Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Πνευματικά θέματα της Ορθόδοξης πίστης μας - Spiritual subjects of our Orthodox faith.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Νοέμ 02, 2017 11:48 am

Να ζητάμε υπομονή και δύναμη απ τον Κύριο να αντιμετωπίζουμε τα της ημέρας
2 Νοεμβρίου 2017

Εικόνα

γράφει ο π΄Παντελεήμων Γιαννικούρης

Πίστη δεν σημαίνει ότι δεν έρχονται δυσκολίες, αλλά ότι δεν μπορούν να μας βλάψουν γιατί ο Κύριος είναι πάντα κοντά μας, ασπίδα και προστασία μας.

Να ζητάμε υπομονή και δύναμη απ τον Κύριο να αντιμετωπίζουμε τα της ημέρας μας και όχι να τις αποφύγουμε. Αν δεν αγωνιστούμε πως θα κερδίσουμε;

Να μένουμε συνεχώς στις ... εξέδρες;

Έτσι θα παρακολουθούμε μόνο τις νίκες των άλλων χωρίς να έχουμε συμμετοχή η μερίδιο της νίκης απ αυτές.

Αν αποφεύγουμε η δεν θέλουμε να σταυρωθούμε, πως θα αναστηθούμε;

Φώτιση και υπομονή για ότι μας λυπεί, για ότι μας "πολεμά", (που μπορεί να είναι και ο εαυτός μας) να μας χαρίσει ο Κύριος και σήμερα.

Δεν μας αφήνει ο Κύριος απροστάτευτους, να μην φοβάται κάνεις !!!

Να Του έχουμε εμπιστοσύνη και να ακολουθούμε τις εντολές Του.

Αρκεί βεβαία να μην τον έχουμε σαν ομπρέλα, να τον θυμόμαστε και να τον "χρησιμοποιούμε" μόνο όταν ... βρέχει !!!

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Νοέμ 07, 2017 2:04 pm

Ο πόνος είναι μεγάλος δάσκαλος
7 Νοεμβρίου 2017

Εικόνα

γράφει ο π΄Παντελεήμων Γιαννικούρης

Ο πόνος μπορεί να μας κανει να γίνουμε πιο ανεκτικοί και συμπονετικοί με τους αδελφούς μας και να γνωρίσουμε τον άγνωστο εαυτό μας.

Είπαν οι Αγιοι Πατερες μας, πως, όποιος έχει υποφέρει πολύ μοιάζει μ' εκείνον που γνωρίζει πολλές γλώσσες κι έτσι μπορεί να καταλάβει πολλούς και να τον καταλάβουν πολλοί.

Αλληλων τα βαρη βασταζετε ...

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Νοέμ 20, 2017 12:47 pm

Ουδεις αναμαρτητος
18-21 Νοεμβρίου 2017

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης

Ουδεις αναμαρτητος, ουτε και οι Αγιοι δεν "ξφυγαν" την αμαρτια η το λαθος. Όμως "παρα ταυτα" εγιναν Αγιοι, οχι "δια ταυτα" ! Θαρσειτε ... και αυτοι ανθρωποι ειναι , όπως και εμεις ....

Με φοβιζει το οτι, ανα πάσα στιγμη ειναι δυνατον να πεσω σε αμαρτια.

Με τρομαζει, ομως, το να μην εχω καποιον διπλα μου να με συνεφερει και να προσπαθήσει να με επαναφερει στον δρομο του Θεου !

Κυριε και Δεσποτα της Ζωής μας, αξιωσε μας να σε δοξολογησουμε, αξιωσε μας αλλης μιας ... ακομα ... ευκαιριας να συγχωρεσουμε και να συγχωρεθούμε με τους αδελφους μας.

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Νοέμ 30, 2017 8:23 am

Ότι κι αν κανουμε , καλο η κακό στον πλησιον μας, το κανουμε σ' Εκεινον
30 Νοεμβρίου 2017

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης (Κάλυμνος)

Μην ασχολούμεθα με το ποιος και γιατί μας αδίκησε.

Να θυμηθούμε μόνο, πως, χωρίς παραχώρηση Θεού, κανείς δεν θα τολμούσε να μας ακουμπήσει.

Ας ασχοληθουμε, λοιπον, καλυτερα με το τι συμβαινει στον εαυτο μας ...

Όπως δεν ειναι δυνατον να βοσκουν προβατα και λυκοι μαζι, ετσι είναι το ιδιο αδυνατον να βρει ελεος απέναντι στον Κύριο μας, εκεινος που αντιμετωπίζει με δόλο τον πλησίον του.

Ο καθε ενας απο εμας ειναι Εικονα Θεου, οτι κι αν κανουμε , καλο η κακό στον πλησιον μας, το κανουμε σ' Εκεινον και ανάλογος θα ειναι και ο μισθος μας ο εν τοις Ουρανοις.

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Δεκ 20, 2017 12:38 pm

Τα Χριστουγεννα δεν είναι το διάλειμμα από τη ρουτίνα.
20 Δεκεμβρίου 2017

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης (Κάλυμνος)

Ξυπνησε η φυση, δοξαζει τον Κυριο Δημιουργο της.
Ακου τα πουλια που Τον δοξολογουν, χωρίς να δίδουν σημασία στο κρύο η στον αέρα όσο δυνατός και αν είναι, δες και τα δενδρα που λυγιζουν τα κλωνια τους ευχαριστιακά.
Ξυπνα και συ ψυχη μου, ξυπνα.
Δοξα Σοι Κυριε, Δοξα Σοι !!!

Λιγες ημερες εμειναν για να γεννηθεί ο Ιησούς.
Η χαρά των πονεμένων.
Το στήριγμα των αδυνάτων.
Το καταφύγιο των αδικημένων.
Το φως όλων εκείνων που πορεύονται στα δύσβατα μονοπάτια της ζωής.
Γεννιέται Αυτος που είναι η Αγάπη, για να διώξει τα μίση και τις κακίες και να μαλακώσει τις καρδιές μας !!!

Εικόνα

Τα Χριστουγεννα δεν είναι το διάλειμμα από τη ρουτίνα.
Ας ανοιξουμε την καρδια μας και δεχθουμε τον Ιησου βρεφος, ας γινουμε η φατνη η ταπεινη που θα γεννηθει Ο Αναρχος, και ας λουστούμε απο το Ακτιστο Του Φως, απ την αγαπη του. Να δωσουμε αγαπη, κι ας μην παρουμε, κρυφα και ταπεινα,οπως και Εκεινος.

Χριστός γεννάται δοξάσατε !!!!

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Δεκ 21, 2017 8:29 am

Με κοσμικό πνεύμα Χριστός δε γεννάται ...απλά Τον χρησιμοποιούμε ως μέσον
21 Δεκεμβρίου 2017

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης (Κάλυμνος)

Με κοσμικο η ουμανιστικο πνευμα, με χαρτοπαιξια, με σαντα, Σκρουτζ και κοριτσακι με σπιρτα ... Χριστουγεννα δεν νοούνται ...
Χριστος δεν γενναται ...
Απλά τα ... χρησιμοποιούμε ως μεσον ...

Εικόνα

Ειναι θεμα υπαρξιακης επιλογης το πως εννουμε την Γεννηση του Κυριου μας ... Η αποδεχόμαστε τη σωτηριολογική δύναμη της θείας ενσάρκωσης ή παραδιδόμαστε στην έρημο του εγω μας ....
Ποτε δεν ειναι αργα ... ποτε ...
Εκεινος μας περιμενει ...

Χριστός γεννάται δοξάσατε !!!!

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Δεκ 22, 2017 12:03 pm

Αναλογιζομαι τους Μαγους
22 Δεκεμβρίου 2017

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης (Κάλυμνος)

Αναλογιζομαι τους Μαγους.
Έκαναν ενα ταξιδι, απιθανα επικινδυνο και κοπιαστικο για την εποχη, που κρατησε περιπου δυο χρονια, μονο και μονο για να γνωρισουν τον τεχθεντα, γνωστο .. αγνωστο !!!
Εμεις γνωριζουμε και δεν μας ειναι αγνωστο, το οτι, ειναι ο Σωτηρας των ψυχων μας, μας φανερωθηκε μας καταδεχθηκε και φορεσε το χωματινο σωμα μας.
Ειναι αυτος που γεννιεται για να σταυρωθει και να μας σωσει απ την δουλεία του εχθρου, ειναι ο ιδιος ο Θεος ο μονος αληθινος και ζωντανος Θεος.
Παρα ταυτα δεν θελουμε να κοπιασουμε για αυτον ουτε μια μερα, δεν θέλουμε να μιμιθούμε τους μαγους, ουτε μια ωρα.

Εικόνα

Σαραντα ημερες νηστειας, δεν τις καταφεραμε οι περισσοτεροι. Σαραντα μερες προετοιμασιας δεν τις ... χρειαστηκαμε. Συγχωρεση η συγγνώμη, ισως, δεν δωσαμε και δεν ζητησαμε πιθανον, σε κανεναν, η απο κανεναν ... ειναι ... ακριβη. Ποιο ακριβη απο τα μυρα.
Ο εαυτος μας ειναι ακριβοτερος απ το χρυσαφι και η προσευχη μας ειναι ακριβοτερη απ το λιβανι.
Κυριε ... Κυριε, συγχωρεσε την απιστια μας, συγχωρεσε μας σε παρακαλω, βοηθησε μας και μην μας το καταλογησεις, κατι θα κανουμε εστω και στο τελος, εστω αρχιζοντας απο σημερα ... Βοηθησε μας και ξυπνησε μας απ την ακηδια για να επανελθουμε στην αγκαλια Σου.
Αυτο το δωρο θελουμε να σου κανουμε ... την ψυχουλα μας, την τοσο καταπονεμενη απ τα παθη μας.
Συγχωρεσε μας, πέντε ημερες εμειναν απ τον ερχομο Σου, δεξου μας στην ταπεινη σπηλια Σου.
Ελθέ Κυριε ... και σκήνωσον εν ημίν.... αξιωσε μας !!!

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook[/quote]


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Ιαν 22, 2018 3:05 pm

Το κακο δεν εξαφανιζεται με το κακο, αντιθετα ... δυναμωνει
19 Ιανουαρίου 2017

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης (Κάλυμνος)

Απ την μια, οι ορκισμενοι πολεμιοι της εκκλησιας και απ την άλλη οι ακραιοι πολέμιοι των πολεμίων της Εκκλησιας.

Οι μεν υβριζουν και ευτελιζουν οτι το Ιερο, ενω οι δε εξευτελιζουν το ιερο, με τον να υβριζουν τους υβριζοντες.

Ποσο χειροτερα θα μπορουσαν να ειναι τα πραγματα, και, ποιος τελικα ειναι ο χειροτερος;

Αλλο το να ομολογεις και άλλο το να υβριζεις ...

Αλλο το να θες να εξηγησεις στον λανθανοντα, που δεν τον θεωρεις πολέμιο, αλλα πλανεμενο αδελφο μας και άλλο να του επιβαλεις την δικη σου αποψη.

Το κακο δεν εξαφανιζεται με το κακο, αντιθετα ... δυναμωνει ...

Και η προσευχη η ειλικρινης και ζεστη φαρμακο ειναι ....

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 06, 2018 9:45 am

Η ελπιδα γεννιεται μεσα απο αντίξοες συνθηκες.
6 Φεβρουαρίου 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης (Κάλυμνος)

Η ελπιδα γεννιεται μεσα απο αντίξοες συνθηκες.

Πανω σε γυμνα ακομα κλαδια, ενα λουλουδι γεννιεται και μας γεμιζει χαρα και ελπιδα ....

Ετσι και η ζωη μας ... ετσι και η σχεση μας με τον Κυριο.

Τα παντα εν σοφία εποιησες Κυριε ...

Το τραγικο δεν ειναι να πέσουμε, αλλα να μην σηκωθουμε, δεν ειναι η αμαρτια το τραγικο δηλαδη, αλλα η έλλειψη διάθεσης για μετανοια.

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 13, 2018 4:38 pm

Για τον "αγιο" Βαλεντίνο
19 Ιανουαρίου 2017

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης (Κάλυμνος)

Ιδου λοιπον πως εχουν τα πραγματα, οσον αφορα σε εμενα, σε σχεση με την εναντιωση μου στην ψευτοεορτη του σαρκικου ερωτα και του "Αγιου" Βαλεντινου.

Κατ αρχην να δηλωσω ερωτευμενος , σαν ανθρωπος κι εγω, με την Πρεσβυτερα μου.
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα πρεπει εορτασω καθε 14 Φλεβαρη εναν ανυπαρκτο, ευφευρετημενο, εμπορικο ψευτοαγιο, για να αποδειξω, δήθεν, την αγαπη μου, η να αισθανθω οτι με αγαπαει.
Η πρώτη μου αληθινη αγαπη και ερωτας ειναι ο ιδιος ο Κυριος.
Ακολουθεί η Πρεσβυτερα μου
Την αγαπω ολη την ζωη μου και θα πεθανω αγαπωντας την … ΔΕΝ χρειαζομαι μια ειδικη ημερα …. καθε μερα ειναι το ιδιο για εμενα

Και δεν θα το κανω, γιατι εξυμνειται, όχι παντοτε βεβαια, αλλα ως επι το πλειστον, ο αισχρος σαρκικος ερωτας με λαθος τροπο και για λαθος σκοπο.
Η απόλυτη προσβολή.
Δεν θα συμφωνησω σε τιποτα απ τα γελοια αυτα των ημερων ... ουτε θα παροτρυνω κανεναν να εορτασει καποιον Ορθοδοξο Αγιο ως … Αντιβαλεντινο, ετσι για να τους την "σπασω" των παπικων η μασωνοκινητων βαλεντινων ...
Πως μπορω άλλωστε;

Μη γενοιτο να γινω σαν τους Παπικους, που για να αρεσουν σε ανθρωπους "πιστους -πελάτες - υπηκόους" δεχονται τα παντα χωρις να νοιαζονται για το τι θελει ο Κυριος ..

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Αγιος Ορθόδοξος προστατης του σαρκικου έρωτα....
Ο δε κατ εξοχην και μονος Προστατης των αληθινα ερωτευμενων και συζυγων ειναι ο ιδιος ο Κυριος μας, ο οποιος ευλογει και την ενωση μας, τον Γαμο μας !!!

Τα λεω αυτα απλά θελοντας να πληροφορισω οποιον ενδιαφερεται για το τι πιστευω εγω προσωπικα, χωρις καμια διοαθεση να επιβαλω την δικη μου γνωμη ...
Δικαιωμα σας να εορτασετε οπως δικαιωμα μου να μην εορτασω, αλλα, να κοινωνησω Σωμα και Αιμα Κυριου του μεγαλου ερωτα μου .

Μην με ενοχλειτε λοιπον με τετοια ερωτηματα και "υποδειξεις" ουτε και προστυχα παραδειγματα ... ξερετε εσεις σε ποιους και σε τι αναφαιρομαι ...
Τωρα διαγραψετε με οι θιγομενοι ... ως υπερορθοδοξο , αναχρονιστικό και οπως μου ειπε μια κυρια, οτι μυριζω φορμολη, με αυτες τις ιδεες μου χαχαχα....
Αδελφοί μου ...
Ερρωσθε εν Κυριω παντοτε ... !!!!

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες

cron