Μακάριοι οι ελεήμονες

Ανάλυση και συζητήσεις των βιβλίων της Καινής Διαθήκης

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Μακάριοι οι ελεήμονες

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 18, 2012 8:39 am

"Μακάριοι οι ελεήμονες", πώς αλήθεια αντιλαμβανόμαστε την ελεημοσύνη; Είναι μόνο η υλική βοήθεια;



Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 5:04 pm

Re: Μακάριοι οι ελεήμονες

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ » Σάβ Αύγ 18, 2012 8:39 am

Θα πω τη γνώμη μου όσο πιο απλά γίνεται.
Η πρώτη εικόνα που έρχεται στο μυαλό όταν ακούει κανείς τη λέξη ελεημοσύνη
είναι ότι κάτι δίνει σε κάποιον συνάνθρωπό του.
Η αλήθεια κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ότι γίνεται το εντελώς ανάποδο.
Όταν ελεείς κερδίζεις περισσότερα από αυτά που δίνεις.
σε καμμία περίπτωση βέβαια δεν συμβαίνει αυτό, όταν το κάνεις επι τούτου.
Δώσε από αγάπη και θα πάρεις τα διπλά σίγουρα.



Άβαταρ μέλους
Χρυσούλα
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:53 pm

Re: Μακάριοι οι ελεήμονες

Δημοσίευσηαπό Χρυσούλα » Σάβ Αύγ 18, 2012 8:40 am

Ο Θεός είναι οικτίρμων και ελεήμων.
Κατά συνέπεια, αφού εμείς πρέπει να μοιάζουμε του Χριστού, πρέπει να έχουμε αυτά τα χαρακτηριστικά.
Ο Κύριος δίνει απλόχερα το έλεός Του σε πιστούς και απίστους. '' Βρέχει σε δικαίους και αδίκους''.
Τι είναι λοιπόν η ελεημοσύνη?
''...διότι πείνασα και μου δώσατε να φάω,
δίψασα και μου δώσατε να πιώ,
ξένος ήμουν και με φιλοξενήσατε,
γυμνός και με ντύσατε,
ασθενής και με επισκεφθήκατε,
φυλακισμένος και ήρθατε σε μένα''.
Χωρίς επιδείξεις, ούτε πρόθεση πονηρή - δίνω για να πάρω, τοκογλύφοι θα γίνουμε?- αλλά σε κάθε συνάνθρωπο να βλέπουμε τον εαυτό μας και τον Χριστό.



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Μακάριοι οι ελεήμονες

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 18, 2012 8:41 am

Ελεημοσύνη δεν είναι και η προσευχή για τρίτους πέρα από τον εαυτό μας; Λέγεται μάλιστα από κάποιους Πατέρες ότι τίποτα δε συγκινεί το Θεό παρά μια προσευχή που κάνει ένας άνθρωπος για κάποιον άλλο.



samsays
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:35 pm

Re: Μακάριοι οι ελεήμονες

Δημοσίευσηαπό samsays » Σάβ Αύγ 18, 2012 8:41 am

Πράγματι. Γενικότερα η ελεημοσύνη αφορά σε κάθε είδους προσφορά προς τον συνάνθρωπο, είτε υλική, είτε πνευματική. Είναι πιο σημαντικό με πέντε λόγια να οδηγήσεις κάποιον στην πίστη, παρά με πέντε ευρώ στην φιλαργυρία. Αυτό βέβαια δεν είναι δικαιολογία για να μην βοηθάς υλικά, εκεί που χρειάζεται. Δεν έχουν όλοι τις δυνατότητες να βοηθήσουν υλικά, αλλά ούτε και έχουν όλοι το χάρισμα να βοηθούν πνευματικά. Ο καθένας εκεί που τάχτηκε. Μια από καρδιάς προσευχή, για έναν άλλο, με πολλή αγάπη, όμως είναι πάντα απαραίτητη. Μην ξεχνάμε, όπως μαθαίνουμε και από τους πατέρες και τους αγίους, δεν υπάρχει μεγαλύτερη δύναμη από την δύναμη της προσευχής, μιας και η επικοινωνία γίνεται με τον ίδιο τον Θεό, που είναι αυτός που ξέρει καλύτερα τι και πώς πρέπει να γίνει. "Είδε γαρ ο Πατηρ υμών ων χρείαν έχεται προ του υμάς αιτήσαι Αυτόν"



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Μακάριοι οι ελεήμονες

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 18, 2012 8:42 am

Ίσως πάλι η μεγαλύτερη ελεημοσύνη να είναι η συγχώρεση των αμαρτιών των αδερφών μας και εδώ παιδιά θέλω να θέσω ένα ερώτημα και ζητώ τη γνώμη σας.

Μου κάνει κάποιος κάτι, κάτι σοβαρό και που ας πούμε δε μου άξιζε κάτι τέτοιο. Το περιβάλλον μου δίνει δίκιο. Το άτομο αυτό πάλι ενώ μαθαίνει τι έχει γίνει δε φαίνεται να κόπτεται και πολύ. Εγώ πάλι αποφασίζω αφ'ενός να δώσω άφεση αμαρτιών αφ'ετέρου όμως διατηρώ το δικαίωμα να μην το συναναστρέφομαι επ'ουδενί λόγω;

Θέλω να πω αν δούμε ότι κάποιος/α μας κάνει κάτι κι εμείς το συγχωρήσουμε αλλά παράλληλα δούμε ότι βρε αδερφέ δεν ταιριάζουμε ως άνθρωποι, είμαστε διαφορετικοί, δικαιούμαστε να μη συναναστρεφόμαστε το άτομο αυτό έχοντας βέβαια συγχωρήσει αυτό που έγινε εις βάρος μας.



Άβαταρ μέλους
Athanasios
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:20 pm

Re: Μακάριοι οι ελεήμονες

Δημοσίευσηαπό Athanasios » Σάβ Αύγ 18, 2012 8:43 am

Η ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΑΣ,ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΟΥΜΕ Η' ΝΑ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΕΦΟΜΑΣΤΕ,ΟΣΟΥΣ ΜΑΣ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ.
Ο ΑΓΙΟΣ ΙΣΑΑΚ Ο ΣΥΡΟΣ ΛΕΕΙ.
<<ΦΙΛΟΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΕΡΙΣΚΕΠΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΗΓΗ ΖΗΜΙΑΣ, ΔΡΟΣΕΡΗ ΚΑΙ ΓΛΥΚΕΙΑ ΠΗΓΗ Η ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΣΥΝΕΤΟΥΣ. ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΗΣ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΑΣΥΝΕΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΘΛΙΨΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ ΜΕ ΘΗΡΙΑ, ΠΑΡΑ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΚΑΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.
ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΜΕ ΓΥΠΕΣ, ΠΑΡΑ ΜΕ ΑΧΟΡΤΑΓΟ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝΚΤΗ, ΓΙΝΕ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΦΟΝΕΑ ΠΑΡΑ ΜΕ ΦΙΛΟΝΕΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΗΣ ΜΕ ΧΟΙΡΟ ΠΑΡΑ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΟΙΛΙΟΔΟΥΛΟ, ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΓΟΥΡΝΑ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ, ΠΑΡΑ ΣΤΟΜΑ ΛΑΙΜΑΡΓΟ ΚΑΙ ΑΧΟΡΤΑΓΟ, ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΜΕ ΛΕΠΡΟΥΣ, ΠΑΡΑ ΜΕ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ>> ΚΑΙ Ο ΑΒΒΑΣ ΑΓΑΘΩΝ ΕΛΕΓΕ:
<<ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΠΟΙΟΣ,ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΗΦΘΩ ΟΤΙ ΜΕ ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΛΛΑΤΤΩΜΑ, ΤΟΝ ΑΠΟΚΟΠΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΜΟΥ>>.



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Μακάριοι οι ελεήμονες

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 18, 2012 8:44 am

Απλά καμιά φορά διαπιστώνω στη ζωή μου ότι πρέπει να κόψω από πολλούς.

Η προσευχή πάντως υπέρ τρίτων είναι η μεγαλύτερη ελεημοσύνη γιατί εξαργυρώνεται στους ουρανούς. Φανταστείτε δηλαδή τι σημαντικό έργο προσφέρουν οι μοναχοί τους οποίους πολλοί κατηγορούν ως φυγόπονους.



REMI
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:38 pm

Re: Μακάριοι οι ελεήμονες

Δημοσίευσηαπό REMI » Σάβ Αύγ 18, 2012 8:44 am

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ, Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΕΣ ΧΡΕΙΑΝ.ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.
ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΝΕΟΣ ΜΕ ΟΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΗΣ! ΕΤΣΙ ΣΕ ΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΦΕΡΟΝΤΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΟΠΟ,ΙΕΡΕΑ, ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΚΡΙΣΗ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΜΑΣ ΖΗΤΑ.
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΚΡΙΒΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΙΟΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΟΙΚΕΙΟΥ ΙΕΡΕΑ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΟΣ ΘΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ..
ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ...ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΨΑΞΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΜΑΣ ΘΑ ΚΟΛΑΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ...
ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΕΛΕΕΙΣ ! ΜΑ Η ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΣΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΝ ΚΡΥΠΤΩ...ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ
Η ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ!
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ!



Άβαταρ μέλους
Χρυσούλα
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:53 pm

Re: Μακάριοι οι ελεήμονες

Δημοσίευσηαπό Χρυσούλα » Σάβ Αύγ 18, 2012 8:45 am

Στην Αγία Γραφή όμως λέει να ελεούμε κάνοντας διάκριση.
Πιθανόν επειδή πολλοί θα θελήσουν να μας εξαπατήσουν, έχοντας δεδομένη την ευαισθησία μας.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 17 και 0 επισκέπτες