Ο κενός Τάφος Του

Ομιλίες, συνεντεύξεις, ανάγνωση κειμένων από την Αγία Γραφή ή άλλα πνευματικά αναγνώσματα.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Ο κενός Τάφος Του

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Πέμ Αύγ 09, 2012 3:10 pm

Σήμερα στον Αγιο Γεώργιο, μετά την Θεία Λειτουργία, ο Ιερέας, είπε την εξής ιστορία, και θέλω να την μοιράστώ μαζί σας:

Εικόνα

Μια δασκάλα σε κάποιο Χωριό το Πάσχα, έδωσε κενά πλαστικά αυγά στα παιδάκια και τους ζήτησε να βάλει το καθέ ένα παιδί μέσα σε αυτό κάτι που θα έχει ζωή. Μετά το Πάσχα που επιστρέψανε τα παιδάκια με τα αυγά το κάθε ένα παιδί έδειξε στην τάξη μέσα ποιά ζωή είχε βάλει στο πλαστικό εκείνο αυγό. Μερικά είχαν βάλει μυρμήγκια, άλλα είχαν βάλει πεταλούδες. Ένα παιδάκι δεν είχε βάλει τίποτα. Το αυγό του ήταν κενό. Όταν τον ρώτησε η Δασκάλα γιατι δεν βρήκε κάτι ζωντανό να βάλει μέσα στο αυγο του, της απάντησε:.... δεν βρήκα να βάλω κάτι ζωντανό, έψαξα να βρω ζωή στον Τάφο του Χριστού αλλά ήταν κενός, ο Χριστός Ανέστη και χάρισε ζωή....

Αυτό που σκέφτηκα εκείνη την ώρα είναι η Ανάσταση του Χριστού να έχει γεμίσει το δικό μου "κενό τάφο", ο κενός αυτός τάφος είναι η ψυχή μου, το μυαλό μου, η σκέψη μου, ότι Εκεινος μου έδωσε Δωρεαν και με πολλή Αγάπη και που εγώ τα διαχειρίζομαι τόσο ανάξια....!

Χριστός Ανέστη εκ νεκρών,
θανάτω θάνατον πατήσας,
και τοις εν τοις μνήμασι
ζωήν χαρισάμενος


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Αληθώς Ανέστη

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Αύγ 09, 2012 3:12 pm

Πολύ όμορφο Μαρίνα.

ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Αληθώς Ανέστη

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Πέμ Αύγ 09, 2012 3:13 pm

Anastasios68 έγραψε:Πολύ όμορφο Μαρίνα.

ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ!


Ευχαριστώ τους διαχειριστάς για την εικόνα.

Να σαι καλά Αναστάσιε. 1 λεπτό έκανε να την πει ο Ιερέας, αλλά αυτό το 1 λεπτό στάθηκε η αιτία να αναλογιστούμε πολλοί αν όχι όλοι, για τον δικό μας "τάφο" που είναι γεμάτος απο αμαρτίες και πτώσεις. ένα λεπτό είναι αρκετό.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 30 και 0 επισκέπτες