Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

NikolaosArvanitidis

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τετ Σεπ 18, 2019 1:18 am

Μάνο και βέβαια πρέπει να ελέγχουμε τον βίο όσων θα τιμήσουμε με την ψήφο μας για να βεβαιωθούμε αν είναι χριστιανοί και πατριώτες.Και εγώ το κάνω όσο μπορώ κυρίως μέσω του διαδικτύου.Ωστόσο είμαι πολύ προσεκτικός καθώς είναι πολύ εύκολο στο διαδίκτυο να διαδοθούν Fake News σήμερα.Οσον αφορά την Ελλάδα μας θα περιμενε κανείς πως με την οικονομική κρίση ίσως αναλογιζοταν οι κάτοικοι της τα λάθη που έκαναν ως κοινωνία αλλά όχι μόνο αυτό δεν συνέβη αλλά έγιναν ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Συνεπώς όταν ο Θεός στέλνει δοκιμασίες και προειδοποιήσεις για να μας ξαναφέρει στον ίσιο δρόμο και εμείς τις αγνοουμαι τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Σεπ 18, 2019 2:34 am

Νίκος έγραψε:Μάνο δεν κατάλαβες τι λέω. Πέρα από το ότι αυτό το φόρουμ δεν είναι πολιτικό και εξετάζουμε τις πολιτικές μόνο εφόσον αφορούν την πίστη μας και την Εκκλησία, υπάρχουν κανόνες στην τεκμηρίωση των δημοσιεύσεων.

Όταν μεταφέρουμε κάποια πληροφορία, είμαστε υποχρεωμένοι να μεταφέρουμε με ακρίβεια και την πηγή της με link ή πλήρη παραπομπή στο έντυπο (Τίτλος, συγγραφέας, ημερομηνία, εκδοτικός οίκος, σελίδα). Αλλιώς:

1) μπορεί να θεωρηθεί λογοκλοπή
2) μπορεί να θεωρηθεί συκοφαντική δυσφήμιση
3) δεν είναι τεκμηριωμένη και επομένως κανονικά δεν λαμβάνεται υπόψη

Επομένως μπορούμε να λέμε την άποψη μας ελεύθερα μέσα στη θεματολογία του φόρουμ και εάν χρησιμοποιούμε πηγές για να την τεκμηριώσουμε, ισχύουν τα παραπάνω.

Το ότι πρέπει να αναφέρουμε την πηγή το γνωρίζω αφού πάντα σε ότι κείμενο δημοσιευα επισυνάπτα και την πηγή αν δεν είναι η ίδια η πηγή (όπως στα βίντεο). Τώρα ενώ έχω πηγή που αποδεικνύει ξεκάθαρα αυτό που ισχυριστηκα δεν θέλω να την αναφέρω για να μην την "κάψω". Έκανα λάθος εξαρχής που έκανα πολιτική αναφορά η οποία μπορεί να θεωρηθεί συκοφαντική δυσφήμιση και την οποία δεν είχα σκοπό να τεκμηριωσω. Από δω και πέρα θα συμμετέχω μόνο πνευματικώ τω τροπω όπως έκανα πάντα.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Σεπ 18, 2019 6:42 am

NikolaosArvanitidis έγραψε:Μάνο και βέβαια πρέπει να ελέγχουμε τον βίο όσων θα τιμήσουμε με την ψήφο μας για να βεβαιωθούμε αν είναι χριστιανοί και πατριώτες.Και εγώ το κάνω όσο μπορώ κυρίως μέσω του διαδικτύου.Ωστόσο είμαι πολύ προσεκτικός καθώς είναι πολύ εύκολο στο διαδίκτυο να διαδοθούν Fake News σήμερα.Οσον αφορά την Ελλάδα μας θα περιμενε κανείς πως με την οικονομική κρίση ίσως αναλογιζοταν οι κάτοικοι της τα λάθη που έκαναν ως κοινωνία αλλά όχι μόνο αυτό δεν συνέβη αλλά έγιναν ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Συνεπώς όταν ο Θεός στέλνει δοκιμασίες και προειδοποιήσεις για να μας ξαναφέρει στον ίσιο δρόμο και εμείς τις αγνοουμαι τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.


Νικόλαε, άλλο κριτική, άλλο κατάκριση και άλλο μεταφορά ειδήσεων χωρίς τεκμηρίωση. Η τεκμηρίωση ήταν το ζητούμενο.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

NikolaosArvanitidis

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τετ Σεπ 18, 2019 11:38 am

Η τεκμηρίωση σημαίνει παράθεση πηγών. Στι διαδίκτυο όμως υπάρχουν και πηγές (σάιτ,μπλογκ κτλ) που δεν είναι αξιόπιστα.Θέλει πολύ προσοχή τι πηγές αναφέρουμε.



NikolaosArvanitidis

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Παρ Σεπ 20, 2019 1:20 pm

Να και μία ευχάριστη είδηση.Το Συμβούλιο της Επικράτειας θέτει οριστικά τέλος στα θρησκευτικά του ΣΥΡΙΖΑ.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Σεπ 20, 2019 2:05 pm

Δόξα τω Θεώ! Ας ελπίσουμε ότι η κ. Κεραμέως θα συμμορφωθεί μ' αυτή την απόφαση, έστω από την επόμενη σχολική χρονιά καθώς τα ανορθόδοξα βιβλία έχουν ήδη μοιραστεί.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Παρ Σεπ 20, 2019 6:15 pm

Το υπουργείο Παιδείας επανεξετάζει το πλαίσιο διδασκαλίας των θρησκευτικών μετά και την απόφαση του ΣτΕ. Εν τω μεταξύ ο ΣΥΡΙΖΑ εξαπολύει πυρά κατά της απόφασης.



NikolaosArvanitidis

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Παρ Σεπ 20, 2019 6:30 pm

Το ΚΙΝΑΛ δείχνει και αυτό το αντιχριστιανικο του πρόσωπο που μοιραία θυμίζει εποχές Ανδρέα Παπανδρέου δεκαετίας 1980 και Σημίτη εποχής ταυτοτήτων με μία δήλωση εναντίον του ΣτΕ και με επίθεση στην ΝΔ και την κυβέρνηση.Κατά τα άλλα οι βουλευτές του ΚΙΝΑΛ έδωσαν θρησκευτικό όρκο στη Βουλή.Ορκίστηκαν στο Ευαγγέλιο να πολεμήσουν την Ορθοδοξία; Πολύ περίεργο και ακατανόητο.Για να μην αδικησω τους ψηφοφόρους ξέρω πολλούς ψηφοφόρους του ΚΙΝΑΛ που είναι πιστοί και ευσεβείς. Αλλά το κόμμα καθεαυτό είναι υποκριτικό και αντιχριστιανικο.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Σεπ 20, 2019 6:43 pm

Το ΚΙΝΑΛ προσπαθεί να βρει πολιτικό χώρο κινούμενο προς τα αριστερά. Λάθος κίνηση. Εκεί δεν υπάρχει χώρος. Μόνο στο αντιδεξιό δημοκρατικό κέντρο υπάρχει χώρος. Εκεί όμως οι περισσότεροι είναι Χριστιανοί. Τέλος πάντων, η αθεΐα είναι της μόδας στις μέρες μας, αλλά κανείς απ' όσους τα έβαλαν με την Εκκλησία δεν επιβίωσε για πολύ καιρό.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

NikolaosArvanitidis

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Παρ Σεπ 20, 2019 7:10 pm

Νίκο το πρόβλημα με το ΚΙΝΑΛ δεν είναι ότι η αθεια έχει γίνει μόδα στην κοινωνία μας πρόσφατα επί Τσίπρα. Το ΠΑΣΟΚ από τη στιγμή της ίδρυσης του είχε μαζέψει στελέχη από την Αριστερά και έκλινε το μάτι με τρόπο στον αντιχριστιανισμο.Θυμιζω ότι επί ΠΑΣΟΚ(Ανδρέας Παπανδρέου και Σημίτης) εισήχθησαν σειρά αντιχριστιανικων νόμων στους οποίους η εκκλησία είχε εκφράσει την αντίθεση της.Επίσης μην ξεχνάμε πως σίγουρα οι δύο από τους τρεις πρωθυπουργούς που έβγαλε το ΠΑΣΟΚ(Σημίτης και Γιώργος Παπανδρέου) ήταν ξεκάθαρα άθεοι(άσχετα αν όταν ορκίστηκαν Πρωθυπουργοι ορκίστηκαν στο Ευαγγέλιο) ενώ και για τον Ανδρέα Παπανδρέου υπήρχαν φήμες πως ήταν άθεος αλλά δεν επιβεβαιώθηκαν ποτέ(ο Σημίτης αφότου αποχώρησε από το αξίωμα του πρωθυπουργού ορκίζεται όπου πάει σε δικαστήρια και όχι μόνο με πολιτικό όρκο και δεν κάνει τον σταυρό του όπως όταν ήταν Πρωθυπουργός και έτσι κάνει πλέον και ο Γιώργος Παπανδρέου θυμιζω πρόσφατα που ορκίστηκε ήταν ο μόνος βουλευτής του ΚΙΝΑΛ που δεν έδωσε θρησκευτικό όρκο οι άλλοι βουλευτές ορκίστηκαν με θρησκευτικό όρκο ενώ υπήρχαν και δύο μουσουλμάνοι βουλευτές του ΚΙΝΑΛ από την Θράκη που έδωσαν όρκο στο Κοράνι).Για το ότι το ΚΙΝΑΛ προσπαθεί να πάρει ψήφους από την Αριστερά συμφωνώ διέγραψε τον Βενιζέλο και τώρα υιοθετεί αριστερή αντζεντα σε θέματα Ορθοδοξίας.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες