Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Πνευματικά θέματα της Ορθόδοξης πίστης μας - Spiritual subjects of our Orthodox faith.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Δευτ Μάιος 15, 2017 10:50 am

ΠΟΎΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΤΡΕΛΛΑ!

Λες τέλεια πράγματα,
αλλά με λάθος τρόπο.

Έχεις συχνά δίκιο, μα το χάνεις,
διότι δεν ξέρεις να το ζητάς έτσι
που να ανοίξει η ψυχή του άλλου.
Είσαι σωστός,
μα χωρίς διάκριση.

Ο Θεός όμως,
έχει σκοπό να τονώσει μια ψυχή,
όχι να τη διαλύσει.
Θέλει να βοηθήσει,
κι όχι απλά να ξεσκεπάσει.

Είναι μεγάλη ηδονή
να πιάνεις τον αμαρτωλό
στην όποια αμαρτία του.

Μα είναι μεγαλύτερη ανάπαυση και χαρά,
να τον βοηθάς
να βρει το δρόμο
για τη σωτηρία του.

Ο Χριστός δεν ήρθε με την απόλυτη δικαιοσύνη.
Τότε όλοι θα πηγαίναμε στην κόλαση.
Ήρθε με την αγάπη και την ευσπλαχνία.

Αυτή η Αγάπη Τον έκανε την ώρα που έπιασαν
την αμαρτωλή γυναίκα επ' αυτοφόρω,
να κάνει πως κοιτά κάτω
και κάτι γράφει στο χώμα..

Έχουμε δρόμο ακόμα...
Μιλάμε για χιλιόμετρα...
--------------------------------------------------------------
Από το βιβλίο Στο Βάθος Κήπος,
στην Εφημερίδα Ορθόδοξη Αλήθεια.

Πώς θα αντιδράσεις στο
λάθος του παιδιού σου;

http://readpoint.com/orthodoksialithia
Ορθόδοξη Αλήθεια

Από τον P. Andreas Konanos

Kοίταξα το «Γεροντικό» και είδα μια κουβέντα του αβά Ποιμένα, την οποία κράτησα μέσα μου και με βοήθησε. Λέει κάτι πολύ έξυπνο και διακριτικό. Θα μεταφέρω όμως το παράδειγμά του στο τώρα και θα το προσαρμόσω στα δεδομένα του 21ου αιώνα.

Πες, λέει, ότι μαθαίνεις πως το παιδί σου αντέγραψε στο σχολείο. Το είδαν, το έπιασαν επ' αυτοφώρω, και σε παίρνουν τηλέφωνο απ' το σχολείο, για να σε ενημερώσουν. Γυρίζει το παιδί σπίτι. Του λες: «Παιδάκι μου, γιατί αντιγράφεις; Γιατί κάνεις σκονάκι;» Και σου απαντάει το παιδί: «Δεν αντέγραψα. Αλήθεια σου λέω. Δεν είναι ωραίο να αντιγράφεις, μαμά. Γι' αυτό εγώ δεν αντιγράφω. Δεν είναι καλό πράγμα αυτό».
Ας κάνουμε τώρα μια σύγκριση της δικής μας αντίδρασης με εκείνη του αβά Ποιμένα. Εμείς, στην περίπτωση αυτή, λέμε: «Ρε, δεν ντρέπεσαι; Βρε, με πήραν απ' το σχολείο τηλέφωνο. Ξέρω πολύ καλά ότι αντιγράφεις. Αφού σ' έπιασαν. Ρεζίλι μας έκανες! Και είσαι και πονηρός και λες και ψέματα, και μάλιστα από αυτή την ηλικία. Και πας να τα κουκουλώσεις και κρύβεσαι». Κι αρχίζει η ισοπέδωση, και κάνεις λιώμα το παιδάκι. Είναι αναμενόμενο και σαφές ότι το παιδάκι θα έρθει σπίτι φοβισμένο και θα πει ψέματα. Η αλήθεια είναι ότι όντως αντέγραψε.

