Βοήθεια

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Panossuper70
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 3:47 pm

Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό Panossuper70 » Κυρ Ιούλ 24, 2016 2:10 pm

Αδερφοί μου έχει προκύψει ένα σοβαρό θέμα και θα ήθελα τη συμβουλή σας!Ο αδερφός μου χώρισε πρόσφατα με την κοπέλα του και αναζήτησε παρηγοριά σε μία κοπέλα απο τη Ρωσία (το Ροστόφ) την οποια γνώρισε ως έφηβος! Ομως διαπίστωσε ότι η κοπέλα μολονότι μόλις 22 ετών παντρεύτηκε κιόλας (ο γάμος έγινε τον Ιούνιο δεν επιθυμώ να πω όνομα γαμπρού γιατί θα καταλαβετε ποιόν λέω)... Το ζευγαρι λειπει τωρα σε μηνα του μελιτος στο εξωτερικο....Ο αδερφος μου καταρρακωθηκε μολις ειδε τις φωτογραφιεςτους.. Τον αδερφό μου πάνω στην απελπισία του τον προσέγγισαν μάρτυρες του Ιεχωβά δε ξέρω πως...Στην αρχή νόμισα ήταν κάτι ασήμαντο και ότι δε θα ενδιαφερθεί αλλά έδειξε ενδιαφέρον άρχισε να πηγαίνει να συζητά μαζί τους αυτοί προφανώς του υποσχέθηκαν βοήθεια κ.α....Τον ρωτησα προχτες τι του λένε και μου απάντησε ότι προθυμοποιείται να κόψει αλκοόλ,προγαμιαίες σχέσεις, τσιγάρο και πολλά αλλα αν τελικά τους ακολουθήσει!!!!Εν τω μεταξύ βρήκα στο instagram το προφίλ μιας άλλης Ρωσίδας κοπέλας που είναι σωσίας της πρώτης κσι μάλιστα είναι και φίλη της....Να τον ωθησω να ξεκινήσει να μιλά μαζί της;Ομως ενα άτομο το αγαπάμε μόνο για τις στιγμές που περάσαμε μαζί και έτσι θα ήταν ανάρμοστο κάτι τέτοιο! Βοήθησε με....



Sparrow
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2016 5:32 pm

Re: Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό Sparrow » Κυρ Ιούλ 24, 2016 4:44 pm

Είπες. Μιας άλλης Ρωσίδας κοπέλας που είναι σωσίας της πρώτης κσι μάλιστα είναι και φίλη της....Να τον ωθήσω να ξεκινήσει να μιλά μαζί της;
Ο άνθρωπος εκτιμά τα πιστεύω ανθρώπων που νιώθει οτι τον αγαπάνε... Αυτό εκμεταλλεύονται ιδιοτελώς οι προσηλυτιστές... Θέλει να τους εμπιστευτεί επειδή έδειξαν να συμπάσχουν...
Το να του προτείνεις να κοροϊδέψει τον εαυτό του, και όχι απλώς να συναινείς αλλά να το προτείνεις σαν συγγενείς, αν έχει λογική, θα χάσει απο μέσα του την εμπιστοσύνη στην αγάπη σου...
θα καταλάβει γιατί το κάνεις και θα νιώσει οτι είσαι έτοιμος να του προτείνεις να εξαπατήσεις τον πόνο του, την συνείδηση του μόνο για ξεκόψει απο τους ιεχωβάδες....
Ταυτόχρονα οι ιεχωβάδες με τις σεμνοφανείς προτάσεις τους θα φανούν πιο αληθινοί και αξιόπιστοι. Είναι πολύ ισχυρό το συναισθηματικό σοκ του...
Τι πρέπει να κάνει ένας Χριστιανός? οτι και ένας αδερφός... μιλήσατε για τους ιεχωβάδες πιο πολύ απο το πως νιώθει ή τι θα κάνει για να την ξεπεράσει ή γενικώς περισσότερο απο οτι για την συναισθηματική υποστήριξή του επι του θέματος?
Αυτό εκμεταλλεύονται και εκείνοι... Προσφέρουν στήριξη ψυχολογική ώστε να τους συμπαθήσεις και να εμπιστευτείς την πίστη τους. Ο Χριστιανός είναι αυθεντικός όμως... Μην κάνεις το ίδιο μόνο και μόνο για να μην πάει με αυτούς...
Δώστου να καταλάβει οτι ενδιαφέρεσαι για την ψυχική του κατάσταση στο παρόν, οτι συμπάσχεις.... Ο Χριστιανός ενδιαφέρεται άνευ όρων... άλλωστε θέλει να τους ακολουθήσει εξαιτίας των ψυχικών ζυμώσεων του τραύματος αυτό είναι η συνέπεια και όχι η αιτία. Η αιτία είναι οτι πληγώθηκε και δεν έχει που να πιαστεί.
Για την ψυχή πολύ παρόμοιο να είσαι αποφασισμένος να κάνεις κάτι με το να το κάνεις...Δεν έχει τόση σημασια τι φαίνεται έξω όσο τι συμβαίνει μέσα σου...Ο Θεός ξέρει πως νιώθει και τι συμβαίνει, εσύ απλώς προσευχήσου αλλα μην κάνεις κήρυγμα... Δείξτου οτι έχει τον αδερφό του κοντά του για συμπαράσταση...
θα καταλάβει μόνος του μακάρι, οτι ο Χριστιανισμός δεν είναι κηρυκολογία, αλλα αγάπη στην πράξη άνευ όρων. Μια ψυχική ανωριμότητα σε συνδυασμό με το τραύμα τον οδήγησαν εκεί... Προέχει το τραύμα που ζητάει αγάπη και όχι κήρυγμα...
Η ωριμότητα έρχεται μόνη της όταν καταλάβει κανείς τι είναι σημαντικό.

Πές του οτι αξίζει ο ίδιος όση αγάπη νιώθει, αλλά αφού εκείνη δεν την αποδέχθηκε , άρα δεν ενδείκνυται τέτοιας συναισθηματικής επένδυσης απο τον ίδιο. (απο εκείνη που χώρισε)
Για αυτό στεναχωριέται, γιατί νιώθει οτι όλη η αγάπη του πήγε στα σκουπίδια... πες του οτι έχει την ίδια αξία ακόμα, και ότι ένιωθε για αυτήν δεν ήταν δικά της αισθήματα, αλλά δικά του... Εκείνη δεν έχει την αποκλειστικότητα στην ψυχή του με το ζόρι... Και οτι μπορεί πάντα να τα επενδύσει σε άτομα που τα αποδέχονται αυτά τα αισθήματα...
Και να είναι περήφανος για αυτά και να χαίρεται που έχει τόσο πλούσια καρδιά να φυτέψει σε ψυχές που το επιθυμούνε.
Το αντίθετο δηλαδή απο αυτό που σκέφτηκες να τα πετάξει κάπου αλλού πρόχειρα όπου βρεί σαν να μην έχουν αξία... Σαν η παραγωγή της ψυυχής το να είναι παλιόχαρτα... Έτσι νιώθει ήδη...
Γιατί διδασκόμαστε να είμαστε ελείμονες, να μην απατάμε, εξαπατάμε κ.α? για να μην συμπεριφερόμαστε λες και η ψυχή του άλλου είναι παλιόχαρτο... Μέσα απο καθημερινά πράγματα.
Τι πειστικότητα έχει να του πεις να παραμείνει Ορθόδοξος δίχως να του δείξεις στην πράξη τον σεβασμό που αξίζει η ψυχή του, και να συνέλθει καταλαβαίνοντας το?
Θες να μείνει Χριστιανός, δείξτου τι κρύβεται πίσω απο αυτόν... μην του προσφέρεις λέξεις, αλλά καρδιά χωρίς όρους.
Το μόνο που θα του έλεγα για τους ιεχωβάδες είναι πως τους θεωρώ λάθος, και μην βιαστεί να πάρει καμία απόφαση μέχρι να νιώσει καλύτερα, οτι δεν είναι σύμπτωση που τους μιλά τώρα που είναι πληγωμένος, και να μην τους αφήσει να εκμεταλλευτούν την λύπη που του προκάλεσε εκείνη, σαν τα κοράκια που μαζεύονται στις πληγές...
Οτι η συναισθηματική ανάρρωσή του έγκειται στο να καταλάβει πως τα αισθήματα που έχει στην καρδιά του για εκείνη είναι απο τον ίδιο γεννημένα, η δυνατότητα να εμφανιστούνε αυτά τα πολύτιμα αισθήματα είναι δική του και απλώς τα έδωσε σε εκείνη... δεν χάθηκαν, δεν της ανήκουν, αλλά του ανήκουν και προορίζονται για κάποια που θα συμπέσει να τα προκαλέσει αλλά και ταυτόχρονα να φανεί αποδεχτηκή για αυτά.


Αν ήμουν στην θέση του και μου πρότεινες κάτι τέτοιο για την φίλη της, δεν θα μιλιόμασταν μέχρι να μου έλεγες συγνώμη... και θα σε ρώταγα γιατί ζητάς συγγνώμη... και θα έπρεπε να έχεις την απάντηση για ξανάνιωθα οτι με σέβεσαι...
Σορρυ αν ήμουν καυστικός, αλλά αυτά πιστεύω και ελπίζω να σε βοηθήσουν να προσφέρεις άξια βοήθεια στον αγαπημένο σου αδερφό σου, που σίγουρα σε χρειάζεται δίπλα του την παρούσα εξαιρετικά δύσκολη στιγμή για εκείνον...



Panossuper70
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 3:47 pm

Re: Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό Panossuper70 » Κυρ Ιούλ 24, 2016 10:21 pm

Τουβεξηγησα τι εστι μάρτυρες του Ιεχωβά αλλά τίποτα! Τι άλλο μπορώ να κάνω;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Ιούλ 24, 2016 10:58 pm

Πολύ μπερδεμένα πραγματα Πάνο. Έχω όμως μερικές απορίες.

1. Ο αδελφός σου πόσων χρονών είναι.
2. Πιστεύει στο Χριστό; Πριν γνωρίσει τους Μάρτυρες του Ιεχωβά εκκλησιάζόταν; Είχε Πνευματικό;

Πάνο, εμείς μόνο πνευματικά θέματα συζητάμε και πνευματικές λύσεις δίνουμε. Δεν κάνουμε κοινωνικά σχόλια. Πχ ένας Χριστιανός νέος δεν πηγαίνει απ΄τη μια σχέση στην άλλη για να ξεχάσει την πρώτη κλπ. Βλέπει τις νέες κοπέλες σαν πρόσωπα και όχι μόνο σαν σώματα. Τις σέβεται, όπως θέλει να τον σέβονται κι εκείνες. Δεν παίζει με τα αισθήματα ούτε τα δικά του ούτε των άλλων.

Αν πιστεύει ο αδελφός σου, να του συστήσεις ένα καλό Πνευματικό. Αυτός θα τον βοηθήσει να καταλάβει τι έκανε λάθος μέχρι τώρα στη ζωή του, για να μην το επαναλάβει στην επόμενη σχέση που θα κάνει. Μόνο αν γνωρίσει τι είναι στ' αλήθεια η Εκκλησία και πως μπορεί να τον βοηθήσει, θα ξεκολήσει απ' τις ψεύτικες βοήθειες των πλανεμένων.

Φίλε μου, οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων και ιδίως μεταξύ των δύο φύλων, είναι ούτως ή άλλως πολύπλοκες, ακόμη κι αν ο άνθρωπος έχει χαράξει σταθερή πορεία στη ζωή του και προσπαθεί να την ακολουθήσει με τη βοήθεια του Χριστού και του Πνευματικού του. Φαντάσου, αν δεν την έχει αυτή τη βοήθεια. Πηγαίνει σαν καράβι ακυβέρνητο στις φουρτούνες των παθών του.

Στείλε ένα προσωπικό μύνημα στον π. Άβελ Γκιουζέλη, που ασχολείται με παρόμοια θέματα. Ίσως μπορεί να σε βοηθήσει.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Panossuper70
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 3:47 pm

Re: Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό Panossuper70 » Κυρ Ιούλ 24, 2016 11:26 pm

Στον Χριστό πίστευε...Αν και εκκλησιαζόταν ταλτικα έκανε κάμποσες αμαρτίες....Μάρτυρες του Ιεχωβά φαντάζομαι θα ξαναακουσε τι είναι του είπα κι εγώ....



Panossuper70
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 3:47 pm

Re: Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό Panossuper70 » Κυρ Ιούλ 24, 2016 11:27 pm

Πιστεύει στον Χριστό αλλά όταν επικαλείτε το θείο επικαλείται μόνο τον Θεό ποτέ τον Χριστό ή την Παναγία...



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιούλ 26, 2016 10:59 am

Καλό αυτό. Άρα πρέπει να μιλήσει με ένα καλό Πνευματικό, να του βάλει όλα αυτά τα θέματα και ν' ακολουθήσει τις συμβουλές του, στο βαθμό που του επιτρέπει ο προσωπικός του αγώνας.

Ο Χριστιανός είναι σαν τους αθλητές. Πριν αρχίσει ν΄αγωνίζεται πνευματικά, του φαίνονται όλα βουνό. Όταν ξεκινήσει ν΄αγωνίζεται, δυναμώνει σιγά σιγά και η αντίστασή του στους πειρασμούς και μπορεί να έχει πνευματικές νίκες. Ο πνευματικός αγώνας έχει τη βοήθεια του Θεού. Όσα δεν μπορεί ο άνθρωπος μόνος του, τα μπορεί ο Θεός.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες