Νέοι και Εκκλησία

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Νοέμ 01, 2017 10:50 am

Ακόμη και να μην έχει βρεθεί στο δρόμο μου κάποιος άξιος κληρικός, εγώ θα ψάξω να βρω έναν.
Έχω υποχρέωση να το κάνω για την ψυχή μου.

Επίσης έχω να πω και το εξής:
Πολλοί νέοι γίνονται παράδειγμα προς μίμηση για τους μεγαλύτερους.
Διπλό καλό. Κερδίζουν και τον συνάνθρωπό τους.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Νοέμ 01, 2017 11:49 am

Γιατί γινόταν συρροή νέων στην Παναγούδα;
Γιατί γινόταν το ίδιο στην Μεταμόρφωση του Σωτήρος στο Μήλεσι;
Αυτα και μόνο τα παραδείγματα καταρρίπτουν τον ισχυρισμό των μεγάλων και των νέων ότι απομακρύνονται από την εκκλησία λόγω των ανάξιων κληρικών ή αυτών με κακή συμπεριφορά κτλ...



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Νοέμ 01, 2017 6:12 pm

Konstantinos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! πριν μια εβδομάδα πηγαίνοντας στο σχολείο συνάντησα έναν ιερέα , πήγα να του φιλήσω το χέρι και εκείνος με κοίταξε με ένα ύφος γεμάτο κακιά και γύρισε την πλάτη του και έφυγε...τον βρίσκω και την άλλη μερα και πάω να του φιλήσω πάλι το χέρι πάει να με προσπεράσει (αλλά δεν τον άφησα ) και του ζήτησα ευγενικά να του φιλήσω το χέρι και μου το έδωσε με μισή καρδιά ...λες και δεν ξέρω και εγώ τι... χωρίς να μου πει ούτε λέξη...η παρέα μου φυσικά τον εκραξε (όπως και εμένα βέβαια ,για τον λόγω ότι φιλώ τα χέρια ιερέων, και ότι δεν ξέρουν τι έχουν πιάσει κτλ...) αυτός πιστεύω ότι είναι ο κυριότερος λόγος που απομακρύνεται η νεολαία από την εκκλησία! βεβαίως υπάρχουν και ιερείς που τραβούν την νεολαία όπως ο πατέρας Ανδρέας Κονάνος που πολύ συχνά ακούμε όλη η παρέα διάφορες ομιλίες του!

Καλό βράδυ σε όλους!

Συμφωνώ μαζί σου! Κι εγώ που τώρα στην 1η λυκείου φιλώ το χέρι του ιερέος - θεολόγου μας τρώω ατελείωτο κράξιμο από τους φίλους μου. Εγώ βέβαια θα συμφωνήσω με τον κύριο Πέτρο. Γιατί να υπάρχει αυτή η επιλεκτικότητα; Γιατί οι συνομίλικοί μας να μην πηγαίνουν στην εκκλησία λόγω των καλών ιερέων αλλά να απωθούνται λόγω των κακών; Παρεμπιπτόντως, κι εμείς ακούμε ομιλίες του πατρός Ανδρέου Κονάνου αλλά και του Μακαριστού Χριστόδουλου. Καλό απόγευμα!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Μάρκος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2017 10:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Μάρκος » Πέμ Νοέμ 02, 2017 12:40 am

Το ότι ο Μακαριστός Χριστόδουλος ήταν συμπαθής στους νέους της Ελλάδας δείχνει ότι η Εκκλησία της Ελλάδας θέλει ηγέτη ο οποίος θα έρθει δίπλα στους νέους. Ο Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος και η συμπαθεια που του είχαν οι νέοι δείχνει ότι η νεολαία της Ελλάδας δεν είναι προκατελειμενη με την εκκλησία εφόσον βρει τους σωστούς εκπροσώπους της εκκλησίας. Πάντως το θέμα δε το καταλαβαίνω.Ποιό μεγάλο πρόβλημα έχουν οι νέοι Ελληνες με την εκκλησία;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Νοέμ 02, 2017 8:00 am

Η Εκκλησία δεν είναι πολιτικό κόμμα. Οι Ιεράρχες είναι Ποιμένες και όχι ηγέτες. Κρίνονται από το πνευματικό και το κοινωνικό τους έργο και όχι από τη δημοφιλία τους.

Ο μακαριστός Χριστόδουλος ήταν ιδιαίτερα δημοφιλής (αλλά είχε και πολλούς εχθρούς), ενώ ο Αθηνών Ιερώνυμος είναι πιο αποτελεσματικός, ιδίως στο κοινωνικό έργο, που σήμερα έχει ανάγκη η κοινωνία. Ο Θεός επιλέγει ή επιτρέπει Ποιμένες στην Εκκλησία Του, ανάλογα με το πνευματικό συμφέρον του ποιμνίου, όπως Εκείνος μόνο το γνωρίζει. Ενίοτε ακόμη και ο σκανδαλισμός είναι αναγκαίος, γιατί υπενθυμίζει την κατάντια της κοινωνίας μας.

Και παρακαλώ μη βαριέστε να διαβάζετε τις μακροσκελείς δημοσιεύσεις :mrgreen: . Η παραπάνω μελέτη του Μητροπολίτη Αχελώου είναι εξαιρετικά εμπεριστατωμένη (αν και 10 χρόνια παλιά).


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Γιώργος1998
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 25, 2017 7:51 pm

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Γιώργος1998 » Πέμ Νοέμ 02, 2017 2:27 pm

Εγω που είμαι νέος και ζω στην νέα γενιά ας πω την άποψη μου.Έχω μιλήσει άμεσα ή έμμεσα με πολλά νέα παιδιά.Ακόμα και όσοι δεν έχουν καλή σχέση με την εκκλησία έχουν μόνο καλά λόγια να πούνε για τον Μακαριστό Χριστόδουλο.Ήταν ο άνθρωπος που άλλαξε την εκκλησία,προσέγγισε τους νέους ανθρώπους και τους μίλησε στη γλώσσα τους και τους άκουσε.Ήταν επίσης ένας μαχητικός αρχιεπίσκοπος.Ο σημερινός αρχιεπίσκοπος όσο καλος κι αν είναι δεν μπορεί να συγκριθεί μαζί του.Ειδικά το κομμάτι προσέγγισης των νέων και της εκκλησίας που είχε πετύχει ο Μακαριστός Χριστόδουλος κατέρευσε δυστυχώς μετά τον θάνατο του.Πολλοί λένε ότι τον δολοφόνησαν και δεν είχε φυσικό θάνατο και πως έπρεπε να φύγει από την μέση γιατι αν ζούσε θα εμπόδιζε την πατρίδα μας να κατρακυλίσει.Ο Χριστόδουλος ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΖΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕ ΖΕΙ. Αν ζούσε η Ελλάδα θα ήταν εντελώς διαφορετική.Το εγχείρημα του Χριστόδουλου με την προσέγγιση των νέων ήταν δύσκολο όμως αν και το πέτυχε σε μεγάλο βαθμό δεν φρόντισε να υπάρχει συνέχεια μετά το θάνατο του.Μετά τον θάνατο του η προσπάθεια προσέγγισης των νέων και της εκκλησίας εγκαταλείφθηκε.
Υ.Γ δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι τα δεινά της πατρίδας μας άρχισαν αμέσως μετά τον θάνατο του Μακαριστού Χριστόδουλου.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Νοέμ 02, 2017 3:35 pm

Είναι σίγουρο ότι ο Μακαριστός Χριστόδουλος δολοφονήθηκε! Υπάρχουν και αποδείξεις!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Πέμ Νοέμ 02, 2017 7:16 pm

Δε το πιστεύω. Το μόνο που είναι αλήθεια σε αυτό είναι ότι ο Μακαριστός Χριστόδουλος έκανε εκπληκτική δουλειά στη προσέγγιση νέων-εκκλησιας που όμοια της δεν υπήρξε και που δυστυχώς δεν συνεχίστηκε μετά τον θάνατο του κι αυτό φαίνεται ότι πολλά άτομα (και πολλοί νέοι αδιάφοροι για την θρησκεία) αναπολουν τον Μακαριστό Χριστοδούλο.Ολα τα άλλα μου φαίνονται θεωρίες συνομωσίας από αυτές που άφθονες βρίσκεις στο ελληνικό ίντερνετ. Ο μέσος Ελληνας είναι φαντασιοπληκτος πολλές φορές. Το σενάριο ότι δολοφόνησαν τον Μακαριστο Χριστόδουλο για να βάλουν στην θέση του τον σημερινο Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο που είναι πιόνι τους είναι επιστημονικής φαντασίας κατ εμέ.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Νοέμ 03, 2017 10:20 am

Νίκος έγραψε:Ο μακαριστός Χριστόδουλος ήταν ιδιαίτερα δημοφιλής (αλλά είχε και πολλούς εχθρούς), ενώ ο Αθηνών Ιερώνυμος είναι πιο αποτελεσματικός, ιδίως στο κοινωνικό έργο, που σήμερα έχει ανάγκη η κοινωνία. Ο Θεός επιλέγει ή επιτρέπει Ποιμένες στην Εκκλησία Του, ανάλογα με το πνευματικό συμφέρον του ποιμνίου, όπως Εκείνος μόνο το γνωρίζει. Ενίοτε ακόμη και ο σκανδαλισμός είναι αναγκαίος, γιατί υπενθυμίζει την κατάντια της κοινωνίας μας.

Για το ποιος ζει και ποιος πεθαίνει αποφασίζει μόνο ο Θεός. Ότι κι αν κάνουμε εμείς οι άνθρωποι, ο Θεός αν θέλει κάποιος να επιζήσει μπορεί να το κάνει. Διαβάστε στο μαρτύριο του Αγίου Γεωργίου πόσες φορές τον σκότωσαν οι βασανιστές του και επανήλθε στη ζωή. Ο μακαριστός Χριστόδουλος ήταν αυτός που ήταν. Προσέφερε στην Εκκλησία αυτό που μπορούσε να δώσει. Ο Θεός επέτρεψε την κοίμηση του κι Εκείνος μόνο γνωρίζει το γιατί. Τα περί δολοφονίας είναι επιεικώς σενάρια επιστημονικής φαντασίας από ανθρωπολάτρες και όχι από Χριστιανούς. Ο σημερινός Αρχιεπίσκοπος έχει προσφέρει πολλά στην Εκκλησία και ως Μητροπολίτης Θηβών και ως Αρχιεπίσκοπος Αθηνών. Κάποιος άλλος ίσως μπορούσε περισσότερα; Ποιος το ξέρει; Μόνο ο Θεός το ξέρει. Εμείς αντί να κρίνουμε τους Ιεράρχες, ας κοιτάξουμε τα δικά μας χάλια.

Η συζήτηση περί Χριστόδουλου κλείνει εδώ (άλλωστε την έχουμε ξανακάνει). Ας επανέλθουμε στο θέμα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Νοέμ 03, 2017 10:48 am

Κεφαλή της Εκκλησίας είναι ο Χριστός.
Μήπως να Του πούμε εμείς πως να την κυβερνήσει;
Μη γέννοιτο.
Δεν επανέρχομαι Νίκο στα των ιεραρχών.

Μία άλλη αιτία απομάκρυνσης των νέων από την εκκλησία είναι ο φαρισαϊσμός ορισμένων χριστιανών.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες

cron