"Εξ ού", "δι ού", "εν ώ". Προθέσεις περί τού «Αγίου Πνεύματος» (Α΄ μέρος Επιστολής τού Αγίου Βασιλείου)

Κείμενα και συμβουλές των Πατέρων και Μητέρων της Εκκλησίας μας, παλαιότερων και νεώτερων.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

"Εξ ού", "δι ού", "εν ώ". Προθέσεις περί τού «Αγίου Πνεύματος» (Α΄ μέρος Επιστολής τού Αγίου Βασιλείου)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Απρ 11, 2019 7:48 pm

Μία ωραία αντιαιρετική και θεολογική ομιλία.

Πηγή: ΟΟΔΕ


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: "Εξ ού", "δι ού", "εν ώ". Προθέσεις περί τού Αγίου (Α΄ μέρος Επιστολής τού Αγίου Βασιλείου: "Περί τού Αγίου Πνεύματ

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Απρ 11, 2019 7:50 pm

Να προστεθεί το "Πνεύματος" μετά το "Αγίου", εκ των Διαχειριστών, γιατί κατά λάθος παραλήφθηκε.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: "Εξ ού", "δι ού", "εν ώ". Προθέσεις περί τού Αγίου (Α΄ μέρος Επιστολής τού Αγίου Βασιλείου: "Περί τού Αγίου Πνεύματ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Απρ 11, 2019 8:37 pm

Μάλλον είναι μεγάλος ο τίτλος και γι' αυτό δεν το δέχεται. Διαφορετικά, μπορείς να τό ελέγξεις μόνος σου στην μπάρα ακριβώς πάνω από τις επιλογές μορφοποίησης κειμένου.
Για του λόγου το αληθές, εξαιρετικό!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Οι προθέσεις "Εξ ού", "δι ού", "εν ώ". (Α΄ μέρος Επιστολής τού Αγίου Βασιλείου: "Περί τού Αγίου Πνεύματος")

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Απρ 11, 2019 9:00 pm

Πράγματι ειναι μεγάλος. Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Ας ονομαστεί

Οι προθέσεις "Εξ ού", "δι ού", "εν ώ". (Α΄ μέρος Επιστολής τού Αγίου Βασιλείου: "Περί τού Αγίου Πνεύματος")

όπως αναγράφεται και στο αντίστοιχο θέμα του reply.

Υ.Γ. Όντως, κάθε λόγος των Αγίων Πατέρων έχει σοφία και δεν είναι "λόγια του αέρα".


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: "Εξ ού", "δι ού", "εν ώ". Προθέσεις περί τού Αγίου (Α΄ μέρος Επιστολής τού Αγίου Βασιλείου: "Περί τού Αγίου Πνεύματ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Απρ 11, 2019 10:08 pm

Να 'σαι καλά. Να 'ναι ευλογημένο.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες