Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Τα 7 Μυστήρια της Εκκλησίας μας, η χρησιμότητα τους, η απόδειξη της Θείας προέλευσής τους μέσα από την Αγία Γραφή.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Απρ 26, 2018 8:15 am

Μεγάλη σημασία έχει στην εξομολόγηση:
1. Να γίνεται με ειλικρίνεια, χωρίς να κρύψουμε κάτι
2. Να μην απολογούμαστε αλλά να δεχόμαστε το 100% της ευθύνης της πράξης μας, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ δικαιολογητικό.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Απρ 26, 2018 8:50 am

Πολύ βοηθάει επίσης η καταγραφή των αμαρτιών μας σε χαρτί γιατί έτσι δεν ξεχνάς τι πρέπει να πεις αλλά και βοηθιέσαι στον πόλεμο της ντροπής την ώρα της εξομολόγησης.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Απρ 26, 2018 12:38 pm

Συμφωνώ με τους δύο προλαλήσαντες :)


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Απρ 26, 2018 2:42 pm

Θα ήθελα να επισυνάψω έναν οδηγό εξομολόγησης αλλά δεν μου το επιτρέπει το σύστημα. Θα συμφωνήσω όμως με όλους!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Συχνή συμμετοχή στην Θεία Κοινωνία μετά από Εξομολόγηγη & την άδεια του Πνευματικού μας

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Πέμ Απρ 26, 2018 7:54 pm

Εικόνα

Συχνή συμμετοχή στην Θεία Κοινωνία μετά από Εξομολόγηση

& την άδεια του Πνευματικού μας


Στην Αποκάλυψη του Ιωάννη ο Χριστός παρουσιάζει μία πολύ ωραία εικόνα: «Ιδού έστηκα επί την θύραν και κρούω· εάν τις ακούση της φωνής μου και ανοίξη την θύραν και εισελεύσομαι προς αυτόν και δειπνήσω μετ’ αυτού και αυτός μετ’ εμού». Ο Χριστός χτυπάει την πόρτα της καρδιάς μας με πολύ σεβασμό και διακριτικότητα. Δεν κραυγάζει, δεν σπάει την πόρτα, γιατί σέβεται την ελευθερία μας. Δείχνει με την εικόνα αυτή πόσο μας σέβεται, αλλά και πόσο μας αγαπάει. Λαχταράει να του ανοίξουμε να μπει και να δειπνήσει μαζί μας. «Επιθυμία επεθύμησα τούτο το Πάσχα φαγείν μεθ’υμών». Θέλει, αν είναι δυνατόν, να βρίσκεται κάθε μέρα στο σπίτι του καθενός μας κι εμείς Τον περιφρονούμε. Με δυσκολία του ανοίγουμε την πόρτα μας, ελάχιστες φορές τον χρόνο, σαν σε αδιάφορο επισκέπτη, ίσως και βαρετό. Και πόσο βιαζόμαστε να τελειώνουμε μαζί Του!

Εδώ αύθόρμητα προβάλλει το ερώτημα:

Κάθε πότε πρέπει να κοινωνούμε; Ας αφήσουμε να μιλήσει ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος: «Πές μου, ρωτάει, αν κληθεί κάποιος σε δείπνο και προσέλθει, και αφού πλύνει τα χέρια του και καθίσει στο τραπέζι, χωρίς καν να αγγίξει τα εδέσματα που ο οικοδεσπότης προσφέρει, δεν προσβάλλει αυτόν που τον κάλεσε;»

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει κι εδώ. Όταν προσέρχεσαι σε κάποιο τραπέζι, προσέρχεσαι για να φας. Και η θεία λειτουργία είναι τραπέζι, είναι τροφή. Κι ερχόμαστε σ’ αυτό το πνευματικό τραπέζι, όχι για να κάτσουμε στην άκρη, όχι για να παρακολουθήσουμε, αλλά για να συμμετάσχουμε. Φέρνουμε τις προσφορές μας, τους καρπούς του μόχθου μας, το ψωμί και το κρασί και ικετεύουμε τον Κύριο να αγιάσει τα δώρα μας. Για ποιό λόγο; Μα για να κοινωνήσουμε.

Δυστυχώς, όμως. Αυτή την αλήθεια την ξεχνάμε. Ο διάβολος μας ρίχνει πολλές φορές στην αμαρτία. Αλλά δεν είναι αυτή η μεγαλύτερη νίκη του. Η μεγαλύτερη νίκη και επιτυχία του είναι που μας έχει πείσει να μην κοινωνούμε συχνά. Γράφει ο Αγ. Κύριλλος Αλεξανδρείας: «Όσοι απομακρύνονται από την εκκλησία και την θεία κοινωνία, γίνονται εχθροί του Θεού και φίλοι των δαιμόνων».

Από το βιβλίο: Λίγα λόγια για τη Θεία Ευχαριστία, εκδ. Ι. Μητροπόλεως Αργολίδος, Ναύπλιο

Πηγή:

Η ΘΕΙΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ / Holy Confession of your heart



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Απρ 27, 2018 10:26 am

Μ' αυτά και μ' αυτά πρέπει να μην ξεχάσω να δω τον πνευματικό μου σήμερα...


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Απρ 27, 2018 10:30 am

aposal έγραψε:Μ' αυτά και μ' αυτά πρέπει να μην ξεχάσω να δω τον πνευματικό μου σήμερα...

+100000000000000000 ;)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Απρ 27, 2018 11:00 am

Και εγώ :)


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Απρ 27, 2018 3:04 pm

aposal έγραψε:Μ' αυτά και μ' αυτά πρέπει να μην ξεχάσω να δω τον πνευματικό μου σήμερα...

Εγώ να δείτε!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Video - Εξομολόγηση: Δικαιολογίες αποφυγής της Θείας Εξομολόγησης - π. Ιωάννης Κωστώφ

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τρί Μάιος 15, 2018 1:38 pm



Εξομολόγηση: Δικαιολογίες αποφυγής της Θείας Εξομολόγησης - π. Ιωάννης Κωστώφ




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες