Το Μυστήριο του Αγίου Βαπτίσματος

Τα 7 Μυστήρια της Εκκλησίας μας, η χρησιμότητα τους, η απόδειξη της Θείας προέλευσής τους μέσα από την Αγία Γραφή.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Το μυστήριο του Αγίου Βαπτίσματος

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Κυρ Ιούλ 02, 2017 11:05 pm

Καλησπέρα αδελφοί μου. Ο γιος της κουνιάδας μου έχει παντρευτεί με πολιτικό γάμο και απέκτησε μια κόρη που είναι τώρα 5 μηνών. Αυτό το μήνα πρόκειται να τελέσει τη βάπτιση της ανεψιάς μου και τον Οκτώβριο θα κάνει θρησκευτικό γάμο. Θα ήθελα να ρωτήσω το Φόρουμ αν όλο αυτό το πράγμα εμπίπτει στην Κανονικότητα της Εκκλησίας μας. Παρατηρώ ότι τα τελευταία χρόνια άλλος γεννά το παιδί του με πολιτικό γάμο και έπειτα παντρεύεται και τελεί τη Βάπτιση αυθημερόν, άλλος βαπτίζει πρώτα και μετά παντρεύεται. Τι γίνεται τέλος πάντων? Όλα κατ' οικονομίαν ή πρέπει να μπει επιτέλους μία τάξη?


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Το μυστήριο του Αγίου Βαπτίσματος

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Ιούλ 03, 2017 12:21 pm

Δυστυχώς δεν γνωρίζω Αχιλλέα μου. Ο ιερέας του ναού που θα τελεστεί η βάπτιση, τι είπε;


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Το μυστήριο του Αγίου Βαπτίσματος

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Δευτ Ιούλ 03, 2017 11:48 pm

Δεν μίλησα ακόμη Τάσο μου με τον ανηψιό μου. Αυτός συννενοήθηκε με τον ιερέα. Όταν συναντηθώ μαζί του θα με ενημερώσει σχετικά με το τι του είπε ο ιερέας.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Εκατερινη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 17, 2017 4:42 pm

Re: Το μυστήριο του Αγίου Βαπτίσματος

Δημοσίευσηαπό Εκατερινη » Δευτ Σεπ 18, 2017 9:59 pm

Ειναι η βάπτιση που γίνεται ολοκληρωμένη ή λείπει το Άγιο πνεύμα και το λαμβάνει ο πιστος καποια στιγμη αργότερα;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Το μυστήριο του Αγίου Βαπτίσματος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Σεπ 19, 2017 8:47 am

Στο Μυστήριο του Βαπτίσματος κατά την Ορθόδοξη παράδοση συμπεριλαμβάνεται και το Μυστήριο του Χρίσματος κατά το οποίο ο νεοεισερχόμενος στην Εκκλησία λαμβάνει εν δυνάμει τα Χαρίσματα του Αγίου Πνεύματος.

Εννοείται ότι με τη δύναμη του Αγίου Πνεύματος γίνονται όλα τα Μυστήρια της Ορθόδοξης Εκκλησίας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Εκατερινη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 17, 2017 4:42 pm

Νηπιοβαπτισμος

Δημοσίευσηαπό Εκατερινη » Τρί Σεπ 19, 2017 5:44 pm

Ειναι σωστο να βαφτιζεται ενα μωρο χωρις να εχει πιστεψει απο μονο του?



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Νηπιοβαπτισμος

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Σεπ 19, 2017 6:19 pm

Αικατερίνη, ελπίζω ότι δεν έχεις επηρεαστεί από τις δοξασίες των προτεσταντών. Αν ο άνθρωπος στην συνέχεια δεν επικυρώσει με τον τρόπο ζωής του το βάπτισμα του, είναι σαν να μην έγινε. Ο νηπιοβαπτισμός επικράτησε σε πολλές περιπτώσεις λόγω της παιδικής θνησιμότητας που υπήρχε στα παλαιότερα χρόνια.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Το μυστήριο του Αγίου Βαπτίσματος

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τρί Σεπ 19, 2017 6:22 pm

Εκατερινη έγραψε:Ειναι σωστο να βαφτιζεται ενα μωρο χωρις να εχει πιστεψει απο μονο του?

Τα.μωρά γεννιούνται με πίστη στον Θεό.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Το Μυστήριο του Αγίου Βαπτίσματος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Σεπ 20, 2017 12:44 pm

Οι απαντήσεις υπάρχουν πιο πάνω.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Το μυστήριο του Αγίου Βαπτίσματος

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Σεπ 20, 2017 4:02 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:
Εκατερινη έγραψε:Ειναι σωστο να βαφτιζεται ενα μωρο χωρις να εχει πιστεψει απο μονο του?

Τα.μωρά γεννιούνται με πίστη στον Θεό.


Ναι είναι σωστό οι Χριστιανοί γονείς να βαπτίζουν Χριστιανόπουλα τα μωρά τους και να τα ανατρέφουν με τις εντολές του Χριστού!

Γι᾽ αυτό και βλέπουμε μέσα στην Καινή Διαθήκη να λεει αρκετές φορές: Βαπτίστηκε ο τάδε και όλη η οικογένεια του.

ΝΗΠΙΟΒΑΠΤΙΣΜΟΣ:

ΜΑΤΘΑΙΟΥ 19, 14
ΠΡΑΞΕΙΣ 16, 15
ΠΡΞ 16, 33
Α΄ ΚΟΡ 1, 16


Α Κορ. 1,16: "ἐβάπτισα δὲ καὶ τὸν Στεφανᾶ οἶκον· λοιπὸν οὐκ οἶδα εἴ τινα ἄλλον ἐβάπτισα".

Μετάφραση:
Α Κορ. 1,16: "Εβάπτισα ακόμη και την οικογένειαν του Στεφανά· εκτός δε από αυτούς δεν γνωρίζω, αν έχω βαπτίσει κανένα άλλον".


Πραξ. 16,15: "ὡς δὲ ἐβαπτίσθη καὶ ὁ οἶκος αὐτῆς, παρεκάλεσε λέγουσα· εἰ κεκρίκατέ με πιστὴν τῷ Κυρίῳ εἶναι, εἰσελθόντες εἰς τὸν οἶκόν μου μείνατε· καὶ παρεβιάσατο ἡμᾶς".

Μετάφραση:
Πραξ. 16,15: Οταν δε εβαπτίσθηκε μαζή με όλην την οικογένειάν της, μας επροσκάλεσε στο σπίτι της λέγουσα· “εάν με έχετε κρίνει πιστήν στον Κυριον, ελάτε στο σπίτι μου και μείνατε ως φιλοξενούμενοι”. Και με την πολλήν και ευλαβή επιμονήν της μας ηνάγκασε να μείνωμεν στο σπίτι της.


Πραξ. 16,33 "καὶ παραλαβὼν αὐτοὺς ἐν ἐκείνῃ τῇ ὥρᾳ τῆς νυκτὸς ἔλουσεν ἀπὸ τῶν πληγῶν, καὶ ἐβαπτίσθη αὐτὸς καὶ οἱ αὐτοῦ πάντες παραχρῆμα",

Μετάφραση
Πραξ. 16,33 "Και αφού τους επήρε εκείνην την ώραν της νυκτός, τους έλουσε από τα αίματα των πληγών των. Και αμέσως εβαπτίσθηκε αυτός και όλοι οι δικοί του".


Ματθ. 19,14 ὁ δὲ Ἰησοῦς εἶπεν· ἄφετε τὰ παιδία καὶ μὴ κωλύετε αὐτὰ ἐλθεῖν πρός με· τῶν γὰρ τοιούτων ἐστὶν ἡ βασιλεία τῶν οὐρανῶν.

Μετάφραση:
Ματθ. 19,14 Αλλά ο Ιησούς είπεν· “αφήστε τα παιδιά και μη τα εμποδίζετε να έλθουν προς εμέ. Διότι εις αυτά, και εις εκείνους που ομοιάζουν με αυτά ως προς την απλότητα και την αθωότητα, ανήκει η βασιλεία των ουρανών”.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες