Είναι αμαρτία να λέμε τη εξής φράση;

Πνευματικά θέματα της Ορθόδοξης πίστης μας - Spiritual subjects of our Orthodox faith.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

NikolaosArvanitidis

Είναι αμαρτία να λέμε τη εξής φράση;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Κυρ Απρ 12, 2020 2:53 pm

Κανονικά αυτή είναι ερώτηση που κάνεις στον πνευματικο σου και όχι σε ένα φόρουμ ή σε κάποιο από τα Social Media.Αλλά καθώς τα μοναστήρια και οι εκκλησίες είναι κλειστά και μας απαγορεύεται να δούμε τους πνευματικούς μας( :( ) και ειδικά όσοι καταφυγαμε στα χωριά μας αυτή την περίοδο δεν μπορούμε να θέσουμε σε κανέναν αυτό το ερώτημα.Οπότε το θέτω εδώ: πολλές φορές είναι στην κουλτούρα και ιδιαιτερότητα του μέσου νεοέλληνα ορθόδοξους να αισθάνεται "φιλαράκι" με τα θεία με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην έχει φόβο η ντροπή απέναντι τους.Ετσι λοιπόν ακούω πολλές φορές την φράση "είσαι/είμαι θεός/θεά" .Αυτή η φράση αν και δεν λέγεται με κακή πρόθεση συνήθως δεν είναι κατά κάποιον τρόπο φράση υπεροψίας και προσβολής προς τα θεία αφού Θεός είναι μόνο ένας;Είναι αμαρτία να την λέμε(δυστυχώς έχει τύχει να την πω κι εγώ κανα-συο φορές χωρίς να το σκεφτώ εκείνη τη στιγμή το θέμα); Θα πρέπει να το εξομολογουμαστε κι αυτό στον πνευματική μας αν το κάνουμε;



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Είναι αμαρτία να λέμε τη εξής φράση;

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Κυρ Απρ 12, 2020 3:23 pm

Ναι είναι αμαρτία να πούμε την φράση "είσαι/είμαι θεός/θεά".

Αν κάποιος την έχει πει πρέπει να το εξομολογηθεί και να μην το ξαναπεί.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Είναι αμαρτία να λέμε τη εξής φράση;

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Απρ 14, 2020 8:43 am

NikolaosArvanitidis έγραψε:.......... πολλές φορές είναι στην κουλτούρα και ιδιαιτερότητα του μέσου νεοέλληνα ορθόδοξους να αισθάνεται "φιλαράκι" με τα θεία με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην έχει φόβο η ντροπή απέναντι τους.Ετσι λοιπόν ακούω πολλές φορές την φράση "είσαι/είμαι θεός/θεά" .........

Αυτό το λένε και άθεοι.
Τώρα πως το εννοούν!



NikolaosArvanitidis

Re: Είναι αμαρτία να λέμε τη εξής φράση;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τρί Απρ 14, 2020 8:52 pm

Aυτο το έχω ακούσει πολλές φορές να το λένε χλιαροι έλληνες ορθόδοξοι (οι άθεοι στον κύκλο των φίλων, συγγενών και γνωστών μου είναι ανύπαρκτοι ευτυχώς).Το είχα πει και εγώ σε μία φάση αστεϊσμού σχολιάζοντας το ντύσιμο ενός συγγενή μου.Τότε δεν κατάλαβα ότι είναι κακό αλλά μετά άρχισα να το σκέφτομαι.Θεωρώ πως αυτή η σχέση που έχει αναπτύξει ο νεοέλληνας με τα θεία (να τα νιώθει υπερβολικά κοντά του και να χάνεται έστι ο σεβασμός και η υπακοή) του κάνει κακό.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Είναι αμαρτία να λέμε τη εξής φράση;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Απρ 15, 2020 10:29 am

Αντιθέτως ο σύγχρονος άνθρωπος νοιώθει τόσο απομακρυσμένος από το Θεό, που δεν αναγνωρίζει την ύπαρξη Του ή αισθάνεται, ότι δεν τον αφορά η ύπαρξή Του.

Τα έχουμε πει και στη συζήτηση για την αθεΐα. Οι λόγοι για να είναι κάποιος άθεος είναι βασικά 3:
1. Έχει μελετήσει (επιφανειακά) τον Χριστιανισμό και τον βρίσκει εκτός λογικής. Πολλοί απορρίπτουν έτσι όλες τις θρησκείες.
2. Έχει αγαπήσει υπερβολικά τα εγκόσμια και θεωρεί, ότι ο Χριστός είναι εμπόδιο να τα απολαύσει.
3. Δεν ενδιαφέρεται για το θέμα.

Από τις 3 περιπτώσεις, οι 2 πρώτες έχουν πιθανότητα μεταστροφής, η 3η όχι. Επίσης οι δυο πρώτες έχουν σημαντική πιθανότητα ο άνθρωπος να στραφεί εναντίον του Θεού, είτε επειδή θεωρεί, ότι έτσι βοηθά τους υπόλοιπους (1η), είτε επειδή θέλει να εξαφανίσει τη φωνή που του λέει, ότι ο τρόπος που ζει είναι λάθος (2η).

Τώρα για το θέμα που συζητάμε. Άλλο Θεός και άλλο θεός. Τι θέλω να πω; Άλλο να λέει κάποιος τι λέει τι λέξη Θεός και εννοεί τον Δημιουργό, τον Ουράνιο Πατέρα, είναι βλασφημία ακόμη και η άσκοπη χρήση της, και άλλο να λέει θεός και να αναφέρεται σε δυνατότητες, ιδιότητες, εμφάνιση κλπ. Η δεύτερη περίπτωση μπορεί να θεωρηθεί υπερβολή και στα όρια της βλασφημίας, αλλά είναι μάλλον αποτέλεσμα της κακής χρήσης της γλώσσας που κάνουν πολλές φορές οι νέοι (κι όσοι το παίζουν νέοι). Εμείς πάντως οι Χριστιανοί καλά θα κάνουμε να προσέχουμε πάντοτε τις εκφράσεις μας. Η ακρίβεια στην έκφραση είναι δείγμα σύνεσης.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

NikolaosArvanitidis

Re: Είναι αμαρτία να λέμε τη εξής φράση;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Απρ 16, 2020 3:36 pm

Οταν λέω ότι ο νεοέλληνας νιώθει "φιλαράκι" τπυ τα θεία εννοώ στον τρόπο που συμπεριφέρεται.Θεωρεί πως δεν θα τον "παρεξηγήσει " ο Θεός για τον τρόπο ζωής του.Για παράδειγμα θεωρεί πως δεν θα τον κρίνει ο Θεός επειδή έχει προγαμιαίες σχέσεις, πως δεν θα τον παρεξηγήσει επειδή δεν εξομολογείται, δεν νηστεύει,δεν πηγαινει τακτικά εκκλησία,επειδή καμιά φορά στα νεύρα του βλασφημα(αυτό το τελευταίο είναι κάτι που παρατηρείται αποκλειστικά στην Ελλάδα καθώς ούτε καν στην Κύπρο δεν το κάνουν) κτλ.Οσον αφορά την 3η κατηγορία που λες αυτοί δεν είναι απαραίτητα άθεοι. Πολλοί χλιαρό ορθόδοξοι έλληνες ανήκουν στην 3η κατηγορία (δεν ενδιαφέρονται).




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες