Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Πνευματικά θέματα της Ορθόδοξης πίστης μας - Spiritual subjects of our Orthodox faith.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Μαρ 03, 2014 3:52 pm

"Ξημερώσε Καθαρα Δευτερα..."
Δευτέρα, 3 Μαρτίου 2014

Εικόνα

του π. Παντελεήμονος Γιαννικούρη

Ξημερώσε Καθαρα Δευτερα .... Δοξα τω Αγιω Θεω !!!
Οτι κι αν γινει, ξημερωνει.
Κανενα σκοταδι δεν μπορει να εμποδισει την Ελπιδα και το Φως το Αληθινον, την Αγαπη, να μας φωτισει.
Ας ξημερωσει και στις καρδιες μας αδελφοι μου, ας Τον αφησουμε να μας φωτισει, να μας αγκαλιασει ... περιμένει ... Καμια δυναμη δεν μπορει να κλεισει αυτη την μεγαλη Αγκαλια Του, χωρα απαντες ... ναι απαντες, ειναι παντα μα παντα ανοικτη !!!
Καλη και ευλογημενη Σαρακοστη, ειλικρινη μετανοια ... αλληλων αφίεμεν τα ωφεληματα, ωστε και ο Κυριος να πραξει για εμας ομοίως.

Παρακολουθωντας "ευχες" για την Καθαρα Δευτερα, παρατηρω οτι συνοδευονται με φωτο εδεσματων θαλασσινων και τραπεζια πλουσια στολισμενα με φρουτα της θαλασσας και οχι μονο, αντι, αν πρεπει να υπαρξει καποια φωτο, μιας εικονας η κατι που να οδηγει την σκεψη μας σε νηστεια και προσπαθεια σωτηρια ψυχης.
Αληθεια αυτο ειναι το νοημα της Αγιας και Μεγάλης Τεσσαρακοστης που αρχιζει σημερα;
Ξερω πως δεν γινεται με κακη προθεση αλλα καλο θα ηταν να ακολουθησουμε την αληθινη ροη των ημερων.
Δεν μπορει να ειμαστε νηστευοντες με ... παραγεμισμενο στομαχι.
Ενα τετοιο στομαχι, ουτε που θα σκευτει την απογευματινη προσευχη του Μεγαλου Αποδειπνου, ουτε κανενος αλλου ειδους προσευχη, παρα μονο, υπνο η στην χειροτερη χωνευτικα και φαρμακα κατα του Ουρικου Οξεως ...
Ας κανουμε μια αρχη επιτελους και ας βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους, ας κανουμε νηστεια απ τις ψευδεσθησεις που μας οδηγουν σε άλλους ατραπους.
Ναι, να καλοπερασουμε αλλα με μετρο μιας και το θελει η παραδοση των ημερων κατα τα ανθρωπινα, αλλα υπαρχει και η ψυχη ... υπαρχει και η θυσια που ειναι και η κορωνίδα αυτης της ευλογημενης προσπαθειας μας.
Ας θυσιασουμε το μεγιστον μερος των αισθησεων μας για χαρη της Θειας Χαριτος που θα λαβει η ψυχουλα μας .
Δεν κανουμε ραμαζανι, αλλα Χριστιανικη Ορθοδοξη προσπαθεια πνευματικου αγωνα προς ωφελος δικο μας και αλλων αδελφων μας αλλα πρωτιστως προς Δοξαν Κυριου, συν Κυριω !!!
Σιγα σιγα , αλλα σταθερα ...

Πηγή: p Panteleimon Giannikouris : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μαρ 07, 2014 7:49 pm

"Αυτός που προκαλεί πολέμους, δεν μπορει να ειναι ανθρωπος της ειρήνης."
Παρασκευή, 7 Μαρτίου 2014

Εικόνα

του π. Παντελεήμονος Γιαννικούρη

Οι Πατέρες της Εκκλησίας μας λενε πως ο Χριστός μας έφερε τριών ειδών ειρήνη.
Ειρήνη με τον Θεό, ειρήνη με τον εαυτό μας, ειρήνη με τους ανθρώπους.
Τωρα εμεις πως διαχειριζομαστε την ειρηνη ... άλλο θεμα ...

Αυτός που βάζει σκάνδαλα και προκαλεί πολέμους, δεν μπορει να ειναι ανθρωπος της ειρήνης.
Ποσο δαιμονικό ειναι, οι ισχυροί της γης να βάζουν τους ανθρώπους να σκοτώνονται, και μάλιστα για την επιτυχία του σκοπού τους να προτρέπουν την οικουμένη ολόκληρη να προσεύχεται ώστε να πάει καλά η ... "επιχείρηση" του πολέμου!!!
Και ... οι μελοθανατοι να χειροκροτούν τους δήμιούς τους.
Μια φοβερή δαιμονική κατάσταση κι ένας παραλογισμός.
Σημεια των καιρών λέτε;
Παντως τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα για όποιον διερωταται.
Οι Πατέρες ενα πολεμο αναγνωριζουν κι αυτός ειναι εναντίον του αντιδίκου της σωτηρίας μας, του πονηρού.
Ας αφησουμε λοιπον τον Θεο απ έξω ... δικες μας οι αποφασεις, τα λαθη και οι συνεπειες !!!!
Η λογική ερχεται μετά ...

Πηγή: p Panteleimon Giannikouris : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Μαρ 09, 2014 7:59 pm

"Κυριακή της Ορθοδοξίας"
Κυριακή, 9 Μαρτίου 2014

Εικόνα

του π. Παντελεήμονος Γιαννικούρη

Προ εκατοντάδων ετών προσπάθησαν να εξαφανίσουν απ' την Εκκλησία τις εικόνες .... Δεν τα κατάφεραν.
Σήμερα προσπαθούν, οι άμοιροι και δυστυχείς, να καταστρέψουν την εικόνα της Ορθοδοξίας και της Πατρίδας μας και ο "εχθρός" προσπαθεί και εκ των έσω και απ έξω .... ψάχνει να ανοίξει κερκόπορτες ...
Δεν θα τα καταφέρουν, άλλα θα πρέπει και από μέρους μας να ενταθούν οι προσπάθειες και να γίνουν εντονότερες και ειλικρινείς απέναντι και σ' αυτή την πρόκληση.
Κρατάτε γερά Ελλάδα και Ορθοδοξία στις καρδιές αδελφοί μου, όπου γης !!!!
Ει ο Θεός μεθ' ημών , ουδείς καθ ημών ...
Αφήστε τους νεκρούς να θάψουν τους δικούς τους νεκρούς !!!

Τιμήσαμε και εορτάσαμε σήμερα, άλλη μια ήμερα Δόξης της Ορθοδοξίας μας , την αναστήλωση των εικόνων, την αποκατάσταση τους στην θέση που τους ανήκει.
Οι σύγχρονοι εικονοκλάστες πολεμούν την αξία, την προσωπικότητα, το ωραίο και ανυπέρβλητο της ψυχής του ανθρώπου, προσπαθώντας να την υποβιβάσουν και κατακερματίσουν. Να αφανίσουν και όχι απλά αλλοιώσουν πίστη και άξιες, για να γίνουν, οι άνθρωποι, όργανα και υποχείρια "ανθρώπων θεών " ...
Η Ορθοδοξία, δηλαδή ο ίδιος ο Κύριος, αποκαθιστά την πεσούσα, την συντετριμμένη προσωπικότητα του ανθρώπου, την αναβιβάζει και την επαναπροσδιορίζει στην αληθινή αρχέτυπο αξία της.
Εικόνα Θεού ...
Ας λάβουμε το μήνυμα της ημέρας ...
Ο Κύριος όλα τα βάζει στην θέση τους ...
Ζει Κύριος ο Θεός μας !!!

Πηγή: p Panteleimon Giannikouris : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Μαρ 09, 2014 9:30 pm

"ΑΣΚΗΣΟΥ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΕΤΑΝΟΙΑ"
Κυριακή, 9 Μαρτίου 2014

Εικόνα

από τον π. Δαμιανό Ζαφείρη, τ. καθηγητή της Θεολογικής Σχολής Αθηνών

Πόσο μεγάλη ἀξία ἔχει νά μετανοοῦμε κάθε λεπτό τῆς ὥρας ἐνώπιον τοῦ Θεοῦ, λέγοντας τήν εὐχή τοῦ ᾿Ιησοῦ μέσα μας «Κύριε, ᾿Ιησοῦ Χριστέ, ἐλέησόν με». Τονίζει ὁ ἅγιος ᾿Ισάακ ὁ Σῦρος“Ἡ ζωή αὐτή σοῦ δόθηκε γιά νά μετανοήσεις. Μήν τή σπαταλᾶς σέ ἄλλα πράγματα”. Ἐνῶ ὁ ἀββᾶς Σισώης ζοῦσε τίς τελευταῖες στιγμές τῆς ἐπίγειας ζωῆς του, τοῦ λέγουν οἱ μαθητές του “«Μέ ποιόν ὁμιλεῖς, πάτερ;». Καί ἀπαντᾶ «ἄγγελοι ἦλθαν νά μέ παραλάβουν καί τούς παρακαλῶ νά μέ ἀφήσουν λίγο χρόνο, γιά νά μετανοήσω». Τοῦ λέγουν οἱ μαθητές του «Δέν ἔχεις ἀνάγκη νά μετανοήσεις, πάτερ». Καί ἀπαντᾶ ὁ ἀββᾶς «Δέν ἔχω βάλει ἀκόμη ἀρχή στόν ἑαυτό μου γιά νά μετανοήσω»”.

Ὁ ἀββᾶς ᾿Ησαΐας λέγει“Ὁ Κύριος ἡμῶν ᾿Ιησοῦς Χριστός μᾶς παρήγγειλε νά συνεχίσουμε νά μετανοοοῦμε μέχρι τήν τελευταία μας ἀναπνοή. Γιατί ἄν δέν ὑπῆρχε μετάνοια, κανείς δέν θά σωζόταν”. Καί ὁ ἅγιος ᾿Ισαάκ ὁ Σῦρος διδάσκει• “Κάθε στιγμή τοῦ εἰκοσιτετραώρου χρειαζόμαστε τή μετάνοια”.

Η μετάνοια εἶναι ἡ ζωή τῆς πνευματικῆς ζωῆς μας πού μᾶς δυναμώνει ψυχικά και πνευματικά.Ἡ ζωντανή μετάνοια τῆς ψυχῆς μας μᾶς ταπεινώνει και μᾶς ¨οδηγεῖ στή Βασιλεία τοῦ Θεοῦ, στό Φῶς τοῦ Θεοῦ, στήν Ἀγάπη τοῦ Θεοῦ. Πόσο ἡ ψυχή μας κατανύσσεται ὅταν μετανοοῦμε μέ ὅλη την καρδιά μας καί ζητοῦμε ἀπό τόν Θεό τήν συγχώρηση τῶν ἁμαρτημάτων μας. Ω! πόσο μεγάλο εἶναι τό ἔλεος τοῦ Θεοῦ στήν ταπείνωση τοῦ μετανοουμένου ἀνθρώπου.Ω! πόσο θεία χάρη εἰσέρχεται στήν ψυχή μας πού ἐκφράζεται ἡ ἀγάπη τοῦ Θεοῦ σέ μᾶς τούς ἁμαρτωλούς. Ἡ μετάνοια καταλήγει στήν εἰλικρινή ἐξομολόγηση στό πετραχήλι τοῦ ἱερέα, διότι ἡ θεία χάρη δι’ αὐτοῦ δίνει ἄφεση ἁμαρτιῶν. Ἡ μετάνοια ἐξιλεώνει καί ἠρεμεῖ τόν ψυχικό κόσμο τοῦ πιστοῦ, τόν ἀπαλλάσσει ἀπό τά ἁμαρτήματα καί τόν μεταμορφώνει σέ ἄνθρωπο τῆς ἀγάπης καί τῆς συγχωρήσεως. Ὅποιος ζεῖ εἰλικρινά τή μετάνοια, ζεῖ τήν ἀγάπη τοῦ Θεοῦ καί τόν πόθο γιά τή σωτηρία. Μόνο ἡ ἐξομολόγηση μέ εἰλικρινή μετάνοια ὁδηγεῖ στήν καταξιωμένη θεία Κοινωνία καί ἀπό ἐκεῖ στή σωτηρία τῆς ψυχῆς, στή βασιλεία τοῦ Θεοῦ.Γι'αὐτό νά ἔχουμε μεγάλη μετάνοια για να λάβουμε το ἔλεος τοῦ Θεοῦ καί τό σπουδαιότερο τη σωτηρία τῆς ψυχῆς μας, τήν βασιλεία τοῦ Θεοῦ για να εἰσέλθουμε μέσα στόν παράδεισο με το φῶς τοῦ Θεοῦ.

Να ζείς για ν'αγαπάς την ψυχή σου.
Να ζεις για την σωτηρία της ψυχής σου.
Να ζείς για τον Θεό.
Να ζείς για τη βασιλεία του Θεού.
Να ζείς για την αιωνιότητα.
Να ζείς με μετάνοια και προσευχή.
Να ζείς για τον ουρανό.
Να ζείς αγγελικά καί άγια.
Να ζείς για να προσφέρεις το καλό και το αγνό στον άλλον.
Να ζείς απλά και ταπεινά.
Να ζείς με εξομολόγηση και θεία κοινωνία.
Να ζείς με αγάπη Χριστού για να έχεις παντοτεινή ειρήνη του Θεού στην ψυχή σου.
Να ζείς φωτεινά με το φως του Θεού για να δοξάζεις αιώνια το Τρισάγιον Θεό.

Πηγή: P Damianos Zafiris : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μαρ 12, 2014 11:56 pm

"ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ"
Τετάρτη, 12 Μαρτίου 2014

Εικόνα

από τον π. Δαμιανό Ζαφείρη, τ. καθηγητή της Θεολογικής Σχολής Αθηνών

Να προσέχουμε την ανθρώπινη κρίση μας διότι εύκολα οδηγεί στην αμαρτία με το να κάνουμε άσχημους λογισμούς για άλλους πού μας καταστρέφουν την ηρεμία της ψυχής μας. Η κρίση μας όταν γίνει κατάκριση για την συμπεριφορά του άλλου τότε χάνουμε την κοινωνία με τον Θεό και οδηγούμαστε να χάνουμε τη Θεία Χάρη από μέσα μας με τη δημιουργία των κακών σκέψεων μας.
Κατακρίνουμε όταν δεν μας αρέσει σε κάποιον κάτι ή μας φέρεται άσχημα με το λόγο του ή την συμπεριφορά του.Χρειάζεται μεγάλη ταπείνωση για να μην εκφράσουμε άσχημο λόγο για τον άλλον.

Για τους αγίους πατέρες θεωρείται το πιο μεγάλο πάθος διότι κρύβεται πίσω από την κατάκριση ο εγωϊσμός, ή κενοδοξία, η φιλοδοξία, η ζήλεια, η υπερηφάνεια, η κακία, ο δόλος, ο φθόνος. Μετά την κατάκριση αναφέρουν οι άγιοι πατέρες έρχονται τα πάθη την ραθυμίας, της αργολογίας, της γαστριμαργίας, της περιέργειας, της αδιαφορίας για την προσευχή και των καλών έργων. Εκείνος που κατακρίνει εύκολα μπορεί να χάσει την ψυχή του από την αφθονία των παθών του διότι δεν κατέχει την μετάνοια αλλά την υπεροψία, όπως ο φαρισαίος στην παραβολή του ασώτου.Για να αποφύγουμε την κατάκριση να ασκούμεθα στην ταπείνωση, στην προσοχή των λογισμών μας, στην αντίδραση των κακών λογισμών και να προσευχόμαστε εσωτερικά για να νικήσουμε το πόλεμο αυτόν. Η ετοιμότητα μας είναι να μην αδρανούμε όταν έρχεται μια κατάκριση μέσα μας αλλά με δύναμη να την αποβάλλουμε με ταπείνωση και προσευχή.

Χρειάζεται συνεχής έλεγχος των λογισμών μας και λυτρωνόμαστε μόνο με την σιωπή και την ταπείνωση και την αγάπη προς τον πλησίον μας. Ευχόμαστε να μην κατακρίνουμε αλλά κι αν κατακρίνουμε μετά να έχουμε ειλικρινή μετάνοια, διότι ο καθένας μας θα κριθεί για τα δικά του αμαρτήματα και όχι των άλλων.

Πηγή: P Damianos Zafiris : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μαρ 13, 2014 11:46 pm

"Να γίνουμε ζωντανά παραδείγματα"
Πέμπτη, 13 Μαρτίου 2014

Εικόνα

του π. Παντελεήμονος Γιαννικούρη

Nα προτρέπουμε για πνευματικούς αγώνες, ναι ... χωρίς όμως να βιάζουμε τον συνάνθρωπο μας ...
Το καλύτερο και το αποδεκτό απ' τον Κύριο, είναι να δίνουμε παράδειγμα κατά Χριστόν βιοτής, εμείς οι ίδιοι στον πλησίον μας.
ΝΑ γίνουμε ζωντανά παραδείγματα αγώνων πνευματικών, Αγάπης ανιδιοτελούς, υπομονής, συγχωρητικότητας, εγκράτειας ....
Έτσι θα "ζηλέψει" η ψυχούλα του.
Θα ποθήσει το καλό και συμφέρον της, γιατί, θα το αναγνωρίσει μέσα από το δικό μας παράδειγμα.
Δύσκολο.... ίσως, άλλα όχι ακατόρθωτο.

Χάρισε μου Κύριε την μετάνοια του Τελώνου, της πόρνης τα δάκρυα, του Ληστού την εξομολόγηση και ρύσε με απ την δυναστεία του διαβόλου.
Ο Κύριος αδελφοί μου, δεν μας αφήνει μόνους, είναι πάντα κοντά μας και με την Θεία Χάρη Του «ἡ τά ἀσθενῆ θεραπεύουσα καί τά ἐλλείποντα ἀναπληροῦσα» δεν θα μας αφήσει πότε απροφύλακτους απ τα δεινά της δουλείας του διαβόλου, αν φυσικά το θέλουμε κι εμείς ... η μόνη προϋπόθεση ..
Μετάνοια, συγχώρεση, υπομονή, καταδεκτικότητα, αγάπη, ταπείνωση, προσευχή. Απόφαση ολοκληρωτικής αλλαγής ...
Έχετε θάρρος αδελφοί μου, μας αγαπά ο Κύριος, τι και ποιος μπορεί να μας βλάψει ;;;
Ουδείς απολύτως. Τίποτα και κανένας, οι όποιες δυσκολίες συν Θεώ γίνονται στεφάνια δόξης τα οποία δίδει ο ίδιος ο Κύριος στους αγαπώντες Τον ειλικρινά !!!!

Πηγή: p Panteleimon Giannikouris : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Μαρ 16, 2014 10:06 pm

"Τι να την κάνω την υγεία χωρίς φώτιση;"
Κυριακή, 16 Μαρτίου 2014

Εικόνα

του π. Παντελεήμονος Γιαννικούρη

Πολλοί στις ευχές μας προς τρίτους, λέμε ... "πρώτα η υγεία και μετά όλα τα άλλα διορθώνονται..."
Προσωπικά δεν το θεωρώ σωστό αυτό.
Θεωρώ σημαντικότερο απ' όλα , ακόμα και απ' την υγεία μου, την "ΦΩΤΙΣΗ" την άνωθεν φώτιση ....
Τι να την κάνω την υγεία μου, αν δεν έχω φώτιση.
Και πάλι ... άρρωστος θα είμαι ...

Είναι φορές που κάποια θέματα, "πάνε στραβά" και δύσκολα τα ... ισιώνεις.
Με υπομονή όμως και προσευχή, αν δεν καταφέρεις να τα διορθώσεις, γιατί ίσως να μην διορθώνονται, τουλάχιστον να αντιστρέψεις το αποτέλεσμα. Να σου αφήσουν ένα καλό μάθημα, προς γνώση και συμμόρφωση, γρήγορα να ξεπεράσεις το ... πρώτο σοκ, χωρίς απελπισίες και αρνητική διάθεση και να προχωρήσεις, κάνοντας τον Σταυρό σου και έχοντας βάλει "σύμβουλο και συναγωνιστή" στο πρόβλημα σου η στον αγώνα σου τον ίδιο τον Κύριο ....
Δεν είναι δύσκολο αδελφοί μου .... πιστέψτε με, μιλώ εκ πείρας ....

Πηγή: p Panteleimon Giannikouris : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Ιουν 28, 2014 4:37 pm

"Κυβέρνησον ἡμῶν τὴν ζωήν..."
Σάββατο, 28 Ιουνίου 2014

Εικόνα

του π. Παντελεήμονος Γιαννικούρη

Κάθε αναφορά του νου και της καρδιάς προς το Θεό είναι πραγματική προσευχή.

Ὀταν απελπισθούμε, τότε μπορούμε να βρούμε την ελπίδα μας στο Θεό.

Ειναι παντα κοντά μας, όπου και όταν Τον χρειαζόμαστε, αρκει να Του το ζητήσουμε.

" Κυβέρνησον ἡμῶν τὴν ζωήν, ὁ εὔδιος τῶν χειμαζομένων λιμήν καὶ γνώρισον ἡμῖν ὁδόν, ἐν ᾗ πορευθόμεν"....

Πηγή: p Panteleimon Giannikouris : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Ιούλ 05, 2014 3:20 pm

"Καλο Παραδεισο να εχουμε αδελφοί μου"
Σάββατο, 05 Ιουlίου 2014

Εικόνα

του π. Παντελεήμονος Γιαννικούρη

Μέρες τώρα, παρίσταμαι σε κηδείες αγαπητών προσώπων.
Εχθές αποχαιρετίσαμε έναν γέροντα θείο της μητέρας μου.
Στην ώρα της ταφής του απ τον εφημέριο ιερέα, σκεπτόμουν ...
Όταν θα έλθει και η δίκη μου η σειρά ... όποτε κι αν είναι αυτή, θα είμαι έτοιμος;
Πως θα Τον αντικρίσω;
Θα με δει στα μάτια, η θα γυρίσει αλλού το πρόσωπο Του απ την βρώμα και τη δυσωδία μου;
Πόσες φορές Του έταξα να γίνω καλύτερος ... πόσες αλήθεια δεν θυμάμαι. Ούτε και πόσες Τον πρόδωσα θυμάμαι ... Τόσες πολλές που είναι άλλωστε ...
Απ την άλλη ... πόσες φορές με ελέησε ... με έσωσε από βλακείες και τρέλες, έζησα από ατυχήματα και τρέλες ξανά και ξανά ... μου έδωσε καλούς γονείς , άριστη σύζυγο, πολλά παιδιά και καλά, σπίτι να βάζουμε το κεφάλι μας από κάτω, τραπέζι πάντα γεμάτο ...
Το μεγαλύτερο Του δώρο ... η ευλογία Του, η Ιεροσύνη μου ...
Μου εμπιστεύθηκε ψυχές ...
Ντρέπομαι ειλικρινά ... άλλα ξέρω πως ακόμα περιμένει ... έχει υπομονή .... κάτι βλέπει ακόμα και κάτι γνωρίζει που εγώ δεν βλέπω η δεν έχω ακόμα καταλάβει.
Ελπίζω και είναι το μόνο που με χαροποιεί αυτό, η ελπίδα ... απλά φοβάμαι γνωρίζοντας την αδυναμία μου να αποφασίσω εγώ μόνος μου για την μετάνοια μου ...
Δεν φοβάμαι το θάνατο, ούτε τον επιδιώκω, άλλα ας γίνει το θέλημα Του το Άγιο, όποτε Εκείνος το αποφασίσει.
Μόνο Τον παρακαλώ με δύσκολο η όχι τρόπο, ας μου δείξει τον τρόπο να μετανοήσω και να αλλάξω αληθινά ... αν και μόνο αν το αξίζω ....
Αν όχι, ας με απολέσει με τις αμαρτίες μου ..
Μόνο να με κάνει παράδειγμα αποφυγής φανερά , ώστε να μην ακολουθήσουν το χαμό μου οι αδελφοί μου.
Αλλά μέσα σε όλα αυτά, σκέπτομαι και χαίρομαι ... πως, έστω και για ένα δευτερόλεπτο, το τελευταίο, θα Τον δω, θα Τον νιώσω ... προτού να διεκπεραιώσει την απόφασή Του, κατά τα έργα μου, και με κατατάξει όπου μου αξίζει ... Αλλά θα Τον Δω ... τι χαρά που θα είναι αυτή, όνειρο ζωής ... !!!
Τώρα θα μου πείτε ... γιατί όλα αυτά;
Αδελφοί μου, υποθέτω πως πολλοί εξ ημών τα έχετε σκεφτεί σε γενικές γραμμές τα ίδια... Ας αναλογιστούμε λοιπόν , ότι, δύσκολα και με μεγαλύτερο κόπο θα πάμε στην κόλαση, στην έλλειψη της θέας του Κυρίου μας , ενώ εύκολα και χωρίς ιδιαίτερο κόπο και βάσανα πάμε στον Παράδεισο και άχρονα και ατελεύτητα θα ζούμε με τον Δημιουργό Πατέρα μας ...
Η απόφαση δική μας ...
Μην ξεχνάμε τους κεκοιμημένους αδελφοί μου στις προσευχές μας ... το έχουν ανάγκη ... το έχουμε ανάγκη όλοι μας !!!
Καλό Παράδεισο να έχουμε αδελφοί μου, όπου γης ... και στα ... όμορφα δικά μας !!!!

Πηγή: p Panteleimon Giannikouris : facebook[/quote]


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 07, 2014 1:13 pm

"Από την αδικία προκύπτει όφελος"
Σάββατο, 07 Αυγούστου 2014

Εικόνα

του π. Παντελεήμονος Γιαννικούρη

Το ότι σε κάποιους δεν αρέσουμε, ή βλέπουμε να μας αδικούν, ας μην το θεωρούμε ως γεγονός αρνητικό για εμάς, αλλά θετικό.

Είναι νέες ευκαιρίες για περισσότερη αγάπη προς όλους και ιδιαίτερα ευκαιρία για περισσότερη προσευχή για όλους αυτούς, αλλά και για εμάς ....

Ουδείς αναμάρτητος ... σε κάτι θα φταίξαμε κι εμείς ... δεν μπορεί ....

Πηγή: p Panteleimon Giannikouris : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 19 και 0 επισκέπτες

cron