Ψαλμός 136

Ανάλυση και συζητήσεις γύρω από τα βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Iamxo
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:46 pm

Ψαλμός 136

Δημοσίευσηαπό Iamxo » Δευτ Αύγ 13, 2012 3:38 pm

Γειά σας και από εδώ
Ξέρω ότι γίνετε ΜΕΓΑΛΟΣ πόλεμος εναντίον της πίστης μας ( αν και δεν θεωρώ την Παλαιά Διαθήκη μέρος της πίστης μου ιδιαίτερο αλλά κάτι πιο ....... ξένο σε μένα )
Το θέμα είναι ότι παντού ακούγονται συκοφαντίες και περίεργες διαστρεβλώσεις
Βρήκα όμως τον εξής ψαλμό που κάποιοι κατηγορούσαν την Παλαιά Διαθήκη ο οποίος λέει "Μακάριος, ός κρατήσει και εδαφιεί τα νήπια σου προς την πέτραν"
Το οποίο λέγαν ότι σημαίνει μακάριος αυτός που θα λιώσει τα νήπια πάνω σε πέτρες

Νομίζω ότι αν αυτή είναι η πραγματική του εξήγηση είναι όχι απλά μακάβριο όχι απλά απάνθρωπο αλλά ότι πιο ανήκουστο το να λέει κάποιος "μακάριος αυτός που θα λιώσει μωρά παιδιά πάνω σε πέτρες "

Είμαι 90% ότι κάτι άλλο θέλει να πει ο συγγραφέας ίσως και το εκμεταλεύονται άλλοι
Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας αν κάποιος γνωρίζει τι τελικά συμβαίνει;



Iamxo
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:46 pm

Re: Ψαλμός 136

Δημοσίευσηαπό Iamxo » Δευτ Αύγ 13, 2012 3:39 pm

Ψαλμός ΡΛΣΤ΄. 136

Επί των ποταμών Βαβυλώνος, εκεί εκαθίσαμεν και εκλαύσαμεν εν τω μνησθήναι ημάς της Σιών. Επί ταις ιτέαις εν μέσω αυτής εκρεμάσαμεν τα όργανα ημών• ότι εκεί επηρώτησαν ημάς οι αιχμαλωτεύσαντες ημάς λόγους ωδών και οι απαγαγόντες ημάς, ύμνον• ΄Ασατε ημίν εκ των ωδών Σιών. Πώς άσωμεν την ωδήν Κυρίου επί γης αλλοτρίας; Εάν επιλάθωμαι σου, Ιερουσαλήμ, επιλησθείη η δεξιά μου• κολληθείη η γλώσσα μου τω λάρυγγί μου, εάν μη σου μνησθώ, εάν μη προανατάξωμαι την Ιερουσαλήμ, ως εν αρχή της ευφροσύνης μου. Μνήσθητι, Κύριε, των υιών Εδώμ, την ημέραν Ιερουσαλήμ, των λεγόντων• Εκκενούτε, εκκενούτε, έως των θεμελίων αυτής. Θυγάτηρ Βαβυλώνος η ταλαίπωρος, μακάριος, ός ανταποδώσει σοι το ανταπόδομα σου, ό ανταπέδωκας ημίν. Μακάριος, ός κρατήσει και εδαφιεί τα νήπια σου προς την πέτραν.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ψαλμός 136

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 13, 2012 3:40 pm

Iamxo έγραψε:Γειά σας και από εδώ
Ξέρω ότι γίνετε ΜΕΓΑΛΟΣ πόλεμος εναντίον της πίστης μας ( αν και δεν θεωρώ την Παλαιά Διαθήκη μέρος της πίστης μου ιδιαίτερο αλλά κάτι πιο ....... ξένο σε μένα )
Το θέμα είναι ότι παντού ακούγονται συκοφαντίες και περίεργες διαστρεβλώσεις
Βρήκα όμως τον εξής ψαλμό που κάποιοι κατηγορούσαν την Παλαιά Διαθήκη ο οποίος λέει "Μακάριος, ός κρατήσει και εδαφιεί τα νήπια σου προς την πέτραν"
Το οποίο λέγαν ότι σημαίνει μακάριος αυτός που θα λιώσει τα νήπια πάνω σε πέτρες

Νομίζω ότι αν αυτή είναι η πραγματική του εξήγηση είναι όχι απλά μακάβριο όχι απλά απάνθρωπο αλλά ότι πιο ανήκουστο το να λέει κάποιος "μακάριος αυτός που θα λιώσει μωρά παιδιά πάνω σε πέτρες "

Είμαι 90% ότι κάτι άλλο θέλει να πει ο συγγραφέας ίσως και το εκμεταλεύονται άλλοι
Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας αν κάποιος γνωρίζει τι τελικά συμβαίνει;


Μάνο, η Αγία Γραφή είναι ενιαία και αποτελεί βάση της Ορθόδοξης πίστης. Δεν την χωρίζουμε ούτε υποτιμούμε τη σημασία κανενός τμήματός της. Απλά η σειρά, με την οποία τη διαβάζουμε, είναι κάτι το οποίο πρέπει να συζητήσουμε με τον Πνευματικό μας. Επίσης η ερμηνεία της Αγίας Γραφής κι ειδικά της Παλαιάς Διαθήκης καλά είναι να γίνεται με την βοήθεια των Πατερικών κειμένων για να μην πέσουμε σε πλάνη και παρεμηνείες.

Ο Κύριος όπως είπαμε συμπλήρωσε, εκπλήρωσε και ολοκλήρωσε τον Νόμο και τους προφήτες και υπό το φως της διδασκαλίας Του τα κείμενα της Παλαιάς Διαθήκης παίρνουν άλλο νόημα απ΄αυτό που αρχικά είχαν, γι αυτό μην τα παίρνεις κατά λέξη.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ψαλμός 136

Δημοσίευσηαπό stratis » Δευτ Αύγ 13, 2012 3:41 pm

ΨΑΛΜΟΙ
ΡΛΣΤ (ΡΛΖ) 136.

Τώ Δαυίδ Ιερεμίου.

ΕΠΙ των ποταμών Βαβυλώνος εκεί εκαθίσαμεν και εκλαύσαμεν εν τώ μνησθήναι ημάς της Σιών. 2 επί ταίς ιτέαις εν μέσω αυτής εκρεμάσαμεν τα όργανα ημών· 3 ότι εκεί επηρώτησαν ημάς οι αιχμαλωτεύσαντες ημάς λόγους ωδών και οι απαγαγόντες ημάς ύμνον· άσατε ημίν εκ των ωδών Σιών. 4 πώς άσωμεν την ωδήν Κυρίου επί γής αλλοτρίας; 5 εάν επιλάθωμαί σου, Ιερουσαλήμ, επιλησθείη η δεξιά μου· 6 κολληθείη η γλώσσά μου τώ λάρυγγί μου, εάν μη σου μνησθώ, εάν μη προανατάξωμαι την Ιερουσαλήμ ως εν αρχή της ευφροσύνης μου. 7 μνήσθητι, Κύριε, των υιών Εδώμ την ημέραν Ιερουσαλήμ των λεγόντων· εκκενούτε, εκκενούτε, έως των θεμελίων αυτής. 8 θυγάτηρ Βαβυλώνος η ταλαίπωρος, μακάριος ός ανταποδώσει σοι το ανταπόδομά σου, ό ανταπέδωκας ημίν· 9 μακάριος ός κρατήσει και εδαφιεί τα νήπιά σου προς την πέτραν.


Καταρχήν ο ψαλμός αυτός είναι του προφήτη Ιερεμία και αναφέρεται στην πτώση του βασιλείου του Ιούδα το 587 π.Χ. από τους Βαβυλώνιους. Για αυτό και λέει ότι κάθισαν και έκλαψαν και άφησαν τα όργανα τα μουσικά και θυμόντουσαν τον παλιό καλό καιρό. Ότι αρνήθηκαν να τραγουδήσουν στους κατακτητές και ότι δε θα ξεχάσουν ποτέ την Ιερουσαλήμ παρά το ότι βρίσκονται σε ξένη χώρα (βαβυλώνια αιχμαλωσία).

Ως προς τον επίμαχο στίχο με μια απλή ανάγνωση θα δει κανείς ότι δεν εκστομίζεται από τον προφήτη Ιερεμία αλλά από τους υιούς Εδώμ γνωστούς και Ιδουμαίους, που ήταν απόγονοι του Ησαύ ή αλλιώς Εδώμ γιου του Ιακώβ και αδερφού του Ισαάκ. Οι Ιδουμαίοι λοιπόν λένε αυτά τα λόγια εκφράζοντας το μίσος τους προς τους Ιουδαίους καθώς μολονότι εξ ιδίου αίματος διαβάζοντας τις Βασιλείες βλέπουμε τη φοβερή τους έχθρα με τους Ιουδαίους και τις νίκες των τελευταίων.

Η πίκρα λοιπόν για αυτές τις ήττες σε συνάρτηση με το επερχόμενο τέλος του βασιλείου του Ιούδα και το προαιώνιο μίσος τους οδήγησαν τους Ιδουμαίους να πουν αυτά τα λόγια τα οποία μετέπειτα ο προφήτης Ιερεμίας συμπεριέλαβε στον ψαλμό.

Είμαι 90% ότι κάτι άλλο θέλει να πει ο συγγραφέας ίσως και το εκμεταλεύονται άλλοι


Πολύ σωστά το λες αυτό Μάνο καθώς οι εχθροί λοιπόν της πίστης μας βρίσκουν και τα κάνουν γιατί απλή γνώση της Βίβλου και της ιστορίας δίνει τις βάσεις για να απαντά κανείς σε αυτούς που αποκόβοντας στίχους ισχυρίζονται διάφορα και οι πιο πολλοί μετά δε βρίσκουν τι να πουν.



Iamxo
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:46 pm

Re: Ψαλμός 136

Δημοσίευσηαπό Iamxo » Δευτ Αύγ 13, 2012 3:41 pm

Στρατής έγραψε:Πολύ σωστά το λες αυτό Μάνο καθώς οι εχθροί λοιπόν της πίστης μας βρίσκουν και τα κάνουν γιατί απλή γνώση της Βίβλου και της ιστορίας δίνει τις βάσεις για να απαντά κανείς σε αυτούς που αποκόβοντας στίχους ισχυρίζονται διάφορα και οι πιο πολλοί μετά δε βρίσκουν τι να πουν.


Eυχαριστώ Στρατή αν και δεν είναι η μόνη αναφορά που σοκάρει.
Θα μου πεις τότε υπήρχε τόση βαρβαρότητα

Αρα συμπέρασμα δεν το λέει αυτό ούτε το ζητά ο Θεός απλά αναφέρει μέρος των όσων άλλοι ανέφεραν



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ψαλμός 136

Δημοσίευσηαπό stratis » Δευτ Αύγ 13, 2012 3:42 pm

Να είσαι καλά Μάνο. Κοίτα να δεις όταν είχα πρωτοδιαβάσει την Παλαιά Διαθήκη περίμενα να δω αν πραγματικά υπάρχουν αυτά που λένε. Δεν τα βρήκα πουθενά.

Η εποχή ήταν όντως βάρβαρη και ο Θεός ήταν περισσότερο παιδαγωγός. Σαφώς θα δεις και πολύ αυστηρές τιμωρίες και στους Ιουδαίους και σε αλλοφύλους από την πλευρά του Θεού. Π.χ. η πληγή στην Αίγυπτο με το θάνατο των πρωτοτόκων. Αλλά και με θανατικά στους Εβραίους όταν ξέφευγαν στη λατρεία άλλων θεών.

Μην πέφτεις στην παγίδα ότι η Π.Δ. δε χρειάζεται κτλ κτλ. Κι εκεί υπάρχει διδασκαλία και μάλιστα σπουδαία. Πρέπει κανείς πρώτα να κλείσει τα αυτιά και μετά να καθίσει να μελετήσει δίχως προκαταλήψεις και τότε θα δει πολλά.

Μια παράκληση μόνο αν θες και σε εξυπηρετεί, με τα quote αν θες μη βάζεις όλο το ποστ για να γεμίζουν οι σελίδες με κατεβατά επαναλαμβανόμενα.



Iamxo
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:46 pm

Re: Ψαλμός 136

Δημοσίευσηαπό Iamxo » Δευτ Αύγ 13, 2012 3:43 pm

Δεν έχει edit για να μπορέσω να το διορθώσω .Εχεις δίκιο
Πολύ ωραίο site είναι αυτό

http://www.apologitis.com/gr/ancient/ka ... os.htm#35_ΠΕΜΠΤΗ_ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΙΑ



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ψαλμός 136

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 13, 2012 3:44 pm

Στρατή η απάντησή σου αναδημοσιεύτηκε σ΄ένα παρόμοιο topic στο "Άθως". Τιμή μας αλλά και μεγάλη ευθύνη, που αρχίσαμε να γινόμαστε σημείο αναφοράς.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Γρηγόρης
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:28 pm

Re: Ψαλμός 136

Δημοσίευσηαπό Γρηγόρης » Δευτ Αύγ 13, 2012 3:46 pm

Χαιρετω (και παλι) το φορουμ και ολους τους παλιους γνωστους και χαιρομαι πολυ που βρισκω το φορουμ ενεργο αλλα και απο οσο ειδα και με ενα ανανεωμενο και ομορφοτερο κεντρικο σαιϊτ!

Οσον αφορα αυτον τον Ψαλμο>

Ψαλ. 136,7 Ενθυμήσου, Κυριε, και τιμώρησε τους εχθρούς μας τους Ιδουμαίους, οι οποίοι κατά την τραγικήν εκείνην ημέραν, που κατεστράφη η Ιερουσαλήμ, έλεγαν προς τους εχθρούς μας• Αδειάσατέ την, αδειάσατε την Ιερουσαλήμ από τους κατοίκους, καταστρέψατέ την από τα θεμέλιά της.
Ψαλ. 136,8 Δυστυχία εις σέ, ταλαίπωρος και αθλία Βαβυλών, δια την έπαρσίν σου και τας αδικίας που έχεις κάμει! Μακάριος θα είναι εκείνος, ο οποίος θα σου ανταποδώση ο,τι έκαμες εις ημάς, τα δεινά, τα οποία έπραξες εις βάρος μας.
136,9 Μακάριος θα είναι εκείνος, ο οποίος θα κρατήση εις τας χείρας του τα βρέφη σου και θα τα συντρίψη κτυπών αυτά στους βράχους.
(Ἡ ἑρμηνευτικὴ ἀπόδοση τοῦ κειμένου εἶναι τοῦ Ἰωάννου Κολιτσάρα.)

Απ'οσο βλεπω εδω δεν αναφερεται σε κατι που ειπαν οι Ιδουμαιοι... αλλα οτι μακαριζει, αυτος που το εγραψε, αυτους που θα ανταποδωσει στους βαβυλωνιους τα δεινα τα οποια ειπεστησαν οι Ιουδαιοι φτανωντας στο σημειο να μακαριζει τη βιαιη βρεφοκτονια!!!

136,9 Μακάριος θα είναι εκείνος, ο οποίος θα κρατήση εις τας χείρας του τα βρέφη σου και θα τα συντρίψη κτυπών αυτά στους βράχους.


Καταρχήν ο ψαλμός αυτός είναι του προφήτη Ιερεμία



Ποσο σιγουρος εισαι οτι ειναι του προφητη Ιερεμια? Ο Ιερεμιας λεγεται οτι εγραψε τον ψαλμο 137. Νομιζω οτι ο συγγραφεας του συγκεκριμενου ψαλμου ειναι αγνωστος.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 49 και 0 επισκέπτες