Χριστούγεννα ή Xmas;

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Δεκ 19, 2018 8:59 pm

ΑΜΗΝ!!!

(μακάρι να μπορούσα μεγαλύτερο...)


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Δεκ 20, 2018 3:24 pm

Αναστάσιος έγραψε:ΑΜΗΝ!!!

(μακάρι να μπορούσα μεγαλύτερο...)


Οι επιθυμίες σας...«διαταγές μου» ;) Πλέον, χωρίς όριο για τα γράμματα ;)

ΑΜΗΝ!!!
;)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Δεκ 20, 2018 3:35 pm

WOW! Ευχαριστώ πολύ!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό nickzark » Πέμ Δεκ 20, 2018 5:08 pm

:o και ένα μεγάλο wow παρακαλώ . Χαχα


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Δεκ 21, 2018 10:47 am

Πάντως επί της ουσίας, το πόσο μεγάλο είναι το ΑΜΗΝ μετράει, μόνο αν υπάρχει αντίστοιχη καρδιακή διάθεση.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Δεκ 21, 2018 10:54 am

Νίκος έγραψε:Πάντως επί της ουσίας, το πόσο μεγάλο είναι το ΑΜΗΝ μετράει, μόνο αν υπάρχει αντίστοιχη καρδιακή διάθεση.

Πάρα πολύ σωστά!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Δεκ 21, 2018 12:38 pm

Από πλευράς μου νομίζω ότι η καρδιακή διάθεση είναι πολύ μεγαλύτερη από το ΑΜΗΝ. Δυστυχώς δεν φτάνει μόνο η δική μου θέληση αλλά απαιτείται και όλων των ανθρώπων. Γεννηθήτω το θέλημά Σου!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τρί Οκτ 08, 2019 7:52 pm

Νίκος έγραψε:Οι περισσότεροι άνθρωποι σ' αυτό τον πλανήτη, γιορτάζουν τα Χριστούγεννα χωρίς Χριστό, έτσι απλά από "παράδοση" ή επειδή θέλουν μια εποχή του χρόνου να χαλαρώσουν και να "περάσουν καλά". Τα παγκόσμια σύμβολα των Χριστουγέννων, Santa Claus και δέντρο, δεν έχουν καμιά σχέση με το Χριστό, επομένως δεν ενοχλούν ούτε τους Εβραίους και τους (μη φανατικούς) Μουσουλμάνους.

Έτσι μια καθαρά θρησκευτική Δεσποτική εορτή, κατάντησε καταναλωτική φιέστα.

Το θέμα είναι, εμείς οι Έλληνες τι σχέση έχουμε με όλα αυτά;

Σίγουρα δεν είναι μέσα στις δικές μας παραδόσεις.

Ας μην γενικευουμε λέγοντας " οι περισσότεροι άνθρωποι σε αυτόν τον πλανήτη ".Υπάρχουν πολλοί χριστιανοί κυρίως σε φτωχές χριστιανικες χώρες του τρίτου κόσμου που δεν γιορτάζουν Χριστούγεννα με τον δυτικότροπο τρόπο καθώς δεν έχουν τέτοιες πολυτέλειες ενώ στις περισσότερες Ορθόδοξες χώρες που πάνε με το παλιό ημερολόγιο η 25η Δεκεμβρίου είναι μία κανονική εργάσιμη μέρα άρα δεν έχουν χρόνο να γιορτάσουν δυτικότροπα Χριστούγεννα.Πάντως όσον αφορά την Ελλάδα δυστυχώς ισχύει ότι τα Χριστούγεννα έχουν καταλήξει περισσότερο κοσμική γιορτή(γι αυτό ευθύνη φέρουμε εμείς).Το Πάσχα ακόμα φαίνεται να κρατά ως θρησκευτική γιορτή αν και βλέπω υπάρχουν κι εκεί προσπάθειες να εκκοσμικευτει(π.χ μέσω του Λαγού του Πάσχα συμβολο ανάλογο του Santa Claus) αλλά για την ώρα κρατά(στο μέλλον δεν μπορούμε να ξέρουμε καθώς πριν 50 χρόνια στην Ελλάδα ούτε τα Χριστούγεννα γιορτάζονταν με κοσμικό τρόπο όπως σήμερα)
Υ.Γ: Υπάρχουν και φανατικοί Μουσουλμάνοι καθώς και φανατικοί Εβραίοι (οι λεγόμενοι Ορθόδοξοι Εβραίοι) που ενοχλούνται όσο κοσμικά και να παρουσιάζονται στον δυτικό κόσμο τα Χριστούγεννα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.Πάντως η προσπάθεια εκκοσμικευσης θρησκευτικών γιορτών (πρώτα τα Χριστούγεννα και τελευταία και το Πάσχα) στοχεύει μόνο τις χριστιανικές γιορτές. Δεν έχω δει προσπάθεια εκκοσμίκευσης ισλαμικής, εβραϊκής ή άλλης θρησκευτικής γιορτής.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Οκτ 14, 2019 2:09 pm

NikolaosArvanitidis έγραψε:...............Πάντως η προσπάθεια εκκοσμικευσης θρησκευτικών γιορτών (πρώτα τα Χριστούγεννα και τελευταία και το Πάσχα) στοχεύει μόνο τις χριστιανικές γιορτές. Δεν έχω δει προσπάθεια εκκοσμίκευσης ισλαμικής, εβραϊκής ή άλλης θρησκευτικής γιορτής.

Γιατί άραγε...



NikolaosArvanitidis

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τρί Οκτ 15, 2019 4:37 pm

Το γιατί είναι προφανές.Τους ενοχλεί πολύ ο χριστιανισμός και οι γιορτές που τον θυμίζουν και θέλουν στο όνομα της παγκοσμιοποίησης(ή μάλλον με πρόσχημα την παγκοσμιοποίηση) να αλοιώσουν το νόημα τους για να μην θυμίζουν πια χριστιανισμό.Στις χώρες που κυριαρχεί ο πλούτος και η εκκοσμίκευση η τακτική τους είναι ιδιαίτερα επιτυχημένη.Εκεί που συναντάν πρόβλημα είναι στα φτωχά κράτη με πληθυσμούς που αγωνίζονται να τα βγάλουν πέρα με την φτώχεια γιατί εκεί οι άνθρωποι δεν μπορούν να επηρεαστούν από τα πλούτη και την εκοσμίκευση.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 13 και 0 επισκέπτες

cron