Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Τα 7 Μυστήρια της Εκκλησίας μας, η χρησιμότητα τους, η απόδειξη της Θείας προέλευσής τους μέσα από την Αγία Γραφή.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό aposal » Κυρ Φεβ 18, 2018 8:53 pm

Κι αν δεν το πάρεις τι σημαίνει αυτό; Θα το πάρεις την επομένη. Ας μην ξεχνάμε πως εφόσον ζητούμε την βοήθεια του Θεού και Εκείνος επιτρέπει να μας συμβεί κάτι που δεν μας αρέσει, έχει τον λόγο Του που το κάνει.
Κάνε την προσευχή σου Αναστάσιε να σου δίνει ο Θεός δύναμη να ξεπερνάς τα εμπόδια που σε απομακρύνουν από Εκείνον και όλα τα άλλα θα έρθουν.
Πεσμένο ηθικό σημαίνει έλλειψη εμπιστοσύνης στον Κύριο. Είτε πετύχουμε κάτι είτε όχι πρέπει να ξέρουμε ότι ο Θεός είναι δίπλα μας. Και εφόσον είναι δεν νοείται να έχουμε πεσμένο ηθικό.
Μέσα από την μετάνοια, που πρέπει να προηγείται της εξομολόγησης, θα προσεγγίσεις τον Κύριο περισσότερο και τότε κανένα αρνητικό συναίσθημα δεν θα έχει θέση στην καρδιά σου. Όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν χρόνο και συνεχή αγώνα. Ο αγώνας μας δεν τελειώνει ποτέ. Μπορεί να είναι δύσκολος, αλλά είναι τόσο όμορφος...


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Φεβ 19, 2018 12:19 am

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή αγαπητέ κύριε Απόστολε! Πολύ όμορφα τα λόγια σας, θα τα θυμάμαι! Ας ελπίσουμε ότι ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός θα με βοηθήσει! Εγώ συνεχώς προσεύχομαι σε Αυτόν!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

π. Κλεόπας Ηλιέ, Ρουμανία: Φροντίδα για την Εξομολόγηση των γονέων μας

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Φεβ 19, 2018 3:41 am

Εικόνα

π. Κλεόπας Ηλιέ, Ρουμανία: Φροντίδα για την Εξομολόγηση των γονέων μας

π. Κλεόπας Ηλιέ:

«Ἀδελφέ, ὅταν βλέπης ὅτι στό σπίτι ἀσθενεῖ ὁ πατέρας σου ἤ ἡ μητέρα σου..., δέν καλεῖς πρῶτα τόν γιατρό, ἀλλά τόν ἱερέα. Διότι ὁ γιατρός δέν μπορεῖ νά προσθέση οὔτε ἕνα λεπτό στή ζωή μας. Καί ἄν μπορέση νά μακρύνη λίγο τήν ζωή μας, αὐτό δέν τό κάνει ἀπό τόν ἑαυτό του. Τό πᾶν ἔγκειται στή θέλησι τοῦ Θεοῦ! Νά καλῆς τόν ἱερέα καί νά τοῦ λές: “Πάτερ, ἔλα καί ἐξομολόγησε τόν πατέρα μου ἤ τή μητέρα μου σύμφωνα μέ τά βιβλία τῆς Ἐκκλησίας μας”. Καί ὁ ἱερέας νά τόν ρωτᾶ ἐάν ἔκανε τό τάδε ἤ τό τάδε ἁμάρτημα, ἔτσι ἤ ἔτσι, τό ἕνα καί τό ἄλλο...».

Από το βιβλίο: Ἀρχιμ. Ἰωάννου Κωστώφ, Ἡ Ἐξομολόγησι - Μετάνοια: Τό Ἀντικλείδι τοῦ Παραδείσου, ἐκδ. Ἅγ. Ἰωάννης ὁ Δαμασκηνός, Ἀθήνα 2012, Ορθόδοξη Απολογητική - Βιβλία

Πηγή:

Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Φεβ 19, 2018 10:32 am

Ευχαριστούμε πολύ πάτερ Άβελ!!! Τις ευλογίες σας πάτερ!!! Καλή και Άγια Μεγάλη Τεσσαρακοστή να έχετε!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Φεβ 19, 2018 6:20 pm

Γεια σου αδελφε μου, του Κυρίου!! Πως τα περασες σήμερα;

Καλή Σαρακοστή επίσης!! Καλό αγώνα να έχουμε!!

:)



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Φεβ 19, 2018 6:24 pm

Αμήν πάτερ μου! Όλα καλά, δόξα τω Θεώ! Κάναμε μια προσπάθεια για να πετάξουμε χαρταετό αλλά ο καιρός εδώ στην Νέα Μάκρη δεν μάς το επέτρεψε! Δεν πειράζει, του χρόνου πρώτα ο Θεός! Και πάλι καλή Μεγάλη Τεσσαρακοστή να έχουμε πάτερ μου! Τις ευλογίες σας!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τρί Φεβ 20, 2018 3:37 am

ΩΩΩ! Καταλαβαίνω αδελφε μου! Δεν πειραζει του χρόνου πρώτα το Θεός!! :) :) :)

Ο Κύριος να σε ευλογεί! Καλή Σαρακοστή αμήηην!

:) :) :)



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Φεβ 24, 2018 1:14 pm



Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Απρ 05, 2018 2:54 pm

Εάν δεν απέκρυψες κάτι σοβαρό από την εξομολόγηση ή η μετάνοιά σου για κάποιο απ' αυτά που εξομολογήθηκες δεν ήταν ειλικρινής, τότε μη δίνεις και πολύ σημασία στην "αίσθηση" καθαρότητας. Μπορεί να είναι απλά ένας πειρασμός.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Το Μυστήριο της Εξομολογήσεως

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Τετ Απρ 25, 2018 11:36 pm

Konstantinos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,θα ήθελα να σας αφηγηθώ την σημερινή μου εμπειρία και θα ήθελα να ακούσω τίς απόψεις σάς σχετικά με το πρόβλημα μου!

Σήμερα εξομολογήθηκα με μεγάλη ειλικρίνεια,ως συνήθως, αλλά ανέφερα και άλλα θέματα που με απασχολούσαν καιρό, εντούτοις, δεν αισθάνθηκα ανάλαφρος όπως αισθάνεται μετά από κάθε εξομολόγηση! γιατί μπορεί να συνέβη αυτό; έχει συμβεί κάτι λάθος; Μήπως έχω. Κάνει εγώ κάποιο λάθος;


Εγω πήγα σήμερα
Πάντα συνήθως κι όλες το παρατηρούν, καθώς μιλάμε ενώ περιμένουμε, υπάρχει μια αισθηση ανασας να το πω, μια αισθηση χαρας εσωτερικής να το πω, δε ξέρω
Κάποιες φορές που δε το ένοιωσα (και πάλι το νοιωθεις ελάχιστα) ήταν γιατί εβαζα εγωισμό. Δλ καλοπροαίρετα ακουω τι θα μου πει και ταυτόχρονα σκέφτομαι θα κανω κι έτσι πχ σε καποιο θέμα.
Πρέπει να εισαι ειλικρινης εννοείται και αυτά που λέει να τα ακούς χωρις να σκεφτεσε εκεινη την ώρα τίποτε και να ρωτας ότι δε καταλαβαινεις


Εικόνα


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες