Κατακλυσμός

Ανάλυση και συζητήσεις γύρω από τα βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

George
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:40 pm
Τοποθεσία: π. Γεώργιος
Επικοινωνία:

Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό George » Τρί Αύγ 14, 2012 8:42 am

ΧΑΙΡΕΤΕ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ Ο ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΧΩΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΩΜΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ (ΚΑΤΑ ΦΥΣΙΝ) ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ (ΚΑΤΑ ΧΑΡΙΝ).
http://www.youtube.com/user/KERMENI?gl=GR&feature=mhee

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό stratis » Τρί Αύγ 14, 2012 8:42 am

Φίλε George σχετικά με τον κατακλυσμό η δική μου άποψη είναι πως η μόνη αξιόπιστη πηγή πληροφόρησης είναι το βιβλίο της Γενέσεως του οποίου ο συγγραφέας είναι ο Μωυσής.

Το πότε ακριβώς έγινε ο κατακλυσμός δεν έχω καθίσει να το προσδιορίσω. Όμως το 5508 π.Χ. περίπου έχουμε τον Αδάμ οπότε αν βλέπεις μέσα στο κείμενο τα πόσα χρόνια έζησε ο κάθε ένας που αναφέρεται, μπορείς πιστεύω να προσδιορίσεις σε γενικές γραμμές χρονικά τον κατακλυσμό αλλά φαντάζομαι ότι οι Πατέρες ήδη θα έχουν ασχοληθεί με το θέμα.

Για το αν έγινε παγκόσμιος κατακλυσμός ας απαντήσει η ίδια η Αγία Γραφή:

Κστ 7 και είπεν ο Θεός· απαλείψω τον άνθρωπον, ον εποίησα από προσώπου της γής, από ανθρώπου έως κτήνους και από ερπετών έως πετεινών τού ουρανού, ότι μετεμελήθην ότι εποίησα αυτούς. 8 Νώε δε εύρε χάριν εναντίον Κυρίου τού Θεού. 9 Αύται δε αι γενέσεις Νώε· Νώε άνθρωπος δίκαιος, τέλειος ών εν τή γενεά αυτού· τώ Θεώ ευηρέστησε Νώε.


Από προσώπου γης, πρώτο λοιπόν σημάδι ότι είχαμε παγκόσμιο κατακλυσμό.

13 και είπε Κύριος ο Θεός τώ Νώε· καιρός παντός ανθρώπου ήκει εναντίον μου, ότι επλήσθη η γη αδικίας απ’ αυτών, και ιδού εγώ καταφθείρω αυτούς και την γήν.

Και την γην λέει ο Θεός.

17 εγώ δε ιδού επάγω τον κατακλυσμόν, ύδωρ επί την γήν καταφθείραι πάσαν σάρκα, εν ή εστι πνεύμα ζωής, υποκάτω τού ουρανού· και όσα εάν ή επί της γής, τελευτήσει

Νομίζω ξεκάθαρο το παραπάνω χωρίο.

18 και στήσω την διαθήκην μου μετά σού· εισελεύση δε εις την κιβωτόν σύ και οι υιοί σου και η γυνή σου και αι γυναίκες των υιών σου μετά σού. 19 και από πάντων των κτηνών και από πάντων των ερπετών και από πάντων των θηρίων και από πάσης σαρκός, δύο δύο από πάντων εισάξεις εις την κιβωτόν, ίνα τρέφης μετά σεαυτού· άρσεν και θήλυ έσονται.

20 από πάντων των ορνέων των πετεινών κατά γένος, και από πάντων των κτηνών κατά γένος και από πάντων των ερπετών των ερπόντων επί της γής κατά γένος αυτών, δύο δύο από πάντων εισελεύσονται προς σε τρέφεσθαι μετά σού, άρσεν και θήλυ.


Αν ήταν ο κατακλυσμός να μην ήταν παγκόσμιος δε θα υπήρχε λόγος να πάρει ο Νώε στην κιβωτό δύο ζώα, πτηνά κτλ από κάθε είδος, διότι τότε θα επιβίωναν τα περισσότερα είδη ζώων. Όμως ο Θεός έδωσε εντολή στο Νώε να μαζέψει από όλα τα είδη. Η Κιβωτός κατασκευαζόταν σύμφωνα με την παράδοση επί 100 χρόνια, άλλωστε οι οδηγίες του Κυρίου στο δίκαιο Νώε για την κατασκευή της δείχνουν το μέγεθος αυτής.

Ζ 21 και απέθανε πάσα σάρξ κινουμένη επί της γής των πετεινών και των κτηνών και από θηρίων και πάν ερπετόν κινούμενον επί της γής και πάς άνθρωπος. 22 και πάντα, όσα έχει πνοήν ζωής, και πάν, ό ήν επί της ξηράς, απέθανε. 23 και εξήλειψε πάν το ανάστημα, ό ήν επί προσώπου της γής, από ανθρώπου έως κτήνους και ερπετών και των πετεινών τού ουρανού, και εξηλείφθησαν από της γής· και κατελείφθη μόνος Νώε και οι μετ’ αυτού εν τή κιβωτώ. 24 και υψώθη το ύδωρ επί της γής ημέρας εκατόν πεντήκοντα

Τα αποτελέσματα του κατακλυσμού ο οποίος δεν άφησε τίποτε.

Η 21 και ωσφράνθη Κύριος ο Θεός οσμήν ευωδίας, και είπε Κύριος ο Θεός διανοηθείς· ου προσθήτω έτι καταράσασθαι την γήν διά τα έργα των ανθρώπων, ότι έγκειται η διάνοια τού ανθρώπου επιμελώς επί τα πονηρά εκ νεότητος αυτού· ου προσθήσω ούν έτι πατάξαι πάσαν σάρκα ζώσαν, καθώς εποίησα

Δε θα ξαναπατάξει λέει ΠΑΣΑ σάρκα ζώσαν.

Προσωπικά με βάση όχι απλά το κείμενο αλλά τα λόγια του ίδιου του Θεού πιστεύω πως δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο κατακλυσμός ήταν παγκόσμιος.



Andreas
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 5:11 pm

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό Andreas » Τρί Αύγ 14, 2012 8:44 am

George έγραψε:ΧΑΙΡΕΤΕ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ Ο ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ Ο ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΣ;



Άβαταρ μέλους
Γεώργιος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:15 pm

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό Γεώργιος » Τρί Αύγ 14, 2012 8:44 am

Αναφορικά με τη βιβλική αναφορά περί του κατακλυσμού, θα μπορούσα να σου τη καταρρίψω επιστημονικώς εν ριπή οφθαλμού (βιολόγος ων), εξέλιξη, ειδογένεση κ.τ.λ.. Όπως και τη παγκοσμιότητα η οποία αναφέρεται, θα σου τη χαρακτήριζα άνετα, αδύνατη. Το ίδιο και πλήθος άλλων θεμάτων, θα μπορούσα να σου τα χαρακτηρίσω παραμύθια για παιδιά. Ίσως να έχεις και συ ανάλογη γνώση και να βασανίζεσαι με όλα αυτά. (Αν και υπάρχουν βέβαια κάποια στοιχεία τουλάχιστον για τοπικό κατακλυσμό).

Αλλά ο σκοπός σου αδελφέ, ποιος είναι; Εγώ σου λέω ότι με την γνώση και την επιστήμη, αυτή δηλαδή που μας έδωσε ο "καλός μας φίλος" ο διάβολος και "άνοιξαν" οι οφθαλμοί μας, άκρη δε θα βγάλεις. Δε μιλάω φυσικά για τη γνώση και την επίγνωση του Θεού.
Πάρε καλύτερα το πνευματικό μήνυμα αυτής της διδακτικής ιστορίας και τα άλλα άφησε τα κατά μέρος. Δε σου λέω μη διαβάζεις ή μην ερευνάς. Πρόσεξε απλά τα κριτήρια της μελέτης σου και τους στόχους. Βέβαια τώρα απλά υποθέτω, γι αυτό θα ήθελα πολύ να σε ακούσω.

Θυμίσου

Κορινθίους Α α'
18 Ο λόγος γάρ ο τού σταυρού τοίς μέν απολλυμένοις μωρία εστί, τοίς δε σωζομένοις ημίν δύναμις Θεού εστι. 19 γέγραπται γάρ· απολώ την σοφίαν των σοφών, και την σύνεσιν των συνετών αθετήσω
Επιστροφή στην κορυφή

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email



George
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:40 pm
Τοποθεσία: π. Γεώργιος
Επικοινωνία:

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό George » Τρί Αύγ 14, 2012 8:45 am

Εγώ σου λέω ότι με την γνώση και την επιστήμη, αυτή δηλαδή που μας έδωσε ο καλός μας φίλος ο διάβολος και άνοιξαν οι οφθαλμοί μας, άκρη δε θα βγάλεις.


Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΧΩΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΩΜΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ (ΚΑΤΑ ΦΥΣΙΝ) ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ (ΚΑΤΑ ΧΑΡΙΝ).
http://www.youtube.com/user/KERMENI?gl=GR&feature=mhee

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό stratis » Τρί Αύγ 14, 2012 8:46 am

Την επιστήμη την έδωσε ο Θεός, όχι ο διάβολος. Άσχετα αν ο διάβολος πλάνησε τον άνθρωπο και τον οδήγησε να κάνει κακή χρήση αυτής. Ο Θεός την έδωσε γιατί Αυτός δημιούργησε. Ο διάβολος ουδέν δημιούργησε, ουδαμώς και φωτίζει.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 14, 2012 8:48 am

Αγαπητέ φίλε Γεώργιε,

όπως έχουμε πει, αν δεν κάνω λάθος, και σ΄ άλλο topic η Παλαιά Διαθήκη και ιδιαίτερα το βιβλίο της Γενέσεως δεν είναι επιστημονικό κείμενο. Ο στόχος του είναι να περιγράψει με τον ορθό από Θεολογικής πλευράς τρόπο την εξέλιξη του κόσμου από τη δημιουργία του μέχρι τη γέννηση του Αβραάμ (και παρακάτω, αλλά από κει και πέρα έχει και ιστορικό χαρακτήρα).

Οι επιστήμες ακολουθούν τον δικό τους δρόμο στη μελέτη της δημιουργίας του κόσμου, η κάθε μια από τη δική της σκοπιά.

Οι μέχρι σήμερα επιστημονικές απόψεις για τη δημιουργία του κόσμου δεν είναι ιδιαίτερα σαφείς, πλην της παλαιοντολογίας που μελετά την εξέλιξη της γης από γεωλογικής πλευράς. Επίσης οι διάφορες αυτές θεωρίες πολύ συχνά αναθεωρούνται από νεώτερες θεωρίες. Αυτό που μένει αναλλοίωτο είναι η Θεολογική θεώρηση της δημιουργίας του κόσμου.

Ο Θεός Πατήρ εγέννησε τον Υιό προ πάντων των αιώνων και δι΄ Αυτού τη ενεργεία του Αγίου Πνεύματος εδημιούργησαν τον κόσμο και τον άνθρωπο, κατ΄ εικόνα δική τους και καθ΄ ομοίωση. Ο άνθρωπος εξέπεσε εξ΄ αιτίας του εγωισμού του από το καθ΄ ομοίωση και χρειάστηκαν χιλιάδες χρόνια, κατά τη διάρκεια των οποίων ο Θεός προετοίμαζε τους ανθρώπους, για να έλθει ο Υιός του Ανθρώπου "εκ Πνεύματος Αγίου και Μαρίας της Παρθένου" για να μας προσφέρει τον Εαυτό Του και να μας ανοίξει ξανά το δρόμο προς τη Βασιλεία των Ουρανών.

Αυτή είναι η Θεολογική άποψη (σε περίληψη) της δημιουργίας του κόσμου, αιώνια και αναλλοίωτη και σε καμιά περίπτωση δεν ανταγωνίζεται τις Επιστήμες απλά δίνει νόημα σ΄ αυτές.

Τώρα όσον αφορά τη λεπτομέρεια του Κατακλυσμού, νομίζω ότι έχουν βρεθεί γεωλογικά ευρήματα στο Αραράτ. που επιβεβαιώνουν την υπάρξει κατακλυσμού τουλάχιστον της γύρω περιοχής κατά την περίοδο που περιγράφεται απ΄ την Παλαιά Διαθήκη, αλλά αν εξαιρέσουμε την επικράτηση των υδάτων κατά το τέλος της περιόδου των παγετώνων, που οδήγησε και στην καταστροφή του μεγαλύτερου μέρους της προ αυτής πανίδας, δε νομίζω να υπήρξε ποτά ολοκληρωτική επικράτηση των υδάτων πάνω στη γη μετά την αρχική δημιουργία της.

Και ψυχραιμία παιδιά η συζήτηση και ειδικά η Θεολογική έχει νόημα μόνο όταν γίνεται με ηρεμία και περίσκεψη. Ο καθένας με την άποψή του μπορεί να βοηθήσει ή να παραπλανήσει κάποιον αδελφό μας γι αυτό ότι λέμε έχει μεγάλη σημασία και πρέπει να το σκεπτόμαστε καλά πριν το πούμε και να κάνουμε και καμιά προσευχή.

Άλλωστε ο Χριστός είπε "όστις θέλει". Κανένα δεν μπορούμε να πείσουμε με το ζόρι μόνο με την πειθώ και το παράδειγμα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό stratis » Τρί Αύγ 14, 2012 8:50 am

Νίκο μου θα διαφωνήσω με το:

δε νομίζω να υπήρξε ποτέ ολοκληρωτική επικράτηση των υδάτων πάνω στη γη μετά την αρχική δημιουργία της


Το κείμενο αφήνει διαφορετική εντύπωση. Στο σχετικό μου post έχω παραθέσει τα χωρία από τη Γένεση.



George
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:40 pm
Τοποθεσία: π. Γεώργιος
Επικοινωνία:

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό George » Τρί Αύγ 14, 2012 8:51 am

Mία σκέψη-ερώτηση:μπορουμε να πουμε πως ο κατακλυσμός ταυτίζεται με την επικράτηση των υδάτων που αναφέρει ο Νίκος;


Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΧΩΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΩΜΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ (ΚΑΤΑ ΦΥΣΙΝ) ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ (ΚΑΤΑ ΧΑΡΙΝ).
http://www.youtube.com/user/KERMENI?gl=GR&feature=mhee

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 14, 2012 8:51 am

Στρατή, δεν αμφιβάλλω για το τι γράφει η Παλαιά Διαθήκη, γι αυτό άλλωστε έγραψα και όλα τα προηγούμενα, αυτό που λέω είναι αυτό που γνωρίζω από την Παλαιοντολογία ή Παλαιογεωγραφία αν θέλεις της γης.

Και, George, ναι νομίζω ότι πράγματι η επικράτηση των υδάτων μετά το λυώσιμο των παγετών είναι αυτό που περιγράφη η Παλαιά Διαθήκη σαν κατακλυσμό.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες