Πότε δημιουργήθηκε ο πρώτος άνθρωπος;

Ανάλυση και συζητήσεις γύρω από τα βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Πότε δημιουργήθηκε ο πρώτος άνθρωπος;

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Πέμ Ιαν 23, 2020 7:41 pm

Μελέτησέ τα ναι. Μέχρι να τα προμηθευτείς μπορείς να δεις και τα αποσπάματα που έχω αναρτήσει, είναι κι αυτά αποδείξεις δυνατές από ξένους επιστήμονες τα περισσότερα. Με αυτά τα ευρήματα που έκαναν οι ίδιοι οι επιστημονες, πολλοί εξελικτικοί επιστήμονες σταμάτησαν να πιστεύουν στην θεωρία της εξέλιξης και στα εκατομμύρια έτη της ηλικίας του σύμπαντος. Ελπίζω να βρω σύντομα τα ονοματα κάποιων από αυτούς και να τα αναρτήσω. Τα είχα βρει παλιότερα.



NikolaosArvanitidis

Re: Πότε δημιουργήθηκε ο πρώτος άνθρωπος;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Ιαν 23, 2020 7:57 pm

Πάτερ για τη θεωρία της εξέλιξης είπαμε ήδη πως είναι ψευδής.Η συζήτηση για το αν οι δεινόσαυροι(και τα άλλα προϊστορικά ζώα) έζησαν ταυτόχρονα με τους ανθρώπους και το αν το σύμπαν έχει ηλικία 10.000 το πολύ ετών καθώς και το αν τα 6ημερα της δημιουργίας είναι ανθρώπινα 24ωρα και αν όχι πόσο διαρκησαν είναι θέματα διαφορετικά από τη θεωρία της εξέλιξης.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Πότε δημιουργήθηκε ο πρώτος άνθρωπος;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Ιαν 23, 2020 8:48 pm

Παρακαλώ πολύ να μην γίνονται άσκοπα quotes, όταν δηλαδή η δημοσίευση που κάνετε έπεται αυτής που απαντάτε, γιατί αυξάνεται το όριο κυκλοφορίας (traffic) του φόρουμ.

ΣΗΜ: Τα επόμενα άχρηστα quotes θα διαγράφονται κατά την κρίση των διαχειριστών.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Πότε δημιουργήθηκε ο πρώτος άνθρωπος;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Ιαν 23, 2020 8:54 pm

Σωστός είσαι Αναστάσιε αλλά ξεχάστηκα καθώς έμεινα έκπληκτος από τις θεωρίες του π. Ιωάννη Κωστώφ τις οποίες ομολογώ πως δεν έχω ξανακούσει.Εσένα ποια είναι η άποψη σου σε αυτό το θέμα(ηλικία σύμπαντος το πολύ 10.000 ετών,συνύπαρξη δεινοσαύρων και ανθρώπων ταυτόχρονα καθώς και άλλων ρποιστορικών ζώων,δημιουργία του κοσμου σε 6 ανθρώπινες ημέρες κτλ);



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Πότε δημιουργήθηκε ο πρώτος άνθρωπος;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Ιαν 23, 2020 9:02 pm

Ομολογώ ότι δεν έχω άποψη επί του θέματος. Λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να ερευνήσω περαιτέρω το ζήτημα. Ελπίζω να μπορέσω στο μέλλον. Σχετικά με τα quotes, είναι δύσκολο για μένα (ελλείψει χρόνου πάλι) να τα διαγράφω. Γι' αυτό παρακαλώ να τα χρησιμοποιείτε όταν θέλετε να αναφερθείτε σε προηγούμενες δημοσιεύσεις από αυτήν που προηγείται της δικής σας.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Πότε δημιουργήθηκε ο πρώτος άνθρωπος;

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Πέμ Ιαν 23, 2020 9:59 pm

NikolaosArvanitidis έγραψε:Πάτερ για τη θεωρία της εξέλιξης είπαμε ήδη πως είναι ψευδής.Η συζήτηση για το αν οι δεινόσαυροι(και τα άλλα προϊστορικά ζώα) έζησαν ταυτόχρονα με τους ανθρώπους και το αν το σύμπαν έχει ηλικία 10.000 το πολύ ετών καθώς και το αν τα 6ημερα της δημιουργίας είναι ανθρώπινα 24ωρα και αν όχι πόσο διαρκησαν είναι θέματα διαφορετικά από τη θεωρία της εξέλιξης.


Αφού δεν ισχύει η θεωρία της εξέλιξης δεν ισχύουν ούτε οι διδασκαλίες της περί των μεγάλων χρονικών διαστήματων, των εκατομμυρίων ετών ηλίκιας της γής και ότι οι δεινοσαυροι προϋπήρχαν των ανθρώπων.

Γιατί αυτές οι διδασκαλίες είναι διδασκαλίες της θεωρίας της εξέλιξης. Από την θεωρία της εξέλιξης προήλθαν αυτές οι διδασκαλίες. Αφού δεν ισχύει η θεωρία της εξέλιξης δεν ισχύουν ούτε αυτά.

Οσοι Χριστιανοί πιστεύουν σε αυτές τις λανθασμένες διδασκαλίες πιστεύουν και στην θεωρία της εξέλιξης και επίσης πιστεύουν ότι ο Αδάμ και η Εύα είναι συμβολικοί και δεν υπήρχαν. Και τους απαντάμε ότι αυτό είναι πλάνη. Αν δεν υπήρχε ο Αδάμ και η Εύα όπως λένε τότε δεν υπάρχει και προπατορικό αμάρτημα. Κι αν δεν υπάρχει προπατορικό αμάρτητα τότε δεν είχε λόγο ο Χριστός να έρθει στη Γη. Εκεί οδηγούν αυτές οι πλανεμένες διδασκαλίες.

Επίσης αν δεν υπήρξε ο Αδαμ τότε δεν υπάρχει και ο νέος Αδάμ δηλ. ο Χριστός. Τότε το Α´ Κορινθίους 15, 45 που λέει τα εξής: "ούτω και γέγραπται· εγένετο ο πρώτος άνθρωπος Αδάμ εις ψυχήν ζώσαν· ο έσχατος Αδάμ εις πνεύμα ζωοποιούν" λέει ψέμματα. Γινεται να λέει η Καινή Διαθήκη ψέμματα; Φυσικά όχι.

Γι᾽ αυτό είπα πριν ότι όποιος δέχεται την θεωρία της εξέλιξης και τις διδασκαλίες της περί μεγάλων χρονικών διαστημάτων είναι σαν να πετάει την Βίβλο στα σκουπίδια. Γι᾽ αυτό και το ένα από τα αντιεξελικτικά βιβλία του π. Ιωάννη Κωστώφ έχει τίτλο: ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΕΤΩ ΤΗ ΒΙΒΛΟ, εκδ. Αγ. Ιωάννης Δαμασκηνός.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Πότε δημιουργήθηκε ο πρώτος άνθρωπος;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιαν 24, 2020 7:47 am

Για την ηλικία και την εξέλιξη της γης είναι απόλυτος. Η γη έχει ηλικία πολλών εκατομμυρίων ετών και συνεχίζει και σήμερα να εξελίσσεται με τον ίδιο τρόπο. Η αμφισβήτηση της επιστημονικής αλήθειας, μόνο προβλήματα δημιουργεί στο να γίνει αποδεκτή η πίστη μας από αυτούς που βρίσκονται σε αναζήτηση.

Η επιστήμη και η Ορθοδοξία δεν βρίσκονται σε σύγκρουση και οι "σκληροπυρηνικές" ερμηνείες μόνο προς την σωστή κατεύθυνση δεν είναι.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Πότε δημιουργήθηκε ο πρώτος άνθρωπος;

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Παρ Ιαν 24, 2020 9:10 am

Αφου δέχεσαι τα μεγάλα χρονικά διαστήματα πώς το εξηγείς το παρακάτω; Δεν μου απάντησες:

Στέκει να μας πει ο Θεος να εργαζόμαστε 6 μεγάλα χρονικα διαστήματα και να αναπαυόμαστε το 7ο μεγάλο χρονικό διάστημα;

Ο Θεός είπε ότι την έβδομη ημέρα αναπαύθηκε. Και στις 10 εντολές λέει ο Θεός "Όπως εγώ εργάστηκα 6 ημέρες και την 7η αναπαύτηκα έτσι να κάνετε και εσείς. Έξι ημέρες να εργάζεστε και την έβδομη να αναπαύεστε". Αν οι έξι ημέρες της δημιουργίας είναι μεγάλα χρονικά διαστήματα εκατομμυριών ετών όπως λένε οι εξελικτικοί τότε ο Θεός θα έλεγε ανοησίες στις 10 εντολές. Θα ήταν σαν να έλεγε: "Να εργάζεστε 6 μεγάλα χρονικά διαστήματα εκατομμυρίων ετών όπως εγώ και να αναπαύεστε το έβδομο μεγάλο χρονικό διάστημα εκατομμυρίων ετών". Ο Θεός και η Αγία Γραφή δεν λένε τέτοιες ανοησίες.

<>

Υπάρχουν ξένοι (και έλληνες) επιστήμονες που αποδεικνύουν ότι η θεωρία της εξέλιξης δεν ισχύει και ότι η ηλικία της Γης και του Σύμπαντος είναι το πολύ 10.000 ετών και όχι εκατομμύριων ετών που λένε άλλοι επιστήμονες. Θα τους βρω και θα σας τους αναφέρω για να τους γνωρίσετε. Ηδη έχω αναφέρει κάποιους στην ενότητα με τα αγγλικά άρθρα.

Γιατι αυτούς τους επιστήμονες η ΟΟΔΕ, τα ΜΜΕ και τα ντοκιμαντέρ στα ΜΜΕ τους παραγκονίζουν;

Εγω πάντως αφού τους γνωρίζω ωφείλω να τους γνωρίσω και σε όποιους δεν τους γνωρίζουν και ΘΕΛΟΥΝ να τους γνωρίσουν ότι υπάρχουν.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Πότε δημιουργήθηκε ο πρώτος άνθρωπος;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιαν 24, 2020 11:24 am

Πάτερ Άβελ 6 ημέρες Θεού ήταν η διάρκεια της Δημιουργίας, όχι ανθρώπων. Επίσης, αν είχατε σπουδάσει την Παλαιοντολογία, όπως εγώ, και είχατε ερευνήσει τη γεωλογική εξέλιξη της γης και είχατε μάθει να αναγνωρίζεται την ηλικία των στρωμάτων από την ύπαρξη των αντίστοιχων απολιθωμάτων, δε θα αμφιβάλλατε για την ηλικία της γης.

30 χρόνια δούλευα στους λιγνίτες. Η διαδικασία ενανθράκωσης, με βάση την οποία από τα δέντρα και τα λιμναία φυτά προκύπτουν τα διάφορα είδη κοιτασμάτων άνθρακα, διαρκεί εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια. Μάλιστα υπάρχουν σε κοντινές περιοχές στη Βόρεια Ελλάδα όλα τα είδη άνθρακα (λιθάνθρακας στη Μαγνησία, ξυλίτης στη Φλώρινα, λιγνίτης στην Πτολεμαΐδα και τύρφη στη Δράμα) που διαφέρουν μεταξύ τους πανω από 1 εκατ. χρόνια. Στα λιγνιτορυχεία της Φλώρινας υπάρχει όλη η γεωλογική σειρά από τον ξυλίτη μέχρι την τύρφη.

Δεν υπάρχει ούτε ένας επιστήμονας που να λέει, ότι η ηλικία της γης είναι μερικές χιλιάδες χρόνια. Οι απόψεις διίστανται στο αν είναι 10-15 εκατ. χρόνια ή πολύ περισσότερο.

Δεν καταλαβαίνω, γιατί έχει σημασία, αν η Δημιουργία έγινε σε 7 ανθρώπινες ημέρες ή πολύ περισσότερο, που αντιστοιχεί σε 7 ημέρες του Θεού. Σημασία έχει Ποιος δημιούργησε τον κόσμο και όχι σε πόσο καιρό. Και το πως έχει σημασία επίσης και σ' αυτό δεν υπάρχει καμιά διαφορά ανάμεσα στις επιστημονικές ανακαλύψεις και στην περιγραφή της Γενέσεως.

Πραγματικά μου δημιουργεί τεράστια απορία η εμμονή σας να προσπαθείτε να ακυρώσετε τις επιστημονικές ανακαλύψεις διακινδυνεύοντας την αξιοπιστία της Εκκλησίας, αντί να ερμηνεύσετε θεολογικά την αντιστοιχία της επιστημονικής πραγματικότητας με την Αγία Γραφή. Μπορείτε να μου λύσετε αυτή την απορία;

Υ.Γ. Η Κυριακή (7η ημέρα) δεν είναι ημέρα αναπαύσεως με την έννοια της ξεκούρασης, αλλά ημέρα αποχής από τις βιοτικές μέριμνες αφιερωμένη στον Κύριο. Δεν απαγορεύεται να κοπιάσεις για την αγάπη του Χρίστου ή των συνανθρώπων σου, όπως μας έδειξε ο Χριστός κάνοντας πολλές θεραπείες Σάββατο, αλλά ακριβώς το αντίθετο. Μόνο οι Εβραίοι έκαναν απόλυτη ερμηνεία του Σαββάτου και ο Κύριος τους έψεξε γι αυτό: "Τό σάββατον διά τον άνθρωπον εγένετο, ουχ ο άνθρωπος διά το σάββατον· 28 ώστε κύριός εστιν ο υιός τού ανθρώπου και τού σαββάτου." (Μαρκ. β' 27) Έξεστιν τοίς σάββασιν αγαθοποιήσαι ή κακοποιήσαι; ψυχήν σώσαι ή αποκτείναι; (Μαρκ. γ' 4) και πολλά άλλα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Πότε δημιουργήθηκε ο πρώτος άνθρωπος;

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Παρ Ιαν 24, 2020 11:59 am

Υπάρχουν πολλά επιστημονικά ευρήματα από παλαιοντολόγους και άλλους επιστήμονες τα οποία δείχνουν ότι η θεωρία της εξέλιξης δεν ισχύει και ότι η ηλικία της Γης δεν είναι πάνω από 10.000 έτη. Διάβασε τα άρθρα που έβαλα. Επίσης υπάρχουν πολλοί επιστήμονες που δεν δέχονται την θεωρία της εξέλιξης και τα εκατομμύρια έτη ηλίκιας της Γης. Θα στους γνωρίσω. Κάποιοι είναι και συνάδελφοί σου παλαιοντολόγοι.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 16 και 0 επισκέπτες

cron