Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Σεπ 12, 2019 8:38 am

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μην περιμένεις από το νεοελληνικό Κράτος να σε κατηχήσει σε αξίες και ιδανικά. Εμείς ανήκομεν εις την Δύσιν, ο εστί μεθερμηνευόμενον ότι η ορθοδοξία είναι ουσιαστικά υπό διωγμόν. Ό,τι μάθουμε μόνοι μας λοιπόν, από τον πνευματικό μας, από τη συμμετοχή μας στα μυστήρια της Εκκλησίας και από βιβλία που θα επιλέξουμε να αγοράσουμε.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Σεπ 12, 2019 2:28 pm

Το ξέρω, δυστυχώς. Αλίμονο αν περίμενα να μάθω για την Πίστη μας από το Κράτος. Απλά, λέμε και κανένα τέτοιο να περνάει η ώρα. Τουλάχιστον όμως σε ολόκληρο το γυμνάσιο έκανα τα κανονικά Θρησκευτικά και όχι τα αντισυνταγματικά. Είχαμε βέβαια και καλό καθηγητή. Με βοήθησε κι αυτό να πλησιάσω με ακόμα μεγαλύτερο ζήλο το Θεό.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Παρ Σεπ 13, 2019 12:10 pm

aposal έγραψε:Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μην περιμένεις από το νεοελληνικό Κράτος να σε κατηχήσει σε αξίες και ιδανικά. Εμείς ανήκομεν εις την Δύσιν, ο εστί μεθερμηνευόμενον ότι η ορθοδοξία είναι ουσιαστικά υπό διωγμόν. Ό,τι μάθουμε μόνοι μας λοιπόν, από τον πνευματικό μας, από τη συμμετοχή μας στα μυστήρια της Εκκλησίας και από βιβλία που θα επιλέξουμε να αγοράσουμε.

Ας μην είμαστε απόλυτοι.Δε χώρα αμφιβολία ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είχε ιδεολογικές αγκυλώσεις προς μαθήματα που είχαν σχέση με τα θεμέλια του έθνους(όχι μόνο με τα θρησκευτικά αλλά και με την ιστορία και τα αρχαία ελληνικά καθώς και με τα Λατινικά). Η σημερινή Υπουργός Παιδείας είχε ασκήσει κριτική για τις αλλαγές ΣΥΡΙΖΑ στα θρησκευτικά,ιστορία, Αρχαία Ελληνικά,Λατινικά και έχει δεσμευτεί όταν ανέλαβε καθήκοντα πως από του χρόνου το μάθημα των θρησκευτικών και της ιστορίας θα επανέλθουν στην μορφή που είχαν πριν τον ΣΥΡΙΖΑ.



NikolaosArvanitidis

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Παρ Σεπ 13, 2019 12:13 pm

Αναστάσιος έγραψε:Το ξέρω, δυστυχώς. Αλίμονο αν περίμενα να μάθω για την Πίστη μας από το Κράτος. Απλά, λέμε και κανένα τέτοιο να περνάει η ώρα. Τουλάχιστον όμως σε ολόκληρο το γυμνάσιο έκανα τα κανονικά Θρησκευτικά και όχι τα αντισυνταγματικά. Είχαμε βέβαια και καλό καθηγητή. Με βοήθησε κι αυτό να πλησιάσω με ακόμα μεγαλύτερο ζήλο το Θεό.

Η νέα υπουργός Παιδείας είχε ασκήσει κριτική ως προς τις αλλαγές ΣΥΡΙΖΑ σε Θρησκευτικά, Ιστορία και Αρχαία Ελληνικά και έχει πει πως από του χρόνου τα Θρησκευτικά και η Ιστορία θα επανέλθουν στην μορφή που είχαν πριν τον ΣΥΡΙΖΑ.Πάντως όσον αφορά την Ορθοδοξία καλό είναι έτσι κι αλλιώς να μέριμνα με να μαθαίνουμε την πίστη μας ανεξάρτητα των θρησκευτικών που θα διδάσκονται στα σχολεία και ανεξάρτητα κυβέρνησης.
Υ.Γ: να θυμισω ότι επί ΣΥΡΙΖΑ(Νίκος Φίλης υπουργός Παιδείας) είχε διασφαλιστεί ότι οι θρησκευτικές μειονότητες μουσουλμάνων Θράκης, καθολικών και εβραίων θα διδαχτούν ομολογιακό την πίστη τους αλλά δεν είχε γίνει το ίδιο με τους ελληνορθόδοξους μαθητές.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Σεπ 13, 2019 1:05 pm

.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Σεπ 13, 2019 1:31 pm

Επί κυβερνήσεως Σημίτη είχε διαρρεύσει ότι στις νέες ταυτότητες δεν θα αναγράφεται το θρήσκευμα. Η Εκκλησία ξεκίνησε αγώνα τότε για να αποτρέψει κάτι τέτοιο και μαζεύτηκαν περί τα 3.000.000 υπογραφές! Αυτά εν έτει 2003, με τον τότε υποψήφιο πρωθυπουργό να υπογράφει και ο ίδιος. τον επόμενο όμως χρόνο που κέρδισε τις εκλογές δεν έγινε τίποτε και οδηγήθηκαμε στις νέες ταυτότητες.
ΚΑΝΟΝΑΣ: Μην εμπιστεύεστε τις προεκλογικές υποσχέσεις των πολιτικών
Για τον νυν πρωθυπουργό δεν τρέφω αυταπάτες. Όταν ήταν υποψήφιος για την προεδρία του κόμματος της ΝΔ είχε ταχθεί φανερά υπέρ του νομοσχεδίου για το ιδιωτικό συμφωνητικό συμβίωσης που ήταν casus beli για την Εκκλησία μας. Μάλιστα ο Μητροπολίτης Πειραιά κ. Σεραφείμ είχε πει ότι δεν θα επιτρέψει την είσοδο στις εκκλησίες της Μητρόπολής του κανενός πολιτικού που θα υπερψήφιζε το νομοσχέδιο.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Σεπ 13, 2019 1:32 pm

Κανείς δεν είπε ότι οι σημερινοί κυβερνώντες είναι Άγιοι και κανείς δεν τρέφει (νομίζω) αυταπάτες. Δέχομαι το ότι το παρελθόν ενός κόμματος μπορεί να κρίνει και το μέλλον. Παρ' όλα αυτά, κάποιες κινήσεις που έχουν γίνει μέχρι τώρα θεωρώ ότι είναι θετικές. Ο ΣΥΡΙΖΑ άφησε κάτι θετικό; Απολύτως τίποτα. Η ΝΔ θα αφήσει; Θα δείξει. Είναι ακόμη πολύ νωρίς για να κρίνουμε το τι θα ακολουθήσει. Περιμένουμε λοιπόν εναγωνίως. Μακάρι πάντως να γίνει το καλύτερο για την Πατρίδα και την Πίστη μας.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Παρ Σεπ 13, 2019 5:16 pm

aposal έγραψε:Επί κυβερνήσεως Σημίτη είχε διαρρεύσει ότι στις νέες ταυτότητες δεν θα αναγράφεται το θρήσκευμα. Η Εκκλησία ξεκίνησε αγώνα τότε για να αποτρέψει κάτι τέτοιο και μαζεύτηκαν περί τα 3.000.000 υπογραφές! Αυτά εν έτει 2003, με τον τότε υποψήφιο πρωθυπουργό να υπογράφει και ο ίδιος. τον επόμενο όμως χρόνο που κέρδισε τις εκλογές δεν έγινε τίποτε και οδηγήθηκαμε στις νέες ταυτότητες.
ΚΑΝΟΝΑΣ: Μην εμπιστεύεστε τις προεκλογικές υποσχέσεις των πολιτικών
Για τον νυν πρωθυπουργό δεν τρέφω αυταπάτες. Όταν ήταν υποψήφιος για την προεδρία του κόμματος της ΝΔ είχε ταχθεί φανερά υπέρ του νομοσχεδίου για το ιδιωτικό συμφωνητικό συμβίωσης που ήταν casus beli για την Εκκλησία μας. Μάλιστα ο Μητροπολίτης Πειραιά κ. Σεραφείμ είχε πει ότι δεν θα επιτρέψει την είσοδο στις εκκλησίες της Μητρόπολής του κανενός πολιτικού που θα υπερψήφιζε το νομοσχέδιο.

Για το θεμα των ταυτοτήτων επί Σημίτη θυμάμαι κι εγώ. Πράγματι από την στιγμή που πήρε την εξουσία το ΠΑΣΟΚ το 1981 και μετά έγιναν τρομερά πράγματα (νομιμοποίηση μοιχείας, νομιμοποίηση έκτρωσης, κατάργηση σχολικών ενδυμασιών/ποδιών,πολιτικός γάμος, πολιτική ονοματοδοσία, κόντρα περί εκκλησιαστικής περιουσίας, ταυτότητες και θρήσκευμα και γενικά πράγματα τα οποία έβρισκαν αντίθετη την εκκλησία μας).Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι το ΠΑΣΟΚ σε μία ακόμα πιο αντιχριστιανική του μορφή(τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ αν και δρούσαν αντιχριστιανικα και αρκετά εξ αυτών ήταν μη χριστιανοι ορκιζόταν και ορκίζονται κατά κανόνα με θρησκευτικό όρκο κατά ειρωνεία ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ δείχνει με τον πολιτικό όρκο καθαρά τις προθέσεις του). Ο Κυριάκος Μητσοτάκης είναι αλήθεια πως πριν γίνει πρόεδρος της ΝΔ ψήφισε το σύμφωνο συμβίωσης(αν και η πλειοψηφία των βουλευτών της ΝΔ δεν το ψήφισαν). Ωστόσο έν χρόνο μετά όταν ο ΣΥΡΙΖΑ έφερε νομοσχέδιο αναδοχης παιδιών από ομοφυλόφιλους ο Μητσοτάκης ως αρχηγός της ΝΔ επέβαλε κομματική γραμμή για την καταψήφιση του.Επίσης ο Μητσοτάκης δήλωσε πολλές φορές πως η ΝΔ δεν συναινεί στον διαχωρισμό κράτους και εκκλησίας.Μην ξεχνάμε τέλος πως μεγάλο μέρος των ψηφοφόρων της ΝΔ είναι συντηρητικοί χριστιανοι και η ΝΔ έχει πίεση και από την εκλογική της βάση. Τέλος εγώ ξέρω πολιτευτές της ΝΔ(μερικοί εξ αυτών εξελέγησαν βουλευτές στις εκλογές) που είναι ενεργοί και πιστοί Χριστιανοι.Ας περιμένουμε να δούμε το θα γίνει. Πάντως η Νίκη Κεραμεως έχει δηλώσει όταν ανέλαβε υπουργός παιδείας πως θέλει ιστορία που θα καλλιεργεί εθνική συνήδειση και θρησκευτικά που θα καλλιεργούν Ορθόδοξη συνήδειση όπως ζήτησε το Συμβούλιο της Επικράτειας το 2018.Ας δούμε αν θα τα κάνει πράξη όσα έχει πει.Δεν θέλω να φανεί σαν να κάνω κομματική προπαγάνδα υπέρ ΝΔ αλλά θέλω να ελπίζω ότι τα λόγια των σημερινών κυβερνώντων θα γίνουν πράξη. Θα φανεί κατά πόσο θα δικαιωθω στις προσδοκίες μου ή όχι.



NikolaosArvanitidis

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Παρ Σεπ 13, 2019 5:51 pm

Μάνος έγραψε:...

Καλό είναι να μην εμπιστευόμαστε άρθρα από σάιτ συνομοσιολγιων που κάθε πολιτικό που δε συμπαθούν τον βγάζουν μασωνο καθώς αυτά τα σάιτ σίγουρα χριστιανικα δεν είναι.Εμείς αυτό που πρέπει και μπορούμε να κάνουμε όσον αφορά την πολιτική μας ευθύνη ως χριστιανοι πολίτες είναι να ψηφίζουμε χριστιανους πολιτικούς όπως μας λένε και οι άγιοι της Ορθοδοξίας και να προσευχόμαστε να τηρούν οι χριστιανοι υποψήφιοι τις υποσχέσεις τους.Η Κεραμεως από λόγια είναι σε καλό δρόμο αρκεί να γίνουν τα λόγια πράξεις.Σε σύγκριση πάντως με τους προηγούμενους κυβερνώντες που ούτε σταυρό δεν έκαναν οι σημερινοί κυβερνώντες δεν νομίζω να είναι χειρότεροι.Θα φανεί κατά πόσο θα πέσω μέσα στις προβλέψεις μου(μακάρι να επαληθευτω).



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Σεπ 14, 2019 4:23 pm

...


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 12 και 0 επισκέπτες

cron