Οι δαίμονες

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Panossuper70
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 3:47 pm

Οι δαίμονες

Δημοσίευσηαπό Panossuper70 » Τρί Αύγ 16, 2016 10:20 pm

Γειά σας αδερφοί/ες μου!Θα ήθελα να σας ρωτησω πως μπαίνει ο δαίμονας μέσα μας/καταλαμβάνει το σώμα μας τι είδους αμαρτήματα πρέπει να διαπράξουμε για να συμβεί αυτό και αν συμβεί πως αντιμετωπίζεται;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οι δαίμονες

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 17, 2016 8:45 am

Σύμφωνα με την Καινή Διαθήκη δαιμόνιο θεωρείται ότι έχει ο άνθρωπος, που έχει εγκατεστημένα πάθη.

Για παράδειγμα στο κατά Μάρκον Ευαγγέλιο αναφέρεται: "9 Αναστάς δε πρωί πρώτη σαββάτου εφάνη πρώτον Μαρία τή Μαγδαληνή, αφ' ής εκβεβλήκει επτά δαιμόνια" (Μαρκ. ιστ' 9).

Προφανώς η Αγία Μαρία η Μαγδαληνή δεν ήταν "δαιμονισμένη", με την έννοια του (ή των) δαιμονισμένου (-ων) στη χώρα των Γαδαρηνών, αλλά είχε εγκατεστημένα πάθη, τα οποία, με την παρουσία του Χριστού στη ζωή της, τα απέβαλε.

Άλλο έχω εγκατεστημένα πάθη κι επομένως έχω δώσει δικαιώματα στους δαίμονες να καταδυναστεύουν τη ζωή μου, κι άλλο είμαι δαιμονισμένος, δηλαδή έχω χάσει ή χάνω κατά καιρούς τον έλεγχο του εαυτού μου και οι ενέργειες μου κατευθύνονται από ένα ή περισσότερα δαιμόνια. Οι δυο καταστάσεις αυτές όμως μοιάζουν τόσο, που θα μπορούσαμε να πούμε ότι η δεύτερη περίπτωση είναι ακραία μορφή της πρώτης.

Επομένως, ο άνθρωπος μπορεί να βρεθεί σε κατάσταση δαιμονισμού με δική του ευθύνη αφήνοντας ανεξέλεγκτα τα πάθη του, ή μπορεί να βρεθεί σε κατάσταση δαιμονισμού χωρίς δική του ευθύνη, αν βρεθεί εκτεθειμένος στα δαιμόνια εξ αιτίας του περιβάλλοντός του (γονείς κλπ) και το επιτρέψει ο Θεός για λόγους που Εκείνος γνωρίζει. Στη δεύτερη περίπτωση ο δαιμονισμένος δεν έχει ευθύνη για της πράξεις του.

Η μόνη προστασία έναντι των επιθέσεων των δαιμόνων είναι η συχνή συμμετοχή στα Μυστήρια της Εκκλησίας και ιδίως σ΄αυτά της Ιερής Εξομολόγησης και της Θείας Κοινωνίας, που θα υποστηρίζεται από συνεχή πνευματικό αγώνα κατά των παθών με φιλότιμο και ταπείνωση.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Panossuper70
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 3:47 pm

Re: Οι δαίμονες

Δημοσίευσηαπό Panossuper70 » Τετ Αύγ 17, 2016 8:35 pm

Τρία πρωινά τωρα αδερφε μου όταν ξυπναω ξαφνικά παθαινω παράλυση και δε μπορώ να κουνηθω ούτε να μιλήσω ούτε καν το χέρι μου δεν κουνιεται!Προσπαθώ να μην κοιταω αλλά όταν κοίταξα μια φορά το μετάνιωσα γιατί είδα το πιο τρομακτικό πράγμα πιο τρομακτικό από όσο μπορεί να φανταστεί ανθρώπινο νους!Την τελευταία φορά διεταξα από μέσα μου την επίδραση αυτή να με εγκαταλείψει στο όνομα της Παναγίας και αμέσως συνήλθα!Υπάρχει περίπτωση να το ξαναπαθω;Και αν ναι τι κάνω;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οι δαίμονες

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 18, 2016 8:29 am

Πάνο, δεν ξέρω αν κάνεις προσευχή πριν κοιμηθείς. Αν όχι τότε κάνε προσευχή και ζήτησε βοήθεια από το Θεό και για το θέμα αυτό. Όταν αισθάνεσαι επίθεση από δαίμονες πες δυνατά την ευχή και κάνε το σταυρό σου (αν μπορείς).

Συζήτησε το θέμα με τον Πνευματικό σου. Αυτός θα σου πει αν πρόκειται για δαιμονική επίθεση ή κάτι άλλο.

Αν δεν είναι δαιμονική επίθεση, μπορεί να είναι ιατρικό το θέμα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Sparrow
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2016 5:32 pm

Re: Οι δαίμονες

Δημοσίευσηαπό Sparrow » Πέμ Αύγ 18, 2016 9:50 am

Όσον αφορά το ιατρικό κομμάτι, να ξέρεις ότι όταν κοιμόμαστε το σώμα παραλύει δλδ τα κινητικά κέντρα είναι απενεργοποιημένα...Όταν αλλάζουμε πλευρά ξυπναμε ελαφρά στιγμιαία... Είναι συχνό να τύχει να ξυπνήσει κάποιος απότομα, και να μην έχει ενεργοποιηθεί όλος ο εγκέφαλος και για δευτερόλεπτα να είμαστε παραλυμένοι.. Δεν είναι επικίνδυνο...Ακόμα σε τέτοιες φάσεις πολύ κοντά στον ύπνο μπορεί να υπάρξουν παραισθήσεις...
Και τα 2 είναι αθώα όσον αφορά την σωματική υγεία και ακόμη δεν σχετίζονται με σχιζοφρένεια... Αλλά μπορεί να προϋποθέτουν ένα επίπεδο άγχους.. Μικρός είχα 2 τέτοια περιστατικά... Όσον αφορά την καθυστέρηση της επαναφοράς της παραλυσης από τον ύπνο είναι συχνότερη....
Προσωπική μου άποψη είναι μην ασχολείστε με τέτοιες υποθέσεις που ανέφερες για τους εξής λόγους...
Ό πόλεμος αυτός που λες εσύ, δεν προϋποθέτει τέτοια...βεγγαλικά αλλά επιζητεί την διαφθορά σου...
Δεν ξέρεις αν ενέργεια του κακού είναι αυτό η γενικώς το να πανικοβληθείς...
Ακόμα και αν ήταν από τέτοιο λόγο που λες εσύ σκοπός θα ήταν να πανικοβληθείς και να απελπιστείς...
από Ορθόδοξης άποψης νομίζω ότι σου δίνει την ευκαιρία μιας ισορροπίας ανάμεσα στο να μάχεσαι να μην απελπίζεσαι αλλά και ταυτόχρονα να ξέρουμε ότι είμαστε άνθρωποι τρωτοι με αδυναμίες,αλλά ταυτόχρονα σαν Χριστιανοί, αυτές, όταν έχουμε πίστη δεν ξεπερνάνε την ελπίδα μας...
Πες το και στον πνευματικό σου όπως του λέμε ότι μας απασχολεί πνευματικά...
Πάντως ποντάρω ότι θα είσαι καλά και ότι δεν έχεις κάτι... Αρκεί να μην πανοκοβάλεσαι...
Νομίζω ότι όταν κοινωνούμε με άδεια του πνευματικού μας, αγάπη ηρεμία και συγχώρεση, τπτ κακό δεν μένει...
Σε γενικές γραμμές απέφευγε ακραίες ερμηνείες όταν υπάρχουν απλούστερες, αλλά ταυτόχρονα ξέρε ότι και απλά εξηγούμενα θέματα μπορούν να μας δώσουν όφελος όταν τα συζητάμε με έναν καλό και ταπεινό πνευματικό,και μας μεταδίδει την εμπειρία του...
Σήμερα πως ξυπνησες?



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οι δαίμονες

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Αύγ 19, 2016 2:28 pm

Συμφωνώ με την ιατρική ερμηνεία. Η επαναφορά από τον ύπνο στην εγρήγορση είναι στιγμιαία για τους νέους, αλλά επιβραδύνεται με την ηλικία και σε περιπτώσεις παθολογικών καταστάσεων, ακόμη και γρίπης. Για παράδειγμα ο πεθερός μου που είναι 85 χρονών και πάσχει από μια εξελισσόμενη άνοια κάνει αρκετά λεπτά να επανέλθει από την κατάσταση του ύπνου, ενώ πολλές φορές στο μεταβατικό στάδιο έχει παραισθήσεις. Η κατάσταση αυτή, όπως είπα, επηρεάζεται από ασθένειες (πχ. εμπύρετη ίωση), από κάποια φάρμακα και από ξενύχτι που συνοδεύεται από σημαντική κατανάλωση οινοπνεύματος.

Η προσευχή, η βοήθεια του Πνευματικού και η ευχή δεν έβλαψαν ποτέ κανένα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Οι δαίμονες

Δημοσίευσηαπό nickzark » Παρ Αύγ 26, 2016 3:03 pm

Ναι παιδια.μην ημαστε υπερβολικοι.Θα υπαρχει ιατρικη εξηγηση..Ρωτα εναν γιατρο καλυτερα .και τον πνευματικο σου φυσικα .αλλα το ενα δεν αναιρεί το αλλο


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες