Χριστούγεννα ή Xmas;

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Δεκ 11, 2018 5:16 pm

Χριστούγεννα ή Xmas;
11 Δεκεμβρίου 2018

Εικόνα

Παρατήρησα ότι υπάρχουν ήδη λίγες δημοσιεύσεις forum για το συγκεκριμένο ζήτημα, οπότε ανοίγω αυτό το θέμα γιατί νομίζω ότι είναι μια καλή ευκαιρία για να τις συγκεντρώσουμε όλες εδώ αλλά και για να συζητήσουμε.

γράφει ο Αυρήλιος Ευμάθιος

Ζώντας, λοιπόν, σε μια "δυτικότροπη" κοινωνία που βρίσκεται στο απόγειο του καταναλωτισμού, όλοι σας θα έχετε παρατηρήσει σε διάφορες διαφημίσεις, ευχετήριες κάρτες, social media κ.λπ την δήθεν συντομογραφία "Xmas" αντί για "Christmas" (Χριστούγεννα). Φυσικά αυτό είναι κάτι που πηγάζει από την "θρησκευτική ουδετερότητα" των "δυτικών" κοινωνιών, ωστόσο αγγίζει τα όρια της βλασφημίας.

Βέβαια, σε αυτό το είδος των κοινωνιών, είναι γνωστό ότι τα Χριστούγεννα δεν είναι μια θρησκευτική - σωτήρια θα λέγαμε καλύτερα - γιορτή, αλλά αφορμή για λαϊκό λαχείο, στολισμό, λαμπιόνια, αγορές και οπωσδήποτε μια ευκαιρία για ατελεύτητη κρεπάλη. Εάν ρωτήσει ένας πιστός έναν άλλο άνθρωπο, που ουδεμία σχέση έχει με την Εκκλησία, "τι κάνεις σήμερα Παραμονή Χριστουγέννων το βράδυ; " θα λάβει ως απάντηση "θα βγω έξω με τους φίλους μου, θα φάω, θα χορέψω, θα γλεντήσω κ.α". Εάν όμως ο χριστιανός ερωτηθεί το ίδιο, θα απαντήσει λογικά, δυστυχώς όχι πάντα, "θα πάω στην αγρυπνία της Γέννησης του Κυρίου Ιησού Χριστού ".

Έτσι βγαίνει εύκολα φορά το συμπέρασμα ότι ζούμε Χριστούγεννα χωρίς Χριστό. Γιατί τι σόι Χριστούγεννα είναι αυτά εάν δεν κοινωνήσω, εάν δεν πάω στην ενορία μου για να δω με τα μάτια μου το θαυμαστό αυτό γεγονός, χάρη στο οποίο υπάρχω; Μα τα προηγούμενα τα κάνουν και οι άθεοι. Πόσες φορές έχουμε βρεθεί ενώπιον τέτοιων και τούς ρωτήσαμε "πως θα περάσεις εσύ τα Χριστούγεννα;" "Θα στολίσω, θα βγω να διασκεδάσω, θα ξενυχτήσω και άλλα πολλά".

Σημασία όμως έχει, από τη στιγμή που λεγόμαστε χριστιανοί, να θέλουμε και να είμαστε. Το γεγονός ότι η ληξιαρχική πράξη αναφέρει στην ενότητα θρήσκευμα "Χριστιανός Ορθόδοξος" (εάν δεν έχω μείνει πίσω) δεν μάς καθιστά αυτομάτως χριστιανούς. Πως λοιπόν θα μοιάσουμε στον Χριστό κατά το "όσοι εις Χριστόν εβαπτίσθητε, Χριστόν ενεδύσασθε"; Με τις κοσμικές συμπεριφορές και διασκεδάσεις; Όχι. Μα θα μού πείτε, όλα αυτά δεν έχουν μέσα τους την αγάπη των Χριστουγέννων; Όχι. Η Αγάπη των Χριστουγέννων βρίσκεται στον Χριστό, στην ενσάρκωσή της, που είναι ο ίδιος ο Χριστός. Όλα τα άλλα που νομίζουμε ότι φέρουν αγάπη, μια αγάπη πλασματική και ψεύτικη, δεν είναι τίποτε άλλο από ψευδαισθήσεις που υποκινούνται από τον διάβολο και την κοινωνία που τόν υπηρετεί μια μανία.

Αδέλφια, ο κόσμος γύρω μας γιορτάζει τα Χριστούγεννα δίχως Χριστό, γιορτάζει τη Γέννηση κάποιου που στο βάθους του μυαλού του υπάρχει, αλλά δεν ταιριάζει σε έναν "μοντέρνο" άνθρωπο να ασχολείται μαζί Του και με τη ζωή Του. Βλέποντας, λοιπόν, τους αδελφούς μας να το κάνουν αυτό, ας αναλογιστούμε κι εμείς: "Είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι - υπό την καθοδήγηση του πνευματικού μας πατρός- να υποδεχθούμε στο σώμα μας δευτερευόντως, αλλά στην ψυχή μας πρωτίστως το ίδιο το Σώμα και το Αίμα του Κυρίου μας που γεννάται; Είμαστε άξιοι να βγάλουμε ασπροπρόσωπους αυτούς που για πρώτη φορά έψαλαν το "Χριστός γεννάται δοξάσατε"; Μπορούμε να δώσουμε αγάπη - δηλαδή Χριστό - στον πλησίον μας".

Εάν λοιπόν μπορούμε να δώσουμε μια σίγουρη απάντηση στα ερωτήματα αυτά και αυτή είναι καταφατική, τότε μπορούμε με αγάπη και στοργή να δώσουμε το καλό παράδειγμα και σε αυτούς που αγνοούν την ένδοξη Γέννηση του Ζωοδότη τους. Δόξα τω Θεώ πάντων ένεκεν.

Καλά Χριστούγεννα και ευλογημένα.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τρί Δεκ 11, 2018 5:59 pm

Christmas ?


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Δεκ 11, 2018 6:02 pm

Pardon?


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τρί Δεκ 11, 2018 7:13 pm

Αναστάσιος έγραψε:Pardon?

Να το λέμε έτσι εννοώ στα social


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Δεκ 11, 2018 7:15 pm

Να το λέτε κανονικά, Christmas.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Δεκ 12, 2018 1:38 am

Δυστυχώς, η πρώτη φορά που πήγα στην Αγρυπνία των Χριστουγέννων ήταν πριν μόλις λίγα χρόνια.
Βέβαια, κάλλιο αργά, παρά ποτέ. Εκεί, διαπίστωσα τι είχα χάσει όλα τα προηγούμενα χρόνια! Πρόκειται για μία Αγρυπνία που είναι στην κυριολεξία...«μαγική»! Υπό την έννοια ότι αυτά που αισθάνεται ο πιστός τον ανεβάζουν σε υψηλό επίπεδο, πραγματικά έξω από τον παρόντα καιρό.
Δεν θέλω να κρίνω κανένα που δεν θα κάνει το ίδιο. Άλλωστε, μέχρι πριν λίγα χρόνια ούτε κι εγώ το έκανα.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Δεκ 12, 2018 2:41 pm

Αγαπητέ κύριε Αναστάσιε, συμφωνώ. Δεν είναι όμως το ότι δεν πηγαίνουν μόνο στην αγρυπνία. Το πρόβλημα είναι ότι ο Χριστός δεν τούς έρχεται καν στο μυαλό όταν νομίζουν ότι έφτασαν τα Χριστούγεννα. Γιορτάζουν, όπως πολύ σωστά λέει ο κύριος "Αυρήλιος", τα Χριστούγεννα δίχως Χριστό. Γίνεται αυτό; Το πρόβλημα δεν είναι, κατά την άποψή μου, εάν θα πάμε στην αγρυπνία, αλλά εάν θα κοινωνήσουμε, εάν θα παραστούμε, έστω και για λίγο, στην πρωινή λειτουργία. Η πρώην ενορία μου στην Ηλιούπολη, Αγία Μαρίνα κι εκεί, τελούσε (και συνεχίζει νομίζω) δύο λειτουργίες. Μια πολύ νωρίς το πρωί και μια αργότερα, από τις 9:30 μέχρι τις 11:00. Έτσι θαρρώ προκύπτει ότι δεν υπάρχουν, για τους Ηλιουπολίτες αλλά και για όσους πραγματικά θέλουν να εορτάσουν Αληθινά Χριστούγεννα , δικαιολογίες για "παραπάνω" ύπνο.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Δεκ 12, 2018 4:43 pm

Αναστάση μου, μη στεναχωριέσαι. Φαντάσου ότι πριν από πολλά χρόνια που ήμουν στην ηλικία σου, τα ίδια συμβαίναν. Αυτό που μου κάνει όμως εντύπωση είναι ότι παρά τα όσα νομίζουμε, στην Αγρυπνία των Χριστουγέννων δεν βρίσκεις καρέκλα να καθίσεις εάν πας λίγο καθυστερημένα λόγω του πολύ κόσμου. Αυτό βλέπω, αυτούς που είμαστε μαζί. Για τους άλλους, προσευχή και αγάπη.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Δεκ 12, 2018 7:16 pm

Ναι, κι εμείς αγαπητέ κύριε Αναστάσιε έχουμε πολύ κόσμο στην αγρυπνία των Χριστουγέννων η αλήθεια είναι, αλλά όχι τόσο όσο στις 23:55 το Μεγάλο Σάββατο. Τι να γίνει, ας προσευχηθούμε οι αδελφοί μας που δεν γνώρισαν τον Χριστό να το κάνουν ή όσοι Τόν αρνήθηκαν και Τόν αγνόησαν να γυρίσουν πίσω στη ζεστή και θεόρατη Αγκαλιά Του! Πάντως ο κύριος Αυρήλιος δεν νομίζω να έχει και πολύ άδικο...


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Χριστούγεννα ή Xmas;

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Δεκ 12, 2018 8:25 pm

Χριστούγεννα λοιπόν.
Γιορτή που κατατροπώνει τον μονοφυσιτισμό.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες

cron