Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Ιαν 29, 2018 9:52 am

Νίκος έγραψε:Συμπέρασμα, μας λείπει η ταπείνωση. Πιστεύουμε, αλλά όχι αρκετά για να λυγίσουμε τον εγωισμό μας και τα γόνατα κάτω από το πετραχήλι του Πνευματικού.

+1


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Δευτ Φεβ 26, 2018 8:47 am

Νίκος έγραψε:Συμπέρασμα, μας λείπει η ταπείνωση. Πιστεύουμε, αλλά όχι αρκετά για να λυγίσουμε τον εγωισμό μας και τα γόνατα κάτω από το πετραχήλι του Πνευματικού.


Ξέρεις, σκεφτόμουν ότι σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι έλλειψη ταπείνωσης, σε άλλες κατά βάθος μπορεί να είναι έλλειψη πίστης. Όταν κάποιος βλέπει πόσο σύντομη και απρόβλεπτη είναι η ζωή και πιστεύει, τότε κάποτε θα οδηγηθεί στο εξομολογητήριο όσο και αν ντρέπεται. Μπορεί όμως και να μην πηγαίνει απλώς γιατί δεν πιστεύει ότι τα μυστήρια έχουν και τόση σημασία. Και ο εκκλησιασμός να είναι είτε συνήθεια, είτε κοινωνική εκδήλωση, είτε ένταξη σε κάποια ομάδα που βρίσκει κάποιος έναν ρόλο κλπ.

Μπορεί βέβαια να είναι και ο συνδυασμός και των δύο, οπότε είναι θέμα χρόνου να εγκαταλείψει κάποιος την εκκλησία. Μετά από έναν καυγά με κάποιον αδελφό του πχ, ή κάτι τέτοιο που εμπλέκει τον πληγωμένο εγωισμό.

Ξέρω πόση σημασία έχουν τα μυστήρια, απλώς κάνω κάποιες σκέψεις.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Φεβ 26, 2018 9:43 am

Όταν του κάποιος στην καρδιά του έχει τον εαυτό του, δεν χωράει ο Χριστός. Με εγωισμό και χωρίς Μυστήρια δεν υπάρχει πνευματική ζωή.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Φεβ 26, 2018 11:14 am

heavenandearth έγραψε:........ Μπορεί όμως και να μην πηγαίνει απλώς γιατί δεν πιστεύει ότι τα μυστήρια έχουν και τόση σημασία. ..........

Σε αυτήν την περίπτωση δεν μιλάμε για πιστό ορθόδοξο χριστιανό.
Μιλάμε για κάποιον άσχετο με την εκκλησία που θέλει θρησκεία και σώσιμο κομμένα και ραμμένα στα μέτρα του.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Φεβ 26, 2018 11:32 am

+100 :!:


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Φεβ 27, 2018 9:18 am

Ο κάθε ένας από μας έχει πλάσει έναν Θεό όπως τον βολεύει που του συγχωρεί τις όποιες αμαρτίες (νομίζει ότι) έκανε. Έχουμε αντιστροφή των γεγονότων: το πλάσμα πλάθει τον Πλάστη, ή τέλος πάντων αυτό που νομίζει ως πλάστη.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Φεβ 27, 2018 11:58 am

Θα μπορούσαμε να πούμε μια σχέση ανταλλαγης και όποτε τον χρειάζεται, λ.χ. εγώ θα κάνω αυτά και μετά θα ζητήσω συγχώρεση σε ένα νοητικό επίπεδο και θα συνεχίσω ακάθεκτος.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τρί Φεβ 27, 2018 12:10 pm

Μα, αν σκεφτείς ότι θα κάνω τώρα αμαρτίες και μετά θα συγχωρεθώ, η μετάνοια πάει περίπατο. Μεταχρονολογημένη μετάνοια; Επιταγή είναι;

Εννοείται ότι αν δεν πιστεύεις και δεν συμμετέχεις δεν είσαι χριστιανός, αλλά αυτό τελικά μπορεί και να συμβαίνει ακόμη και να συμμετέχεις και στο τυπικό της λατρείας, εξομολογήσεις κλπ. Είναι πολλές οι παγίδες, γι αυτό πρέπει να γίνουμε σαν τα παιδιά, άδολοι και αθώοι. Και φυσικά εδώ χρησιμεύει και ο πνευματικός να καθοδηγεί.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Φεβ 27, 2018 12:23 pm

heavenandearth έγραψε:Μα, αν σκεφτείς ότι θα κάνω τώρα αμαρτίες και μετά θα συγχωρεθώ, η μετάνοια πάει περίπατο. Μεταχρονολογημένη μετάνοια; Επιταγή είναι;


Το ότι θα πέσουμε και θα ξαναχρειαστούμε τη θεραπεία από το πετραχήλι είναι σίγουρο. Άνθρωποι είμαστε. Το σημαντικό είναι, να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας τις αδυναμίες μας και τα πάθη μας και να αγωνιζώμαστε να τα ξεριζώσουμε από την ψυχή μας. Μέχρι το τέλος τις ζωής μας θα πέφτουμε και θα μετανοούμε. Εκεί που δεν υπάρχει μετάνοια σε αυτήν την περίπτωση είναι, ωραία τώρα εξομολογήθηκα, ελεύθερος να κάνω ότι θέλω ή θα αμαρτήσω, αφού θα εξομολογηθώ. Σε αυτές τις περιπτώσεις ο πονηρός εκμεταλλεύτηκε την αρέτη της μετανοίας και την έστρεψε προς συμφέρον του.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 27, 2018 12:37 pm

Άλλο να κάνεις αμαρτίες με τη σκέψη: "δε βαριέσαι θα τις εξομολογηθώ και θα τις ξανακάνω" κι άλλο να αγωνίζεσαι κόντρα στα πάθη σου με ειλικρίνεια και να ξαναπέφτεις εξαιτίας τους, παρά την απόφασή σου να μην το ξανακάνεις. Στην πρώτη περίπτωση δεν υπάρχει μετάνοια, ενώ στη δεύτερη αν και υπάρχει μετάνοια οι αμαρτίες επαναλαμβάνονται λόγω της αδυναμίας της μεταπτωτικής ανθρώπινης φύσης. Ένας έμπειρος Πνευματικός μπορεί να διακρίνει αυτή τη διαφορά και να δώσει τις κατάλληλες οδηγίες.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες

cron