Το Μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας

Τα 7 Μυστήρια της Εκκλησίας μας, η χρησιμότητα τους, η απόδειξη της Θείας προέλευσής τους μέσα από την Αγία Γραφή.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 07, 2012 4:10 pm

Φίλε Γιώργο, τα έχω δει και τα δυο να συμβαίνουν και νομίζω ότι είναι θεμα του συγκεκριμένου ιερέα, ή και των οδηγιών που δίνει ο Μητροπολίτης. Πάντως δεν αλλάζει το νόημα της Θείας Λειτουργίας η αίτηση που γίνεται υπέρ ζώντων και κεκοιμημένων κατά τη Μεγάλη Είσοδο. Το νόημα είναι ότι εκείνη τη στιγμή ο Κύριος, που μέχρι εκείνη τη στιγμή μεταφορικά βρισκόταν στο θρόνο, εισέρχεται μαζί με τα τίμια δώρα μέσα στο ιερό για να τελεστεί η Θυσία.

Εγώ να ρωτήσω και κάτι άλλο, γιατί έχω ακούσει και τα δυό κι έχει γίνει μεγάλη φασαρία γύρω απ´αυτό το θέμα, αλλά δεν βλέπω να κατέληξε πουθενά, πρέπει να γίνονται μνημόσυνα κατά τη Θεία Λειτουργία της Κυριακής, ή είναι καλύτερα να γίνονται το Σάββατο, ή και τις άλλες μέρες της εβδομάδας;

Κι ένα ερώτημα ακόμη, κατά τον αγιασμό των Τιμίων Δώρων, τις Κυριακές επιτρέπεται να γονατίζουμε ή όχι;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

George
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:40 pm
Τοποθεσία: π. Γεώργιος
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό George » Τρί Αύγ 07, 2012 4:11 pm

πρέπει να γίνονται μνημόσυνα κατά τη Θεία Λειτουργία της Κυριακής, ή είναι καλύτερα να γίνονται το Σάββατο, ή και τις άλλες μέρες της εβδομάδας;
ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΝΗΜΟΣΥΝΑ...

Κι ένα ερώτημα ακόμη, κατά τον αγιασμό των Τιμίων Δώρων, τις Κυριακές επιτρέπεται να γονατίζουμε ή όχι;
ΟΧΙ


ΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ , ΤΙ ΕΓΙΝΕ;
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΠΟΤΕ,ΠΩΣ ΕΙΣΗΧΘΗ Η ΜΝΗΜΟΝΕΥΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΙΣΟΔΟ Ή ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ...
ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΟΥΜΕ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΦΟΥΝΤΟΥΛΗ...


Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΧΩΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΩΜΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ (ΚΑΤΑ ΦΥΣΙΝ) ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ (ΚΑΤΑ ΧΑΡΙΝ).
http://www.youtube.com/user/KERMENI?gl=GR&feature=mhee

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Δημοσίευσηαπό stratis » Τρί Αύγ 07, 2012 4:12 pm

George ότι ήξερα στο είπα και διαβίβασα το ερώτημα στο γέροντα.

Για τον αγιασμό των Δώρων ξέρω ότι γονατίζουμε πλην της περιόδου της Πεντηκοστής. Κατά την Πεντηκοστή δε γονατίζουμε αυτό έχω ακούσει και διαβάσει.

Σχετικά με το θέμα των μνημοσύνων και των Κυριακών δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι. Φαντάζομαι ότι η απορία σας έχει να κάνει επειδή η Κυριακή είναι αναστάσιμη ημέρα; Από την άλλη όμως το μνημόσυνο τελούμενο κατά τη Θεία Λειτουργία -καθώς οι κεκοιμημένοι μνημονεύονται πολύ πριν το αυτό καθαυτό μνημόσυνο- είναι η μεγαλύτερη ωφέλεια για αυτούς.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 07, 2012 4:13 pm

Παρακαλώ πολύ Στρατή, διαβίβασε και τα δικά μου ερωτήματα στον π. Μάξιμο.

Φίλε Γιώργο, δεν είναι τόσο απλό αλλιώς δεν θα το έθετα. Η απαντήσεις δεν είναι μονοσήμαντες κι έχει χυθεί πολύ μελάνι γι αυτές.

Για το ζήτημα του αν γονατίζουμε τις Κυριακές, έχω διαβάσει τουλάχιστον δύο μακροσκελέστατα κείμενα επιφανών Θεολόγων, που το ένα υποστηρίζει ότι επιτρέπεται και μάλιστα επιβάλλεται από σεβασμό στο "Βασιλέα των Όλων" και το άλλο υποστηρίζει ότι δεν επιτρέπεται λόγω του αναστάσιμου της ημέρας. Γι αυτό εγώ θα ήθελα και μια πνευματική γνώμη. Μέχρι τότε πάντως εγώ θεωρώ την πρώτη εκδοχή πιο σωστή και όταν μπορώ (λόγω διαθέσιμου χώρου), γονατίζω.

Όσο για τα μνημόσυνα δημιουργήθηκε ολόκληρο εκκλησιαστικό ζήτημα "το κολλυβάδικο", όπου κάποιοι κληρικοί (κυρίως Αγιορείτες κι όχι μόνο) θεωρούσαν ότι μόνο το Σάββατο μπορούν να τελούνται μνημόσυνα, λόγω και της ειδικής διαμόρφωσης των ύμνων του Εσπερινού της Παρασκευής και του Όρθρου του Σαββάτου, ενώ άλλοι υποστήριζαν ότι μνημόσυνα μπορούν να τελούνται όλες τις μέρες τις εβδομάδας. Γνωρίζω τουλάχιστον δύο ιερείς στην ίδια Μητρόπολη, που ο ένας κάνει τα μνημόσυνα πάντα Σάββατο και ο άλλος πάντα Κυριακή. Ας ακούσουμε τι έχει να μας πει πάνω σ´αυτό ο π. Μάξιμος.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Δημοσίευσηαπό stratis » Τρί Αύγ 07, 2012 4:14 pm

Έχουμε την απάντηση του γέροντα στο θέμα της μνημόνευσης, θα του περάσω και τα ερωτήματά σου Νίκο σε λίγο.



Άβαταρ μέλους
Πατήρ_Μάξιμος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 5:36 pm
Τοποθεσία: Καρυές - Άγιο Όρος
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πατήρ_Μάξιμος » Τρί Αύγ 07, 2012 4:15 pm

Δεν μου είναι εύκολο να ερευνήσω τα τυπικά.

Αλλά επειδή μερικές φορές σημειώνεται "ως δόξη τω προεστώτι», και επειδή προτιμούμε την ειρήνη από την ταραχή, αν μεν ο οικείος επίσκοπος έχει αναφερθεί σε αυτό το θέμα, οφείλουν οι ιερείς να τον υπακούσουν, και αν όχι, ο ιερεύς δικαιούται να πράξει όπως νομίζει.

Νομίζω ότι στις αργίες και στα μνημόσυνα επιβάλλεται η μνημόνευση προ της ωραίας πύλης, επειδή αυτό είναι μεγαλοπρεπέστερο και ευχαριστεί τους πιστούς.

Στις καθημερινές Λειτουργίες επιδιώκεται συνήθως η συντόμευση των ακολουθιών.

Πάντως όπως και αν πράξει ο ιερεύς, οι πιστοί οφείλουν να ειρηνεύον, να προσεύχονται μετ'ευλαβείας, και να μη δημιουργούν προβλήματα. Αν σκανδαλίζονται, ας καταφεύγουν εις τον οικείο επίσκοπο, όπου να υπακούουν.

Πάτερ Μάξιμος αγιορείτης, ο του γέροντος Ιωσήφ.



Άβαταρ μέλους
Athanasios
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:20 pm

Δημοσίευσηαπό Athanasios » Τρί Αύγ 07, 2012 4:16 pm

Πριν λιγες μερες πηγα σε κοιμητηριο για τρισαγιο για συγγενικο μου προσωπο.
Μαζι με το ονομα του νεκρου εγραψα και αλλα ονοματα κεκοιμημενων συγγενων και γνωστων, οπως συνηθιζεται.
Εγραψα λοιπον, εκτος των αλλων και ενα ονομα γνωστου μου και διπλα και συγγενων αυτου, μιας και γνωριζω οτι εχουν κοιμηθει ολοι τους, αλλα δυστυχως δεν γνωριζω τα ονοματα τους.
Ο ιερεας διαβασε ολα τα ονοματα, ενω δεν ανεφερε για τους συγγενεις αυτου.
Σε ερωτηση μου γιατι δεν τους ανεφερε μου ειπε οτι δεν τους ανεφερε επειδη δεν εχω γραψει ονοματα. Τα σχολια δικα σας.
Αν μνημονευσεις μια γριουλα πχ, που γνωρισες μπορεις να γνωριζεις τα ονοματα των συγγενων αυτης; Ποσο μαλλον οταν εχει χασει τα παιδια της και τον ανδρα της και κοιμηθηκε τελευταια. (Μια ζωη θλιψη).
Θελω να πιστευω οτι ηταν μονο αγνοια απο μερος του, και οχι κατι αλλο.
Εχει δικαιο ο πατηρ Μαξιμος οτι πρεπει να ειρηνευουμε, αλλα μεχρι που;
Αλλα γιατι ο πιστος να τρεχει στον επισκοπο, να παρει μια απαντηση, ενω ο νεκρος τελικα να μην μνημονευθει;

Μπορω να ξεχωρισω οτι για τον Θεο εφοσον εχει αιτηθει ηδη ειναι σαν να εχουν μνημονευθει, αλλα ο ιδιος ο επισκοπος εχει διορισει ολους αυτους τους εισπρακτρορες στα νεκροταφεια, που το μονο που τους νοιαζει, ειναι η γρηγορη
εισπραξη, για να προλαβουμε και τις υπολοιπες.

Το μονο ελαφρυντικο για τον καθε επισκοπο, ειναι οτι δεν υπαρχουν, ατομα που να αγαπουν αυτο που κανουν, απλα το βλεπουν σαν επαγγελματικη αποκατασταση. Και τι να κανει τοτε; Δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος;
Ισως καλυτερα τα κριτηρια του να γινει καποιος ιερεας να ηταν ποιο αυστηρα, και ας μη εφταναν για να λειτουργησουν ολες οι εκκλησιες.
Οσες μπορουσαν σωστα και καμμια αλλη. Η Ορθοδοξια δεν εχει σχεση με το μαρκετινγκ, αλλα απο θυσιες. Οποιος θελει ειπε...
Και η οδος στενη.

Εξαλλου ολοι μας αναβουμε ενα κερακι οταν παμε στην εκκλησια για ολους τους νεκρους, γιατι εχουμε και εμεις ενα βαθμο διακονοιας και χωρις να γνωριζουμε τα ονοματα τους.
Ο ιερεας δεν μπορει;



Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:26 pm
Τοποθεσία: Στο παραμύθι μου

Δημοσίευσηαπό Κωνσταντίνα » Τρί Αύγ 07, 2012 4:19 pm

Πρόσφατα έμαθα από κάποιον ότι άκουσε στο ραδιόφωνο (από το ραδιοφωνικό σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος νομίζω...) μία διαφήμιση για τις εκκλησιαστικές σχολές από τις οποίες γίνονται ιερείς. Εκτός των άλλων (?) τους προέτρεπε να γίνουν ιερείς λόγω της άμεσης επαγγελματικής αποκατάστασης!!!!

Αν ήδη μέσα στην εκκλησία επικρατεί τέτοιο κλίμα, τι περισσότερο να περιμένουμε... :(


Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 07, 2012 4:20 pm

Θανάση και Ντίνα είστε λίγο εκτός θέματος ή μου φαίνεται.

Θανάση ο κάθε άνθρωπος είναι γνωστός ως πρόσωπο στους ανθρώπους και το Θεό με το όνομά του. Το όνομα αντιστοιχεί στο πρόπωπο και το πρόσωπο στο όνομα. Χωρίς το όνομα δεν μπορεί να γίνει συγκεκριμένη μνημόνευση κεκοιμημένων, αλλά μόνο γενική ύπέρ όλων των κεκοιμημένων. Φαντάζομαι αυτό σκέφτηκε αυτός που δεν μνημόνευσε τους κεκοιμημένους που δεν ήξερες τα ονόματά τους. Ο κάθε ιερέας έχει τη σειρά του, ή τη σειρά που επιβάλει ο Μητροπολίτης της περιοχής. Πάντως έχε υπ´όψη σου ότι κάθε Κυριακή και γιορτή στις μεγάλες ενορίες μνημονεύουν στην Ιερά Πρόθεση χιλιάδες ονόματα κεκοιμημένων, είμαι σίγουρος ότι δεν θα τον πείραζε να μνημονεύσει μερικά ακόμη.

Ντίνα η υπάρξη των εκκλησιαστικών ανώτατων σχολών έχει σχολιαστεί ποικιλοτρόπως. Υποθέτω ότι το ραδιόφωνο της Εκκλησίας, επειδή είναι καινούργιος θεσμός, ήθελε να επισημάνει την ύπαρξή τους στους υποψήφιους που θα συμπληρώσουν αυτό το καλοκαίρι το μηχανογραφικό τους, με όχι ιδιαίτερα επιτυχημένο τρόπο, θά 'λεγα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Δημοσίευσηαπό stratis » Τρί Αύγ 07, 2012 4:22 pm

Αν και όντως εκτός θέματος θα απαντήσω:

Ο ιερεας διαβασε ολα τα ονοματα, ενω δεν ανεφερε για τους συγγενεις αυτου.
Σε ερωτηση μου γιατι δεν τους ανεφερε μου ειπε οτι δεν τους ανεφερε επειδη δεν εχω γραψει ονοματα. Τα σχολια δικα σας.


Θανάση ο κάθε άνθρωπος είναι γνωστός ωε πρόσωπο στους ανθρώπους και το Θεό με το όνομά του. Το όνομα αντιστοιχεί στο πρόπωπο και το πρόσωπο στο όνομα. Χωρίς το όνομα δεν μπορεί να γίνει συγκεκριμένη μνημόνευση κεκοιμημένων, αλλά μόνο γενική ύπέρ όλων των κεκοιμημένων.


Ο Θεός ξέρει τα ονόματα. Όταν ο ιερέας τις Κυριακές λέει στη μνημόνευση "υπέρ π.χ. Μαρίας και της οικογενείας αυτής", λέει ονόματα; Ξέρετε πόσες Μαρίες με οικογένειες υπάρχουν; Έμενα ένας κεκοιμημένος πατέρας μου είχε πει αυτό που έγραψα, ξέρει ο Θεός τα ονόματα. Αλίμονο αν ο Παντοδύναμος μπορεί να μας αναγνωρίσει μόνο με τα ονόματά μας λες και είναι δημόσια υπηρεσία. Όταν γράφω π.χ. υπέρ Γεωργίου και συγγενών αυτού, ο Θεός από τους 50 Γιώργηδες που ξέρω, γνωρίζει ποιον εννοώ και επομένως και τους δικούς του.

Εκτός των άλλων (?) τους προέτρεπε να γίνουν ιερείς λόγω της άμεσης επαγγελματικής αποκατάστασης!!!!


Αυτό, αν φυσικά αληθεύει, είναι ότι χειρότερο και αρκετά εκκοσμικευμένο. Μία ακόμη απόδειξη ότι κάποιοι που κρατούν τα ηνία της Εκκλησίας δεν προσέχουν.

Εμένα μπορείτε να μου λύσετε μια απορία; Σε βιβλίο με τις νηστείες της Εκκλησίας έχω διαβάσει ότι το Σάββατο δε γίνεται νηστεία. Βέβαια δεν πολυξεκαθαρίζει τι ισχύει αν την Κυριακή σκοπεύει ο πιστός να μεταλάβει ή αν το αφήνει εντελώς στον πνευματικό. Ο ιερέας όμως νηστεύει το Σάββατο όταν την Κυριακή θα καταλύσει; Το ρωτώ αυτό διότι στενό μου πρόσωπο συνάντησε το Σάββατο στο Μοναστηράκι μια ομάδα κληρικών στους οποίους ήταν ιερέας ο οποίος λειτουργεί σε πολύ γνωστό ναό και κάθε Κυριακή το Μυστήριο καλύπτεται τηλεοπτικά. Σταθμό και ναό δεν αναφέρω αλλά φαντάζομαι ότι πολύ εύκολα κατανοεί κανείς που αναφέρομαι. Μάλιστα το γνωστό μου αυτό άτομο πήγε και χαιρέτησε τον ιερέα τον οποίο και αναγνώρισε λόγω της τηλεόρασης. Μου είπε λοιπόν ότι και πόσα μπριζολάκια έφαγαν, και μπύρες -νομίζω- ήπιαν και σουφλέ σοκολάτας για γλυκό έφαγαν. Και με ρώτησε αν αφού θα καταλύσει την Κυριακή έπρεπε να νηστέψει ή όχι; Και ερωτώ με τη σειρά μου:

1. Όντως έπρεπε να νηστέψει -όπως φαντάζει το λογικό- ή δεν υπάρχει περιορισμός; Κάποιοι π.χ. μιλούν για το βράδυ μόνο όσον αφορά λαϊκούς.

2. Όταν εκεί που λειτουργείς υπάρχει σταθερά τηλεοπτική κάλυψη πρέπει να έχεις μια Α διάκριση έστω κι αν επιτρέπεται να φας κρέας ή όχι; Ειδικά μάλιστα όταν μπορεί να σκανδαλίσεις κάποιον όπως π.χ. εμένα που μπορεί να είμαι κανονικός από θέμα κιλών αλλά πολλές φορές τρώω τα πάντα από λαιμαργία και μετά να προφασίζομαι κι εγώ προφάσεις εν αμαρτίαις; Ξέρετε χθες εκεί που αναφέρθηκε το περιστατικό πόση κουβέντα έγινε;

Η μόνη πισινή που κρατώ είναι επειδή εκεί λειτουργούν αρκετοί ιερείς μήπως και δεν θα κατάλυε ο συγκεκριμένος αλλά το άτομο που μου το μετέφερε μου είπε ότι αυτός είναι που κοινωνά τον κόσμο.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 40 και 0 επισκέπτες