Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Πνευματικά θέματα της Ορθόδοξης πίστης μας - Spiritual subjects of our Orthodox faith.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Δευτ Ιαν 09, 2017 2:40 pm

Το μόνο που μας ανήκει είναι το παρόν
Ορθόδοξη Αλήθεια

http://readpoint.com/orthodoksialithia
Από τον Π. Ανδρέα Κονάνο

Η πιο ωραία μέρα της ζωής σου, φίλε και φίλη μου, είναι η σημερινή. Και λέω η σημερινή, διότι η αυριανή ακόμα δεν έχει έρθει. Αύριο ίσως περιμένεις κάποιο ευχάριστο, πολύ δυνατό και συνταρακτικό γεγονός. Μα ακόμα είσαι στο σήμερα. Υστερα, το χθες, στο οποίο έζησες πάλι ευχάριστα και χαρούμενα γεγονότα, πέρασε. Το παρόν είναι αυτό που μόνο μας ανήκει. Αυτό που τώρα κυλάει μπροστά μας. Αυτό που τώρα κατέχουμε και μας κατέχει. Αυτό που τώρα ζούμε.

Η πιο ωραία μέρα είναι η σημερινή. Η πιο ωραία στιγμή είναι αυτή η στιγμή. Οχι τα επόμενα δευτερόλεπτα, που έρχονται, αλλά, να, αυτό που τώρα ζούμε. Και, μόλις το 'πα, πέρασε...

Εύχομαι να είσαι καλά. Εύχομαι να ζεις δημιουργικά και να μην ταλαιπωρείσαι απ' αυτά τα παιχνίδια του μυαλού και του νου μας, που μας βασανίζουν με πολλές σκέψεις και πολλούς λογισμούς. Μεγάλη ταλαιπωρία όλο αυτό. Αρκεί να σκεφτείς ότι πολλά απ' αυτά που μας συγχύζουν και μας αναστατώνουν δεν είναι τώρα μπροστά μας. Είναι παλιά θέματα. Που έχουν φύγει. Κι έχουν περάσει.

Ελα όμως που ο νους δεν το καταλαβαίνει αυτό! Ο νους μας δεν μπορεί να σταθεί στο εδώ και τώρα, μα θέλει να πηγαίνει στο εκεί και τότε. Και σου λέει: «Θυμάσαι τότε; Θυμάσαι χθες τι σου είπε;» Ξυπνάς το πρωί. Ξεκινάει η μέρα σου και σου λέει ο νους: «Πάρ' τον τηλέφωνο να τσακωθείτε. Πάρ' τον να του ζητήσεις τα ρέστα γιατί σου μίλησε έτσι». Μα για πότε μιλάμε; Για χθες. Μα αυτό έγινε. Πέρασε. Μη δίνεις συνέχεια σήμερα. Ζήσε το τώρα. Δώσε στον Θεό την ευκαιρία να σου δώσει τα δικά Του καινούργια δώρα. Ζήσε τη ζωή σου με ελπίδα και προσμονή μιας καλύτερης κατάστασης. Να 'σαι αισιόδοξος και αισιόδοξη. Με πίστη στον Χριστό. Μια πίστη που θα σε κάνει να βλέπεις τα πράγματα μέσα στο φως.

Βλέπε να έρχεται ένα φως στη ζωή σου. Οτι ήρθε το φως στη ζωή σου. Κι ότι η ζωή σου είναι ήδη μέσα στο φως. Οτι κι εσύ είσαι μέσα στο φως. Αυτή ήταν η αίσθηση που είχαν πολλές φορές οι Αγιοι όταν ήρθαν σε επαφή με τον Θεό στην προσευχή τους. Αυτές τις στιγμές έβλεπαν τον Θεό ως φως. Κι έβλεπαν και τον εαυτό τους μέσα σ' αυτό το φως. Νιώθε το κι εσύ αυτό. Οτι είσαι κι εσύ μέσα σ' αυτό το άγιο φως του Χριστού. Δες τα πράγματα αισιόδοξα και με ελπίδα στον Χριστό. Τόνωσε το ηθικό σου κι ανέβα λίγο. Μπορείς. Διότι το να 'σαι πεσμένος, απογοητευμένος, μπλοκαρισμένος και μελαγχολικός είναι και θέμα επιλογής σου. Το θέλεις και εσύ. Το επιλέγεις. Το διαλέγεις και το αποφασίζεις. Οπως είπε ο Αγιος Σεραφείμ του Σάρωφ, ο λόγος που δεν διορθωνόμαστε και δεν αγωνιζόμαστε είναι γιατί δεν το παίρνουμε απόφαση.

Από το βιβλίο του π. Ανδρ.
Κονάνου «Στο βάθος κήπος»



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Τρί Ιαν 10, 2017 7:44 pm

ΣΚΗΝΙΚΟ

Ήμουν
στο δρόμο
και περπάταγα
αγχωμένος.

Και είπα
¨Κύριε,
Ιησού Χριστέ,
ελέησέ με¨.

Κι είδα
στο βάθος του δρόμου
το Χριστό
να με χαιρετά.

Κι όλα
μου φάνηκαν
καινούργια πάλι,
και εύκολα.

π. Ανδρέας Κονάνος
fb



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Τρί Ιαν 10, 2017 7:45 pm

ΗΡΘΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ..

Μερικά μηνύματα
έχουν το χάρισμα
να κάνουν την καρδιά
διάτρητη..

Όπως αυτό..
...duskolo pragma mona3ia...

π. Ανδρέας Κονάνος
fb



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Πέμ Ιαν 12, 2017 12:02 am

Η ΠΛΗΞΗ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ

Ήταν
μια μέρα σήμερα
χωρίς
παράπονα,
προβλήματα
και γκρίνια.

Και παραλίγο
να είναι
όλη
μες στην πλήξη...

π. Ανδρέας Κονάνος
fb



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Πέμ Ιαν 12, 2017 6:51 pm

ΤΟ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ..!

Οι φτασμένοι άγιοι
θέλουν 5 λεπτά
να ξεπεράσουν
την πίκρα
που τους πότισε
η ζωή
κι ο κόσμος.

Εμείς
οι υπόλοιποι,
θέλουμε ίσως
5 ώρες.

Άλλοι όμως 5 μέρες,
ή και 5 βδομάδες.
Υπάρχουν
και μερικοί
που θέλουν 5 μήνες ή χρόνια.

Κι οι πιο βασανασμένοι:
δεν τους φτάνουν
5 δεκαετίες.
Αν προλάβουν δηλαδή...

Ζηλεύω
το 5λεπτο
των αγίων.

π. Ανδρέας Κονάνος
fb



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Παρ Ιαν 13, 2017 7:52 pm

Κύριε,
είσαι κρυμμένος
πίσω από τόσα αινίγματα,
ίσκιους,
σκοτεινές παραβολές
- πώς να σε βρω;

Όμως
είναι στιγμές
που σε αναγνωρίζω:
μια ξαφνική αφθονία
στην καρδιά μου
σε προδίνει.

Τάσος Λειβαδίτης

π.Ανδρέας Κονάνος



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Κυρ Ιαν 15, 2017 12:47 am

ΚΟΙΝΩΝΙΚΌΤΗΤΑ

Δεν υπάρχει
πιο βαρετός άνθρωπος
στην παρέα,
απ’ αυτόν
που όταν τον ρωτήσεις ¨τι νέα;¨,
απαντά ¨όλα καλά!! ¨

Το να ‘χεις
ένα πρόβλημα,
μια κάποια γκρίνια,
λίγη μιζέρια και μουρμούρα,
ρε παιδί μου,
σου δίνει κανονικότητα
κι αξία,
σε ανεβάζει μες στην κοινωνία,
έχεις μια κάποια
σημασία.

Επίσης,
σε κάνει
άτομο
ενδιαφέρον.

π. Ανδρέας Κονάνος
fb



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Κυρ Ιαν 15, 2017 10:46 pm

Νομίζεις ότι δεν είσαι για την ευτυχία;
Ορθόδοξη Αλήθεια
http://readpoint.com/orthodoksialithia

Από τον π.
Ανδρέα Κονάνο


Υπάρχουν πολλά προβλήματα στη ζωή σου. Εχεις δίκιο σ' αυτό. Αλλά για δες και πόσοι άλλοι φίλοι σου, και κοντινοί σου φίλοι και φίλες, στη δουλειά ή συγγενείς, γείτονες, γειτόνισσες έχουν παρόμοια προβλήματα με σένα. Μα αυτοί έχουν μια άλλη αντιμετώπιση. Βγάζουν ένα άλλο ψυχικό ήθος, μια άλλη ευεξία, μια χαρά και μια διάθεση να δουν τη ζωή ευχάριστα. Πάρε κι εσύ μια τέτοια απόφαση.

Εσύ είσαι που αφήνεις τον εαυτό σου και βαλτώνει. Εσύ δέχεσαι να βουλιάξεις και να στενοχωρηθείς. Και, τελικά, σου γίνεται ένα ναρκωτικό. Σαν να μην μπορείς πλέον χωρίς να στενοχωριέσαι. Μοιάζει σαν να το ζητάει ο οργανισμός σου πλέον. Γίνεται κάτι σαν εθισμός. Και διαρκώς ψιθυρίζεις μέσα σου: «Εγώ δεν είμαι για την ευτυχία». Δεν υπάρχει μεγαλύτερη πλάνη του νου απ' αυτή, φίλε μου! Είσαι για την ευτυχία.

Ζεις για την ευτυχία. Το υλικό απ' το οποίο σ' έφτιαξε ο Θεός είναι αυτή η χαρά Του. Η χαρά του Θεού είναι το υλικό σου. Είσαι δημιούργημα κι αποτέλεσμα ακριβώς αυτής της δημιουργικής ενέργειας του Θεού, που τι είναι, τελικά, αυτή η ενέργεια; Είναι η αγάπη Του, η χαρά και η φροντίδα Του για σένα.

Σ' έπλασε ο Θεός όχι με υλικό πένθους, θλίψης, μελαγχολίας ή απογοήτευσης, αλλά με τη χαρά Του. Είχε χαρά ο Κύριος όταν σε δημιούργησε και σ' έπλασε μες στην κοιλιά της μάνας σου. Μιλώ συμβολικά και μεταφορικά, όπως καταλαβαίνεις. Και σκοπός μου είναι να σου δείξω ότι ο Θεός, από αγάπη κινούμενος και με διάθεση χαράς, σ' έφτιαξε. Μ' εκστατική διάθεση σε δημιούργησε ο Πλάστης σου. Αυτός είναι κι ο λόγος που υπάρχεις. Για να χαίρεσαι. Μη διαλέγεις εσύ, λοιπόν, τη θλίψη και τη στενοχώρια. Δες με άλλο μάτι το όλο θέμα. Οπως είχε πει ο Απόστολος Παύλος σ' εκείνο το καράβι τότε που κινδύνευαν να βουλιάξουν και τελείωναν και τα τρόφιμά τους, «άνδρες, ευθυμείτε», δηλαδή τονωθείτε. Πάρτε κουράγιο. Θα αλλάξουν τα πράγματα. Δείτε αλλιώς την καταιγίδα και τα κύματα. Είναι στο χέρι σου. Είναι θέμα άσκησης. Αυτό δεν σημαίνει η λέξη «άσκηση»; Σημαίνει να εξασκηθείς με τον αγώνα και την προσευχή. Και με την ελπίδα σου, ώστε να κατευθύνεις πάλι το μυαλό σου από τα δυσάρεστα στα ευχάριστα.

Τη στιγμή που το μυαλό σου στρέφεται στο σκοτάδι και στην απογοήτευση, εσύ φέρε το πάλι στην αισιοδοξία. Φέρε το πάλι στον Χριστό και το φως. Εφυγε πάλι ο νους. Πάλι απογοητεύεσαι. Κι ακούς τον νου σου να σου λέει: «Αποκλείεται να τα καταφέρω. Η ζωή είναι πολύ δύσκολη. Δεν πρόκειται εγώ να βρω άνθρωπο να κάνω οικογένεια. Δεν πρόκειται να πληρώσω το δάνειο, θα τρελαθώ στο τέλος, θα με πάνε φυλακή, θα αυτοκτονήσω, δράμα η ζωή μου, πώς έμπλεξα έτσι». Αυτά όλα όμως είναι σκέψεις. Σκέψεις τις οποίες επιλέγεις όμως. Και τις δέχεσαι. Είναι λογισμοί. Μα εσύ τους υιοθετείς και τους «ζεσταίνεις» μέσα σου. Τους δίνεις φωλιά να ακουμπήσουν και να κουρνιάσουν. Και κάθονται μέσα σου. Μην επιτρέψεις όμως κάτι τέτοιο. Αντιστάσου και πες: «Οχι, εγώ θα δω τα πράγματα αλλιώς. Θα τα δω όπως θέλει ο Θεός. Δηλαδή, μέσα στο φως. Για τον Χριστό δεν υπάρχει πρόβλημα άλυτο. Ολα λύνονται και όλα για κάποιον καλό σκοπό υπάρχουν».

Από το βιβλίο του π. Ανδρ. Κονάνου «Στο βάθος κήπος»



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Δευτ Ιαν 16, 2017 10:36 pm

ΖΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΧΑΡΑ!

Καλή εβδομάδα!
Με ελπίδα και φωτεινούς λογισμούς!
Διώχνε τις μαύρες σκέψεις.
Επιλέγουμε την αισιοδοξία,
και όχι τη μιζέρια.
Κάνουμε ό, τι μπορούμε
να βάλουμε Φως Χριστού στη ζωή μας,
και το σκοτάδι έτσι σβήνει μόνο του.
Σου αξίζει η ευτυχία!

π. Ανδρέας Κονάνος
fb



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Τετ Ιαν 18, 2017 7:01 pm

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ

Τι ωραίο να μην κατακρίνεις!...

Μετά
καταλαβαίνεις καλύτερα
κάποιες φράσεις του Χριστού,
όπως:
Μείνατε εν εμοί...
Η Βασιλεία του Θεού εντός υμών εστί..
Ίνα ώσιν εν...
Υμείς φίλοι μου εστέ...
Ο έχων τας εντολάς μου και τηρών αυτάς,
ούτος εστίν ο αγαπών με...
Τι προς σε, Πέτρο;..
Ο Θεός αγάπη εστί...

Γενικά,
χωρίς την κατάκριση,
ανοίγουν οι ουρανοί της ψυχής,
και βλέπει ωραία πράγματα.
---------------------------------
Χρόνια πολλά, Αθανάσιε, Θανάση, Αθανασία,
Νάνσυ, Νάσο, κλπ κλπ,
και όσοι γιορτάζουν γενικά αυτές τις μέρες!

π. Ανδρέας Κονάνος
fb




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες