Όταν στεναχωρηθείς ξανά...

Ομιλίες, συνεντεύξεις, ανάγνωση κειμένων από την Αγία Γραφή ή άλλα πνευματικά αναγνώσματα.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Όταν στεναχωρηθείς ξανά...

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Τρί Ιουν 03, 2014 10:49 am

Η ΣΙΩΠΗΛΗ ΑΓΑΠΗ ΕΝΟΣ ΚΩΦΑΛΑΛΟΥ ΠΑΤΕΡΑ



Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Όταν στεναχωρηθείς ξανά...

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Τρί Σεπ 23, 2014 9:29 pm

Κύπρος: Ξύρισαν το κεφάλι για συμπαράσταση στον καρκινοπαθή συμμαθητή τους

Περισσότεροι από 100 μαθητές του Γυμνασίου Παραλιμνίου της Κύρπου ξύρισαν τα κεφάλια τους σε ένδειξη συμπαράστασης προς 12χρονο συμμαθητή τους, που υποβάλλεται σε χημειοθεραπεία.

Η πράξη ανθρωπιάς των μαθητών έφερε ξανά το χαμόγελο στο πρόσωπο του νεαρού καρκινοπαθή, ο οποίος αφότου έχασε τα μαλλιά του δεν ένιωθε άνετα να πηγαίνει στο σχολείο.



Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Όταν στεναχωρηθείς ξανά...

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Δευτ Ιαν 19, 2015 12:51 pm

2χρονος έσωσε τη μητέρα του που είχε πέσει σε κώμα! Την τάιζε στόμα με στόμα για μήνες!

Εικόνα

Μια συγκλονιστική ιστορία δημοσιεύει σήμερα η Daily Mail. Μια γυναίκα σώθηκε χάρη στο ένστικτο και την αγάπη του δίχρονου γιου της.

Η γυναίκα από την Κίνα έπεσε σε κώμα μετά από σοβαρό τροχαίο και ξύπνησε μήνες αργότερα…

Λόγω της σοβαρότητας της κατάστασης η άτυχη γυναίκα δεν μπορούσε ούτε καν να μασήσει και αυτό το ρόλο ανέλαβε ο δίχρονος γιος της.

Το αγοράκι μασούσε την τροφή που έπρεπε να λαμβάνει η μαμά του και της την έδινε με το στόμα του…
Δείτε τις συγκλονιστικές φωτογραφίες.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Πηγή: newsitamea.gr


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Όταν στεναχωρηθείς ξανά...

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Παρ Φεβ 20, 2015 12:20 pm

Καρατέκα χωρίς χέρια και πόδια!

Δείτε τον απίστευτο Dave Kengen να συμμετέχει κανονικά σε μια επίδειξη καράτε παρά το γεγονός ότι έχει σοβαρή αναπηρία στα άκρα του! Είναι πολλά τα παραδείγματα τέτοιων «ηρώων» στα σπορ και στα μαχητικά αθλήματα ειδικότερα, καλό είναι να παραδειγματιζόμαστε!



Πηγή: sport24.gr


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Όταν στεναχωρηθείς ξανά...

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Φεβ 25, 2015 4:06 pm

Συγκλονιστικά!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Όταν στεναχωρηθείς ξανά...

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Τετ Φεβ 25, 2015 5:27 pm

Jessica Cox: Η πρώτη κοπέλα χωρίς χέρια που έγινε πιλότος μιλάει στην Τατιάνα!





Μια ξεχωριστή καλεσμένη είχε σήμερα η Τατιάνα. Την πρώτη γυναίκα πιλότο χωρίς χέρια! H Jessica Cox έχει μία σπάνια εκ γενετής ασθένεια. Καμία από τις προγεννητικές εξετάσεις που έκανε η μητέρα της δεν έδειξε ότι υπάρχει κάτι λάθος στο σώμα της ωστόσο γεννήθηκε χωρίς χέρια. Ατό όμως δεν την εμπόδισε καθόλου και σε τίποτα. Αντιθέτως κατάφερε να πραγματοποιήσει τα όνειρά της και να έχει μία όμορφη καθημερινότητα.

Είναι απόφοιτος ψυχολογίας, μπορεί να γράψει, να πληκτρολογήσει, να οδηγήσει αυτοκίνητο, να βουρτσίσει τα μαλλιά της, να βάλει κραγιόν και να μιλήσει στο κινητό της, χρησιμοποιώντας μόνο τα πόδια της.

Είναι επίσης πρώην χορεύτρια και κατέχει διπλή μαύρη ζώνη στο Tae Kwon-Do, όπου στις προπονήσεις γνώρισε και τον σύντροφό της. Φυσικά, η μεγάλη της αγάπη είναι να πιλοτάρει!

Πηγή: tlife.gr


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Όταν στεναχωρηθείς ξανά...

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Σάβ Μαρ 14, 2015 4:46 pm

Όταν αυτό το κουτάβι παρέλυσε, η οικογένειά του το πέταξε στο δρόμο. Αλλά η ιστορία του δεν τελείωσε εκεί…
Εικόνα
Όταν γεννήθηκε ήταν ένα ευτυχισμένο και υγιέστατο κουτάβι, όντας όμως έξι μηνών αρρώστησε και έμεινε σχεδόν ολοκληρωτικά παράλυτος. Οι τότε ιδιοκτήτες του, μη μπορώντας να ανταπεξέλθουν, τον έδωσαν σε ένα καταφύγιο στην Οκλαχόμα, από τα πιο κακόφημα της χώρας. Ήταν σα να τον είχαν καταδικάσει σε βέβαιο θάνατο.

Για καλή του τύχη, τον ανακάλυψαν κάποιοι άνθρωποι από το St. Francis Community Animal Rescue & Education (CARE). Η Lynda Kuether, μια από τις ηρωίδες του, φρόντισε ώστε ο Δίας να λάβει την καλύτερη δυνατή ιατρική περίθαλψη.

Σύμφωνα με τον κτηνίατρο που τον παρακολουθούσε, όλα του τα προβλήματα είχαν προκληθεί από έναν ιό. Του συνταγογράφησε συγκεκριμένα στεροειδή και εντατικό πρόγραμμα γυμναστικής. Πόσο τυχερός ήταν ο Δίας, που η Lynda τύχαινε να είναι φυσιοθεραπεύτρια;!
Εικόνα
Η θεραπεία του ξεκίνησε από μια πισίνα (είναι πιο εύκολη η κίνηση όταν επιπλέεις) και σιγά-σιγά, κατάφερε και πάλι να κουνήσει τους μυς του!
Εικόνα
Λίγο καιρό αργότερα, ήταν σε θέση να μετακινηθεί με τη βοήθεια μιας αναπηρικής καρέκλας.
Δείτε τη θέληση για ζωή του μικρού Δία και τον αγώνα που κατέβαλε στο βίντεο που ακολουθεί:

http://fanpage.gr/viral/pets/%CF%8C%CF% ... %B3%CE%AD/


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Όταν στεναχωρηθείς ξανά...

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Τρί Μάιος 12, 2015 7:39 pm

Βαγγέλης Χατζής, ο μοναδικός μονόχειρας πυγμάχος
Εικόνα
Αν και είναι γνωστός με το προσωνύμιο «Cobra», η φράση «μαχητής της ζωής» -μάλλον- του ταιριάζει περισσότερο. Και αυτό γιατί στα 27 χρόνια του δεν σταματά να... παλεύει, τόσο στον «στίβο» της καθημερινότητας όσο και στο ρινγκ. Ο νεαρός αθλητής Βαγγέλης Χατζής μπορεί να υπερηφανεύεται για τον άτυπο -αλλά σπουδαίο- τίτλο του μοναδικού μονόχειρα πυγμάχου παγκοσμίως που αγωνίζεται απέναντι σε αρτιμελείς αντιπάλους, και μάλιστα σε επαγγελματικό επίπεδο! Στον αθλητή, γνωστό ως «Cobra», δεν χαρίστηκε τίποτα από την παιδική ηλικία του, όπως περιγράφει, όταν έπειτα από ένα οδυνηρό τροχαίο ατύχημα έχασε το δεξί χέρι του. Ωστόσο ούτε μία στιγμή δεν σκέφτηκε να παραιτηθεί και διεκδίκησε τη ζωή του.«Η πυγμαχία μπήκε στη ζωή μου σε ηλικία 20 ετών, όταν αποφάσισα να φύγω από την Ελλάδα και να δοκιμάσω την τύχη μου στο εξωτερικό. Ετσι εγκαταστάθηκα στο Nottingham της Αγγλίας, όπου έζησα έξι χρόνια. Εκεί μυήθηκα στον κόσμο της πυγμαχίας. Ο αθλητής που έχω ως πρότυπο είναι ο Μάικ Τάισον. Ισως επειδή όπως κι εγώ, έτσι κι αυτός είχε δύσκολα παιδικά βιώματα και κατάφερε να τα ξεπεράσει μέσα από την πυγμαχία. Πάντα ήμουν μαχητής, αλλά το box με έκανε πολεμιστή» εξηγεί. Ο νεαρός μποξέρ εξηγεί πόσο δύσκολο είναι να αντιμετωπίζει αρτιμελείς πυγμάχους, «δουλεύοντας» μόνο με ένα χέρι: «Είναι κάτι παραπάνω από δύσκολο και δεν υπάρχει καμία αμφιβολία γι' αυτό.
Εικόνα
Ωστόσο η θεωρία μου είναι πως κάθε μειονέκτημα μπορείς να το κάνεις πλεονέκτημα. Πάνω σε αυτή τη βάση δουλεύω: εξασκώ τα δυνατά σημεία μου και βελτιώνω συνεχώς τις ενδεχόμενες αδυναμίες μου».
Οσο για τα όνειρα και τους στόχους του, ο «Cobra» δηλώνει ότι έχει ήδη εκπληρώσει το πρώτο όνειρό του: «Μα, είμαι ο μοναδικός μονόχειρας πυγμάχος στον κόσμο που αγωνίζεται επαγγελματικά απέναντι σε αρτιμελείς αθλητές! Θέλω να περάσω τα δικά μου μηνύματα, ειδικά στα παιδιά που έχουν ιδιαιτερότητες. Οταν υπάρχει θέληση, δεν υπάρχουν όρια» αναφέρει.Μετρώντας ήδη δύο νίκες σε ισάριθμους επαγγελματικούς αγώνες και λίγες μόλις μέρες προτού μπει ξανά στο ρινγκ για μία ακόμη μάχη (στα πλαίσια του μακροβιότερου και κορυφαίου ελληνικού fight show, του No Limits 25 - Δύναμη Ψυχής, το οποίο θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή στο γήπεδο Tae Kwon Do στο Παλιό Φάληρο), ο 27χρονος Βαγγέλης ετοιμάζεται πυρετωδώς: «Είμαι σε περίοδο προετοιμασίας υπό τις οδηγίες του προπονητή μου Στέλιου Πετρούτσου. Τρέχω περίπου 8 - 10 χιλιόμετρα και κάνω δύο έως τρεις προπονήσεις καθημερινά! Στο No Limits 25 θα αντιμετωπίσω έναν πολύ σκληρό αθλητή, τον Παπαπέτρου Top Gun από τον Κολοσσό Ιωαννίνων. Ανυπομονώ να δώσω τη μάχη, γιατί μου αρέσουν τα... δύσκολα!» δηλώνει.


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Όταν στεναχωρηθείς ξανά...

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Πέμ Ιουν 18, 2015 3:47 pm

Τρεις φίλοι βοηθούν έναν άστεγο άνδρα με έναν ιδιαίτερο τρόπο
Η αγάπη προς τον συνάνθρωπο βρίσκει πάντα τρόπο να εκφραστεί.Στο παρακάτω βίντεο τρεις φίλοι βοηθούν έναν άστεγο άνδρα με έναν πρωτότυπο τρόπο.


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Όταν στεναχωρηθείς ξανά...

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Δευτ Οκτ 12, 2015 4:58 pm

Το βίντεο που θα σας κάνει να δακρύσετε. Η κρυφή κάμερα σε αδέσποτο σκύλο
Εικόνα
Όταν λέμε σκυλίσια ζωή συνήθως μιλάμε για ξεκούραστη ζωή. Όμως, το παρακάτω βίντεο θα σας αλλάξει τη γνώμη. Έβαλαν κρυφή κάμερα σε αδέσποτο σκυλί και αυτά που θα δείτε θα σας σοκάρουν. Το σκυλί στην προσπάθειά του να βρει νερό και τροφή περνάει τα πάνδεινα.


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες