Συμβολισμοί Γενικότερα

Συζητήσεις και μελέτη για το τι συμβολίζει συγκεκριμένες έννοιες που απαντούμε στην Αγία Γραφή

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συμβολισμοί Γενικότερα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 08, 2012 10:24 pm

Το λέω Στρατή γιατί μέχρι πρόσφατα δεν ήξερα ακριβώς γιατί άλλοι παίρνουν το αντίδωρο μόνοι τους μόλις κοινωνούν κι άλλοι στο τέλος της Λειτουργίας από το χέρι του ιερέως.

Στο 'Αγιο Όρος μάλιστα μια φορά πήρα αντίδωρο μετά τη Θεία Κοινωνία και μετά πήγα να ξαναπάρω από τον ιερέα, με αποτέλεσμα ένας Γέροντας να μου κάνει παρατήρηση. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ντράπηκα για την άγνοιά μου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Συμβολισμοί Γενικότερα

Δημοσίευσηαπό stratis » Τετ Αύγ 08, 2012 10:27 pm

γιατί άλλοι παίρνουν το αντίδωρο μόνοι τους μόλις κοινωνούν κι άλλοι στο τέλος της Λειτουργίας από το χέρι του ιερέως.


Ωπ! Άλλο αυτό. Δεν μίλησα για αυτούς Νίκο!

Στο 'Αγιο Όρος μάλιστα μια φορά πήρα αντίδωρο μετά τη Θεία Κοινωνία και μετά πήγα να ξαναπάρω από τον ιερέα, με αποτέλεσμα ένας Γέροντας να μου κάνει παρατήρηση. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ντράπηκα για την άγνοιά μου


Δεν κάνει; Να σου πω κι έγω παίρνω πάλι μετά αλλά και αρκετός κόσμος που κοινωνά ξαναπαίρνει από τον ιερέα.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συμβολισμοί Γενικότερα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 08, 2012 10:28 pm

Δεν κάνει λέει γιατί το αντίδωρο, που παίρνουμε από τα χέρια του ιερέα είναι αντί των Δώρων για 'κείνους που δικαιολογημένα δεν μπόρεσαν να κοινωνήσουν, ενώ το αντίδωρο που παίρνουμε μετά τη Θεία Κοινωνία (και λίγο κρασί σε κάποια Μοναστήρια) είναι για να μην μείνει στο στόμα κάποιος πολύτιμος μαργαρίτης και χαθεί καταλάθος με την ομιλία.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 17 και 0 επισκέπτες