Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

NikolaosArvanitidis

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Σάβ Σεπ 14, 2019 4:38 pm

Μάνος έγραψε:Για να καταλαβαινομαστε, χριστιανούς πολιτικούς με μυστηριακή ζωή εννοεί ο Άγιος Παισιος και όχι χριστιανούς που πηγαίνουν στην εκκλησία για να μαζεύουν ψήφους.

Μάνο δεν εννοούμε ασφαλώς να ψηφίζουμε πολιτικούς που είναι χριστιανοί μόνο κατ όνομα. Ομως από την άλλη είναι αδύνατον να ξέρουμε τον κάθε πολιτικό που πάει στην εκκλησία αν το κάνει γιατί ζει μυστηριακή ζωή ή για να μαζέψει ψήφους χριστιανών ψηφοφόρων(εκτός κι αν τον ξέρουμε προσωπικά) και δεν νομίζω τα βιογραφικά των πολιτευτών/πολιτικών να αναφέρουν κάτι που να μας βοηθά να καταλάβουμε τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις σε βάθος πέρα από φράσεις "θα αγωνιστώ για την Ελλάδα μας και την Ορθοδοξία" και άλλα παρόμοια.Συνεπώς μόνη λύση η ψήφος σε πολιτικούς που λένε ότι είναι χριστιανοί και λένε πως είναι ξεκάθαρα υπέρ της Ορθοδοξίας και πως σέβονται την εκκλησία και από εκεί και πέρα προσευχή να είναι ειλικρινείς και όχι ψηφοθηρες που θέλουν να μαζέψουν ψηφοφόρους όπως λες.Τελευταία να πω για την Κεραμεως.Δεν είχα ακούσει προεκλογικά ότι είναι μέλος της λέσχης Μπίλντεμπεργκ. Τώρα το έψαξα και στο διαδίκτυο βρήκα κάποια δημοσιεύματα στα οποία όμως είμαι επιφυλακτικός αφού τα Fake news με το διαδίκτυο και τα Social Media που τα αναπαράγουν έχουν γίνει πια κοινά.Θα φανεί από την πορεία της Κεραμεως στο Υπουργείο Παιδείας τι πολιτικός είναι και αν όσα λέει τα εφαρμόζει.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Σεπ 14, 2019 4:56 pm

Ο Θεός να φωτίσει πάντες τους κυβερνωντες όποιοι κι αν είναι.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Σεπ 15, 2019 4:34 pm

Παρακαλώ πολύ να προσέχεται τις αναφορές σας σε πολιτικά πρόσωπα και όχι μόνο. Κατηγορίες τύπου "είναι στη λέσχη B....g" χωρίς αποδείξεις, εκτός του, ότι είναι έξω από τη φιλοσοφία αυτού του χώρου, μπορούν να μας δημιουργήσουν και νομικά προβλήματα.

Μάνο, για σένα το λέω. Σε παρακαλώ, να μην επαναληφθεί.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Σεπ 16, 2019 8:28 pm

Εντάξει θα επεξεργαστώ τα σχόλια μου. Καλό είναι να το κάνει και ο κ.Νικος που συζητουσαμε.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Σεπ 16, 2019 9:26 pm

Ο Νικόλαος λέει, ότι είδε κάποιες ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες για το θέμα και δεν έχει πεισθεί. Εσύ το ανέφερες ως βέβαιο, χωρίς να αναφέρεις έστω και μια πηγή.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Σεπ 16, 2019 9:51 pm

Εννοώ ότι υπάρχει το σχόλιο το δικό μου στο quote του κ.Νικου το οποίο θα μπορούσε να διαγραφεί. Έχω την απόδειξη για όλους όσους προσκλήθηκαν από βίντεο με φωτογραφια. Έτσι όπως το ανέφερα ξεκαρφωτο φαίνεται σαν να πέταξα λάσπη και συγνώμη γιαυτο γιατί δεν έχω εγώ την αποκλειστική ευθύνη αλλά επηρεάζεται και το φορουμ. Δεν ήθελα όμως να ανοίξω συζήτηση για ένα θεμα που δεν έχει σχέση με το φόρουμ γι'αυτό δεν το ανέλυσα περαιτέρω αναφέροντας την πηγη.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

NikolaosArvanitidis

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τρί Σεπ 17, 2019 1:01 am

Μάνος έγραψε:Εννοώ ότι υπάρχει το σχόλιο το δικό μου στο quote του κ.Νικου το οποίο θα μπορούσε να διαγραφεί. Έχω την απόδειξη για όλους όσους προσκλήθηκαν από βίντεο με φωτογραφια. Έτσι όπως το ανέφερα ξεκαρφωτο φαίνεται σαν να πέταξα λάσπη και συγνώμη γιαυτο γιατί δεν έχω εγώ την αποκλειστική ευθύνη αλλά επηρεάζεται και το φορουμ. Δεν ήθελα όμως να ανοίξω συζήτηση για ένα θεμα που δεν έχει σχέση με το φόρουμ γι'αυτό δεν το ανέλυσα περαιτέρω αναφέροντας την πηγη.

Μάνο δεν έχει νόημα να ψάχνουμε να βρούμε ποιοί πολιτικοί είναι μασόνοι.Οι πολιτικοί αντικατοπτρίζουν την κοινωνία η οποία τους εκλέγει.Για την σημερινή κατάντια της χώρας μας και γενικά του ελληνισμού μας φταίμε πρώτα εμείς που πήραμε ως κοινωνία τον λάθος δρόμο.Μετά απο αυτό μια κοινωνια με λάθος δρόμο επόμενο ήταν να βγάλει πολιτικούς κακής διαλογής (αφού από την κοινωνία προέρχονται οι πολιτικοί και είναι εικόνα της).Δεν αμφιβάλλω ότι και άλλοι βαλαμε το χεράκι τους για να βγούμε από τον δρόμο μας ως κοινωνία αλλά και εμείς φταίμε που δεν αντισταθηκαμε και θα κριθουμε αυστηρά γι αυτό. Ας φροντίζουμε να είμαστε σωστοί χριστιανοί εμείς και ότι είναι να γίνει θα γίνει.



NikolaosArvanitidis

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τρί Σεπ 17, 2019 1:11 am

Μάνος έγραψε:Εννοώ ότι υπάρχει το σχόλιο το δικό μου στο quote του κ.Νικου το οποίο θα μπορούσε να διαγραφεί. Έχω την απόδειξη για όλους όσους προσκλήθηκαν από βίντεο με φωτογραφια. Έτσι όπως το ανέφερα ξεκαρφωτο φαίνεται σαν να πέταξα λάσπη και συγνώμη γιαυτο γιατί δεν έχω εγώ την αποκλειστική ευθύνη αλλά επηρεάζεται και το φορουμ. Δεν ήθελα όμως να ανοίξω συζήτηση για ένα θεμα που δεν έχει σχέση με το φόρουμ γι'αυτό δεν το ανέλυσα περαιτέρω αναφέροντας την πηγη.

Το τακτοποιησα και το θέμα με το quote για να μην έχουμε τυχόν νομικά προβλήματα.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Σεπ 17, 2019 7:54 pm

Από τη στιγμή που ψηφίζω κάνω μια έρευνα να δω αν αυτό που θα ψηφίσω πιστεύω ότι θα ωφελήσει την πατρίδα. Αν δεν με εκπροσωπούσε δεν θα με ένοιαζε καν. Εννοείται ότι δεν τα ρίχνω όλα στους πολιτικούς και στους άλλους. Αν ο καθένας αλλάξει τον εαυτό του θα αλλάξει όλη η Ελλάδα, πράγμα που δεν γίνεται χωρίς ένα γερό τράνταγμα που θα ξυπνήσει τον Ελληνικό λαο ώστε να αναθεωρήσει κάποια πραγματα.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Θρησκευτικά ή Θρησκειολογία;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Σεπ 17, 2019 10:08 pm

Μάνο δεν κατάλαβες τι λέω. Πέρα από το ότι αυτό το φόρουμ δεν είναι πολιτικό και εξετάζουμε τις πολιτικές μόνο εφόσον αφορούν την πίστη μας και την Εκκλησία, υπάρχουν κανόνες στην τεκμηρίωση των δημοσιεύσεων.

Όταν μεταφέρουμε κάποια πληροφορία, είμαστε υποχρεωμένοι να μεταφέρουμε με ακρίβεια και την πηγή της με link ή πλήρη παραπομπή στο έντυπο (Τίτλος, συγγραφέας, ημερομηνία, εκδοτικός οίκος, σελίδα). Αλλιώς:

1) μπορεί να θεωρηθεί λογοκλοπή
2) μπορεί να θεωρηθεί συκοφαντική δυσφήμιση
3) δεν είναι τεκμηριωμένη και επομένως κανονικά δεν λαμβάνεται υπόψη

Επομένως μπορούμε να λέμε την άποψη μας ελεύθερα μέσα στη θεματολογία του φόρουμ και εάν χρησιμοποιούμε πηγές για να την τεκμηριώσουμε, ισχύουν τα παραπάνω.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες

cron