Νέοι και Εκκλησία

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Νοέμ 03, 2017 11:06 am

Εγώ βρε παιδιά γιατί όποιον κληρικό κι αν γνωρίζω «βγαίνει» άξιος;
Να πω ότι αποφεύγω το αμάρτημα της κατάκρισης; Δεν το αποφεύγω!
Και λάθη τους βρίσκω και κάποιες φορές με έχουν κουράσει κάποιοι από αυτούς με την πολυλογία τους, άσε που μερικές φορές σκέφτομαι (υπερήφανα) πως εγώ θα τα έλεγα καλύτερα! (κάπου εκεί βέβαια λέω στον εαυτό μου, αμ έπος αμ έργον μεγάλε).
Τελικά όμως, αν «τραβήξω γραμμή» υπολογισμού «συν και πλην», πάντα θετικό το βρίσκω το άθροισμα. Άσε που κάποιες φορές το νούμερο είναι εξαιρετικά υψηλό! Οπότε, το δικό μου συμπέρασμα είναι πως όταν είσαι μακρυά όλα θα τα βλέπεις «θολά». Πλησίασε λίγο και θα δεις τα πράγματα πιο καθαρά! Πλησίασε τους ιερείς, πλησίασε την Εκκλησία! Αυτό λέω πάντοτε στους επικριτές που συναντώ και μιλάω μαζί τους.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Νοέμ 03, 2017 11:14 am

Ναι Τάσο.
Είναι παθητική στάση να αποκόπτεται κάποιος από την εκκλησία βλέποντας τα κακά.
Πάρε στα χέρια σου την σωτηρία της ψυχής σου. Έχεις υποχρέωση.
Ψάξε, δεν μπορεί να είναι όλοι οι κληρικοί "σκάρτοι".
Αν πιστεύεις αληθινά στον Χριστό, ξέρεις ότι θα σου ζητήσει ο Κύριος τι θα μπορούσες να κάνεις και δεν το έκανες.
Τι θα απολογηθείς τότε;
Έβλεπα τους κακούς κληρικούς;



Άβαταρ μέλους
Γιώργος1998
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 25, 2017 7:51 pm

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Γιώργος1998 » Παρ Νοέμ 03, 2017 1:12 pm

Νίκος έγραψε: Τα περί δολοφονίας είναι επιεικώς σενάρια επιστημονικής φαντασίας από ανθρωπολάτρες και όχι από Χριστιανούς.

Δεν είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας αν κάποιος τα προσέξει καλύτερα και τα μελετήσει σε βάθος καταλαβαίνει ότι είναι πολύ πιθανόν να δολοφονήθηκε. Άλλωστε έχει γίνει υπόνοια ότι δολοφονήθηκε και από ιεράρχες όχι μόνο από απλούς ανθρώπους.Όμως όντως καλό είναι να μην ξεφεύγουμε από το θέμα.Απλώς αναφέρθηκε ο Χριστόδουλος γιατί είχε κάνει εκπληκτική δουλεία για τις σχέσεις νέων-εκκλησίας και που δυστυχώς δεν συνεχίστηκε μετά τον θάνατο του.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Νοέμ 03, 2017 2:15 pm

Δεν επανέρχομαι στο θέμα Χριστόδουλου, ότι είχαμε να πούμε το είπαμε, όμως το ότι η προσπάθεια που έκανε να προσεγγίσει τη νεολαία δε συνεχίστηκε μετά την κοίμηση του, είναι ένα αυθαίρετο και παντελώς αστήρικτο συμπέρασμα. Αν έχεις οποιαδήποτε απόδειξη γι αυτό που λες, δεν έχεις παρά να την παρουσιάσεις.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Νοέμ 03, 2017 3:03 pm

Για να μην προξενηθούν παρεξηγήσεις εγώ προσωπικά δεν είπα ότι ο Μακαριότατος Ιερώνυμος δεν είναι καλός. Κάθε άλλο παρά κακός είναι. Ίσα ίσα που η ΑΠΟΣΤΟΛΗ της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών ιδρύθηκε από τον Μακαριότατο Ιερώνυμο και χάρη σ' αυτόν πολλές οικογένειες δέχονται βοήθεια. Δεν τον έκρινα και δεν θα το κάνω. Απλά παρατηρήθηκαν κάποια πράγματα όχι και τόσο ωραία. Σεβαστό απολύτως γιατί είναι άνθρωπος και δεν έχει το αλάθητο. Δεν είναι ο Πάπας :mrgreen:!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Νοέμ 03, 2017 3:11 pm

Νίκος έγραψε:
Νίκος έγραψε:Εμείς αντί να κρίνουμε τους Ιεράρχες, ας κοιτάξουμε τα δικά μας χάλια.

