Νέοι και Εκκλησία

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Οκτ 29, 2017 11:47 am

Που στηρίζεται η άποψη σου; Έτσι όπως το λες θα μπορούσα να πω κι εγώ το εντελώς αντίθετο. Δηλαδή, ότι η συνειδητή συμμετοχή των νέων στα Μυστήρια της Εκκλησίας αυξάνεται εξαιτίας των πολύ καλών κληρικών που έχει σήμερα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Κυρ Οκτ 29, 2017 2:39 pm

Κατά τη γνώμη μου μία από τις κυριότερες αιτίες που ένα μέρος της νεολαίας (μικρό ή μεγάλο δεν ξέρω γιατί δεν έχω στα χέρια μου στατιστική έρευνα) δεν πηγαίνει τις Κυριακές στην εκκλησία, γιατί έχει γυρίσει από τα ξενυχτάδικα αργά το πρωί και θα ξυπνήσει το μεσημέρι κατευθείαν για το γεύμα! Η κυριότερη δηλαδή αιτία που δεν καταλαμβάνει μόνο τους νέους αλλά και εμάς τους παλαιότερους είναι η ακηδία και όχι η αποστροφή έναντι της εκκλησίας λόγω συμπεριφορών ιερέων ή του τι πρεσβεύει κλπ.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Δευτ Οκτ 30, 2017 8:15 am

Ναι Αχιλλέα αλλά όπως προαναφέρθηκε η ακηδια δεν υπάρχει σε κάποιες χώρες εκτός Ευρώπης που οι νέοι είναι ιδιαίτερα θρήσκοι (Χριστιανικές χώρες Αφρικής και Ασίας). Γιατί αυτές οι χώρες δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Οκτ 30, 2017 8:58 am

Η Αφρική και η Ασία είναι εντελώς ιδιαίτερες περιπτώσεις, που έχουμε ήδη εξετάσει σε άλλα θέματα. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση ούτε στο είδος της θρησκευτικότητας ούτε στις συνθήκες. Μην ξανακάνεις αυτή τη σύγκριση Θεόδωρε, γιατί μου θυμίζεις έντονα το συγκρητισμό της ...κυβέρνησης, που κάνει τα πάντα σχετικά και συγκρίσιμα.

Σημασία έχει η ουσιαστική συμμετοχή στην Εκκλησία και όχι η τυπική ή παραδοσιακή. Σήμερα, κατά τη δική μου άποψη, οι νέοι δεν καθοδηγούνται από τους γονείς να θρησκεύονται, αλλά το κάνουν με προσωπική επιλογή. Έτσι σήμερα, όσοι νέοι βρίσκονται στην Εκκλησία συμμετέχουν ουσιαστικά, έχουν Πνευματικό, εξομολογούνται τακτικά, νηστεύουν, κοινωνούν, παντρεύονται με θρησκευτικό Γάμο και Βαφτίζουν τα παιδιά τους. Οι υπόλοιποι που έχουν χαλαρή σχέση με την Εκκλησία, το κάνουν επειδή και οι γονείς τους έκαναν το ίδιο και οι δάσκαλοί τους. Μεγάλο μέρος των πολιτικών από το 1981 και μετά ήταν άθεοι ή αντίχριστοι και ψήφισαν νόμους αντίστοιχους με τα πιστεύω τους.

Έχουν παίξει και άλλοι πολλοί παράγοντες ρόλο στη σημερινή σχέση των Ελλήνων με τη θρησκευτικότητα και την Εκκλησία, όπως οι παραεκκλησιαστικές οργανώσεις, ο προσηλυτισμός των αιρετικών, των αλλόδοξων και των άλλων θρησκευτικών σεχτών, η μετανάστευση, η σύγχυση θρησκευτικότητας και πολιτικής κυρίως από την πλευρά της αριστεράς.

Τώρα που βρίσκεται σε όλα αυτά η ευθύνη της Εκκλησίας, δεν ξέρω. Να μου πεις εσύ που θεωρείς, ότι έχει ευθύνη ο κλήρος για τη σημερινή κατάσταση της κοινωνίας μας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Οκτ 30, 2017 9:25 am

Εάν χάνεται η προσωπική μου σχέση με τον Χριστό λόγω κάποιων υπερβολικών συμπεριφορών ιερέων όπως ειπώθηκε, αυτό τότε με καθιστά υπεύθυνο να ψάξω για εκείνους τους ιερείς που θα με οδηγήσουν στον Χριστό.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Οκτ 30, 2017 9:35 am

Θεόδωρος22 έγραψε:.............Σε χώρες στην Αφρική, την Ασία γιατί δε παρατηρείται το φαινόμενο απομάκρυνσης των νέων από την εκκλησία;


Θεόδωρος22 έγραψε:Ναι Αχιλλέα αλλά όπως προαναφέρθηκε η ακηδια δεν υπάρχει σε κάποιες χώρες εκτός Ευρώπης που οι νέοι είναι ιδιαίτερα θρήσκοι (Χριστιανικές χώρες Αφρικής και Ασίας). Γιατί αυτές οι χώρες δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα;


Ποιος το είπε αυτό;



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Οκτ 30, 2017 11:17 am

Εγώ που "εκπροσωπώ" κατά κάποιον τρόπο την νεολαία στο φόρουμ τείνω να συμφωνήσω με τον Κωνσταντίνο. Οι συμμαθητές μου συγκεκριμένα οπότε βλέπουν τον έρμο τον ιερέα και θεολόγο μας τράγο τον ανεβάζουν τράγο τον κατεβάζουν αλλά και γενικότερα τους ιερείς. Ορισμένοι όμως συμφωνούν με όσα έλεγε ο Μακαριστός Χριστόδουλος. Απ' ότι έχω καταλάβει διαφωνούν με τις συντηρητικές απόψεις της εκκλησίας μας και συμφωνούν με αυτές των παπικών. Γενικά όμως πολλοί δηλώνουν Ορθόδοξοι αλλά είναι αδιάφοροι. Ζήτημα είναι να πηγαίνουν στην εκκλησία κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Οκτ 30, 2017 11:20 am

Δύο σύντομες αλλά εξαιρετικές ομιλίες του Μακαριστού Χριστόδουλου για την νεολαία.




«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Οκτ 30, 2017 2:18 pm

Αυτοί που χρησιμοποιούν τον ιερό κλήρο ως πρόσχημα για την απομάκρυνσή τους από την Εκκλησία, στην πραγματικότητα δεν είναι Χριστιανοί, αλλά ψάχνουν να βρουν μια θρησκεία που να τους βολεύει, να λένε ότι θρησκεύονται, αλλά να κάνουν και ότι θέλουν.

Ζούμε σε μια εποχή που οι άνθρωποι απεχθάνονται κάθε δυσκολία. Θέλουν να απολαμβάνουν τα πάντα, χωρίς να έχουν κανένα κόστος. Αυτή η φιλοσοφία της ήσσονος προσπάθειας, που στη χώρα μας ενσαρκώνει ο ΣΥΡΙΖΑ, είναι ακριβώς αντίθετη με την ασκητική της Ορθοδοξίας. Ανάσταση χωρίς σταυρό δεν υπάρχει, αλλά σχεδόν κανείς σήμερα δεν είναι διατεθειμένος να σηκώσει το σταυρό του.

Υπάρχουν όμως νέοι, που αντιδρούν σ΄αυτή τη λογική και αναζητούν την πνευματικότητα και την άσκηση κι αυτά μπορούν να τα βρουν μόνο στην Ορθοδοξία.

Η Ορθοδοξία είναι η έκφραση της Αλήθειας, επομένως δεν μπορεί να προσαρμόζεται για να αρέσει. Παραμένει παραδοσιακή (κατά την Ιερά Παράδοση), αντίθετα με τις αιρέσεις που δεν έχουν σχέση με την αλήθεια και μπορούν να προσαρμόζονται ανάλογα με τις τάσεις.

Ο ιερός κλήρος σήμερα μπορεί να μην έχει το επίπεδο πνευματικότητας κάποιων αγίων Γερόντων ή κληρικών της προηγούμενης γενιάς (όπως οι Άγιοι Παΐσιος και Πορφύριος), αλλά έχουν υψηλό επίπεδο θεολογικής κατάρτισης και πολλές ευκαιρίες επιμόρφωσης. Αγωνίζονται στη συντριπτική τους πλειοψηφία να στηρίξουν και να καλύψουν τις ανάγκες του χειμαζόμενου από κάθε πλευρά λαού μας και το καταφέρνουν σε μεγάλο βαθμό. Δείκτης της αποτελεσματικής παρέμβασης του Ιερού Κλήρου της χώρας μας, είναι ο δραστικός περιορισμός των συνεπειών της ακραίας φτώχειας μετά από 7 συνεχή χρόνια ύφεσης και αυξημένης ανεργίας.

Αυτό, που πρέπει να κάνουμε εμείς οι Χριστιανοί, είναι, αντί να υιοθετούμε τις άδικες κατηγορίες εναντίον του κλήρου, να κάνουμε, ότι περνάει από το χέρι μας να τους βοηθήσουμε στην προσπάθειά τους.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Οκτ 30, 2017 9:51 pm

Επανέρχομαι.
Γιατί οι νέοι βλέπουν τους "κακούς" ιερείς και δεν βλέπουν τους "καλούς" ιερείς;




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 22 και 0 επισκέπτες

cron