, αλλά σε ΑΙΡΕΣΗ.
Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά ότι οι ημερομηνίες δεν είναι τίποτε άλλο από απατεωνιές.
Μέσα στο ΠΣΚ κάνοντας zapping είδα, στο κόντρα channel, τον καθαιρεμένο μοναχό Μάξιμο που εξέδωσε το γνωστό βιβλίο με τις προφητείες του να λέει ότι η Ιερά Σύνοδος (που τον καθa;iρεσε) είναι κακόδοξη και αιρετική.


Αναστάσιε, λίγη μελέτη στις προηγούμενες δημοσιεύσεις δε βλάπτει. Ξέρω ότι το φόρουμ πάνω από 30,000 δημοσιεύσεις, αλλά λίγη έρευνα μπορεί να βοηθήσει να βρείτε αυτό που θέλετε.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες