Ο Θεός Πατέρας, Τι είναι για σένα ο Θεός;

Πνευματικά θέματα της Ορθόδοξης πίστης μας - Spiritual subjects of our Orthodox faith.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ο Θεός Πατέρας, Τι είναι για σένα ο Θεός;

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Δευτ Αύγ 20, 2012 7:20 pm

Προσωπικά, δε γνωρίζω τι είναι ο Θεός.

πνεῦμα ὁ Θεός, καὶ τοὺς προσκυνοῦντας αὐτὸν ἐν πνεύματι καὶ ἀληθείᾳ δεῖ προσκυνεῖν μας λέει ο Υίος Του ο Μονογενής και ορθώς αναφέρθηκε και ο Νίκος σε αυτό. Το πώς θα τον δοξασω, αποτελεί μεγαλύτερο μελημα για εμένα, ή τουλάχιστον αυτό θα έπρεπε. Προσωπικά, θεωρώ τη διατύπωση ενός τέτοιου ερωτήματος λανθασμένη και έχω την αίσθηση ότι η αναζήτηση μιας τέτοιας γνώσης ξεπερνάει κάποια όρια.

Joh 1:18 θεον ουδεις εωρακεν πωποτε ο μονογενης υιος ο ων εις τον κολπον του πατρος εκεινος εξηγησατο

Όσο για εμάς,

Joh 3:27 απεκριθη ιωαννης και ειπεν ου δυναται ανθρωπος λαμβανειν ουδεν εαν μη η δεδομενον αυτω εκ του ουρανου

Έχει δίκιο λοιπόν ο Θανάσης όταν λέει:

Ενας Θεος που απαιτουμε να τον καταλαβαινουμε εξονυχιστικα με τις δυνατοτητες του λογικου μας μυαλου, κατανταει να μην ειναι τιποτε περισσοτερο απο ενα ειδωλο, σχηματοποιημενο κατα τη δικη μας εικονα ενας τετοιος Θεος οπωσδηποτε δεν ειναι ο αληθινος και ζωντανος Θεος της Βιβλου και της Εκκλησιας.


Η προσπάθεια αντίληψης και κατανόησης Του, νομίζω ότι αποτελεί φυσικό ανθρώπινο σφάλμα, καθώς έρχεται σε αντίθεση με την έννοια της Πίστης μας. Εμείς, μάλλον θα πρέπει να μείνουμε μακριά από τέτοιου είδους «πνευματικές αναζητήσεις»..

1Co 1:20 που σοφος που γραμματευς που συζητητης του αιωνος τουτου ουχι εμωρανεν ο θεος την σοφιαν του κοσμου τουτου
1Co 1:21 επειδη γαρ εν τη σοφια του θεου ουκ εγνω ο κοσμος δια της σοφιας τον θεον ευδοκησεν ο θεος δια της μωριας του κηρυγματος σωσαι τους πιστευοντας

10 Εις ημάς δε ο Θεός απεκάλυψεν αυτά διά του Πνεύματος αυτού• επειδή το Πνεύμα ερευνά τα πάντα και τα βάθη του Θεού.
11 Διότι τις των ανθρώπων γινώσκει τα του ανθρώπου, ειμή το πνεύμα του ανθρώπου το εν αυτώ; Ούτω και τα του Θεού ουδείς γινώσκει ειμή το Πνεύμα του Θεού.
12 Αλλ' ημείς δεν ελάβομεν το πνεύμα του κόσμου, αλλά το πνεύμα το εκ του Θεού, διά να γνωρίσωμεν τα υπό του Θεού χαρισθέντα εις ημάς.*
13 Τα οποία και λαλούμεν ουχί με διδακτούς λόγους ανθρωπίνης σοφίας, αλλά με διδακτούς του Πνεύματος του Αγίου, συγκρίνοντες τα πνευματικά προς τα πνευματικά.
14 Ο φυσικός όμως άνθρωπος δεν δέχεται τα του Πνεύματος του Θεού• διότι είναι μωρία εις αυτόν, και δεν δύναται να γνωρίση αυτά, διότι πνευματικώς ανακρίνονται.

*Προσοχή, για να γνωρίσουμε τα (υπό του Θεού) χαρισθέντα (εις ημάς) όχι τον Θεό.

Προσωπικά δεν έχω συναντήσει πουθενά στη Γραφή κάποιο χρέος μας να ερευνήσουμε και εν τέλει να σχηματοποιήσουμε–αντιληφθούμε την υπόσταση του Πατέρα μας. Πέραν αυτού, ο ανθρώπινος νους μου αδυνατεί να εντοπίσει κάποια χρησιμότητα επ’ αυτού. Και όταν λέω χρησιμότητα αναφέρομαι στην ενδυνάμωση της πίστης μας.

