ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΑΓΓΕΛΜΑ

Πνευματικά θέματα της Ορθόδοξης πίστης μας - Spiritual subjects of our Orthodox faith.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΑΓΓΕΛΜΑ

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Δευτ Σεπ 24, 2012 11:41 am

Το Άγιο όνομα του Χριστού, όσο πιο πολύ το φωνάζουμε και όσο συχνότερα το επικαλούμαστε, μαλακώνει τη γη της καρδιάς μας και τη χαροποιεί και την ευφραίνει.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΑΓΓΕΛΜΑ

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Τρί Σεπ 25, 2012 8:45 am

Να αποδίδουμε το κακό που μας έγινε από τους ανθρώπους στον διάβολο, γιατί οπωσδήποτε αυτός είναι ο κύριος αίτιος του κακού.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΑΓΓΕΛΜΑ

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Τετ Σεπ 26, 2012 12:00 pm

Ειίμαστε στις έσχατες ημέρες και το πνεύμα του Αντιχρίστου ενεργεί στους υιούς της απειθείας.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΑΓΓΕΛΜΑ

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Πέμ Σεπ 27, 2012 8:34 am

Το Πνεύμα το Άγιο βεβαιώνει τον άνθρωπο ότι ανήκει στο Θεό και ως εκ τούτου είναι μετοχος της Βασιλείας των ουρανών.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΑΓΓΕΛΜΑ

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Παρ Σεπ 28, 2012 12:19 pm

Το πριν λέγεται εξουσία του σκοταδιού, και το νέο καθεστώς, η νεα μας ζωή είναι η λυτρωμένη ζωή [στο θαυμαστό Αυτού φως]. Από τη μια πλευρά είναι ο κόσμος της αμαρτίας, της αποστασίας από τον αληθινό Θεό, και από την άλλη η μεταμορφωμένη ζωή της αναγέννησης, της λύτρωσης του Ουρανού.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΑΓΓΕΛΜΑ

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Σάβ Σεπ 29, 2012 8:32 am

Πρεπει να σαλπισουμε από αγαπη και πιστη στο Σωτηρα μας και Θεο μας.Θα σαλπισουμε με οποιοδηποτε κοστος.Θα σαλπισουμε,θα μεινουμε στην Αληθεια,στην υγιαινουσα διδασκαλια,οσο μεγαλο κι αν είναι το τιμημα.Όμως για αυτό θα χαρουμε την αιωνια ζωη στου Ιησου Χριστου μας τη δοξα.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΑΓΓΕΛΜΑ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Σεπ 29, 2012 10:31 pm

Τό μέτρο τῆς ἀγάπης εἶναι ἡ ἀγάπη δίχως μέτρο.
(Ἱερός Αὐγουστῖνος)

Από: Εσφιγμένου Ιερά Μονή : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΑΓΓΕΛΜΑ

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Κυρ Σεπ 30, 2012 10:53 am

Είναι απόλυτα βέβαιο ότι ο κόσμος μας προετοιμάζει το δρόμο του ερχομού του Αντιχρίστου. Όλο το οικοδόμημα του εκσυχρονισμού εχει επιστρατευθεί να στρώσει το δρόμο στον Μεγάλο Αδελφό.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΑΓΓΕΛΜΑ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Σεπ 30, 2012 12:11 pm

Με το τελευταίο άγγελμα Φώτη, θα μου επιτρέψεις να μη συμφωνήσω. Η γενίκευση δεν είναι καλό πράγμα. Η λέξη εκσυγχρονισμός από μόνη της δεν περιέχει κάτι μεμπτό, αφού η Εκκλησία δεν είναι κατά του εκσυγχρονισμού, αρκεί να είναι προς τη σωστή κατεύθυνση.

Η Εκκλησία δεν είναι ούτε νέα ούτε παλιά, ούτε σύγχρονη ούτε αναχρονιστική, είναι διαχρονική και παραδοσιακή. Διατήρηση της Παράδοσης δε σημαίνει οπισθοδρόμηση και αναχρονισμό, αφού η Παράδοση της Εκκλησίας προσφέρει στο σύγχρονο άνθρωπο, ότι προσέφερε σε όλους τους ανθρώπους ανά τους αιώνες, απλά με διαφορετική ίσως προσέγγιση σε κάθε εποχή.

Αυτό που προετοιμάζει τον ερχομό του Αντίχριστου είναι η αύξηση της αμαρτίας και όχι ο εκσυγχρονισμός. Και η αμαρτία δεν είναι σύγχρονο φαινόμενο, αλλά διαχρονικό. Οι Πατέρες τις Εκκλησίας λένε, ότι όσο υπάρχουν αγωνιζόμενοι Χριστιανοί η Δευτέρα Παρουσία (και η έλευση του Αντιχρίστου) αναβάλλεται. Η Δευτέρα Παρουσία θα έρθει, όταν από την αύξηση της αμαρτίας κινδυνεύει και η ίδια η ύπαρξη της Εκκλησίας: "21 έσται γάρ τότε θλίψις μεγάλη, οία ου γέγονεν απ' αρχής κόσμου έως τού νύν ουδ' ου μη γένηται. 22 και ει μη εκολοβώθησαν αι ημέραι εκείναι, ουκ αν εσώθη πάσα σάρξ· διά δε τους εκλεκτούς κολοβωθήσονται αι ημέραι εκείναι." (Ματθ. 24, 21-22)


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 4:51 pm

Re: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΑΓΓΕΛΜΑ

Δημοσίευσηαπό Captain Yiannis » Κυρ Σεπ 30, 2012 3:17 pm

Νίκο η γενίκευση δεν είναι καλό πράμα , πλην ... και εν προκειμένω ... στα δισεκατομμύρια των ανθρώπων πάνω στην Γη (στον κόσμο) αυτό που αναφέρετε παραπάνω .... αποτελεί και τον κανόνα, ... και οι χριστιανοί απανταχού ίσως είναι η εξαίρεση μόνο και μόνο γιά να επιβεβαιώσει τον κανόνα.

Δόξα τω Θεώ , που υπάρχουν ακόμα λίγοι Όσιοι, μέσω και γιά χάριν των οποίων την γλιτώνουμε και εμείς οι ελεεινοί... ταπεινή μου άποψη .....
.... εάν "εκλέλοιπεν Όσιος" , ε.. τότε ... :cry:

Κύριε ελέησον :)




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 14 και 0 επισκέπτες