15η Αυγούστου!

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: 15η Αυγούστου!

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 29, 2012 7:41 am

Συμφωνώ απόλυτα με τον Αθανάσιο.
Με τη σταυρική θυσία και την τριήμερο Ανάσταση του Κυρίου ο θάνατος "έχει θανατωθεί". Το τέλος της επίγειας ζωής δεν είναι παρά μια μετάβαση στην άλλη ζωή. Ο θάνατος λοιπόν ενός ανθρώπου που σ΄όλη του τη ζωή αγάπησε το Θεό και υπηρέτησε κατά δύναμην τις εντολές Του είναι για τους Χριστιανούς αιτία χαράς γιατί ο αδελφός (ή η αδελφή) μετέστη στην ουράνια βασιλεία, και κάποιας λύπης γιατί εμείς που παραμένουμε σ΄αυτή τη γή και τον (ή την) αγαπούσαμε θα τον στερηθούμε μέχρι να αναχωρήσουμε κι εμείς απ' αυτό τον κόσμο.
Γι αυτό ο Απόστολος Παύλος παραγγέλει να λυπούμεθα για τον θάνατο των αδελφών αλλά με την ελπίδα της Αναστάσεως στη σκέψη μας, όχι όπως εκείνοι που δεν πιστεύουν στη μέλλουσα ζωή.
Όλ' αυτά βεβαίως ισχύουν κατά κόρον για την κοίμηση ενός Αγίου κι ιδιαίτερα της Παναγίας Θεοτόκου.
Μεγάλη λύπη και πολύ προσευχή πρέπει να προκαλεί ο θάνατος ενός ανθρώπου, που δεν αγάπησε το Θεό κι έζησε καταπατώντας τις εντολές Του, γιατί φεύγοντας απ' τον κόσμο αυτό αισθανόμαστε ότι μεταβαίνει στην οριστική απώλεια. Βεβαίως αυτό εμείς δεν μπορούμε να το ξέρουμε, αλλά μόνο να το πιθανολογούμε και να προσευχόμαστε, όσοι έχουμε το κουράγιο, να τον λυπηθεί ο Θεός, και να μη βρεθούμε στην ίδια θέση μ' αυτόν.
Εδώ κλείνω το μήνυμα, γιατί επεκτάθηκα πολύ περί θανάτου κι είμαι στα όρια του topic.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Athanasios
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:20 pm

Re: 15η Αυγούστου!

Δημοσίευσηαπό Athanasios » Τετ Αύγ 29, 2012 7:41 am

Κατα την διαρκεια μιας γιορτης η μιας Θειας Λειτουργιας ολοι μας βλεπουμε διαφορα που φυσικα δεν μας αρεσουν.
Εμεις την ωρα που βλεπουμε ολα αυτα που βρισκομαστε;
Αν εμεις με την σειρα μας σεβομασταν την στιγμη αυτη θα επρεπε να ειμαστε τοσο συντετριμμενοι που και βομβες να επεφταν διπλα μας δεν θα τις καταλαβαιναμε. (εγω φυσικα δεν το εχω καταφερει στο ελαχιστο και οταν παω εκκλησια με πιανω να βλεπω το ρολοι μου). Θα επρεπε η Θεια Χαρις να μας εχει πλημμυρισει και να ξεχειλιζει απο μεσα μας και να μεταδιδεται και στους υπολοιπους.
Μεγαλη θλιψη θα πρεπει να εχουμε μεσα μας που δεν καταφερνουμε να βρεθουμε σε μια τετοια κατασταση αλλα μας αφησε ο πονηρος την πορτα ανοιχτη να κρινουμε τους αλλους. Αν ειναι ενας που προσευχεται πραγματικα θα τον πουν τρελο. Αν μεταδωσει σε εναν αλλο θα γινουν δυο και μετα περισσοτεροι και μειοψηφια οι ασεβεις που θα νοιωσουν ασχημα και θα αποχωρησουν η θα μετανοησουν.
Συμπερασματικα απο την θεση μας φταιμε εμεις και οχι οι αλλοι.



Άβαταρ μέλους
ORTHODOXIA
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:09 pm
Τοποθεσία: Ομάδα Διαχείρισης

Re: 15η Αυγούστου!

Δημοσίευσηαπό ORTHODOXIA » Τετ Αύγ 29, 2012 7:42 am

Απευθύναμε στον αγαπητό μας γέροντα Μάξιμο την παρακάτω ερώτηση σχετικά με το θέμα.

Πάτερ πώς στηρίζουμε το ότι η Παναγία μας μετέστη ζώντας από τώρα τη Βασιλεία του Κυρίου και δεν απέθανε;

Ο ίδιος μας απαντά παρακάτω.



Άβαταρ μέλους
Πατήρ_Μάξιμος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 5:36 pm
Τοποθεσία: Καρυές - Άγιο Όρος
Επικοινωνία:

Re: 15η Αυγούστου!

Δημοσίευσηαπό Πατήρ_Μάξιμος » Τετ Αύγ 29, 2012 7:43 am

Η πίστη μας βασίζεται στην Αγία Γραφή και στην Ιερά Παράδοση, σε αυτά δηλαδή που μας παρέδωσαν οι άγιοι Πατέρες με τη φώτιση του Θεού.

Κατά τους αγίους Πατέρες η Παναγία εκοιμήθη, δηλαδή απέθανε σωματικά και ετάφη. Όμως μετά από τρεις ημέρες άνοιξαν τον τάφο της για να την προσκυνήσει και ο απόστολος Θωμάς αλλά δεν ευρέθηκε το άγιο σώμα μέσα στον τάφο.

Για αυτό πιστεύουμε ότι μετέστη σωματικά και έκτοτε βρίσκεται πάντοτε στα ουράνια σκηνώματα, πρεσβεύουσα υπέρ όσων ζητούν τις μεσιτείες της όπως έχει αποκαλυφθεί σε πιστούς διαφόρων εποχών.



Άβαταρ μέλους
Μηνάς
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:41 pm

Re: 15η Αυγούστου!

Δημοσίευσηαπό Μηνάς » Τετ Αύγ 29, 2012 7:43 am

Πατήρ_Μάξιμος έγραψε:Η πίστη μας βασίζεται στην Αγία Γραφή και στην Ιερά Παράδοση, σε αυτά δηλαδή που μας παρέδωσαν οι άγιοι Πατέρες με τη φώτιση του Θεού.

Κατά τους αγίους Πατέρες η Παναγία εκοιμήθη, δηλαδή απέθανε σωματικά και ετάφη. Όμως μετά από τρεις ημέρες άνοιξαν τον τάφο της για να την προσκυνήσει και ο απόστολος Θωμάς αλλά δεν ευρέθηκε το άγιο σώμα μέσα στον τάφο.

Για αυτό πιστεύουμε ότι μετέστη σωματικά και έκτοτε βρίσκεται πάντοτε στα ουράνια σκηνώματα, πρεσβεύουσα υπέρ όσων ζητούν τις μεσιτείες της όπως έχει αποκαλυφθεί σε πιστούς διαφόρων εποχών.


Να καλησπερίσω και εγώ με τη σειρά μου τον αγαπητό γέροντα Μάξιμο και να ευχαριστήσω για την απάντηση. :)

Με το φόβο να μην παρεξηγηθώ, αλλά και με απολύτως ειλικρινή επιθυμία για κάλυψη της άγνοιάς μου προς το θέμα, θα ήθελα να ζητήσω κάποιες λεπτομέρειες παραπάνω μιας και η απάντηση είναι αρκετά γενική και συνεπώς κάπως αόριστη.

Δεν νομίζω ότι κάποιος σε αυτό το φόρουμ δεν γνωρίζει το που στηρίζεται η πίστη του. Αυτό που προσωπικά δεν γνωρίζω, και που εκφράζεται άριστα και απόλυτα συγκεκριμένα από την ερώτηση του διαχειριστικού team του παρόντος φόρουμ, είναι τα συγκεκριμένα σημεία που η Αγία Γραφή και η Ιερά Παράδοση, όπου και στηρίζεται η πίστη μας, αναφέρουν και τεκμηριώνουν τα του ερωτήματος.

Τα συγκεκριμένα λοιπόν σημεία/αποσπάσματα στα οποία συγκεκριμένοι άγιοι Πατέρες κάνουν τις αναφορές τους, καθώς και τα αντίστοιχα της Αγίας Γραφής, θα μπορούσαν να βοηθήσουν στην λύση της απορίας.

Ευχαριστώ ταπεινά και εκ βάθους καρδίας και για την δοθείσα αλλά και για την επερχόμενη απάντηση.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες