Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Πνευματικά θέματα της Ορθόδοξης πίστης μας - Spiritual subjects of our Orthodox faith.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 20, 2018 8:54 am

Σκαλοπάτια σαρακοστιανά
Newsroom 19-02-2018

Εικόνα

γράφει ο π. Ανδρέας Κονάνος

Αν νηστεύεις, κάνε το με ταπείνωση. Αν τρως, μην προκαλείς. Αν εσύ θες ταχινόσουπα, καν’ του παιδιού σου μια κοτόσουπα. Και δως του ένα φιλί σοκολατένιο.
Αν πας εκκλησία, κάνε ησυχία. Εγώ κοιμάμαι. Αν προσεύχεσαι, δείξε μου τη γαλήνη σου.
Αν είσαι του Χριστού, άσε να μυρίσω τη γλύκα των χνώτων Του στα χείλη σου.
Αν μετάνιωσες, πάρε ρίσκα και τόλμησε καινούργια πράγματα.
Αν αγαπάς το Θεό, χάιδεψε τον άνθρωπό σου στο λαιμό. Αν διαβάζεις πνευματικά, δείξε ένθεη ανθρωπιά.
Αν είσαι δυνατός, πες ¨συγγνώμη¨.
Αν είσαι άγιος, αγκάλιασε τους αμαρτωλούς. Αν σηκώνεις Σταυρό, κάνε τον πόνο σου τραγούδιστο Χριστό. Και σταμάτα την κλάψα.

Αν σε λίγες βδομάδες περιμένεις Ανάσταση, χαμογέλα.
Από σήμερα!


Πηγή: ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Φεβ 20, 2018 12:07 pm

Καταπληκτικο, περιμένω και ομιλία του.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 20, 2018 12:23 pm

Καλή Σαρακοστή!
Δευτέρα, 19 Φεβρουαρίου 2018

Εικόνα

του π. Βαρθολομαίου Εσφιγμενίτη, Ηγουμένου της Ι.Μ. Εσφιγμένου Αγίου Όρους

«Τον της νηστείας καιρόν φαιδρώς απαρξώμεθα» μας καλεί ο υμνωδός, αδελφοί.
Αρχίζει το στάδιο της μεγάλης Τεσσαρακοστής και καλούμεθα, όλοι μαζί, να ξεκινήσουμε τον πνευματικό αγώνα.
Ο αγώνας είναι η προσπάθεια να δαμάσουμε το θηρίο, που λέγεται «εγωισμός».
Η προσπάθεια δεν επικεντρώνεται μόνο στην νηστεία του φαγητού, αλλά και στην νηστεία κάθε αίσθησης και ενέργειας του ανθρώπου.
Ας προσπαθήσουμε, λοιπόν, να αγωνιστούμε, γυμνάζοντας τον εαυτό μας, ώστε να τον ελέγχουμε.
Ο μη έλεγχος του εαυτού μας σημαίνει στέρηση της ελευθερίας μας.
Ας αγωνιστούμε κατά των παθών που μας δεσμεύουν.

Ας αγωνιστούμε για την ελευθερία μας.
Έπαθλο του αγώνα είναι η χαρά της Αναστάσεως!
Χαρούμενοι και φωτεινοί, ελεύθεροι και αναστημένοι, θα ζούμε μόνο μέσα από τον προσωπικό μας κόπο και αγώνα.
Η δυσκολία είναι ανθρώπινη, η βοήθεια όμως έρχεται από τον Θεό και το έπαθλο είναι προσωπική κατάκτηση, η Ανάσταση!

Καλή Σαρακοστή!
‍‍‍Αρχιμανδρίτης Βαρθολομαίος
Καθηγούμενος Ιεράς Μονής Εσφιγμένου


Πηγή: ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΕΣ ΜΝΗΜΕΣ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μαρ 01, 2018 2:26 pm

Δεν χανω την ελπίδα μου ποτέ
1 Mart;ioy 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης

H πίστη δεν είναι συναίσθημα, ούτε κανόνας με τον οποίο πρέπει να συμμορφωθούμε. Δεν είναι ούτε βίωμα πού ψυχολογικά επιβάλαμε στον εαυτό μας, μα ούτε πάλι στόχος πού κατακτάται με ανθρώπινες προσπάθειες.

Ή πίστη είναι χάρις και ζωή και αλήθεια που προσφέρεται, αναδύεται και αποκαλύπτεται. Είναι κάτι που δίνει ό Θεός, κάτι πού φανερώνει τον Θεό.

Πίστη δεν σημαίνει ότι δεν έρχονται δυσκολίες, αλλά ότι δεν μπορούν να μας βλάψουν γιατί ο Κύριος είναι πάντα κοντά μας, ασπίδα και προστασία μας.

Δεν χανω την ελπίδα μου ποτέ.

Κι αν δεν έχω χρήματα, κι αν χρωσταω, κι αν μπεικαν στην πόλη οι εχθροί, έχω τον Θεό μου δίπλα μου και Τον ευχαριστω για τα παντα μου.

Σε ευχαριστω Θεέ μου που και σημερα με αξίωσες να δω το φως του ήλιου και δεν με συναπώλεσες με τις αμαρτίες μου τον ανάξιο. Σε ευχαριστω που και σημερα μου δινεις ακομα μια ευκαιρία να έλθω περισσοτερο κοντα Σου.

Δοξα Σοι, τω Αγιω και φιλανθρωπω Θεώ.

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μαρ 02, 2018 12:12 pm

Η υπομονή είναι ανδρεία
2 Μαρτίου 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης

Η υπομονη, στην οποια συνεχως αναφερόμεθα ως Χριστιανοι και Ορθοδοξοι, δεν ειναι μια μοιρολατρεια και απραξία, αλλα δύναμη και δραστηριότητα. Δεν ειναι δηλεια και φοβία, αλλα ανδρεία και ηρωϊσμός.

Αυτος που υπομένει θα μπορουσε να αντιδράσει με τον ιδιο τρόπο εναντιον των όσων των αδικουν, να χρησιμοποιησει την ιδια γλωσσα, να φερθει όπως εκεινοι του φέρονται, να ανταποδώσει το κακο αντι του κακου.

Αλλα δεν το κανει. Συνειδητα, υπομενει και επιμενει να υπομένει, μιμειται τον Κυριο στην υπομονη, ασκειται, μαχώμενος τον παλαιο ανθρωπο, ωστε να κερδισει την κοτινο η καλύτερα τον αμαραντινον στεφανον της νίκης απ τον Κυριο, μενωντας πιστος και αμετακινητος στο θελημα και στις κατευθυνσεις Του διδάξαντος, εν τη πράξη, την ταπεινωση και την υπομονη, Του Κυριου, Πατερα Δημιουργου και Θεου, του Ιησου Χριστου.

Καθε καινουρια ημερα, ειναι ενα χαμογελο του Θεου. Απ τον καθε εναν απο εμας εξαρταται αν θα Τον δουμε να γελάει. Γι αυτο, ας κοιτάζουμε το χθες με ευχαριστία, το σημερα με πίστη και το αυριο με ελπίδα.

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Μαρ 02, 2018 12:27 pm

Πολύ ωραίο, η υπομονή τελειώνει με ήττα, αλλά πάντα κερδίζει ;)


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Μαρ 05, 2018 12:26 pm

"αλλά ρύσσι ημάς από του πονηρού"
5 Μαρτίου 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης

Αμαρτάνω ...ουδεις αναμαρτητος, ουδεις, ει μη μονον ο Θεος ...

Αλλα οταν ... καυχώμαι για την αμαρτια μου, δεν θα την αντιμετωπισω ως αμαρτια, οποτε καποτε να καταφερω να ζητησω συγχωρεση, αλλα την θεωρω ως ... κατόρθωμα, ως "μαγκια". Επομένως δυσκολη εως απιθανη θα ειναι η παραδοχη πως, αμαρτησα, ωστε να ζητησω να συγχωρεθω απ τον Θεο ....

Δεν θελω ουτε να το σκέπτομαι. Ανατριχιάζω με την ιδεα ...

Φυλαξε με Θεέ μου,ειμαι τοσο αδυναμος ....

Καί σήμερα ο Χριστός γνωρίζει, οπως και τότε, ότι κάπου τον περιμένει ο Ιούδας, που με ένα φιλί, το φιλι της Αγαπης Του .... θα τον προδωσει.

Ας παραδειγματιστουμε λοιπον απ τον Ιούδα ... κι ας κλαψουμε αντι να επιδιώκουμε η να περιμενουμε να αναμετριθουμε στην αμαρτία με τους άλλους ...

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 06, 2018 10:22 am

"Αλληλων τα βαρη βασταζετε"
6 Μαρτίου 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης

Μια βόλτα στον γυρω μας κοσμο, πολλα μπορει να μας διδάξει ...
Ειτε απ τα καλα του, ειτε ακομα κι απ τα ... ασχημά του.
Οπως εδω ...
Παρατηρειστε την συμβιωση μεταξυ μιας Συκιάς και ενός Αγριοφοίνηκα ....
Φυτρωσε πάνω στον κορμο του Φοίνηκα μια Συκιά και μεγαλώνει ....
Ποσο τα "άλλογα" μπορουν να διδάξουν την αδιαμφισβητιτη αρμονία και την ευκολως αποδεδειγμένη αγαπη στην δημιουργία του Κυριου μας ...
Ο ένας μπορει να ανεχθει τον άλλον ευκολα, προστατευτικά, βοηθητικά, ευτυχισμένα ... Προ Πτωτική κατάσταση .....
Δυστυχώς , όμως, ο αμετανόητος και ιδια βουλησει αθεράπευτα αρνητής μεταπωτικος ανθρωπος, ίσως ερμηνευει ολο αυτο ως παρασιτισμό .... Να το "ασχημο" για το οποιο μιλησα παραπάνω.
Ισως να εχει και δικιο ομως κατα ενα μέρος .. Αυτο που φαινεται, και οχι αυτο που θα μπορουσε να αποφευχθεί η να ωφελήσει ακομα.
Απεμολίσαμε την αγαπη και την ανιδιοτέλεια και ετσι ... Ο καθεις αποδιδει απ οτι θέλει και έχει στην ψυχή του ...
Αλλοι την αγαπη, τον αλτρουϊσμό, την ανιδιοτέλεια και την αθωότητα και αλλοι την αρνηση και τον μηδενισμό
Σιγουρα όμως, καποιος θα σκεφτει πως, αν η Συκιά μεγαλώσει αρκετα, ισως ξεράνει τον Φοίνικα, η το αντιθετο, διότι δεν ειναι ... φυσικό ο ενας να ζει "εις βαρος του άλλου" ...
Πιθανόν να το ξεριζώσει και μετα να το πετάξει ...
Μα ο Φοινικας , εδωσε ζωη και βοηθησε να αναπτυχθει ενα αλλο δένδρο και εμεις οι ανθρωποι ως θεματοφυλακες καΙ προστάτες της φύσεως , όπως μας έταξε να ειμαστε ο Δημιουργός μας Κυριος και Θεός, θα το αποσπάσουμε με προσοχή και θα το μεταφυτεύσουμε, ωστε οπως εν ομονοία ανεπτυχθει ετσι εν αρμονία να συνεχισει να ζει και αν αποδωσει καρπούς ωφέλιμους
Ετσι και στην δικη μας ζωή ...
Αλληλων τα βαρη βασταζετε ... αλλα να μην τους φορτώνουμε τα δικά μας ..

