Ολοκαύτωμα

Πνευματικά θέματα της Ορθόδοξης πίστης μας - Spiritual subjects of our Orthodox faith.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Ολοκαύτωμα

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Δευτ Αύγ 20, 2012 7:32 pm

Στην αρχή ξενίζει ως θέμα, το γνωρίζω. Όμως μια, αρκεί μία και μόνον προσεκτική μελέτη για να αποτυπωθεί στο μυαλό μας ο κεντρικός άξονας γύρω από τον οποίο κινήθηκε το Οικοδόμημα του Γ' Ραϊχ. Είναι ένα μείζων θέμα γιατί το έργο θα ξαναπαιχτεί. Κυνηγήθηκαν μέχρι θανάτου οι Εβραίοι και οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί (ως επί τω πλείστω).

Ίσως και πάνω από 6.000.000 ο απολογισμός των νεκρών... Νομίζω είναι πολύ σημαντικό να δούμε το πώς έγιναν όλα αυτά. Ίσως και το τονίζω, ίσως αποδειχθεί χρήσιμο ως προς την αναγνώριση των σημείων.

Τονίζω το γεγονός ότι η Καθολική εκκλησία συντάχθηκε με το Γ' Ραϊχ. Ο νοών, ας νοήσει.

Θεωρώ ότι εν προκειμένω η ανάγνωση της wikiπαίδειας αρκεί

Ολοκαύτωμα - Wikipedia

Αδόλφος Χϊτλερ - Wikipedia



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ολοκαύτωμα

Δημοσίευσηαπό stratis » Δευτ Αύγ 20, 2012 7:33 pm

Θεωρείς δηλαδή ότι επί αντιχρίστου θα υπάρχουν αντίστοιχοι διώγμοι;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ολοκαύτωμα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 20, 2012 7:34 pm

την αρχή ξενίζει ως θέμα, το γνωρίζω. Όμως μια, αρκεί μία και μόνον προσεκτική μελέτη για να αποτυπωθεί στο μυαλό μας ο κεντρικός άξονας γύρω από τον οποίο κινήθηκε το Οικοδόμημα του Γ' Ραϊχ. Είναι ένα μείζων θέμα γιατί το έργο θα ξαναπαιχτεί. Κυνηγήθηκαν μέχρι θανάτου οι Εβραίοι και οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί (ως επί τω πλείστω).



Ίσως και πάνω από 6.000.000 ο απολογισμός των νεκρών... Νομίζω είναι πολύ σημαντικό να δούμε το πώς έγιναν όλα αυτά. Ίσως και το τονίζω, ίσως αποδειχθεί χρήσιμο ως προς την αναγνώριση των σημείων.


Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι στο ορατό μέλλον πρόκειται να γίνει παγκόσμιος πόλεμος. Αντίθετα πιστεύω ότι οι πόλεμοι σε παγκόσμια κλίμακα θα διεξάγονται σε επίπεδο οικονομίας και προπαγάνδας και θα γίνονται μόνο περιφερειακοί πόλεμοι και χτυπήματα "χειρουργικής" ακρίβειας με σκοτεινά αίτια και πολλά αθώα θύματα. Βλέπε Παλαιστίνη, Λίβανο, Αφγανιστάν και Ιράκ.

Ειδικά για την περιοχή της Ευρώπης πιστεύω ότι δεν πρόκειται να ξαναγίνει πόλεμος στα επόμενα εκατό χρόνια.

Ένας λόγος, που με κάνει να το πιστεύω αυτό, είναι γιατί η σημερινή "ειρήνη" εξυπηρετεί περισσότερο τα συμφέροντα και τους σκοπούς του εχθρού των ανθρώπων, γιατί με τις σημερινές συνθήκες περισσότερες ψυχές παρασύρονται προς τον οριστικό χαμό, απ' όσες θα κατέληγαν εκεί μετά από ένα βίαιο ή και μαρτυρικό θάνατο.

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί δεν θα υποστούν διωγμό με άλλες μορφές βίας όμως, όχι με τις παραδοσιακές. Ας πούμε όποιος δε συμβιβάζεται θα λοιδωρείται από το κοινωνικό σύνολο, ίσως δε θα βρίσκει δουλειά, σπίτι κλπ. Μπορεί να εμφανιστούν και φαινόμενα ρατσιστικής βίας εναντίον των Χριστιανών.

Απαιτείται επαγρύπνηση και σύσφιγξη των σχέσεων μεταξύ των Χριστιανών για να αντιμετωπίσουν το διωγμό αυτό.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ολοκαύτωμα

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Δευτ Αύγ 20, 2012 7:35 pm

Στρατής,Nov 13 2006, 09:49 PM έγραψε:Θεωρείς δηλαδή ότι επί αντιχρίστου θα υπάρχουν αντίστοιχοι διώγμοι;


Ιδέα δεν έχω φίλε μου Στρατή. Ιδέα. Απλά σκεφτόμουνα.... αν το Ολοκαύτωμα ήταν αυτό που διάβασα και στο 1/1.000.000.000.000 της έκτασής του αισθάνθηκα, τότε τι μέλλει γενέσθαι όταν εκείνος λατρευτεί ως θεός και κυνηγήσει ανθρώπους που δε θα τον χαιρετανε λέγοντας "Χαϊλ αντίχριστε"?

Απλώς ανατρίχιαζα σε κάθε γραμμή που διάβαζα για το Ολοκαύτωμα. Ανατρίχιαζα μπροστά σε αυτό που έπραξαν άνθρωποι σχεδόν της δικής μου γενιάς. Του σύγχρονου, πολιτισμένου κόσμου. Με "ευλογίες" της Παπικής Εκκλησίας και της Αμερικής. Μόλις 60 χρόνια πριν.... Όχι το 400 ή το 1000. 60 χρόνια πριν, έπρεπε να σφαχτούν πάνω από 6.000.000 ψυχές (παραπάνω από τη μισή Ελλάδα δηλαδή) για να σταματήσουν εκείνον τον αντίχριστο. Ίσως το θέμα να πηγαίνει και παραπέρα μάλιστα....



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ολοκαύτωμα

Δημοσίευσηαπό stratis » Δευτ Αύγ 20, 2012 7:36 pm

Με "ευλογίες" της Παπικής Εκκλησίας και της Αμερικής. Μόλις 60 χρόνια πριν....



Όχι απλά ευλογίες Νες! Στη Σερβία οι Ουστάζι (Κροάτες παπικοί) σκότωναν αφού έβγαζαν τα μάτια των ορθοδόξων Σέρβων. Υπάρχουν και κάποιες συγκλονιστικές φωτογραφίες εκείνης της εποχής.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα έχουμε ανάλογες συνθήκες μιας και είμαστε στην εποχή των δικαιωμάτων κλπ κλπ. Ότι θα αναγκαστούν οι χριστιανοί να πάρουν το δρόμο της εξορίας και αρκετοί θα θανατωθούν το θεωρώ σίγουρο. Νομίζω πάντως ότι ή όλα αυτά θα γίνονται μια και έξω ή αν θα γίνονται εν κρυπτώ...



Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ολοκαύτωμα

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Δευτ Αύγ 20, 2012 7:37 pm

Νίκος,Nov 14 2006, 10:40 AM έγραψε:Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι στο ορατό μέλλον πρόκειται να γίνει παγκόσμιος πόλεμος. Αντίθετα πιστεύω ότι οι πόλεμοι σε παγκόσμια κλίμακα θα διεξάγονται σε επίπεδο οικονομίας και προπαγάνδας και θα γίνονται μόνο περιφερειακοί πόλεμοι και χτυπήματα "χειρουργικής" ακρίβειας με σκοτεινά αίτια και πολλά αθώα θύματα. Βλέπε Παλαιστίνη, Λίβανο, Αφγανιστάν και Ιράκ.


Πιθανόν. Δεν διαφωνώ μαζί σου. Όμως συνάμα, έχουμε και τη βεβαιότητα διαμέσω των Προφητειών της Αγίας Γραφής, ότι θα λάβουν χώρα και πόλεμοι ευρείας έκτασης. Σου υπενθυμίζω το ρημα το κατα Δαμασκου που θα απαντήσεις στον Προφήτη Ησαϊα. Ασφαλώς τον πόλεμο του Αρμαγεδδών, Γωγ & Μαγωγ (σε περίπτωση που δεν ταυτίζεται με τον πόλεμο του Αρμαγεδδών). Δε διαφωνώ μαζί σου ότι ήδη βιώνουμε έναν πόλεμο σιωπηρό. Έναν πόλεμο ο οποίος στηρίζεται στα γυάλινα πόδια της σύγχρονης οικονομίας και τη χειραγώγηση της με εύκολες μανούβρες. Έναν πόλεμο στα πρότυπα του Ιράκ, της Σερβίας κτλ. Όμως αυτά δεν αρκούν. Με μαθηματική ακρίβεια θα φτάσουμε στο σημείο εκείνο όπου οι μάχαιρες θα βγουν απ' τα ζωνάρια και οι σάλπιγγες του πολέμου θα ηχήσουν. Δε χωρά αμφιβολία σε αυτό. Η Εκκλησία, το Πόιμνιο, η ελιά μαζί με τη ρίζα, θα κυνηγηθούν. Οικονομικά, "χειρουργικά" και στο τέλος με τη δύναμη και την πειθώ των όπλων. Ίσως αύριο το πρωί, ίσως σε έξι χρόνια, ίσως σε έξι αιώνες.
Όμως αν ο Χϊτλερ έφτασε στο σημείο να διαπράξει αυτά που διέπραξε, ο αντί....... μέχρι που θα φτάσει?????????? Λέτε να είναι πιο χαλαρός? Πιο επιεικής? Προσωπικά δεν το πολυνομίζω...

Ειδικά για την περιοχή της Ευρώπης πιστεύω ότι δεν πρόκειται να ξαναγίνει πόλεμος στα επόμενα εκατό χρόνια.

Ένας λόγος, που με κάνει να το πιστεύω αυτό, είναι γιατί η σημερινή "ειρήνη" εξυπηρετεί περισσότερο τα συμφέροντα και τους σκοπούς του εχθρού των ανθρώπων, γιατί με τις σημερινές συνθήκες περισσότερες ψυχές παρασύρονται προς τον οριστικό χαμό, απ' όσες θα κατέληγαν εκεί μετά από ένα βίαιο ή και μαρτυρικό θάνατο.


Αν εξαιρέσεις τη διαφωνία μου για τα 100 χρόνια και το period setting κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου.

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί δεν θα υποστούν διωγμό με άλλες μορφές βίας όμως, όχι με τις παραδοσιακές. Ας πούμε όποιος δε συμβιβάζεται θα λοιδωρείται από το κοινωνικό σύνολο, ίσως δε θα βρίσκει δουλειά, σπίτι κλπ. Μπορεί να εμφανιστούν και φαινόμενα ρατσιστικής βίας εναντίον των Χριστιανών.


Κάπως έτσι δεν ξεκίνησε και το Ολοκαύτωμα...?

Απαιτείται επαγρύπνηση και σύσφιγξη των σχέσεων μεταξύ των Χριστιανών για να αντιμετωπίσουν το διωγμό αυτό.


Αμήν! Ας τα ακούμε όλοι μας!!!



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ολοκαύτωμα

Δημοσίευσηαπό stratis » Δευτ Αύγ 20, 2012 7:39 pm

ο αντί....... μέχρι που θα φτάσει?????????? Λέτε να είναι πιο χαλαρός? Πιο επιεικής? Προσωπικά δεν το πολυνομίζω...


Νομίζω ότι τα πράγματα θα είναι πολύ διαφορετικά. Ο Χίτλερ βρήκε την πλειψηφία των κρατών αντίθετη στα σχέδιά του, στον αντίχριστο δεν πιστεύω ότι θα ισχύσει κάτι τέτοιο. Οι πολλοί θα τον δεχθούν και πρόθυμα θα τον ακολουθήσουν. Το κομμάτακι εκείνο που θα εναντιωθεί θα είναι εύκολο βιολογικά να εξοντωθεί ή όντας σε έναν έρημο τόπο θα είναι ουσιαστικά εκτός δρωμένων.

Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι στο ορατό μέλλον πρόκειται να γίνει παγκόσμιος πόλεμος. Αντίθετα πιστεύω ότι οι πόλεμοι σε παγκόσμια κλίμακα θα διεξάγονται σε επίπεδο οικονομίας και προπαγάνδας και θα γίνονται μόνο περιφερειακοί πόλεμοι και χτυπήματα "χειρουργικής" ακρίβειας με σκοτεινά αίτια και πολλά αθώα θύματα. Βλέπε Παλαιστίνη, Λίβανο, Αφγανιστάν και Ιράκ.



Διαφωνώ. Θα έχουμε πόλεμο και μάλιστα η Αποκάλυψη μας δίδει και την αιτία του γενικού πολέμου, τα νερά του Ευφράτη.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ολοκαύτωμα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 20, 2012 7:40 pm

Όμως αν ο Χϊτλερ έφτασε στο σημείο να διαπράξει αυτά που διέπραξε, ο αντί....... μέχρι που θα φτάσει?????????? Λέτε να είναι πιο χαλαρός? Πιο επιεικής? Προσωπικά δεν το πολυνομίζω...


Όχι δε νομίζω ότι ο Αντίχριστος θα είναι πιο επιεικής αλλά πιό πονηρός. Δεν θα χτυπά τους ανθρώπους ομαδικά αλλά ατομικά, εκεί που δεν το περιμένουν, Εκεί που θα περιμένουν χαλαροί πότε θα γίνει πόλεμος για να αγωνιστούν, και δε θα δίνουν σημασία στον "Αόρατο πόλεμο", που κατά τον Άγιθο Νικόδημο τον Αγιορείτη μαίνεται μέσα μας κάθε μέρα της ζωής μας.

Ο Χριστιανός μαχητής αγωνίζεται και προετοιμάζεται γι αυτό τον αόρατο πόλεμο κάθε μέρα και δεν περιμένει νά 'ρθει ο εχθρός να του χτυπήσει την πόρτα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 33 και 0 επισκέπτες