Κοίτα τώρα πώς αντιμετωπίζει ο αβάς Ποιμένας το ίδιο θέμα. Λέει ο Αγιος: «Αν αμαρτήσει κάποιος και αρνηθεί ότι αμάρτησε, μην τον ελέγξεις! Διότι με τον έλεγχό σου του αφαιρείς την προθυμία». Το ότι το παιδάκι σου σού λέει: «Δεν αντέγραψα. Δεν είναι ωραίο να αντιγράφεις. Γι' αυτό εγώ δεν αντιγράφω» είναι σαν να σου λέει: «Κατά βάθος, ξέρω κι εγώ ότι δεν είναι ωραίο και δεν το θέλω». Αυτή είναι η συνηθισμένη αντίδρασή μας στο φαινόμενο της αντιγραφής ή, κάποια άλλη φορά, της κλοπής κι ό, τι άλλο μπορεί να είναι. «Μαμά, δεν το 'κανα εγώ αυτό». «Δεν το 'κανες, παιδάκι μου;»

Πώς θα μπορούσες ν' απαντήσεις; «Να πώς» λέει ο αβάς Ποιμένας. Να του πεις: «Καλά, παιδί μου, εντάξει. Από δω και πέρα όμως έχε τον νου σου. Φυλάξου. Πρόσεχε, γιατί καμιά φορά άνθρωποι είμαστε, μπορεί να 'χουμε αυτό τον πειρασμό. Κι εγώ κάποιες φορές στη ζωή μου μπορεί να 'χω τον πειρασμό. Παιδί μου, έχε τον νου σου, να προσέχεις». Και, γενικά, μίλα στο παιδί σου με τέτοιο τρόπο, ώστε να μην πέσει σε αθυμία και κατάθλιψη. Αυτό είναι το μυστικό και το κριτήριο: να μη μελαγχολήσει η ψυχή του. Να μη φτάσει στο σημείο να πει: «Πήραν είδηση όλοι ότι είμαι ένας άχρηστος, ένας ανίκανος, ένας αποτυχημένος και κακός. Στιγματίστηκα πλέον. Ολοι τώρα νομίζουν ότι αντιγράφω κι ότι κλέβω».

Εχω ζήσει μερικές φορές αυτό το φαινόμενο. Ερχονται γνωστά άτομα που έκαναν κάτι και μου λένε: «Εγώ, πάτερ, δεν το 'κανα. Σας λέω αλήθεια». «Καλά, ηρέμησε. Εγώ ξέρω ότι προσπαθείς, ξέρω ότι κάνεις αγώνα, ότι είσαι καλός άνθρωπος». Μην αρνηθείς αυτό που σου λέει. Μην κάνεις τον έξυπνο, που τα ξέρει όλα. Κάνε λίγο τον χαζό. Πούλα λίγη τρέλα. Αυτή η συμπεριφορά τονώνει την ψυχή και δείχνεις στον άλλο την εμπιστοσύνη σου. Κι αυτό που «καθρεφτίζεις» στην καρδιά του είναι: «Εγώ, παιδί μου, πραγματικά πιστεύω ότι ισχύει αυτό που λες! Το προσδοκώ και πιστεύω ότι τέτοιος άνθρωπος είσαι - καλός άνθρωπος. Να ξέρεις ότι σε εμπιστεύομαι».

Με τον τρόπο αυτό τονώνεις το ηθικό του. Ανεβάζεις την ψυχολογία του. Παραδέχεσαι κι εσύ: «Δεν σ' έχω για τέτοιο άνθρωπο. Κι αν κάτι έγινε, ήταν αδυναμία της στιγμής, μια δύσκολη ώρα, η κακιά στιγμή. Δεν είσαι όμως τέτοιος άνθρωπος εσύ». Κι αυτό μην το κάνεις σαν θέατρο, ηθοποιία και ψεύτικη τεχνική. Η καρδιά σου να τονώνει τον άλλο στ' αλήθεια.



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Τρί Μάιος 16, 2017 9:50 pm

ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Σε είδα να φωνάζεις
και να ορύεσαι.
Και τρόμαξα.
Αργότερα μου ‘πες
ότι πίσω απ’ τις κραυγές
και τα ουρλιαχτά σου
κρύβεται ένας φόβος μεγάλος,
κι ότι υποφέρεις πολύ.
Θυμήθηκα παρόμοιες
δικές μου στιγμές,
και συμφώνησα μαζί σου.

Όταν φωνάζω
και το παίζω δυνατός και άτρωτος,
στην πραγματικότητα
υποφέρω από κάτι,
και δεν είμαι καλά.

Όταν είμαι καλά,
όλα μου φαίνονται καλά.
Όταν είμαι καλά,
έχω μεγάλη κατανόηση,
λέω το δίκιο μου με ηρεμία,
με αγάπη,
χωρίς επίθεση,
μίσος, κακία.
--------------------------------------------
ΟΜΙΛΙΑ ΣΤΟ ΒΥΡΩΝΑ:
Τετάρτη 17 Μαΐου,
στο ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος, στο Βύρωνα,
στις 7 μ.μ.

