Κατακλυσμός

Ανάλυση και συζητήσεις γύρω από τα βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Xaris
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:43 pm

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό Xaris » Τρί Αύγ 14, 2012 12:16 pm

Στον πρώτο τόμο της ΓΕΝΕΣΙΣ του Π, Τρεμπέλα το ερμηνεύει έτσι. Θα κοιτάξω αν έχω και άλλες πληροφορίες και θα συμπληρώσω. Έχουμε -8-ώρες διαφορά και οι ώρες μας δεν μπορούν να συνταυτιστούν και τόσο κάλα. Εδώ είναι μεσημέρι αυτή τη στιγμή, ώρα για φαϊ και καμιά δουλιά και γιατί όχι και ύπνο Μία η ώρα σε εμάς -4-ξημερώματα σε εσάς. θα τα βρούμε με την ησυχία μας

Ένας φίλος από την μακρινή AUSTRALIA - Χάρης


Αλλ' ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.

Άβαταρ μέλους
Xaris
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:43 pm

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό Xaris » Τρί Αύγ 14, 2012 12:16 pm

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΡΙΚΑ ΓΙΑ ΟΝ ΚΑΤΑΚΛΗΣΜΟ

Φίλε Στρατή θα γράψω μερικά για την δημιουργία των γιγάντων όπως ρώτησες που στηρίζονται Αγιογραφικά. Κοίταξα το θέμα ξανά στο ΓΕΝΕΣΙΣ και είναι ολοκάθαρο φίλε ότι αυτό προέρχεται από την μίξη της αμαρτωλής φυλής του Κάϊν μα την φυλή του Σήμ και δεν είναι η πρώτη φορά που ο Θεός απαγορεύει τους Εβραίους να κάνουν μικτούς γάμους . Πριν πάω σε άλλες ερμηνείες να σταθούμε πρώτα στο ΓΕΝΕΣΙΣ και ιδικά στο ΣΤ-4-Τις ημέρες δε εκείνες ζούσαν εις την γην οι γίγαντες άνθρωποι με μεγάλο ανάστημα και τεράστιαν δύναμιν. Επειδή όμως ούτε ο φόβος της ποινής, ούτε ο χρόνος της θείας μακροθυμίας απεμάκρυναν τους απογόνους του Σήθ από την αμαρτίαν, δια τούτο και έπειτα από αυτά, οι απόγονοι του Σήθ, μεθυσμένοι από την σαρκικήν επιθυμίαν, συνευρίσκοντο με τις θυγατέρες των απογόνων του Κάϊν και αποκτούσαν παιδιά. Τα παιδιά εκείνα ήσαν οι παλαιοί γίγαντες, οι ισχυροί κατά το σώμα, οι άνθρωποι οι ονομαστοί.Ο Σήμ είναι εις αντικατάσταση του φονευθέντος Άβελ και η γενεολογία μέχρι Χριστού κρατά από την φυλή αυτού.

Στο Δευτερονόμιο –Ζ-3-Δεν θα κάνετε επίσης γάμους με αυτούς τους λαούς. Δεν θα δώσεις την κόρη σου γυναίκα εις τον υιόν ενός από αυτούς τους αλλοεθνείς και δεν θα πάρεις διά τον υιόν σου την θυγατέρα του. Πάρα πολλά τα εδάφια που προσπαθεί ο Θεός να κρατήσει καθαρή την φυλή των Εβραίων. Διάβασε το Έσδρας να δείς τι γίνηκε για να ξεκαθαρίσει η μίξη των γάμων Σε αυτό το κομμάτι απαντώ σε μια απορία του Ανδρέα που θέλει να μάθει πότε έγινε ο κατακλυσμός σε ποια χρονολογία. Ένα βιβλίο με την ονομασία Αθώος λέει ότι ο κατακλυσμός έγινε το –2632-μόνο δεν δίνω πολύ εμπιστοσύνη στο βιβλίο γιατί είδα να έχει πολλές κοτσάνες. ¨Όμως πάνω κάτω εκεί είναι.