Αν και είναι λίγο βαρύγδουπο έτσι όπως το λέτε έχετε δίκιο!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Νοέμ 03, 2017 3:18 pm

Anastasios68 έγραψε:Εγώ βρε παιδιά γιατί όποιον κληρικό κι αν γνωρίζω «βγαίνει» άξιος;
Να πω ότι αποφεύγω το αμάρτημα της κατάκρισης; Δεν το αποφεύγω!
Και λάθη τους βρίσκω και κάποιες φορές με έχουν κουράσει κάποιοι από αυτούς με την πολυλογία τους, άσε που μερικές φορές σκέφτομαι (υπερήφανα) πως εγώ θα τα έλεγα καλύτερα! (κάπου εκεί βέβαια λέω στον εαυτό μου, αμ έπος αμ έργον μεγάλε).
Τελικά όμως, αν «τραβήξω γραμμή» υπολογισμού «συν και πλην», πάντα θετικό το βρίσκω το άθροισμα. Άσε που κάποιες φορές το νούμερο είναι εξαιρετικά υψηλό! Οπότε, το δικό μου συμπέρασμα είναι πως όταν είσαι μακρυά όλα θα τα βλέπεις «θολά». Πλησίασε λίγο και θα δεις τα πράγματα πιο καθαρά! Πλησίασε τους ιερείς, πλησίασε την Εκκλησία! Αυτό λέω πάντοτε στους επικριτές που συναντώ και μιλάω μαζί τους.

Έτσι είναι αγαπητέ κύριε Αναστάσιε και με καθαρά μαθηματική ακρίβεια ;). Εγώ πάντως προτρέπω τους φίλους μου να προσπαθούν να ζουν όσο μπορούν χριστιανικά και μπορώ να πω πως έχει αποτέλεσμα! Βέβαια, δεν θέλω να βγάλω την ουρά μου απέξω και παραδέχομαι ότι μερικές φορές ξεφεύγω άθελά μου από τον δρόμο του Θεού αλλά ύστερα επαναπροσπαθώ για να ξαναμπώ!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Γιώργος1998
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 25, 2017 7:51 pm

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Γιώργος1998 » Παρ Νοέμ 03, 2017 3:51 pm

Νίκος έγραψε:Δεν επανέρχομαι στο θέμα Χριστόδουλου, ότι είχαμε να πούμε το είπαμε, όμως το ότι η προσπάθεια που έκανε να προσεγγίσει τη νεολαία δε συνεχίστηκε μετά την κοίμηση του, είναι ένα αυθαίρετο και παντελώς αστήρικτο συμπέρασμα. Αν έχεις οποιαδήποτε απόδειξη γι αυτό που λες, δεν έχεις παρά να την παρουσιάσεις.

Και να συνεχίστηκε δεν ήταν το ίδιο αποδοτική. Γιατί ο Μακαριστός Χριστόδουλος εγινε τόσο αγαπητός στα νέα παιδιά που δεν είχαν σοβαρή σχέση με την εκκλησία ενώ σήμερα οι νέοι στην Ελλάδα δεν έχουν καλές σχέσεις με την εκκλησία μετά τον θάνατο του;Νέος είμαι και συναναστρέφομαι με νέους.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Νοέμ 06, 2017 8:17 am

Επομένως πρόκειται για προσωπική υποκειμενική εκτίμηση. Η δική μου εντύπωση (επίσης υποκειμενική), αν και δεν είμαι νέος :mrgreen: , είναι διαφορετική. Αντικειμενική εικόνα δίνουν μόνο τα στατιστικά στοιχεία. Έχει κανείς υπόψη του τέτοια στοιχεία;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Νοέμ 06, 2017 11:18 am

Αφού λοιπόν τόσο μεγάλη σημασία έχει ο μακαριστός Χριστόδουλος για την επιστροφή των νέων στην εκκλησία, γιατί δεν γίνεται και σήμερα δεκτή η προσπάθειά του από τους νέους;
Τί σχέση έχει το γεγονός ότι κοιμήθηκε;




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες