Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Πνευματικά θέματα της Ορθόδοξης πίστης μας - Spiritual subjects of our Orthodox faith.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Επιμονή στην προσευχή

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Μάιος 21, 2018 9:08 am

Επιμονή στην προσευχή
20 Μαΐου 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης

Η ευτυχια ειναι το μονο πραγμα που πολλαπλασιαζεται οταν διαιρειται.

Πολλοί χάνουν τον καιρό τους, νοσταλγωντας απογοητευμενοι, τον καιρό που χασανε.
Νέα ημέρα, νέα ευκαιρία μας δίνει ο Κυριος να διορθώσουμε τα λάθη μας.
Θαρρος λοιπον συν Θεώ, η απελπισια ειναι δαιμονικη !!!

Όταν δουν οι δαίμονες ότι είσαι πρόθυμος να προσευχηθείς αληθινά, τότε σου φέρνουν στο νου σκέψεις πραγμάτων δήθεν αναγκαίων και σε λίγο, σε κάνουν να τα λησμονήσεις και παρακινούν το νου να τα αναζητήσει.
Σκοπός είναι φυσικά το να μην προσευχηθουμε σωστά η και καθόλου.
Το αντιμετρο αυτης της επιθεσεως, ειναι η επιμονη στο να προσευχομεθα παρα ταύτα.
Εκεινος παραλύει και φευγει ..

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 22, 2018 9:00 am

Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΧΗΣ
18 Μαΐου 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Ανδρέας Κονάνος

Κύριε,
Ιησού Χριστέ,
Σ' ευχαριστώ
που μπορείς πάντα
να βλέπεις
κάτι καλό μέσα μου,
ακόμα κι αν εγώ
δεν μπορώ
παρά μόνο
να με καταδικάζω,
να με απορρίπτω
και να μειονεκτώ.

Είσαι
ο αληθινός Θεός.

Πατέρας
και Μάνα
μαζί.
Ο ατίμητος
Φίλος
κι Αδερφός μου.
Αμήν.

Πηγή: p.Andreas Konanos : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Οι δοκιμασίες είναι πρόσκληση για την ένωση μας με τον Κύριο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μάιος 23, 2018 10:20 am

Οι δοκιμασίες είναι πρόσκληση για την ένωση μας με τον Κύριο
23 Μαΐου 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης

Ο ανυπομονος⛒δεν θα βρει ποτε την Ιθακη του, θα τον κατασπαράξουν οι σειρηνες .....
Η υπομονη ειναι η μεγιστη των αρετων ....
Δεσου και συ στο καταρτη της Ολκαδας που καπετανιος ειναι ο Κυριος με ροτα στην ιθακη μας ... την ποθινη μας πατριδα.

Οι οποιες δοκιμασιες, ειναι προτροπη, ειναι πρόσκληση για την ενωσή μας με τον Κυριο. Η επαναφορα μας στην οδό της μετανοιας, η σταυροανασιμη μας πορεια προς τον δικο μας Γολγοθα που θα φερει την δικη μας Ανασταση.
Μην γογγυζουμε, μην φοβομαστε, μην απογοητευομαστε.
Οι δοκιμασιες, μικρες η μεγαλες ειναι Δωρα Θειας οικονομιας, αποδειξη τρανη της απολυτης Του Αγαπης.
Οποια αντιθετη αντιμετωπιση σκεψη η συναισθημα, ειναι εκ του δολιου και πονηρου εχθρου της ψυχης μας.
Ζει Κυριος ο Θεός μας !!!

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Αν δεν υπήρχαν οι εχθροί μας δε θα γνωρίζαμε τι θα πει συγγνώμη

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μάιος 25, 2018 9:13 am

Αν δεν υπήρχαν οι εχθροί μας δε θα γνωρίζαμε τι θα πει συγγνώμη
25 Μαΐου 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης

Η συγχώρεση γίνεται εύκολη όταν κατανοήσουμε τους άλλους, όταν παραδεχτούμε τις δικές μας ατέλειες κι ότι είμαστε κι εμείς το ίδιο ικανοί για λάθη και αδικίες.

Τι να τις κανω τις δυσκολες Θεολογικες αναλυσεις, (οχι οτι δεν χρειαζονται αλλα ...) αν δεν μπορω να αναλυσω, μεταφρασω και τελικα πραξω το απλο, απλουστατο ... "... και άφες ημίν τα οφειλήματα ημών, ως και ημείς αφίεμεν τοις οφειλέταις ημών...."
Πως τολμω να λεγω οτι αγαπω, οταν δεν ξερω τι σημαινει συγχωρεση , το πρωτο συστατικό της αγαπης;

Αν δεν υπήρχαν και όσοι δεν μας... "γουστάρουν", "δέν τους αρέσουμε", οσοι μας "εχθρεύονται", δεν θα ξέραμε ούτε το ποιοι πραγματικά είμαστε, ούτε δε και το αν γνωρίζουμε τι σημαινει "εν Χριστώ Αγάπη".
Το Κυριότερο δεν θα γνωριζαμε, αν έχουμε την δύναμη να συγχωρησουμε ..
Κύριε φυλαγε όλους τους εναντίους μας και δίνε μας υπομονή να τους υπομενουμε.
Μάθε μας να συγχωρούμε ...

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Για ολες μας τις αμαρτιες φταιμε μονον εμεις

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μάιος 31, 2018 10:45 am

Για ολες μας τις αμαρτιες φταιμε μονον εμεις
31 Μαΐου 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης

Δυστυχως. Για ολες μας τις αμαρτιες φταιμε μονον εμεις, κανεις άλλος.
Ουτε καν ο Διαβολος.
Δεν μπορει να μας αναγκασει κανεις να αμαρτησουμε, ουτε καν ο μισοκαλος και μισάνθρωπος σατανας.
Μονο να μας "προτεινει" μπορει την αμαρτια η τις αμαρτιες και εμεις απλά ... τις κανουμε πράξη.
Τιποτα δεν μας επιβαλλεται.
Μας αρεσει, το θελουμε και το κανουμε.
Αλοιμονο, ποσο αδικουμε τον εαυτο μας, οταν επαναλαμβανουμε τα λογια - δικαιολογιες των Πρωτοπλάστων, η μια, "... ο οφις Κυριε με εξηπάτησε ..."ο άλλος "... η γυναικα που Εσυ μου εδωσες με εξηπάτησε ..."!!!
Και ετσι Τον αδικουμε, Τον ταπεινωνουμε, Τον απομακρυνουμε τον Κυριο απο κοντα μας, τον διωχνουμε !!!

Ας ελευθερωθει και η καρδιά μας, απ το σκοτάδι της υπερηφάνειας και ας λάμψει το γλυκο φως της ταπείνωσης και θα ζήσουμε την ποθητή Ανέσπερον ημέραν.
Ας αδιαφορίσουμε επιτέλους για το κτιστό και ας υμνήσουμε το Ακτιστο !!!

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιουν 05, 2018 9:06 am

ΧΩΡΙΣ ΠΙΕΣΗ
5 Ιουνίου 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Ανδρέας Κονάνος

Η ομορφιά δεν επιβάλλεται.
Ο Χριστός δεν πιέζει.
Ο καθένας έχει την ώρα του.
Σεβασμός κι ελευθερία.
Κοιτάω μέσα μου,
να είμαι εγώ εντάξει απέναντι στο Θεό
και τους ανθρώπους.
Αν είμαι εγώ εντάξει,
κανείς δεν μου φταίει,
κανέναν δεν ενοχλώ.
Τρώω νηστίσιμα,
και δεν με ενοχλεί που εσύ δεν νηστεύεις.
Πιστεύω αυτά που πιστεύω,
μα σέβομαι κι εσένα που πιστεύεις αλλιώς,
ή δεν πιστεύεις τίποτα.

Καταλαβαίνω κι εσένα,
επειδή έχω καταλάβει
εμένα.

Και ξέρω ότι όλα γίνονται
με τους ρυθμούς του Θεού,
και όχι με το δικό μου πείσμα
και τη βιασύνη.

Πηγή: p.Andreas Konanos : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Αγκαλιάζω την σιωπη και προχωρω

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιουν 08, 2018 8:40 am

Για ολες μας τις αμαρτιες φταιμε μονον εμεις
7 Ιουνίου 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης

Ο κάθε άνθρωπος ενώ δεν έχει καμία εξουσία στο γεγονός της υπάρξεώς του, έχει απόλυτη εξουσία στο νόημα που θα δώσει στην ύπαρξή του. Δεν χρειάζεται να είσαι ενας " μεγάλος " η " ιδιαιτερος" άνθρωπος. Φτάνει και περισσεύει να είσαι μόνο άνθρωπος !!!

Στην ανάγκη κ´ στον πόνο μας επικαλουμεθα την Βοηθεια του Κυριου.
Μετά την ιαματικήν Του παρέμβαση ομως, πόσο αχαριστα Του φερώμεθα !!!

Κλείνω τα ματια, και αφηνω πισω οτι προσπαθεί να με χαλάσει.
Αγκαλιάζω την σιωπη και προχωρω εκει που με παει η καρδιά και οχι το ρευμα ....

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Η αληθινη αντισταση θα γινει πρωτα στην καρδια μας

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Ιουν 11, 2018 8:40 am

Η αληθινη αντισταση θα γινει πρωτα στην καρδια μας
10 Ιουνίου 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Παντελεήμων Γιαννικούρης

Παψετε πια φαρισαιοι και δειλοι.
Κατακρινετε τον Χριστιανο για αυτο που ειναι καλυπτομενοι πισω απ την παραποιημενη εννοια της δηθεν Αγαπης και αποϊεροποιησης της τοσο "βλαβερης" , οπως την χαρακτηριζετε , αλλα δεν εξηγειτε τοι γιατι, με λογικα επιχειρηματα ....
Δηθεν ειστε
Μιλατε για κακες Θρησκειες και εννοειτε μονο μια τον Χριστιανισμο, μιλατε για θρησκευομενους οπισθοδρομικους και λατρευετε τους δηθεν "διαφορετιους" και εννοω τους ακραιους ασφαλως και μονον ....
Κατηγορειτε το ΜΠΟΥΛΙΝΓΚ κατα οποιουδηποτε ανθρωπου, και καλα κανετε εσεις σημερα, διοτι εμεις ως Χριστιανοι Ορθοδοξοι το πραττουμε δυο χιλιαδες χρονια τωρα και με τιμημα βαρυ ....
Αντε λοιπον Φαρισαιοι και υποκριτες σχολιαστε με τον ιδιο τροπο και τους Μουσουλμανους, τους ακραιους γκεϋ, τους παιδοφιλους και γενικα ολα τα ακραια ....
Αντε αν τολματε . .... Μα δεν θα το κανετε ποτε .....
Και καλα θα κανετε ...
ΔΕΝ παροτρυνω κανεναν να κανει κατι που εμενα δεν μου αρεσει .... αλλα παρακαλω σταματηστε να το κανετε, εσεις σε εμας ΔΕΝ ειναι τιμιο ουτε πολιτισμενο.
Δεν προτεινω να καταδικασετε κανενα, αλλα να αφησετε να ζησουν ολοι το ιδιο ελευθεροι χωρις τη δική σας δηλητηριασμενη και κομπλεξικη αρρωστημενη σκεψη .......
Ειναι πολυ ευκολο να κατηγορεις και πολυ δυσκολο να αγαπας αληθινα ....
Απελευθερωθειτε επιτελους ....

Παίρνε από τον καθένα ότι καλύτερο έχει και μη ζητάς ανάμεσα στους ανθρώπους έναν Θεό.

ΛΟΙΠΟΝ παμε παρακάτω αδελφια !!!
Η ζωη ειναι ομορφη και αν εχει και Χριστο ακομα ωραιοτερη ...
Τα παρατραγουδα ας παψουν και ας αρχισουμε την προσευχη που ξεχασαμε , φοβαμαι, απ την "αγωνιστικη" διαθεση που αναπτυξαμε αυτες τις τελευταιες ημερες ...
Ας αρχισουμε πρωτα σκυβοντας κατω απο ενα πετραχηλι, διοτι αρκετα ειπαμε, αρκετα κακολογησαμε, αρκετους σκανδαλισαμε, αρκετα θυμωσαμε ... Αρκετα λοιπον ...
Η αληθινη αντισταση θα γινει πρωτα στην καρδια μας, στην οικογενεια μας και σιγα σιγα θα επανελθει κατα το δυνατον η κοινωνια μας ...τη βοηθεια του Κυριου μας και των ματωμενων γονατων μας απ τις μετανοιες ....

Πηγή: Georgios Giannikouris : Facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Αν είσαι άνθρωπος ανέραστος, πως θα πας στον Παράδεισο;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Ιουν 11, 2018 8:55 am

Αν είσαι άνθρωπος ανέραστος, πως θα πας στον Παράδεισο;
10 Ιουνίου 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Ανδρέας Κονάνος

Ο Χριστός ήρθε στον κόσμο και δεν έσωσε τον κόσμο. Ο κόσμος συνεχίζει τον δρόμο του. Ο Χριστός δεν άλλαξε τον κόσμο με το ζόρι. Ξέρει ότι η ευτυχία δεν συμβαίνει με το ζόρι. Είναι θέμα συνεργασίας και κοινής απόφασης. Ο Θεός και το πλάσμα Του. Ο Χριστός, με τη ζωή Του, μου λέει: «Σου δίνω το χέρι Μου· αν θέλεις, κράτα το. Αν σε συγκινεί ένα καρφί που 'χω στο χέρι Μου, αν μιλά μέσα σου η τρυπημένη Μου παλάμη και μια πληγή αγάπης που 'χω στο στήθος μου για σένα, έλα. Αν δεν σε συγκινούν όλα αυτά, δεν έχουν νόημα η πίεση, οι απειλές και ο φόβος».

Αυτή η όμορφη φράση του Αγίου Πορφυρίου που βάζει στο στόμα του Χριστού είναι τόσο ελεύθερη. Λέει ο Χριστός: «Δεν βαστάω την κόλαση στο χέρι. Βρε, εγώ σε αγαπάω! Είμαι φίλος σας». Δεν μπορείς να προσελκύσεις κάποιον στον Θεό με τον φόβο της Κόλασης.

Αρα, κάθε φορά που καταπιέζεις, φανερώνεις ότι ακόμη δεν έχεις γνωρίσει τον Θεό και τον Παράδεισό Του. Κάθε φορά που ενοχλείς και πνίγεις, είσαι ακόμη άγευστος της αγάπης του Χριστού. Το πρώτο που σκέφτηκα να σου πω σήμερα είναι αυτό.
Το δεύτερο: Στον Παράδεισο δεν πάνε άνθρωποι που είναι μεν ασκητικοί, εγκρατείς και παρθένοι στο σώμα, αλλά ταυτόχρονα ανέραστοι, άσπλαχνοι και σκληροί. Πρόσεξε τι είπα! Δεν πας στον Παράδεισο επειδή είσαι παρθένος, επειδή είσαι ασκητικός, επειδή είσαι εγκρατής, επειδή είσαι νηστευτής, μα ταυτόχρονα είσαι ανέραστος, άσπλαχνος και σκληρός.

Ανθρωποι που δεν αγαπούν πώς θα σωθούν; Δεν συμπαθούν. Τότε τον Κύριο πώς θα Τον δουν; Δεν συγκινούνται με τον άλλο ούτε συμπονούν. Μα νηστεύουν αυστηρά. Δεν καταλαβαίνουν τον αδελφό τους ούτε μπαίνουν στην ψυχή του. Μα είναι παρθένοι και εγκρατείς στο κορμί. Τα χάνουν όλα. Τα χαρίσματα αυτά από μόνα τους δεν ωφελούν. Παράδειγμα, η νηστεία. Από μόνη της δεν σε σώζει. Στο Γεροντικό και σε πολλά ασκητικά κείμενα αναφέρεται ότι «νηστευτής είναι ο ίδιος ο διάβολος». Δεν τρώει. Αυτό από μόνο του όμως δεν τον σώζει.

Και ο ίδιος ο Χριστός ονόμασε τις πέντε παρθένες, που δεν είχαν λάδι καλοσύνης μαζί τους, «μωρές» και ανόητες. Ηταν παρθένες. Μα δεν είχαν λάδι, δηλαδή ευσπλαχνία και καλοσύνη. Θα σου πω κάτι που έγινε πρόσφατα. Ελαβα ένα μήνυμα πριν από λίγες εβδομάδες. Μου 'γραφε κάποιος τον καημό του. Είδα τη φωτογραφία του στο διαδίκτυο, στο facebook. Μια χαρά άνθρωπος. Δεν του έλειπε κάτι, ωραιότατος, νεότατος, με την οικογένειά του, με τα παιδιά του. Και μου γράφει: «Πάτερ, η γυναίκα μου έχει δύο χρόνια να με αγκαλιάσει. Διότι τη μία είναι Σαρακοστή. Την άλλη είναι νηστεία. Την άλλη ζυμώνει πρόσφορα. Την άλλη πάει Εκκλησία. Την άλλη γιορτάζει ο τάδε Αγιος. Την άλλη έχει πονοκέφαλο. Την άλλη είναι κουρασμένη. Την άλλη κάνει προσευχή. Και μ' όλες αυτές τις δικαιολογίες δεν μ' αγκαλιάζει ποτέ ούτε ζούμε ως σύζυγοι και ως ζευγάρι. Δεν ζούμε ενωμένοι και αγαπημένοι, με την έννοια τη συζυγική, την ερωτική». Αυτή η γυναίκα, λοιπόν, είναι ασκήτρια μεγάλη. Εγκρατεύεται και αγωνίζεται. Ετσι νομίζει. Στον Παράδεισο όμως θα πάει; Με τέτοια συμπεριφορά, δεν νομίζω.

Αν είσαι κοντά στον Χριστό και γίνεσαι άνθρωπος ανέραστος, κάτι κάνεις λάθος. Κάτι σίγουρα δεν πάει καλά. Αν είσαι χριστιανός, μα δεν είσαι και άνθρωπος αγαπητικός, ώστε να μπορείς να αγαπήσεις και να αγαπηθείς, να αγκαλιάσεις και να αγκαλιαστείς, να ζεστάνεις την καρδιά του άλλου και τη δική σου, τότε σίγουρα έχεις πρόβλημα.

Πηγή: p.Andreas Konanos : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιουν 11, 2018 10:23 pm

Εξαιρετικά τα δύο τελευταία άρθρα αγαπητέ κύριε Νίκο!!! Ευχαριστούμε πολύ που τα μοιραστήκατε μαζί μας! :)


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες

cron