Συγχωρήστε με λοιπόν, που ο Φόβος Κυρίου που τρέφω, με αναγκάζει να ζητήσω το κλείσιμο αυτού του θέματος εδώ.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ο Θεός Πατέρας, Τι είναι για σένα ο Θεός;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 20, 2012 7:21 pm

Νέστορα κατανοώ τη θέση σου αλλά δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να κλείσουμε το θέμα εδώ, γιατί μπορεί να μην μπορούμε να περιγράψουμε τι είναι ο Θεός, όπως ρωτά στο άνοιγμα του θέματος ο Στρατής, αλλά μπορούμε να περιγράψουμε τι είναι ο Θεός για τον καθένα απο μας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ο Θεός Πατέρας, Τι είναι για σένα ο Θεός;

Δημοσίευσηαπό stratis » Δευτ Αύγ 20, 2012 7:22 pm

Προσωπικά δεν έχω συναντήσει πουθενά στη Γραφή κάποιο χρέος μας να ερευνήσουμε και εν τέλει να σχηματοποιήσουμε–αντιληφθούμε την υπόσταση του Πατέρα μας. Πέραν αυτού, ο ανθρώπινος νους μου αδυνατεί να εντοπίσει κάποια χρησιμότητα επ’ αυτού. Και όταν λέω χρησιμότητα αναφέρομαι στην ενδυνάμωση της πίστης μας.

Συγχωρήστε με λοιπόν, που ο Φόβος Κυρίου που τρέφω, με αναγκάζει να ζητήσω το κλείσιμο αυτού του θέματος εδώ.


Σε συγχωρούμε ;) αλλά έλεος λίγο ρε Νέστορα! Ότι δε βρίσκεις στη Γραφή το παρατάς. Φοβάσαι να το αγγίξεις και για κάποιους λόγους καταλαβαίνω που οφείλεται αυτό και το κατανοώ. Όμως ό,τι δε βρίσκεις στη Γραφή δεν είναι ταυτόχρονα απορριπτέο. Ο Χριστιανισμός δεν είναι μόνο η Γραφή. Περιορίζεται δηλ. ο Θεός σε ένα βιβλίο; Τι πάει να πει "δεν έχουμε χρέος...κτλ κτλ"; Διότι ούτε χριστιανοί έχουμε χρέος να είμαστε, όποιος θέλει λέει με ακολουθεί.

Επίσης όσον αφορά τα θέματα γενικά, δε βλέπω το λόγο να κλείνουν. Υπάρχουν κι άλλα μέλη που ίσως θέλουν να γράψουν είτε τώρα είτε μετά από καιρό.

Να θυμίσω τι είχα γράψει στην αρχή; Έλεγε λοιπόν το θέμα:

Τί είναι ο Θεός; Ξέρω ότι το ερώτημα φαντάζει λίγο τολμηρό αλλά το θέτω σε μια ομάδα αδερφών που στην πλειοψηφία τους μελετούν το λόγο του Θεού. Όπως ο Νέστορας είχε ρωτήσει τι είναι η πίστη, έτσι θέλω να ρωτήσω τι είναι για τον καθένα μας ο Θεός. Πώς τον αντιλαμβανόμαστε αλλά κυρίως πως τον αισθανόμαστε στην καρδιά μας.


Καρδία έχετε; Συναισθήματα έχετε; Σκέπτεστε ποτέ το Θεό ως άνθρωποι; Ως παιδιά Του; Αυτό. Απλά και ωραία, δίχως αναλύσεις, παραπομπές κτλ κτλ. Το θέμα έχει συναισθηματικό χαρακτήρα όχι έρευνας και ανάλυσης. Δεν αναλύεται άλλωστε ο Θεός ούτε εξετάζεται. Προσεγγίζεται όμως σε μέγιστο βαθμό συναισθηματικά και καρδιακά.

Άνοιξα το θέμα για να διαβάσω σκέψεις και συναισθήματα όχι εκτενείς αναλύσεις, διαφωνίες, μομφές και φόβους. Φοβάται κανείς να μιλήσει για Τον Πατέρα και το πως Τον βιώνει και Τον αισθάνεται; Δε θα έπρεπε.



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ο Θεός Πατέρας, Τι είναι για σένα ο Θεός;

Δημοσίευσηαπό stratis » Δευτ Αύγ 20, 2012 7:23 pm

Να το πάω παραπέρα; Θα δώσω 2 απλά παραδείγματα από τον εαυτό μου.

Όταν περπατώ τα απογεύματα στη γειτονιά και βλέπω τα δέντρα, τα πανέμορφα λουλούδια ακούγοντας τα πουλιά που κελαηδούν και τα παιδιά που παίζουν στο δρόμο αισθάνομαι το Θεό και Τον Βλέπω ως τον μεγαλύτερο καλλιτέχνη του κόσμου.

Όταν τρώω με την οικογένειά μου ή πέφτω το βράδυ να ξαπλώσω αισθάνομαι το έλεος του Θεού τόσο γιατί και σήμερα μου έδωσε τροφή και στέγη ενώ άλλοι δεν έχουν όσο και για την οικογένεια που μου χάρισε και Τον βλέπω ως τον πλέον ελεήμονα αυτού του κόσμου.

Νομίζω ότι ξεκαθάρισα το πως είχα στο μυαλό μου το θέμα. Επειδή όλοι εδώ έχουν μια αγάπη προς το Θεό σκέφτηκα και να την εξωτερικεύσουμε.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 11 και 0 επισκέπτες