ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.

Πνευματικά θέματα της Ορθόδοξης πίστης μας - Spiritual subjects of our Orthodox faith.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Σάβ Απρ 15, 2017 8:52 pm

«Κάθε επιεικής και πράος εύκολα οδηγείται στη φιλανθρωπία, γιατί τη φτώχεια των άλλων τη θεωρεί σαν δική του δυστυχία», Άγιος Ιωάννης Χρυσόστομος.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Τρί Απρ 18, 2017 10:18 am

«Πιο σίγουρο είναι να εμπιστεύεται κανείς τον άνεμο, που κινείται ακατάπαυστα, πιο σίγουρο είναι να εμπιστεύεται όσα χαράζουν τα παιδιά πάνω στην άμμο, όταν παίζουν, παρά την ανθρώπινη ευτυχία», Άγιος Γρηγόριος Θεολόγος.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Πέμ Απρ 20, 2017 9:48 am

«Να θυμάσαι πάντοτε, ότι το σήμερα είναι δικό σου, το αύριο είναι στο χέρι του Θεού. Και Εκείνος που σου έδωσε το πρωί, δεν σου υπόσχεται και το βράδυ», Άγιος Νικόδημος Αγιορείτης.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Παρ Απρ 21, 2017 9:38 am

«Απέφευγε να μιλάς αυστηρά και μεγαλόφωνα. Διότι και τα δύο είναι πολύ μισητά και δίνουν υποψία, πως είσαι μάταιος και έχεις μεγάλη υπόληψη για τον εαυτό σου», Άγιος Νικόδημος Αγιορείτης.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

tasos2
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Απρ 01, 2017 11:15 pm

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.

Δημοσίευσηαπό tasos2 » Τετ Απρ 26, 2017 9:42 pm


ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΡΕΣ ΠΟΤΕ; ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΟΛΟΓΟΙ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ; ΜΟΝΟ Ο ΟΣΙΟΣ ΠΑΪΣΙΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ (ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ)! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΟΤΑΝ Η ΚΑΤΑΡΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΒΛΑΨΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΙΑΣΗ! ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΕ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΑΚΤΙΚΑ ΣΤΑ ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΕΥΓΕΝΕΙΑ.
ΓΝΩΡΙΣΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙ ΕΠΑΘΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΝΟΧΛΗΣΗ ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ! ΚΑΤΕΛΗΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΔΑΙΜΟΝΙΟ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΡΕΣ ΤΟΥ Π. ΠΑΪΣΙΟΥ ΚΑΤΙ ΥΠΟΨΙΑΣΤΗΚΕ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ. (ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΝΕΡΗ ΚΑΤΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΦΤΥΣΙΜΟ ΚΑΤΑ ΓΗΣ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΗΝ ΕΙΠΕ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΥΠΟΠΤΕΥΘΗ ΚΑΤΙ)! ΑΜΕΣΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΙΜΟΝΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΕΥΓΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ!
ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΕΠΑΘΕ;
ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ "ΦΤΟΥ" ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΕ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟΣ ΦΟΒΕΡΟΣ ΓΛΩΣΣΟΔΕΤΗΣ (ΟΧΙ ΒΡΑΔΥΓΛΩΣΣΙΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ)! ΔΕΝ ΥΠΟΨΙΑΣΤΗΚΕ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕ ΓΙΑ ΑΝΑΘΕΜΑΤΑ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΓΡΑΩΔΕΙΣ ΜΥΘΟΥΣ.
ΑΡΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΔΑΙΜΟΝΙΚΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ! ΣΑΣ ΡΩΤΩ ΕΙΔΑΜΕ ΣΕ ΓΥΜΝΑΣΙΑΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ; MΑΣ ΕΙΠΕ ΠΟΤΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΕΥΚΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ! ΑΥΤΟ ΕΛΥΝΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΤΙ ΑΚΟΥΜΕ, "ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ"......
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΥΤΕ Ο ΓΕΡΟΣΤΑΘΗΣ ΤΗΝ ΓΡΑΦΕΙ! ΟΥΤΕ ΠΟΤΕ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΗ ΚΑΤΙ, ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΑΚΤΙΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ! ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΣΟΝΟΥΣ (ΤΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ) ΕΚΕΙΝΟΙ ΤΟ ΑΠΟΣΙΩΠΗΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΟΙ. ΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΕΥΓΕΝΕΙΑ!




----------------------------------------------------------------

Τι έλεγε ο Παϊσιος για τις κατάρες;


Αυτός που δέχεται την κατάρα, βασανίζεται σε αυτήν την ζωή, θα βασανίζεται και στην άλλη, γιατί ως εγκληματίας θα τιμωρηθή εκεί από τον Θεό, αν δεν μετανοήση και δεν εξομολογηθή. Για να καταρασθή κανείς, σημαίνει ότι έχει κακία.

Γέροντα, πότε πιάνει η κατάρα;

– Η κατάρα πιάνει, όταν υπάρχη στη μέση αδικία. Αν λ.χ. κάποια κοροϊδέψη μια πονεμένη ή της κάνει ένα κακό και η πονεμένη την καταρασθή, πάει, χάνεται το σόι της.
Όταν δηλαδή κάνω κακό σε κάποιον και εκείνος με καταριέται, πιάνουν οι κατάρες του. Επιτρέπει ο Θεός και πιάνουν, όπως επιτρέπει λ.χ. να σκοτώση ένας κάποιον άλλον. Όταν όμως δεν υπάρχη αδικία, τότε η κατάρα γυρνά πίσω σε αυτόν που ...την έδωσε.

– Και πως απαλλάσσεται κάποιος από την κατάρα;

– Με την μετάνοια και την εξομολόγηση. Έχω υπόψιν μου πολλές περιπτώσεις . Άνθρωποι που ταλαιπωρήθηκαν από κατάρα, όταν το κατάλαβαν ότι τους καταράσθηκαν γιατί είχαν φταίξει, μετάνοιωσαν, εξομολογήθηκαν και τακτοποιήθηκαν. Αν αυτός που έφταιξε πη: « Θεέ μου, έκανα αυτό και αυτό, συγχωρεσέ με ... » και εξομολογηθή με πόνο και ειλικρίνεια, τότε ο Θεός θα τον συγχωρήση. Θεός είναι.

– Και τιμωρείται μόνον αυτός που δέχεται την κατάρα ή και αυτός που την δίνει;

– Αυτός που δέχεται την κατάρα, βασανίζεται σε αυτήν την ζωή, θα βασανίζεται και στην άλλη, γιατί ως εγκληματίας θα τιμωρηθή εκεί από τον Θεό, αν δεν μετανοήση και δεν εξομολογηθή. Γιατί, εντάξει, μπορεί κάποιος να σε πείραξε. Εσύ όμως με την κατάρα που δίνεις, είναι σαν να παίρνης το πιστόλι και να τον σκοτώνης. Με ποιο δικαίωμα το κάνεις αυτό; Ό,τι κι να σου έκανε ο άλλος ,δεν έχεις δικαίωμα να τον σκοτώσης . Για να καταρασθή κανείς, σημαίνει ότι έχει κακία. Κατάρα δίνει κανείς, όταν το λέει με πάθος, με αγανάκτηση.

Η κατάρα, όταν προέρχεται από άνθρωπο που έχει δίκαιο, έχει μεγάλη ισχύ. Ιδίως η κατάρα της χήρας. Θυμάμαι, μια γριά είχε ένα αλογάκι και το έβαζε στην άκρη του δάσους να βοσκήση. Επειδή ήταν λίγο ζόρικο, είχε βρει ένα γερό σκοινί και το έδενε. Μια φορά πήγαν στο δάσος τρεις γυναίκες να κόψουν ξύλα. Η μία ήταν πλούσια, η άλλη χήρα ήταν ορφανή και πολύ φτωχιά . Είδαν το άλογο που ήταν δεμένο με το σχοινί και βοσκούσε και είπαν:

« Δεν παίρνουμε το σχοινί να δέσουμε τα ξύλα; » Το έκοψαν στα τρία και πήρε η καθεμιά από ένα κομμάτι να δέσουν τα δεμάτια τους. Επόμενο ήταν να φύγη το άλογο. Όταν ήρθε η γριά και δεν βρήκε το ζώο, αγανάκτησε. Άρχισε να το ψάχνη παντού. Παιδεύτηκε πολύ να το βρη. Τελικά, όταν το βρήκε, είπε αγανακτισμένη: « Με το ίδιο το σχοινί να την κουβαλήσουν αυτήν που το πήρε » .

Μια μέρα, ο αδελφός της πλούσιας έκανε αστεία με ένα όπλο από αυτά που είχαν αφήσει οι Ιταλοί – και χτύπησε την αδελφή του στο λαιμό. Έπρεπε να την μεταφέρουν στο νοσοκομείο και χρειάσθηκε σχοινί, για να την δέσουν επάνω σε μια ξύλινη σκάλα. Εκείνη την ώρα βρέθηκε το ένα κομμάτι σχοινί, το κλεμμένο, αλλά δεν έφθανε. Έφεραν και οι δύο άλλες γειτόνισσες τα δικά τους κλεμμένα κομμάτια και την έδεσαν στην σκάλα και την μετέφεραν στο νοσοκομείο. Έτσι πραγματοποιήθηκε η κατάρα της γριάς. « Με το ίδιο σχοινί να την κουβαλήσουν ».

Και τελικά πέθανε η καημένη. Ο Θεός να την αναπαύση. Βλέπετε, έπιασε η κατάρα στην πλούσια, που δεν είχε οικονομική ανάγκη. Οι άλλες είχαν την φτώχεια τους, είχαν κάποια ελαφρυντικά.

πηγη Α ΤΟΜΟΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Απρ 27, 2017 10:51 am

Τάσο, κατ' αρχάς καλώς ήλθες στο φόρουμ μας.
Θερμά σε παρακαλώ να μη γράφεις με κεφαλαία γράμματα και με πλήρη κείμενα σε διαφορετικό χρώμα από αυτό του μαύρου καθώς είναι εξαιρετικά δύσκολο να διαβαστούν.
Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

tasos2
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Απρ 01, 2017 11:15 pm

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.

Δημοσίευσηαπό tasos2 » Πέμ Απρ 27, 2017 1:43 pm


Περπατώντας κάποια ημέρα λίγο ἔλειψε νά πατήσω τόν σταυρόν ἀπό ἀγγελτήριο μνημοσύνου τό ὁποῖο ἦταν πεσμένο στό ἔδαφος. Πολλά γραφεῖα τελετῶν δέν ἔχουν κανένα σεβασμό καί «ὑποθέτουν» ὅτι θά βρεθῆ κάποιος ἄλλος νά μαζέψη τίς ἀγγελίες κηδειῶν, μνημοσύνων ἀπό τούς στύλους ΔΕΗ ἤ τοίχους! Πόσες φορές δέν εἶδα τόν ἐσταυρωμένο, τήν παναγία στά λασπόνερα, βέβαια ἔκανα ὅτι ἔπρεπε ἀλλά ὑπάρχουν τόσα!







Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Σάβ Απρ 29, 2017 10:52 pm

tasos2 έγραψε:
Περπατώντας κάποια ημέρα λίγο ἔλειψε νά πατήσω τόν σταυρόν ἀπό ἀγγελτήριο μνημοσύνου τό ὁποῖο ἦταν πεσμένο στό ἔδαφος. Πολλά γραφεῖα τελετῶν δέν ἔχουν κανένα σεβασμό καί «ὑποθέτουν» ὅτι θά βρεθῆ κάποιος ἄλλος νά μαζέψη τίς ἀγγελίες κηδειῶν, μνημοσύνων ἀπό τούς στύλους ΔΕΗ ἤ τοίχους! Πόσες φορές δέν εἶδα τόν ἐσταυρωμένο, τήν παναγία στά λασπόνερα, βέβαια ἔκανα ὅτι ἔπρεπε ἀλλά ὑπάρχουν τόσα!






Αδελφέ μου άνοιξα αυτή την ενότητα για να γράφουμε μηνύματα αγίων και όχι το παραπάνω.Θα σε παρακαλέσω να το σεβαστείς και να γράφεις το κάθε κείμενο εκεί που ανήκει.Σε ευχαριστώ.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Δευτ Μάιος 01, 2017 10:35 am

«Μη περιμένεις την ημέρα του θανάτου σου για να μάθεις την αδυναμία σου. Διερεύνησε τον εαυτό σου όσο ακόμα ζει, προχώρησε με τη σκέψη σου στο εσωτερικό του και τότε θα δεις όλη τη μηδαμινότητά του», Άγιος Ιωάννης Χρυσόστομος.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Τρί Μάιος 02, 2017 9:30 am

«Ο Θεός δεν βλέπει στο πρόσωπο, ούτε στην εξωτερική μόνο εμφάνιση των ηθών, ούτε στις κραυγές μας, αδελφοί, αλλά στην συντετριμμένη και ταπεινωμένη καρδιά», Όσιος Συμεών Νέος Θεολόγος.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες

cron