Ντοκουμέντο από την ανακήρυξη του Αγίου Νεκταρίου 5 11 1961

Ομιλίες, συνεντεύξεις, ανάγνωση κειμένων από την Αγία Γραφή ή άλλα πνευματικά αναγνώσματα.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Ντοκουμέντο από την ανακήρυξη του Αγίου Νεκταρίου 5 11 1961

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Αύγ 14, 2012 3:02 pm

Ντοκουμέντο από την ανακήρυξη του Αγίου Νεκταρίου 5 11 1961:



«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ντοκουμέντο από την ανακήρυξη του Αγίου Νεκταρίου 5 11 1

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τρί Αύγ 14, 2012 3:04 pm

καταπληκτικό..ευχαριστούμε για την εύρεση και δημοσίευση του..Μου έκανε μεγάλη εντύπωση και το πώς ήταν τότε οι ειδήσεις


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Επίκαιρα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Αύγ 14, 2012 3:05 pm

Νίκο, τότε δεν υπήρχε η τηλεόραση στην Ελλάδα. Οπότε τα αποσπάσματα αυτά ονομάζονταν «Επίκαιρα» και τα πρόβαλλαν στους κινηματογράφους πριν την κανονική προβολή των ταινιών. Δεν είμαι τόσο μεγάλος ώστε να προλάβω αυτή τη διαδικασία και την έχω και εγώ μόνο ακουστά. Αυτό που πρόλαβα είναι να δείχνουν στο σινεμά έγχρωμα αποσπάσματα από το παγκόσμιο κύπελο της Αργεντινής το 1978 γιατί υπήρχε μόνο ασπρόμαυρη τηλεόραση στην Ελλάδα :)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Επίκαιρα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τρί Αύγ 14, 2012 3:07 pm

Anastasios68 έγραψε:Νίκο, τότε δεν υπήρχε η τηλεόραση στην Ελλάδα. Οπότε τα αποσπάσματα αυτά ονομάζονταν «Επίκαιρα» και τα πρόβαλλαν στους κινηματογράφους πριν την κανονική προβολή των ταινιών. Δεν είμαι τόσο μεγάλος ώστε να προλάβω αυτή τη διαδικασία και την έχω και εγώ μόνο ακουστά. Αυτό που πρόλαβα είναι να δείχνουν στο σινεμά έγχρωμα αποσπάσματα από το παγκόσμιο κύπελο της Αργεντινής το 1978 γιατί υπήρχε μόνο ασπρόμαυρη τηλεόραση στην Ελλάδα :)

πωπω.σωστό..δεν υπήρχε τηλεόραση.το ξέχασα.δεν τα έζησα,αλλά μου φάνηκε ωραίο


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 16 και 0 επισκέπτες

cron