Πριν πάω πιο πέρα θέλω να κάνω μία παρατήρηση. Όσοι γράφεται σχεδόν όλοι απλώς κάνετε Κόπυ το αρχικό κείμενο και το προσφέρεται. Εντάξει έχετε πάει σε κάτι ανώτερες σχολές από το δημοτικό και νομίζεται ότι και ο υπόλοιπος κόσμος μπορεί να σας παρακολουθίσει.Το site αυτό παρακολουθείται από όλους τους έλληνες της διασποράς και δεν είναι μόνο για μερικούς. Αν υποθέσουμε ότι γύρω σου έχεις 5-10-παιδιά και πρέπει να τους μιλήσεις για το θέμα τι θα κάνετε όλοι σας θα διαβάσετε το αρχικό κείμενο και αυτό είναι όλο; Δεν θα πρέπει να το διαβάσεις εσύ που ξέρεις και να μιλήσεις μετά απλά για το θέμα; Αλλιώς λες, παιδία αυτό είναι το θέμα όταν πάτε σπίτι σας να το διαβάσετε Λοιπόν για το θέμα μας λέω όταν δω την ερμηνεία τότε κοιτάζω και το αρχικό να δω κατά πόσο συμφωνούν. Και είδα ότι το αρχικό με την ερμηνεία ταιριάζουν απόλυτα. Με συγχωρείς για την παρατήρηση αλλά λέει πολλά για μας που είμαστε μακριά και είμαστε υπερήφανοι που κρατήσαμε ότι φέραμε μαζί μας.

Χάρης


Αλλ' ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό stratis » Τρί Αύγ 14, 2012 12:26 pm

Καταρχήν Χάρη σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις πηγές :)

Κατά δεύτερον τις παρατηρήσεις θα ήταν καλύτερα αν τις έβαζες στο Χαιρετισμό και όχι εδώ, αλλά οκ.

Όσοι γράφεται σχεδόν όλοι απλώς κάνετε Κόπυ το αρχικό κείμενο και το προσφέρεται


Προσωπικά δε γράφω copy-paste, προσπαθώ να αναλύω ότι γράφω ότι γράφω.

Επίσης σε παρακαλώ αν μπορείς μην κάνεις συνέχεια όλο quotes τα ποστ, βάζε ένα τμήμα γιατί αλλιώς δημιουργούνται τεράστια ποστ και μακραίνουν τα θέματα με επαναλήψεις. Επίσης βάζε παραγράφους στα κείμενα σου γιατί κι εγώ πολλές φορές δυσκολεύομαι να σε διαβάζω ενώ σε αρκετά ποστ σου λες πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα.

Ακόμη εάν μπορείς, βάλε αυτά τα πολύ χρήσιμα πόστ σου για τους γίγαντες στο αντίστοιχο των γιγάντων για να το έχουμε ενιαίο αλλά και να μη χαλάμε το θέμα του κατακλυσμού. :)



Άβαταρ μέλους
Xaris
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:43 pm

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό Xaris » Τρί Αύγ 14, 2012 12:27 pm

Φίλε Στρατή μπορείς να με κατατοπίσεις όταν λές να μην κάνω συνέχεια QUOTE
και δείξε μου πως θα το κάνω γιατί σε αυτό το κουτί μπροστά μου είμαι αρκετά αμάθητος. Με κάποιον τρόπο που να το καταλάβω σε παρακαλώ, γιατί και εμένα δεν μου αρέσει να είμαι σαν παραφωνία. Ευχαριστώ Χάρης


Αλλ' ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 14, 2012 12:28 pm

Απλά Χάρη, όταν θέλεις ν΄ απαντήσεις σε μια δημοσίευση πάτα το κουμπί "ADD REPLY" στο κάτω μέρος κι όχι το κουμπί "Quote".


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

GEORGE_
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:31 pm

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό GEORGE_ » Τρί Αύγ 14, 2012 12:29 pm

ΤΕΛΙΚΑ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΒΓΑΛΑΤΕ Ο ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΣ ΗΤΑΝ Η' ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ??



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 14, 2012 12:30 pm

Νίκος έγραψε:Επανέρχομαι σ΄αυτό το θέμα γιατί έπεσα πρόσφατα ψάχνοντας κάτι άλλο σ΄αυτή την εξαιρετικά τεκμηριωμένη μελέτη της Ο.Ο.Δ.Ε για τον Κατακλυσμό. Το link είναι:

http://www.oodegr.com/oode/genesis/katak1.htm

Με λίγα λόγια λέει ότι:

1. Ο Κατακλυσμός έγινε γύρω στο 3.266 π.Χ. στην περιοχή της Μεσοποταμίας (στην κοιλάδα του Τίγρη και του Ευφράτη.

2. Ήταν τοπικός κι όχι παγκόσμιος. Υπάρχουν αρχαιολογικά και γεωλογικά ευρήματα στην περιοχή, απ΄τα οποία προκύπτει ότι έγινε κατακλυσμός της περιοχής αυτής κατά το χρόνο στον οποίο προσδιορίζεται από την Αγία Γραφή ότι έγινε ο κατακλυσμός και με ύψος νερών όμοιο με αυτό που αναφέρεται στο βιβλίο της Γένεσης.

3. Το ότι ο Κατακλυσμός ήταν τοπικός κι όχι γενικός δεν αντιβαίνει στην Αγία Γραφή όπως τεκμηριώνεται επαρκώς στη μελέτη αυτή.

4. Το "όρος" στο οποίο προσάραξε η κιβωτός δεν ήταν το Αραράτ αλλά οι λόφοι Ουραρτού της Μεσοποταμίας. Η παρεξήγηση οφείλεται σε κακή μετάφραση του Εβραϊκού κειμένου.

Φίλε Γιώργο νομίζω ότι αυτή ήταν η πιο τεκμηριωμένη άποψη. Αν ψάξεις παραπάνω τη δημοσίευση αυτή θα διαβάσεις και ένα σχετικό άρθρο του μακαριστού π. Ιωήλ Γιαννακόπουλου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

GEORGE_
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:31 pm

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό GEORGE_ » Τρί Αύγ 14, 2012 12:32 pm

ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΟΤΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΠΛΟΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ.
Ο ΤΡΟΠΟΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙ.
ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΔΑΜ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό stratis » Τρί Αύγ 14, 2012 12:33 pm

Νίκος έγραψε:
Νίκος έγραψε:Επανέρχομαι σ΄αυτό το θέμα γιατί έπεσα πρόσφατα ψάχνοντας κάτι άλλο σ΄αυτή την εξαιρετικά τεκμηριωμένη μελέτη της Ο.Ο.Δ.Ε για τον Κατακλυσμό. Το link είναι:

http://www.oodegr.com/oode/genesis/katak1.htm

Με λίγα λόγια λέει ότι:

1. Ο Κατακλυσμός έγινε γύρω στο 3.266 π.Χ. στην περιοχή της Μεσοποταμίας (στην κοιλάδα του Τίγρη και του Ευφράτη.

2. Ήταν τοπικός κι όχι παγκόσμιος. Υπάρχουν αρχαιολογικά και γεωλογικά ευρήματα στην περιοχή, απ΄τα οποία προκύπτει ότι έγινε κατακλυσμός της περιοχής αυτής κατά το χρόνο στον οποίο προσδιορίζεται από την Αγία Γραφή ότι έγινε ο κατακλυσμός και με ύψος νερών όμοιο με αυτό που αναφέρεται στο βιβλίο της Γένεσης.

3. Το ότι ο Κατακλυσμός ήταν τοπικός κι όχι γενικός δεν αντιβαίνει στην Αγία Γραφή όπως τεκμηριώνεται επαρκώς στη μελέτη αυτή.

4. Το "όρος" στο οποίο προσάραξε η κιβωτός δεν ήταν το Αραράτ αλλά οι λόφοι Ουραρτού της Μεσοποταμίας. Η παρεξήγηση οφείλεται σε κακή μετάφραση του Εβραϊκού κειμένου.

Φίλε Γιώργο νομίζω ότι αυτή ήταν η πιο τεκμηριωμένη άποψη. Αν ψάξεις παραπάνω τη δημοσίευση αυτή θα διαβάσεις και ένα σχετικό άρθρο του μακαριστού π. Ιωήλ Γιαννακόπουλου.


Συγγνώμη αλλά η Ο.Ο.Δ.Ε. έχει ορισμένες παράξενες προσεγγίσεις σε κάποια θέματα. Εδώ λένε ότι υποστηρίζει τη θεωρία της εξέλιξης.

Θα επαναλάβω αυτά που είχα γράψε αρχικά.

Για το αν έγινε παγκόσμιος κατακλυσμός ας απαντήσει η ίδια η Αγία Γραφή:

Κστ 7 και είπεν ο Θεός· απαλείψω τον άνθρωπον, ον εποίησα από προσώπου της γής, από ανθρώπου έως κτήνους και από ερπετών έως πετεινών τού ουρανού, ότι μετεμελήθην ότι εποίησα αυτούς. 8 Νώε δε εύρε χάριν εναντίον Κυρίου τού Θεού. 9 Αύται δε αι γενέσεις Νώε· Νώε άνθρωπος δίκαιος, τέλειος ών εν τή γενεά αυτού· τώ Θεώ ευηρέστησε Νώε.


Από προσώπου γης, πρώτο λοιπόν σημάδι ότι είχαμε παγκόσμιο κατακλυσμό.

13 και είπε Κύριος ο Θεός τώ Νώε· καιρός παντός ανθρώπου ήκει εναντίον μου, ότι επλήσθη η γη αδικίας απ’ αυτών, και ιδού εγώ καταφθείρω αυτούς και την γήν.

Και την γην λέει ο Θεός.

17 εγώ δε ιδού επάγω τον κατακλυσμόν, ύδωρ επί την γήν καταφθείραι πάσαν σάρκα, εν ή εστι πνεύμα ζωής, υποκάτω τού ουρανού· και όσα εάν ή επί της γής, τελευτήσει

Νομίζω ξεκάθαρο το παραπάνω χωρίο.

18 και στήσω την διαθήκην μου μετά σού· εισελεύση δε εις την κιβωτόν σύ και οι υιοί σου και η γυνή σου και αι γυναίκες των υιών σου μετά σού. 19 και από πάντων των κτηνών και από πάντων των ερπετών και από πάντων των θηρίων και από πάσης σαρκός, δύο δύο από πάντων εισάξεις εις την κιβωτόν, ίνα τρέφης μετά σεαυτού· άρσεν και θήλυ έσονται.

20 από πάντων των ορνέων των πετεινών κατά γένος, και από πάντων των κτηνών κατά γένος και από πάντων των ερπετών των ερπόντων επί της γής κατά γένος αυτών, δύο δύο από πάντων εισελεύσονται προς σε τρέφεσθαι μετά σού, άρσεν και θήλυ.

Αν ήταν ο κατακλυσμός δεν ήταν παγκόσμιος δε θα υπήρχε λόγος να πάρει ο Νώε στην κιβωτό δύο ζώα, πτηνά κτλ από κάθε είδος, διότι τότε θα επιβίωναν τα περισσότερα είδη ζώων. Όμως ο Θεός έδωσε εντολή στο Νώε να μαζέψει από όλα τα είδη. Η Κιβωτός κατασκευαζόταν σύμφωνα με την παράδοση επί 100 χρόνια, άλλωστε οι οδηγίες του Κυρίου στο δίκαιο Νώε για την κατασκευή της δείχνουν το μέγεθος αυτής.

Ζ 21 και απέθανε πάσα σάρξ κινουμένη επί της γής των πετεινών και των κτηνών και από θηρίων και πάν ερπετόν κινούμενον επί της γής και πάς άνθρωπος. 22 και πάντα, όσα έχει πνοήν ζωής, και πάν, ό ήν επί της ξηράς, απέθανε. 23 και εξήλειψε πάν το ανάστημα, ό ήν επί προσώπου της γής, από ανθρώπου έως κτήνους και ερπετών και των πετεινών τού ουρανού, και εξηλείφθησαν από της γής· και κατελείφθη μόνος Νώε και οι μετ’ αυτού εν τή κιβωτώ. 24 και υψώθη το ύδωρ επί της γής ημέρας εκατόν πεντήκοντα

Τα αποτελέσματα του κατακλυσμού ο οποίος δεν άφησε τίποτε.

Η 21 και ωσφράνθη Κύριος ο Θεός οσμήν ευωδίας, και είπε Κύριος ο Θεός διανοηθείς· ου προσθήτω έτι καταράσασθαι την γήν διά τα έργα των ανθρώπων, ότι έγκειται η διάνοια τού ανθρώπου επιμελώς επί τα πονηρά εκ νεότητος αυτού· ου προσθήσω ούν έτι πατάξαι πάσαν σάρκα ζώσαν, καθώς εποίησα

Δε θα ξαναπατάξει λέει ΠΑΣΑ σάρκα ζώσαν.

Προσωπικά με βάση όχι απλά το κείμενο αλλά τα λόγια του ίδιου του Θεού πιστεύω πως δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο κατακλυσμός ήταν παγκόσμιος.

Το να λέμε το Αραράτ Ουραρτού δίχως επιχειρήματα, δεν είναι σωστό. Ίσα ίσα που υπάρχουν ευρήματα από κοχύλια σε κορυφές βουνών, πράγμα που υποστήριζει τη θέση της Βίβλου. Πολλοί βασίστηκαν σε τέτοια "λάθη" και έπεσαν σε φοβερές πλάνες σε δογματικά θέματα.

Για μένα και μόνο το θέμα του αν ο κατακλυσμός ήταν παγκόσμιος ή όχι, ενέχει υποψίες απιστίας. Φαίνεται τόσο φοβερό, τόσο δύσκολο και απίθανο στα ανθρώπινα μάτια που αμφισβητούμε και τη δύναμη του Κυρίου.



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Κατακλυσμός

Δημοσίευσηαπό stratis » Τρί Αύγ 14, 2012 12:34 pm

ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΔΑΜ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ


:shock: :shock: Δηλαδή κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν έκανε τον πίθηκο; Νομίζω ότι πρέπει να αποσαφηνίσεις τι εννοείς γιατί στη Γένεση η Δημιουργία του ανθρώπου γίνεται από το σύνολο της Αγίας Τριάδος όπως φαίνεται στο κείμενο. Να κάνουμε λέει κατ' εικόνα και ομοίωσί μας τον άνθρωπο. Όχι τον πίθηκο ή τη μαϊμού.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες

cron