π. Ανδρέας Κονάνος
fb



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Τετ Μάιος 17, 2017 11:40 am

Ti Να Φοβηθώ Όταν Νιώθω Ότι Με Αγαπάει Ο Δημιουργός Μου, Ο Θεός Μου, Ο Ιησούς Χριστός!

ι έρχεται ο Θεός και σου λέει: «Αγάπα, παιδί μου. Αγάπα κι άφησέ Με να σε αγαπήσω κι Εγώ, και θα σου φύγει κάθε φόβος». Όταν αγαπηθείς απ” τον Θεό, όταν νιώσεις αγαπημένος, δεν φοβάσαι.
Πώς να φοβηθείς τώρα; Αφού νιώθεις απέραντη αγάπη και στοργή. Ο αγαπημένος δεν φοβάται. Ο αγαπημένος δεν έχει ανασφάλεια. Ο αγαπημένος νιώθει ζεστασιά, τρυφερότητα, χάδι, άγγιγμα. Όλα αυτά του παίρνουν τους φόβους.
Τι να φοβηθώ όταν νιώθω ότι μ” αγαπάει ο Δημιουργός μου, ο Θεός μου, ο Ιησούς Χριστός!

Όταν καταλάβω ότι μ” αγαπά, τότε πραγματικά δεν φοβάμαι. «Τι ποιήσει μοι άνθρωπος; Κύριος εμοί βοηθός». Σ” εμένα και για μένα και για χάρη μου βοηθός μου είναι ο Θεός μου. Τι θα μου κάνουν οι άνθρωποι; Μόνο ό,τι επιτρέψει ο Θεός θα μου κάνουν. Αν ο Θεός τούς το επιτρέψει, θα κάνουν. Αλλά και πάλι ο Κύριος θα μ” αγαπά. Και μέσα στις περιπέτειες πάλι θα μ” αγαπά. Ολα αυτά που λέω τι είναι; Είναι απόπειρα αλλαγής του νου. Αλλαγή σκέψης, νοοτροπίας, ήθους. Αυτή η πνευματική αφύπνιση, που, όταν γίνει στη διάνοιά μας, θα δούμε αλλιώς τα πράγματα, τον κόσμο, τα γεγονότα. Και θα εξηγούμε τα πάντα κάπως αλλιώς. Μόνο όταν είσαι πολύ παιδί, μόνο τότε δεν λέει κάτι ο νους σου.

Μόνο τότε δεν βγάζεις συμπέρασμα. Το παιδικό μυαλουδάκι είναι ανοιχτό σε όλα. Του αθώου παιδιού ο νους είναι χωρίς ετικέτες. Ωσπου να το μάθουμε εμείς να πει «αυτό είναι κακό, αυτό είναι καλό», για το μικρό παιδί όλα είναι ευκαιρίες, όλα είναι αγνά, αθώα και καλά. Γι” αυτό, άμα πάει ένας εγκληματίας σ” ένα παιδάκι και του πει «δώσ” μου αυτό» ή «άνοιξέ μου την πόρτα», το παιδί δεν ξέρει να πει «αυτός είναι κακός». Διότι το μυαλουδάκι του, ο νους του, είναι ανοιχτό. Δεν ξεχωρίζει τους ανθρώπους. Δεν τους έχει βάλει κάποια επιγραφή «αυτός είναι σωστός, του μιλάμε, αυτός είναι παλιάνθρωπος, του κλείνουμε τη πόρτα». Όλοι είναι ευκαιρίες του Θεού. Όλοι είναι καλοί. Μέσα απ” τα μάτια του παιδιού όλοι είναι μοναδικοί. Θα πεις: «Εμείς δεν μπορούμε να έχουμε ένα τέτοιο μυαλό, γιατί θα μας κατασπαράξουν στην κοινωνία με τόση αθωότητα. Θα γίνουμε τελείως θύματα».

Ναι, αυτό λέει η λογική. Μα ο Άγιος Ισαάκ ο Σύρος λέει ότι το μικρό παιδί με την αθωότητά του πιάνει ένα φίδι και το φίδι τελικά μπορεί να μην το δαγκώσει. Εννοώντας μ” αυτό το παράδειγμα ότι η αθωότητα αφοπλίζει. Το καθαρό μυαλό, το αθώο μυαλό, που δεν βάζει επιγραφές στους ανθρώπους ζει άλλα θαύματα. Πιστεύω να μη σε μπερδεύω. Προσπαθώ να σου πω γι” αυτά τα παιχνίδια του νου που μας ταλαιπωρούν. Και για τις σκέψεις που μας βασανίζουν. Κάτι που δεν είχε ο Κύριος. Ο Κύριος δεν έβλεπε τους ανθρώπους κλεισμένους σε κουτάκια με ονόματα απέξω.

Δεν έζησε ανάμεσά μας πλησιάζοντας επιλεκτικά τους ανθρώπους, δηλαδή δεν είπε: «Σ” αυτούς μιλάω. Στους άλλους δεν μιλάω. Αυτοί είναι οι σωστοί, αυτοί είναι οι κολασμένοι». Το αντίθετο έκανε. Πήγαινε στους κολασμένους -κολασμένους θα τους ονομάζαμε εμείς- και μίλαγε μ” αυτούς. Κι έβλεπε άλλα πράγματα μέσα σ” αυτούς. Αν ο νους μας γίνει πάλι αθώος κι αν αφεθεί στον Θεό, ώστε να λαμπρυνθεί και να φωτιστεί, θα δει τα πράγματα αλλιώς.

π. Ανδρέας Κονάνος
Από το βιβλίο του π. Ανδρ. Κονάνου «Στο βάθος κήπος».



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Πέμ Μάιος 18, 2017 2:01 am

ΤΟ ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ: Η ΕΚΣΤΑΤΙΚΗ ΕΣΧΑΤΗ ΩΡΑ!

Δεκάδες άνθρωποι, γνωστοί μου, τις τελευταίες δεκαετίες, πέθαναν περιμένοντας πολέμους, καταστροφές, επιδρομές, τη Δευτέρα Παρουσία, το τέλος του κόσμου, κάποιο χάραγμα το ’82, το ’99, το 2000, το 2012 και πάει λέγοντας.

Δεν χάρηκαν τη ζωή τους με τρόπο ουσιαστικό, δεν έζησαν την κάθε τους μέρα με απλότητα ενώπιον του Χριστού, παρά έτρεμαν και προσδοκούσαν φοβισμένα κι άρρωστα κάτι που τελικά δεν έγινε.
Μιλάμε για προφητείες, απειλές και σενάρια καταστροφής.

Από το 1983 τα θυμάμαι εγώ, τότε που ήμουν παιδί, στο γυμνάσιο.
Δεν ήταν λίγες οι φορές που κράταγα τη λαμπάδα της Ανάστασης, κι αντί να χαρώ σαν παιδί την Ανάσταση και τη Ζωή, σκεφτόμουν φοβισμένος αυτό που είχε πρόσφατα προφητέψει ο τάδε γνωστός ή άγνωστος κι αόρατος αγιορείτης, ή άλλος πνευματικός άνθρωπος, ή το ημερολόγιο των Μάγια, των Ίνκας, του Νοστράδαμου και άλλων παρόμοιων, ότι ¨μετά το Πάσχα, ετοιμαστείτε, θα γίνει πόλεμος¨, ¨θα συγκρουστούμε με πλανήτες, κομήτες και άλλα πετούμενα¨!

Οράματα, θαύματα, αποκαλύψεις, αγγελοφάνειες κλπ, ήταν το φόντο όλων αυτών των καταστάσεων, που έρχονταν να τις κάνουν πιο ισχυρές, και να δώσουν κύρος αδιαμφισβήτητο.

Άντε να τολμήσεις να πεις ότι όλα αυτά δεν στέκουν ή είναι πλάνη ή είναι γέννημα αρρωστημένων μυαλών! Θα σε θεωρούσαν αυτόματα αιρετικό και πλανεμένο.

Και εννοείται ότι, κανείς απ’ αυτούς που τρομοκράτησαν τόσο και τόσο κόσμο με απειλές και υποσχέσεις προφητικές, δεν ζήτησε μετά την πανηγυρική του διάψευση δημοσίως συγγνώμη.

Κανείς απ’ αυτούς τους ανθρώπους που έλεγαν ¨αυτό είναι το τελευταίο μας ειρηνικό Πάσχα¨, ¨έρχεται πόλεμος¨, ¨μαζέψτε κονσέρβες¨, ¨αγοράστε κανα οικοπεδάκι να έχετε καμία κοτούλα¨ κλπ κλπ άπειρα, δεν κρίθηκε, δεν απολογήθηκε, δεν υπέστη συνέπειες.
Κανείς!!!

Γιατί όλα αυτά;

Διότι ο άνθρωπος αρέσκεται στις ελπίδες της επιφάνειας, που δεν αγγίζουν τις βαθιές χορδές και πτυχές της ψυχής του.

Θέλει σώνει και καλά στην εποχή του να γίνουν μεγάλα και τρομερά πράγματα, και μαζί με το δικό του βιολογικό τέλος να σημάνει και το τέλος του σύμπαντος.

¨Πεθαίνω εγώ, πεθαίνει ο κόσμος όλος¨.

Αυτό που κυκλοφορεί υποσυνείδητα στα έγκατα του ψυχισμού μου είναι αυτή η έννοια: ¨Ο κόσμος υπάρχει όσο υπάρχω εγώ¨.

Δεν μπορεί να χωνέψει ότι ¨ναι, κι εγώ θα πεθάνω, όπως τόσοι και τόσοι πέθαναν και πεθαίνουν, και η ζωή θα συνεχιστεί κανονικά, και θα υπάρχει μέλλον και συνέχεια για πολλές γενιές ακόμα. Χωρίς εμένα!! Το δέχομαι ταπεινά, μπαίνω στην ουρά, χαίρομαι τη ζωή μου όσο πάει ακόμα, και μετά θα παραδοθώ κι εγώ όπως οι πρόγονοί μου. Στη γη σωματικά, και στο Θεό ψυχικά¨.

Μια φορά, γύρω στο 2000, κάποιος πολύ θερμόαιμος με όλα αυτά τα θέματα με είχε τρομοκρατήσει πάλι, για το επερχόμενο τέλος, για καταστροφές και για το χάραγμα, και για κάθε λογής συμφορά.
Όμως ο ίδιος εκείνο ακριβώς τον καιρό, παραδόξως, έχτιζε σπίτι αρκετών εκατομμυρίων!!

Τη μισή μέρα την πέρναγε στα τηλέφωνα μιλώντας για απειλές πολέμων και παρόμοια σενάρια τρόμου, και την άλλη μισή μέρα έψαχνε μάρμαρα Πεντέλης για το μπάνιο, και φανταχτερούς πολυέλεους για το σαλόνι. Εκεί άρχισα κάπου να ψιλιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά σε όλη αυτή την ιστορία, την αντιφατικότητα και σχιζοφρένεια που κρύβεται πίσω απ’ αυτές τις ¨αγωνίες¨.

Συμπέρασμα δικό μου, μα όχι υποχρεωτικά και δικό σου:
Ας χαρούμε την κάθε μέρα.
Ας είμαστε έτοιμοι να φύγουμε αν θέλει ο Θεός την κάθε μέρα.
Ακόμα και σήμερα.
Με ευγνωμοσύνη για το τώρα, απολαμβάνοντας τον άρτον ημών τον επιούσιον.
Προσευχή, εκκλησιαστική ζωή εσωτερικής καλλιέργειας και οχι διασπαστικής εξωστρέφειας.
Ταπείνωση, αγάπη, ένωση με το Χριστό δια των Μυστηρίων Του.

Νομίζω αυτά τα κλειδιά μάς άφησε ο Χριστός.
Και είναι αρκετά.

Κι όταν γίνει ό, τι γίνει, (δεν λέμε ότι δεν θα γίνει ό,τι είπε ο Χριστός), όποια κι αν είναι αυτή η στιγμή, θα κάνω ό, τι καλυτερο και φωτισμένο μπορώ, ζώντας μέσα στην κοινωνία και την Εκκλησία του Χριστού.
Για μένα, και για όσους αγαπώ.

π. Ανδρέας Κονάνος
fb



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Παρ Μάιος 19, 2017 11:57 pm

ΓΙΝΕ ΠΑΛΙΑΤΣΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

Γίνε γελοίος,
αστείος,
κάνε τον κλόουν,
και μη σε νοιάζει
τι θα πουν για σένα
όσοι σε βλέπουν.

Αρκεί να δώσεις
λίγη χαρά
στον άνθρωπό σου,
ν’ ανθίσει ένα χαμόγελο
στα μαραμένα χείλη του.

Στο παιδί σου
που πιέζεται κι αγχώνεται
με τα δικά του.
Στη γυναίκα σου
που γύρισε
απ’ τη χημειοθεραπεία
κι είναι χάλια.

Η αγάπη είναι μεθύσι,
και δεν ντρέπεται
τα ρούχα της φινέτσας
να αφήσει.
Αρκεί να σε φιλήσει,
Κύριε,
στο πρόσωπο
του πονεμένου..

Του όποιου.

π. Ανδρέας Κονάνος
fb



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Σάβ Μάιος 20, 2017 8:06 pm

Ο ΘΕΟΣ ΕΥΛΟΓΕΙ ΟΣΟΥΣ ΡΙΣΚΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΛΜΟΥΝ!

Είπε ο πνευματικός
στο τελος της εξομολόγησης:
Μ’ αρέσεις πολύ όταν τολμάς,
όταν διψάς κι ορμάς στη ζωή.
Κι ας κάνεις και λάθη.

Δεν με τρομάζει το λάθος σου
– ανθρώπινο άλλωστε το πίπτειν! -
όσο με ενθουσιάζει το μεράκι
και η φόρα σου
για ζωή.

Αυτή η δίψα να κάνεις πράγματα,
να παλεύεις, να ρισκάρεις,
να βγαίνεις απ’ το βόλεμα
μιας ρουτινιάρικης ζωής
που μυρίζει
φορμόλη και θάνατο.

Η σειρά είναι:
προσεύχομαι, ανοίγομαι,
τολμώ,
και μετά αφήνομαι,
και περιμένω.
Κι ό, τι επιτρέψει ο Θεός, ας γίνει!

Η χαρά μου
δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα,
μα η προσφορά του αγώνα μου.

Κι όπου βγει!

That ‘s life!

π. Ανδρέας Κονάνος
fb



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Κυρ Μάιος 21, 2017 3:41 pm

ΟΛΗ Η ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ, ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ!

Όταν έκανα τους πρώτους γάμους,
πρόσεχα πολύ τα λόγια και τις ευχές
του Μυστηρίου.
Πάντα έτσι γίνεται.
Στην αρχή προσέχεις,
και μετά όλα γίνονται συνήθεια
αν δεν έχεις το νου σου σε εγρήγορση
και συνειδητή συμμετοχή.

Έλεγε λοιπόν κάπου εκεί
μεταξύ πολλών άλλων ευχών,
και αυτή:
¨Δώσε, Κύριε, στο ζευγάρι αυτό,
να νιώσει στη ζωή του
τη χαρά που ένιωσε η αγία Ελένη,
όταν βρήκε τον Τίμιο Σταυρό!¨..
¨Και έλθοι επ' αυτούς η χαρά εκείνη,
ην έσχεν η μακαρία Ελενη,
ότε εύρε τον τίμιον Σταυρόν...¨

Όταν το είπα για πρώτη φορά,
ένιωσα κάτι πολύ δυνατό μέσα μου.
Διότι, σκέφτηκα,
αυτή η χαρά που ένιωσε η αγία,
στη θέα του Σταυρού του Χριστού,
θα πρέπει να ήταν
πολύ μεγάλη.

Σίγουρα θα ένιωσε
συγκίνηση, δέος,
ευλάβεια, καημό,
πόνο, λαχτάρα,
όνειρα, προσδοκίες,
θεία αγάπη κι έρωτα,
ευωδία, χαρά, πίστη,
δικαίωση, ανάπαυση,
ανακούφιση,
ανανέωση,
κίνητρο για ζωή.

Αυτό εύχομαι και σ' όσους γιορτάζουν σήμερα,
άντρες και γυναίκες,
Κωνσταντίνους, Κωνσταντίνες και Ελένες:
Να νιώσουν τη χαρά της αγίας Ελένης,
όταν βρήκε τον τίμιο Σταυρό!

Μιλάμε για μεγάλη χαρά
κι αβάσταχτη!

π. Ανδρέας Κονάνος
fb



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Τρί Μάιος 23, 2017 1:34 am

ΓΙΝΕ ΜΑΓΝΗΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ...

Ο καθένας θέλει τον τρόπο για να ανοίξει την ψυχή του.
Αν τον πλησιάσεις κατάλληλα, θα εκπλαγείς απ' την ομορφιά και καλοσύνη του.
Αν τον κοντράρεις, θα βρεις απέναντί σου έναν παλαιστή που θα επιχειρήσει να σε λιώσει.
Αν πας με το μέλι, κι όχι με το ξύδι, θα βρεις απέναντί σου ένα παιδί, που η καλοσύνη σου το κάνει αλοιφή.

Μα για να πας με το μέλι, είναι ανάγκη πρώτα η δική σου ψυχή να είναι μελωμένη, αναπαυμένη, ασφαλής, ήρεμη, και χορτάτη αγάπη.
Αν εγώ είμαι γεμάτος ανασφάλειες, φοβίες, ανησυχίες, ψυχολογικά ασυμμάζευτα, θα τα βγάλω όλα αυτά και σε σένα.
Θα σε καταπιέσω, θα σε χρησιμοποιήσω, θα θελήσω να σε χειριστώ, να σε πάω εκεί που θέλω εγώ, χωρίς σεβασμό και οξυγόνο Χριστού.

Είμαστε υπέροχοι οι άνθρωποι, και κρύβουμε μέσα μας όλη την αγιοσύνη του Θεού.
Μα είμαστε και τραγικοί κι απαίσιοι, όταν βγαίνει από μέσα μας όλη η ζούγκλα των παθών, και τα πρωτόγονα ένστικτα, που δεν γνωρίζουν από αγάπη, αναστολές και φρένο.

Ο Θεός να μας βοηθά όλους, να ζούμε το Φως και την Αγάπη Του.
Κι αυτά στη συνέχεια να σκορπάμε.
Κι αυτά, σαν άλλοι μαγνήτες, να τραβάμε απ' την κάθε ψυχή που μας πλησιάζει, στο σπίτι, στη δουλειά, στο σχολείο, στο δρόμο, στον κόσμο...
-----------------------------------------------
Από την Εφημερίδα Ορθόδοξη Αλήθεια, απόσπασμα απ' το βιβλίο ¨Αγάπη για Πάντα¨, που κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία.
--------------------------------------------------
ΒΡΑΔΙΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ,
στην πλατεία Ψυρρή, δίπλα στο Μοναστηράκι,
στο ναό της Γεννήσεως του Χριστού,
(οδός Χριστοκοπίδου)
την Τετάρτη το βράδυ, από 8.30 μ.μ. μέχρι 12.10
για την Ανάληψη του Κυρίου.
---------------------------------------------------------------
Να γεμίσει η γη με την ευωδία της Παναγίας!
http://readpoint.com/orthodoksialithia
Ορθόδοξη Αλήθεια

Από τον P. Andreas Konanos

Ολα χωρούν και μπορούν να υπάρξουν στην Εκκλησία. Και τα ρομαντικά και τα ορθολογικά και τα πιο στιβαρά και τα αυστηρά, ακόμα και τα πιο ποιητικά

Oταν εμπιστεύεσαι κάποιον, τον κερδίζεις. Κι εξασφαλίζεις με τον τρόπο αυτό και τη δική του εμπιστοσύνη και το άνοιγμα. Λέει τότε μέσα του: «Αυτός με εμπιστεύεται. Ε, πώς θα τον απογοητεύσω; Αυτός με αγαπά, με τιμά, με σέβεται. Περιμένει πράγματα από μένα και με θεωρεί άξιο. Περιμένει να 'μαι σωστός στο σχολείο μου, στον γάμο μου, στη δουλειά μου».
«Σε θεωρώ ικανό». Αυτό να βγάζεις προς τον άλλον. Αλλιώς, τον καταρρακώνεις. Και αν πάρει είδηση ο άλλος ότι του 'χεις κολλήσει αυτή την ετικέτα, ότι «εγώ, ό,τι και αν μου πεις, μέσα μου έχω άσχημη εντύπωση για σένα», τότε είναι που τον έχασες. Λειτουργεί ως εξής η ψυχολογία του έπειτα: «Εντάξει, λοιπόν, αφού με ξέρεις ως κακό, θα κάνω ό,τι μπορώ να το επαληθεύσω κιόλας. Για να δικαιωθείς κι εσύ, να δικαιωθώ κι εγώ. Οπότε, δικαίως μετά θα με κατηγορείς».
Μου έκανε πολλή εντύπωση αυτή η φιλοσοφημένη και ψυχολογημένη συμβουλή του αβά Ποιμένα. Πριν από τόσα χρόνια τόσο σοφά λόγια...

Ερχεται ένα παιδί στο σχολείο. «Γιατί δεν διάβασες;» «Ε, ξέρετε, γιατί... Ηθελα να διαβάσω, ξέρετε, εγώ πολύ νοιάζομαι για το μάθημά σας, αλλά χθες συνέβη κάτι στο σπίτι». Και η αλήθεια είναι ότι δεν συνέβη τίποτα στο σπίτι.

Ολα αυτά θέλουν διάκριση, θέλουν ισορροπία. Να δεις πότε το παιδί κοροϊδεύει συστηματικά και η κοροϊδία αυτή γίνεται τρόπος ζωής, και πότε το λέει επειδή η ψυχούλα του θέλει βοήθεια.

Να εμπιστευτεί και να ανοίξει η καρδιά του, και να πει όλη την αλήθεια. Να 'ρθει να σου πει: «Ξέρεις τι; Δεν διάβασα, γιατί βαριόμουν. Γιατί μας έφεραν ένα ωραίο παιχνίδι στον υπολογιστή και ήθελα να παίξω για πολλές ώρες, και ξεχάστηκα». Αλλά για να κερδίσεις αυτή την εμπιστοσύνη, είναι ανάγκη αυτό: να μην το αποθαρρύνεις γι' αυτό που σου λέει.
Τι είπα σήμερα; Φίλε μου, κατάλαβες τι είπα; Τίποτα συγκεκριμένο. Διάφορα πράγματα από το «Γεροντικό». Πιάστηκα από μερικά σημεία και τα σχολίασα. Μην ξεχνάς την παράκληση που είπαμε ότι θα κάνεις σήμερα. Αυτό είναι κάτι πολύ ωραίο. Κάτι που θα μείνει. Σήμερα, κάποια στιγμή της ημέρας ώσπου να κοιμηθείς, φρόντισε να διαβάσεις την παράκληση της Παναγίας μας. Γιατί; Για ποιο θέμα; Κάνε τη για όλο τον κόσμο.

Και να νιώθεις εκείνη την ώρα ότι η Παναγία κρατάει ένα μεγάλο πανέρι με λουλούδια, με τριαντάφυλλα, με άνθη του Παραδείσου. Και την ώρα που κάνει κάποιος μια παράκληση, η Παναγία ρίχνει κι ένα λουλούδι στη γη. Θα κάνω κι εγώ μαζί σου. Αρα, άλλο ένα λουλούδι. Θα κάνεις κι εσύ, ωραία, άλλο ένα λουλούδι. Πόσα λουλούδια μαζεύτηκαν; Πολλά! Θα γεμίσει η γη λουλούδια! Λουλούδια κι ευωδία της Παναγίας. Αυτά τα λόγια που τώρα σου λέω τα γράφει στο «Θεοτοκάριο». Εχει τέτοιες λέξεις: «Παναγία, που έχεις τα λουλούδια Σου, στείλε μας αυτά τα άνθη του Παραδείσου...»

Δεν είναι δικές μου σκέψεις ή δικοί μου ρομαντισμοί. Είναι ρομαντισμοί της Εκκλησίας. Είναι και η Εκκλησία ρομαντική. Είμαι κι εγώ.

Ολα χωρούν και μπορούν να υπάρξουν στην Εκκλησία. Και τα ρομαντικά και τα πιο ορθολογικά. Και τα πιο στιβαρά. Και τα πιο αυστηρά. Μα και τα πιο ποιητικά. Μην απορρίπτεις τίποτε.
Μη γενικεύεις, μην απολυτοποιείς. Aσε όλους να βρουν αυτό που τους ταιριάζει και βρες κι εσύ αυτό που ταιριάζει σ' εσένα, προκειμένου να μεγαλουργήσεις. Ολοι χωράμε μέσα στην Εκκλησία. Η αγάπη είναι η συνεκτική κόλλα. Η αγάπη είναι αυτή που μας ενώνει όλους.



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Τετ Μάιος 24, 2017 12:26 am

Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ

Η πιο μεγάλη άσκηση:
Να νιώθεις καλά.
Να έχεις μέσα σου ησυχία.
Στα μάτια σου ηρεμία.
Στους λογισμούς ειρήνη.

Μετά,
μπορείς να κάνεις
τις πιο μεγάλες
επαναστάσεις.
Θα πετύχουν.
Διότι δεν θα ‘ναι καρπός
έχθρας και πάλης,
μα συντονισμός
στο κλίμα του πιο μεγάλου
Αναστημένου Επαναστάτη.

Του Χριστού.
Που νίκησε το θάνατο
με μια πληγή στο στήθος,
ένα καρφί στα χέρια,
κι είχε για όπλο Του
μονάχα τη λέξη
¨σ’ αγαπώ¨
--------------------------------------------------
ΒΡΑΔΙΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ,
Τετάρτη το βράδυ, από 8.30 μ.μ. μέχρι 12.10
για την Ανάληψη του Κυρίου.
Στην πλατεία Ψυρρή, δίπλα στο Μοναστηράκι,
στο ναό της Γεννήσεως του Χριστού,
(οδός Χριστοκοπίδου).
---------------------------------------
π. Ανδρέας Κονάνος
fb



Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Τετ Μάιος 24, 2017 2:57 pm

Όπου κι αν είσαι,
αν ξέρεις να προσεύχεσαι,
καλά είναι.

---------------------------------
Σήμερα βράδυ, θ. Λειτουργία, Ψυρρή, 8.30

π. Ανδρέας Κονάνος
fb




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 12 και 0 επισκέπτες