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μαρ 08, 2018 12:53 pm

Για την ημέρα της γυναίκας
8 Μαρτίου 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης

«Ὡς ἂρα διά γυναικός ἐῤῥρύη τὰ φαυλα» «Από μία γυναίκα ήρθαν στον κόσμο τα κακά», αναφερόμενος ο νεαρος Αυτοκρατορας, στην αμαρτία και τις συμφορές που προέκυψαν από την Εύα. Η Κασσία, ετοιμόλογη, του απάντησε: «Ἀλλά καὶ διά γυναικός πηγάζει τά κρείττω»
Γιορταζει Παγκοσμιως η γυναικα ... Σήμερα μονο ;;;
Ασφαλως και οχι, με βρισκει καθετως αντιθετο αυτη η εμποροεορτη, κι ολεες οι αλλες τετοιου ειδους γελειοτητες ... ...
Εμεις όλοι, σεβόμεθα, ευχομεθα και ευχαριστουμε την καθε μια ξεχωριστα καθημερινώς, την μανα, την συζυγο, την κορη, την αδελφη, την συναδελφο, την νοσοκομα, την Δασκαλα μας, την Καθηγητρια μας .... την καθε γυναικα απανταχου ... !!!!

ΜΙΑ ομως τιμουμε ιδιαιτερως ... την Υπεραγια Θεοτοκο ... ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ...
Ο Θησαυρός μας.
Με τι να συγκριθει;
Η Αγαπη γεννηθηκε απ την Παναγιτσα μας.
Η Ζωή, το Φως ... απ την Παναγιτσα μας.
Η σωτηρια μας ... απ την Παναγιτσα μας.
Ποια λογια, ποια γραφιδα, ποιο πινελο, μπορουν να την περιγραψουν;
Τι αλλο να ζητησουμε απ τον Κυριο να μας δωθει;

Συχνα, σχεδον παντοτε δηλαδη, μιλαμε για Αγαπη.
Όμως, δυστυχως λησμονούμε:
Το έδαφος, στο οποίο αυτή φυτρώνει. Την καρδιά μας.
Τον γεωργο τον Κυριο ημων Ιησου Χριστο και το λιπασμα, τα δάκρυα της ταπεινωσης , της επιγνωσης της αμαρτωλοτητας μας, που θελει για να ανθισει.
"Εάν τις αγαπά με, τον λόγον μου τηρήσει" (Ιω. 14, 23) Και εαν τον τηρησουμε, τοτε, Εκεινος που ειναι η Αγαπη, θα ελθει και θα σκηνωσει μεσα στην καρδια μας " ... ελθέ και σκήνωσον εν ημίν ..." (Βασιλευ Ουρανιε ...) και τοτε το δενδρο θα γινει ευσκιοφυλλο και με καρπους ευγευστους πνευματικους και απ αυτο θα τρεφονται πολλοι εκ των αδελφων μας, σε αυτην την ερημο της αγνοιας και της πλανης των ημερων μας.
Ο Θεος Αγαπη εστι και η Αγαπη ειναι ελευθερη επιλογη μας ....

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μαρ 09, 2018 11:44 am

Ο Σταυρός
06 Μαρτίου 2018

Εικόνα

Βρήκε ο φτωχός στο δρόμο του
ξωκκλήσι γκρεμισμένο
και μέσα στα ερείπια
Σταυρό παραχωμένο.

Τον σήκωσε, τον φίλησε
τον έβαλε ψηλά,
να τον θωρεί στο διάβα του
και να τον προσκυνά.

Στα ξένα βρέθηκ' ο φτωχός
και με δουλειά και κόπο
έκανε πλούτη, γύρισε
με βιος ξανά στον τόπο.

Νοστάλγησε για να διαβή
από τον ίδιο δρόμο
Σταυρό δεν βρήκε πουθενά,
τις πέτρες είδε μόνο.

Θυμήθηκε τη φτώχεια του
που πέρασε στα νειάτα
κι έχτισ' ο πλούσιος εκκλησιά
εκεί μπροστά στη στράτα.

Ιερέας Σπυρίδων Ε. Αθανασιάδης
Καπαρέλλι Θηβών


Πηγή: paterspyridon : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες